Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 333
  • 313
  •   1
Отговори
# 285
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Отпуската ще се изчисли спрямо последния месец, през който имаш отработени поне 10 работни дни.Така че, ако сега подпишеш споразумението, работиш един месец и после излезеш в отпуск ще се изчисли спрямо него.

# 286
  • Мнения: 1 519
Ох много трудно да реша как да го измисля. Допълнителното споразумение ми го предложиха защото не мога да направя 180 раб часа за който ми се плаща пълна заплата. На 4 часа ми искат 80 часа за месеца да имам изработени което е постижимо за мен. Парите ако за 8 часовия договор са 800 тук ще са 400 примерно. Но с тези 4 часа не се бях усетила че ще ми се смъкне всичко., аз го разбрах като допълнително споразумение и че си остава основния договор а това е само за да си оправдаят че по карта имам по малко постъпила сума ? Но явно счетоводно не е така. Друг вариант според вас дали има да ми се плаща за брой изработени дни без да ми се смъкват осигуровките и без да получавам по малко пари за натрупания ми платен годишен отпуск? Граждански договор мога ли да имам в същата фирма ох или друг вид договор хич не ги разбирам? Ако съм на доп споразумение с 4 часов работен ден и по малко отпуска ще ми се полага на година сигурно. Ох ужас мислех ме това допълнително споразумение на 4 часов раб ден че няма да ми се отрази на нищооо и сега съммм в шок и ижас

# 287
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
С допълнително споразумение се променят условията по основния трудов договор, то не е отделен договор.Отпускът и при 4-часов договор е минимум 20 дни годишно.
Стига работата да го позволи може и граждански договор, но какво ще правите след като не може да изпълните основния.
Осигурителният ти стаж, също пада наполовина.
Вие вече трябва да уточните всичко със счетоводството и/или работодателя преди да подпишете, каквото и да било.

# 288
  • Мнения: 283
Здравейте! Учител съм по професия с 52 раб. дни платен годишен отпуск по договор.От септември 2014г. съм в майчинство с голямата ми дъщеря, а от юни 2016г. - в застъпено майчинство с малката. До декември 2018г. бях в 6-месечен неплатен отпуск по чл.167а.  Колко дни пл. отпуск имам право да ползвам по закон от 2014 до сега? От счетоводството твърдят, че имам право на 20 раб. дни годишно, а не на 52. Загубила ли съм платения отпуск от първото майчинство? В момента ползвам платен отпуск до 18.02.2019, което прави 50 работни дни - толкова смятат те, че имам право. Вярно ли е? Благодаря предварително, ако някой се отзове с отговор на въпросите ми.

Как така имате право само на 20 дни? Какво пише в трудовия ви договор?
Учителите имат 48 дни платен годишен отпуск + 8 дни отпуск, ако сте член на Синдиката.
Учител съм и в момента мои колежки са в платен отпуск, натрупан по време на майчинството. Едната също е в майчинство от 2014. Тя има година и половина отпуск, поради застъпване на 2 майчинства.
Ако настояват, че нямате право на повече отпуск, отидете в счетоводството с адвокат.

# 289
  • Мнения: 2
Здравейте, Atlanta, благодаря Ви за съвета.
От училищното счетоводство (след консултация с експерт на НОИ) ми обясниха, че за годините по майчинство имам право на 20 раб. дни пл. отпуск годишно. Тъй като ползването на пл. отпуск по закон може да се отлага само две години, дамите изчислиха, че имам право на 52 раб. дни платен отпуск общо. По 20 дни за последните две години + 10 за шесте месеца неплатен по чл. 167а и последните 2 дни незнам точно, може би за това, че имам две малки деца, нали и за тях се полагат някакви дни. След като случайно попаднах на питания в този и други сайтове за ползването на натрупан отпуск от учители в много по-големи размери, а за по-кратки срокове се усъмних и реших да се поинтересувам дали няма грешка при мен. Освен тук, въпросите си отправих и към НОИ, Главна инспекция по труда, Министерство на труда и соц. политика, Синдиката на българските учители. От всички тях получих един и същи отговор, че имам право на пълния си учителски отпуск от началото на първото майчинство (09.2014) до днес. Няма погасяване по давност, тъй като не съм се връщала на работа през тези години. Сметнах дните и се получи повече от една календарна година платен отпуск, което малко ме притесни, но ето че и Вие за подобен размер отпуск пишете. След като изтече "позволения" ми платен отпуск, подадох заявление за неплатен отпуск по чл. 167а за другата си дъщеря, тъй като все още нямах официален отговор от никоя институция дали изобщо съм в правото си да оспорвам и да търся повече дни. Смятам след като изтече настоящия ми отпуск да предявя претенции!  Благодаря Ви още веднъж за отзива!

# 290
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Със сигурност няма как да се погаси неизползван платен отпуск по давност, щом не е имало възможност за ползването му, както е в случая. Давността започва да тече, след като отпадне основанието за неползването му, т.е. когато се върнете от второто майчинство.

# 291
  • Бургас
  • Мнения: 157
Здравейте!
Скоро детето ми навършва 2г. и предстои  да изляза в платен отпуск. Когато си пусках молбата, шефката ми позвъни в счетоводството и оттам и казаха, че имам право на 30 дни, на толкова и се разписах в молбата.
Сега седя и се чудя защо толкова малко - принципно всички във фирмата ползваме 15 работни дни годишен отпуск, въпреки че в договорите ни пише 20. Освен това аз още от 5-тия месец съм в болнични, т.е. от края на  февр.2017-та, за  която  година също не съм ползвала отпуск. Събират ми се по мои сметки 60 работни дни отпуск.
Мога ли да оспоря сега бройката на дните платен отпуск или вече е късно, предвид че подписах?
За фирмата стана ясно, че не е читава, аз нямам и намерение да оставам там. Вторият ми въпрос е регламентирано ли е как се изплаща заплатата през платения отпуск или всяка фирма си решава? Казаха ми, че ще ми ги изплатят наведнъж след изтичане на тези 30дни, а си мисля не би ли трябвало да се изплащат на датата за заплата???

# 292
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте!
Скоро детето ми навършва 2г. и предстои  да изляза в платен отпуск. Когато си пусках молбата, шефката ми позвъни в счетоводството и оттам и казаха, че имам право на 30 дни, на толкова и се разписах в молбата.
Сега седя и се чудя защо толкова малко - принципно всички във фирмата ползваме 15 работни дни годишен отпуск, въпреки че в договорите ни пише 20. Освен това аз още от 5-тия месец съм в болнични, т.е. от края на  февр.2017-та, за  която  година също не съм ползвала отпуск. Събират ми се по мои сметки 60 работни дни отпуск.
Мога ли да оспоря сега бройката на дните платен отпуск или вече е късно, предвид че подписах?
За фирмата стана ясно, че не е читава, аз нямам и намерение да оставам там. Вторият ми въпрос е регламентирано ли е как се изплаща заплатата през платения отпуск или всяка фирма си решава? Казаха ми, че ще ми ги изплатят наведнъж след изтичане на тези 30дни, а си мисля не би ли трябвало да се изплащат на датата за заплата???

Броя на дните е според договора.Полагат ти се и дните за 2017г, защото не си имала възможност за ползване и не са отпаднали по давност - чл. 176а. ал.2 от Кодекс на Труда
Дните в отпуск се изплащат заедно със заплатите на целия персонал.

# 293
  • Враца
  • Мнения: 456
Здравейте, да попитам, може ли майката да ползва 5-те месеца отпуск по чл.167а на бащата след втората година, при условие че той работи в чужбина? На трудов договор е.

# 294
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте, от средата на януари 2017г съм в болничен и след това по майчинство. На 15.09 ми изтича майчинството. Искам да напусна фирмата по взаимно съгласие и да ми бъдат изплтени отпуските от 3-те години. Има ли вариант работодателя да не ми ги изплати?!?

# 295
  • Пловдив
  • Мнения: 130
Здравейте, от средата на януари 2017г съм в болничен и след това по майчинство. На 15.09 ми изтича майчинството. Искам да напусна фирмата по взаимно съгласие и да ми бъдат изплтени отпуските от 3-те години. Има ли вариант работодателя да не ми ги изплати?!?
Може да не ви ги изплати. Аз също напускам фирмата, в която съм в момента и също не искат да ми ги платят. Ще заведа дело, но не знам към кого да се обърна, как се процедира. Ако има някой тук, който може да обясни ще съм благодарна!

# 296
  • Мнения: 97
Здравейте! Изтече ми 2 втората година майчинство. Ще подам молба за неплатен отпуск 6 месеца. Може ли детето ми да тръгне на ясла през тези 6 месеца, и трябва ли да уведомявам работодателя за това?  Има вероятност за ясла и искам докато свикне да бъда на разположение да го взимам когато е необходимо. Благодаря

# 297
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте! Изтече ми 2 втората година майчинство. Ще подам молба за неплатен отпуск 6 месеца. Може ли детето ми да тръгне на ясла през тези 6 месеца, и трябва ли да уведомявам работодателя за това?  Има вероятност за ясла и искам докато свикне да бъда на разположение да го взимам когато е необходимо. Благодаря

Може детето да посещава ясла и не е нужно да уведомяваш работодателя.

# 298
  • Мнения: 1 380
Здравейте! Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на разрешителен или на уведомотелен режим е? Искам да ползвам такъв, но директорът ми каза, че ако си пусна заявлението, няма да ми разреши!

# 299
  • София
  • Мнения: 1 149
Здравейте! Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст на разрешителен или на уведомотелен режим е? Искам да ползвам такъв, но директорът ми каза, че ако си пусна заявлението, няма да ми разреши!

Уведомителен Grinning Директорът няма право да те спира

Общи условия

Активация на акаунт