трябва ли да се изцеждам през нощта?

  • 4 266
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Здравейте!Имам бебче на 2 месеца и половина и започна да спи през нощта без да се буди за ядене от 23ч до към 5,6 сутринта.Няколко дена сутрините гърдите ми бяха препълнени,но сега забелязвам,че стоят все меки,не течат,а като ги стисна излиза мляко,но не като преди.До преди няколко дни,когато бебчо сучеше дори и да пуснеше гърдата от нея сруеше млякото,а сега не.Означава ли това,че млякото ми намалява и трябва ли да ставам да се изцеждам през нощта,за да не ми спре? 

# 1
  • NE
  • Мнения: 10 999
Много е важно за лактацията кърмене в интервала 3-5 часа през нощта. Според мен е рано за отказване на нощно хранене. Опитай се да го кърмиш и да  приспиш така бебето.
По-хубаво изцеждане от бебето няма, а колкото суче такова количество ще се регулира млякото и няма да имаш постоянно това препълване. Помпата не би се справила толкова добре
Аз кърмя без да се изцеждам и сина ми сам се буди за кърмене през нощта. Проблеми съм нямала така.

# 2
  • Мнения: X
Детето е на 2 месеца и половина, не е новородено, и щом е започнало да спи по цяла нощ, значи няма нужда вече от нощно хранене. Производството на кърма се определя спрямо нуждите на бебето, затова е намаляла, това е ок, не значи, че ще спре. Ако наддава нормално, всичко е наред.

# 3
  • Мнения: 8 905
Подкрепям казаното от Lеxie. Въпреки че при кърмените бебета рядко се среща да спят по цяла нощ и е доста вероятно това да е само период при вас.

Друго, което искам да кажа :
Нормалното състояние на гърдите на кърмещата жена е те да са меки и да не тече на струйки мляко от тях. Това означава, че лактацията ти на този етап вече се е регулирала. Меките гърди не са знак, че няма мляко.
Иначе съм чела, че най-много се стимулирала лактацията от кърменето в нощните часове.

# 4
  • Мнения: 4 731
Аз лично се цедих само една нощ - първата след прибирането от родилното и реших, че повече такова нещо няма да си причиня: въпрос на избор. Цедях се в 12 през нощта и после някъде около 6-7 часа сутринта.

Основен принцип, който спазвах, беше да не будя детето нощем - ако то е гладно, само ще се събуди и поиска. Насила обаче не. Синът ми се отказа от нощно хранене на 4 месеца.

# 5
  • Мнения: 10 968
Поспи си Simple Smile така или иначе може да е временно.

Ако видиш, че бебето започва да наддава по-слабо, да нервничи и да суче прекомерно често - тогава можеш да възстановиш нощното кърмене, то обикновено има магически ефект върху количествата кърма в рамките на няколко дни. Плюс това при вас паузата не е някаква много страшна - ако е 9-10 часа и повече, тогава може да се мисли за намаляване на млякото.

Основен принцип, който спазвах, беше да не будя детето нощем - ако то е гладно, само ще се събуди и поиска.
Будене на бебето се практикува, разбира се, и понякога е от критична важност. При новородени с тегло под 3.5 кг, по-силна жълтеница, загуба на тегло, преждевременно раждане и т.н, майката трябва да поеме инициативата и да буди - и денем, и нощем. Ако от самото раждане се спазва цитираният по-горе мит, накрая сме се озовавали при бебета на 1 месец, които се хранят 3-4 пъти дневно, щото "не са гладни" и с тегло под рожденото...

Но обикновено след като минат месец-два и 4-5 кила тегло, се освестяват и не е необходимо - те сами си казват кога какво искат.

# 6
  • Мнения: 96
Подкрепям Параход.. Незнам как е на килограми бебчето ти.. но моето се роди 4,390 и от самото начало не се е събуждала през нощта  (в 3 или 4 часа), а и аз се цедих само в болницата 3 дни и после вкъщи още толкова защото гърдите ми напрягаха много и ме боляха.Тя  до втората седмица се събуждаше в 00,00 часа, на третата едва я събуждах и просто спрях да се опитвам..събуждаше се чак в 5, 6 часа.. и тогава на мен ми се случи същото гърдите ми омекнаха, а мляко имаше колкото искаш.. и аз се притесних, но ако това те успокоява тя вече е на два месеца и дори спи от  21,00 до 9,00 сутринта (иначе през деня на 3 часа ядем)а кърмата и стига и без да се цедя (качва по кило на месец, а през първия дори 1,400, което според мен е най голямото доказателство че всичко е наред) така че според мен не е нужно да се изцеждаш ако не усещаш напрежение в гърдите... просто се произвежда толкова кърма колкото е нужна на малкото съкровище.. Но все пак ако бебето е неспокойно и видимо гладно, не качва достатъчно можеш да се цедиш за да стимулираш лактацията. Надявам се да съм помогнала  Wink Simple Smile

# 7
  • Плевен
  • Мнения: 1 609
Аз като бебе съм била от тези негладните бебета.Майка ми не ме е будила нито през деня,нито през ноща с идеята ако съм гладна ще се събудя.Е да,ама не.В края на 1-ият месец е дошла акушерка да ме види,вместо да наддавам съм била отслабнала и то доста.Родена съм 2 700,в края на първи месец съм била 1 700.Та така,за новородени ако сами не се събуждат майката се заема със задачата.От консултант по кърмене съм чувала ако бебето е така,майката да следи да не прави през деня по големи паузи от 4 часа,а през ноща не по-големи от 4,30 или 5 часа.Като спи според мен през ноща не го буди.А ако имаш дискомфорт и препълване на гърдите се цедиш естествено,но малко колкото да изчезне дискомфорта.И обикновено към 6 месец със стартиране растежа на зъбите бебето започва пак да се събужда нощем.Не всички,но повечето.Затова сега се наслаждавай на съня и чакай включване след месеци  Laughing

# 8
  • Мнения: 10 968
От консултант по кърмене съм чувала ако бебето е така, майката да следи да не прави през деня по големи паузи от 4 часа,а през ноща не по-големи от 4,30 или 5 часа.
За бебе с твоите килограми, пауза от 3 часа е абсолютният максимум през деня - по-скоро 2-2.5, през нощта на около 4.
Simple Smile

# 9
  • Мнения: 61
Аз целия първи месец будих бебето, за да яде. Беше с жълтеница и като нищо щеше да си проспи храненията. И то будих със смяна на памперс, иначе никакъв шанс. После почна едно яко наддаване и вече го оставям когато си поиска. Но заради този режим, сега си иска мна около 3-4 часа през деня или когато се събуди.
Аз изцеждах през нощта точно докато се регулира производството, почнах дори в родилното още. После няколко пъти, за да преборя едно запушване и това беше. След като направих един резерв във фризера, сега цедя само като го оставям на бабите.

# 10
  • Мнения: 4 731
Основен принцип, който спазвах, беше да не будя детето нощем - ако то е гладно, само ще се събуди и поиска.
Будене на бебето се практикува, разбира се, и понякога е от критична важност. При новородени с тегло под 3.5 кг, по-силна жълтеница, загуба на тегло, преждевременно раждане и т.н, майката трябва да поеме инициативата и да буди - и денем, и нощем. Ако от самото раждане се спазва цитираният по-горе мит, накрая сме се озовавали при бебета на 1 месец, които се хранят 3-4 пъти дневно, щото "не са гладни" и с тегло под рожденото...


Така е, права си, но това са частни случаи - поне моето не беше така, а май и авторката не споменава за преждевременно раждане, по-силна жълтеница и прочие.

# 11
  • Мнения: 10 968
О да,
аз за нейния случай казвам в първата половина на поста Grinning

Просто това с "ако е гладно, ще се събуди" е много, много често допускана грешка и е хубаво да се знае, за да не се стига до ексцесии като с tani80s.

# 12
  • Мнения: 194
Щом детето не се буди само да иска да яде, не е нужно майката сама да прекъсва съня му. Няма да споделям какво мисля за майки, които го правят. По-добре да запазя мислите за себе си да не предизвикам нечие възмущение.
Не буди детенце, остави го да спи, поспи и ти и си почини. Производството на кърма се е регулирало. Гледай да наддава достатъчна на тегло, храни го редовно през деня и си живей живота.   bouquet

# 13
  • Мнения: 83
Той се роди 4,200кг. Първият месец наддаде близо 2кг, а сега е близо 8.Надявам се да имам достатъчно мляко,защото забелязвам,че като суче започва по някое време да нервничи и да се изпъва,все едно нещо недоволства.

# 14
  • Мнения: 96
ооо боже ... какво изобщо се притесняваш.. аз мислех че моето бебе наддава много (по килограм на месец на кърма).. според мен няма нищо притеснително.. даже трябва да си много щастлива че имаш толкова хубава кърма..2 килограма само на кърма е нещо изключително... ние сме на 2 месеца и сме 6,300 а твоето почти 8... Супер  Peace Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт