Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 8 септ. 2014, 15:37 ч.

Съхранение на сакъзчета

• 64 129
  • 253
  •   1
Отговори
Здравейте, дами!  Тази година Имам невероятни сакъзчета, но всяка година отиват на вятъра. Давам куп пари и за нищо..  Sad Опитвам се да ги съхраня, но не се получава  .Тази.зима ги бях сложила в една стая която ни беше в ремонт и нямаше парно и ми измръзнаха естествено. Миналата зима свекървата ми ги прибра при нея, а там беше много топло, естествено и тогава всичко отиде. Нямам подходящо помещение с градуси за това ако знаете споделете как да ги спася тази година.   bouquet   bouquet

Последна редакция: пт, 03 окт 2014, 09:38 от Редактор*

# 1
# 2
Сакъзчета и мушкато гледам на балкона аз. Решението е - слагам ги да зимуват в коридора на етажа ни (живея в кооперация), има прозорец. Периодично ги поливам, режа изсъхналото - напролет изнасям навън и започвам подхранване и евентуално присаждам, ако има нужда.

# 3
Не знаех, че на това цвете му се казва сакъзче, по нашия край е сардела, и точно този вид аз ги наричам  ''каскадни''. Нормалните, които имам на терасата  преливат от живот и цвят, но каскадни не мога и не мога да захвана Tired

# 4
  • Драгоман
   И аз гледам на терасата мушката и сакъзчета и ми казаха зимата да ги орежа и да ги оставя в мазето на тъмно да зимуват. Да ги поливам веднъж месечно с вода на стайна температура. Ще видим дали ще оцелеят  Laughing

# 5
  • София
Трябва им съхранение зимата на студено.При мен е топло и изсъхват.

# 6
Сакъзчетата и мушкатата съхранявам  в саксии в студена стая. От най-ценните видове слагам резници във вода. Избирам добре развити клонки и ги потапям в прозрачен съд (може и непрозрачен). Слагам ги на прозореца в помещение със средна температура около 10-15 градуса. Пролетта засаждам вкоренените резници.  Simple Smile От 30-ина резника погиват най-много 1-2.

# 7
От най-ценните видове слагам резници във вода. Избирам добре развити клонки и ги потапям в прозрачен съд (може и непрозрачен). Слагам ги на прозореца в помещение със средна температура около 10-15 градуса. Пролетта засаждам вкоренените резници.  Simple Smile От 30-ина резника погиват най-много 1-2.

Може ли по-подробно за този метод? Не изгниват ли?
Колко големи са резниците, правиш ли им нещо допълнително?

# 8
Ако водата се сменя регулярно, резниците не изгниват изобщо.

# 9
Колко регулярно се сменя водата, нещо добавя ли се в нея (активен въглен, друго)?
Резниците кършат ли се, или се режат под възел, както е дадено в статията от линка, който пуснах по-горе?
Ако се държат на топло, това ще се отрази ли по някакъв начин, или трябва непременно в студена стая? Тъмна или светла?

# 10
Следиш водата да е чиста, да няма листа в съдчето, защото те загниват и правят белята.
Да са на светло, ама не много.

# 11
Благодаря!  Simple Smile

# 12
Колко регулярно се сменя водата, нещо добавя ли се в нея (активен въглен, друго)?
Резниците кършат ли се, или се режат под възел, както е дадено в статията от линка, който пуснах по-горе?
Ако се държат на топло, това ще се отрази ли по някакъв начин, или трябва непременно в студена стая? Тъмна или светла?
Моите ги кърша. Водата не я сменям често, като стане малко мътна, тогава (преценявам на око, но не е повече от 1-2 пъти месечно).
Бурканът с резниците го държа на прозорец, който не се огрява пряко от слънцето. Може би голямата ми успеваемост със съхранението на резниците се дължи на това, че стаята е приземна и температурните амплитуди са в рамките на 5-6 градуса.
Избирам за поставяне във вода резници  дълги около 12-15 см и дебели поне 6-8 мм.
Миналата година намерих изхвърлени клонки от мушката (бяха престояли поне 3-4 дена до контейнерите), сложих ги в буркан и успешно презимуваха почти всичките.

# 13
  • Варна
А сега като хване времето изрязвате ли ги или ги прибирате така както са си?

# 14
Аз ги прибирам както са си, но още е рано за това.

# 15
  • Драгоман
А сега като хване времето изрязвате ли ги или ги прибирате така както са си?
  На мен ми казаха, че е хубаво да се изрежат, за да започнат напролет веднага цъфтят Simple Smile Незнам колко е правилно, все още не съм го проверила лично  Peace

# 16
През септември си кърша и веднага ги слагам в малки саксийки (разсадни), издържат и на по-хладничко, а старите докато ги покори студа са на терасата, после освобождавам сандъчетата...

# 17
Извинете, че се намесвам в темата, но искам да използвам да попитам как да съхраня циганчета(импациенс) през зимата?

# 18
  • София
Аз имам 2 саксии мушкато и мисля да ги сложа в едно общо помещение. Остъклено е, но зимата може да стане и около 0 С. Дали ще са добре?

# 19
  • ride my bike...
Oт години ги съхранявам като  Sourcherry
Зимата стоят на площадката между етажите.
Ако видя, че ще става мнооого студено ги покривам добре с вестник.
Чупя сухите и стърчащите клонки.

# 20
Ние имаме около 20 съндъчета. Миналата година ги орязохме и ги прибрахме на стълбището и въобще не ги поливахме (по-миналата мъжът ми не разбрал и ги поливал, та измряха), почти всички тръгнаха тази година, но много бавно. Тогава бяха 10-на съндъчета, а сега имаме и нови. Мисля пак да ги орежа (прибирам ги към ноември) и да пробвам и резници в буркани да държа вътре в стаята, но при нас е много топло, с парно сме и не пада под 20градуса.

# 21
  • София
Аз подобно на иванова слагам резници в кофички от кисело мляко между прозорците.

# 22
Хареса ми идеята за резници във вода, ще пробвам и така.

Много често ми загниват и нищо не става  Confused

Старите ми саксии вървят най- добре, но пръстта им вече е стара, как я подменяте?

# 23
Извинете, че се намесвам в темата, но искам да използвам да попитам как да съхраня циганчета(импациенс) през зимата?

Циганчетата могат да се размножават от резени, но само през пролетта. Иначе събирам семената и тях засявам всяка пролет. Цветовете малко се променят, ако са били червени поникват бледо червени или розови. Освен това са млако "мижави", затова си купувам и нови. По същия начин размножавам и мимулуса(клоунско цвете).

# 24
Моите сандъчета със сакъзчета  ги прибирам на площадката късна есен. Изрязвам всичко, поливам един път месечно. Ранна пролет ги изнасям на терасата, поливам ги с една тор /от агро-аптеката/. Това лято бяха страхотни, все още имат нови цветове, дано да има по-дълга есен да им се радвам още. Идеята с резниците ми хареса и ще пробвам.

# 25
  • София
Здравейте!

Аз захванах още в началото на месеца 15 резника в малки "транспортни" саксии. Имам 12 сандъчета.Миналата година ги съхраних по следният начин.
До последно докъто разрешаваше времето, ги държах на балкона. След което изрязах всичко на около 8-10см.над пръстта, под коляно. Сухи, почистени и постригани, ги прибрах в мазето,в което има едно малко прозорче.(но не е много светло) Поливах един път в месеца.Напролет ги извадих направо на балкона. Е,имаше и изъхнали завинаги,но 70% се съхраниха. Тази година ще направя пак така.Но направо ми се плаче, за цветята ми. newsm45 newsm45 newsm45

Скрит текст:

Последна редакция: пт, 03 окт 2014, 14:45 от kamelia741

# 26
Моите вече 3 години ги прибирам както са си, а на пролет цъфтят много, станали са и доста дълги надолу, обаче вече са започнали да правят пръчки и цъфтяха, ама не толкова. И сега не знам какво да правя и как  Crazy Какво значи да ги изрежа... искате да кажа, че ако ги изрежа на 10-тина см. ще се възстановят до пролетта? А изрезките - тях пробвам ли се да ги вкореня или?

# 27
  • София
Здравейте, мили дами!
И аз тук при вас да ви чета и да взимам съвети за това сакъзче. Всяка година си правя терасата и цъфтят прекрасно, после ги изкарвам на стълбите и до пролетта почти нищо не остава. Ако мога спасявам само три сандъка, най-много.  Опитвах се миналата година да ги чупя, после да пресаждам, ами нищо не се получи и отново нови се купуват, а то не е само два-три сандъка , а цели 26 бр.
Ето ги.
Скрит текст:
Ще ви следя за съвети. Благодаря!

# 28
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
Сакъзчета и мушката - любима тема и ще споделя и моя опит:

Сакъзчетата ги изрязвам на 10-12 см от почвата и ги оставям в светла студена стая на вилата. Два-три пъти за цялата зима ги поливаме по малко. Напролет или само почвам да ги поливам, или ги изскубвам и слагам нова пръст, подрязвам малко корените и засаждам отново. Тъй като корените са доста развити, много бързо тръгват и цъфтят обилно.
Случвало се е да не успея с подрязването - прибирам ги вътре, както са си. Напролет са почти изсъхнали, само на върха има по малко живот - 2-3 зелени листа. Изрязвам всичко, като оставям две-три коленца и както по-горе - ако реша, сменям пръстта. Не я сменям всяка година, че трябва да купувам, а имам много сандъчета = много мъкнене и пари. Joy Joy

Като изрежа сакъзчетата, остава страшно много материал за вкореняване - по описания по-горе начин ги вкоренявам, 1 см под колянце режа, само че слагам в една кофичка по 2-3-4 резника, за икономия на място. На остъклен балкон се чувстват много добре, но вече нямам, та ги слагам на прозорец и понеже стаята е топла, не е много добре - развиват се, растат на височина и стават "цигляви", но докретват някак до пролетта, тогава ги подрязвам, пресаждам и почват да се развиват нормално.

Мушкатата съхранявам много успешно по следния начин: Изскубвам ги от сандъчетата и ги нареждам плътно по цветове в кофи, както са с цветовете - защото обичам в едно сандъче само един цвят да има, че се получава по-ефектен цветен масив и да знам пролетта кое какъв цвят е. На дъното на кофата слагам малко пръст (първо мушкатата нареждам, после засипвам корените с пръст), да покрие криво-ляво корените и поливам с малко вода. После ги слагам на тъмно в мазето, където не могат да измръзнат. Зимата ги поливаме 1-2 пъти по малко. През пролетта ги почиствам от изсъхналите листа и клонки, оставям на всяко мушкато по едно-две стръкчета само на върха с по няколко зелени листа (щото другите са изсъхнали и съм ги махнала), а останалите клонки изрязвам ниско - 2-3-4 коленца. Подрязвам корените и засаждам по две-три в сандъче. Много бързо се развиват и когато запълнят сандъчетата и си подготвят цветове, подрязвам оставените дълги клонки да не стърчат много-много и да развалят геометрията.  Joy

Моята съседка ги съхранява по следния начин: изскубва ги, вързва ги на китки и ги провесва надолу с главата - суши като чубрица. Напролет ги засажда и тръгват. Но не съм пробвала, не гарантирам.

Успех със зимуването!

# 29
Аз моите ги прибирам в спалнята на прозореца. Стаята има естествена светлина, но е мрачна в повечето време и хладна- не я топлим постояно. Само чупех изсъхналото. Така си зимуваха прекрасно... до миналата година. Тогава майка ми ги оряза почти до дъно. После аз си счупих ръката и ги изкарах късно. И сега са повече от ужасни! Мушкатото така и не се разви правилно, сакъзчето остана дребно и без форма. Бяха общо 5 сандъчета-останаха 2.

# 30
  • София
И аз тук при вас със сакъзите....
Целият ми балкон е със сакъзчета, много ги харесвам. Все още ми цъфтят, дано времето да се задържи по-дълго топло, за да ги прибера по-късно. Миналата година ги прибрах края на ноември, като изчупих най-дългите клончета. Цяла зима съм ги поливала може би два три пъти. Пролетта ги изнесох на терасата, бяха доста пооредяли и дълго време не цъфтяха, докато не ги наторих.
Иначе се опитах да завъдя изчупените клонки, ама не ми се получи. Или ми загниват или просто си седят във водата, но без грам коренче да пуснат.  
Това лято не си бяхме вкъщи за един по-дълъг период и ги прибрах на тавана, за да се грижи една съседка за тях. Като се върнахме почти всички бяха пожълтяли, листата опадали и останали само пръчки.  Confused Жената се беше притеснила много.....Изнесох ги отново на терасата и веднага започнаха да подкарват листенца. Чудя се защо така се получи - помещението е светло и топло, тя редовно ги е поливала, обаче седи постоянно затворено - дали пък в това да не е проблема... Rolling Eyes
Сега съм в голяма дилема къде да ги прибера за зимата - между етажите или пак на тавана.

# 31
  • София
На мен стари баби са ми казвали, че цяла зима си ги гледат цели, така както са си лятото по тераси и дворове, т.е само внесени вътре. Твърдят, че и през зимата си цъфтят, а на пролет направо полудяват като се изнесат.
Аз лично смятам да пробвам така.

# 32
На мен стари баби са ми казвали, че цяла зима си ги гледат цели, така както са си лятото по тераси и дворове, т.е само внесени вътре. Твърдят, че и през зимата си цъфтят, а на пролет направо полудяват като се изнесат.

Е, аз така правя 3 години, ама започнаха да стават на пръчки, май ще ги поорежа, ама няма да ги пресаждам сега, а напролет  Rolling Eyes

# 33
  • София
Миналата зима и аз исках така да пробвам, но не става поне у нас. Вкъщи сме с парно и температурата не пада под 20-23 градуса. За краткото време от 1-2 седмици, листата пожълтяха и почнаха да падат. За това в последствие ги качих на тавана. Може би ако температурата е по-ниска е възможно.

# 34
А да, аз ги вадя в общите части на блока, майка ми ги слага по коридорите на къщата и тавана.

# 35
Миналата есен начупих клонки, старателно направих по 4 прореза, насадих ги в кофички, държах ги както бях чела някъде, че се прави разсад и зачаках.....В крайна сметка- живяха около 2 месеца и постепенно загинаха ;  от всичките ми 50 кофички не оживя нито едно сакъзче. Тази година ще ги прибера не орязани и разсадите ще правя напролет.

# 36
Аз така ги гледам зимата, но на тавана. От две години се случва следното- изкарват си цяла зима, на пролет ги почиствам и орязвам изсъхналото. Но в момента, в който ги изнеса на вън и повечето загиват. Не мога да разбера какво се случва. Имам много сандъчета и си е голям разход да се подновяват всяка година. Ще пробвам тази година както ми казаха - ще ги орежа и ще насадя в кофички или саксийки. Няма да изхвърлям тези в сандъчетата, пък да видим...

# 37
  • волно калдъръмче
Сакъзите са на стълбището. Светлината е малко и това не им харесва. Поливам рядко, а в големите студове ги забравям. Събирам цяла зима бананови кори във фризера /режа ги и в една торба/. На пролет излизат нови филизи и започвам да поливам отново. Преди да ги извадя на терасата, размразявам корите и пресаждам в нови сандъчета и нова пръст в следния ред: слой пръст, слой пръст с яко кори от банан и отгоре пак пръст. При преместването използвам мазалото, за да изчистя и сухите листа и да оформя растенията /все се намира някой изсъхнал клон за рязане/. По някое време пръстта се сляга и попълвам сандъка. През лятото тор за цъфтящи на всяко поливане.   

# 38
Сакъзите са на стълбището. Светлината е малко и това не им харесва. Поливам рядко, а в големите студове ги забравям. Събирам цяла зима бананови кори във фризера /режа ги и в една торба/. На пролет излизат нови филизи и започвам да поливам отново. Преди да ги извадя на терасата, размразявам корите и пресаждам в нови сандъчета и нова пръст в следния ред: слой пръст, слой пръст с яко кори от банан и отгоре пак пръст. При преместването използвам мазалото, за да изчистя и сухите листа и да оформя растенията /все се намира някой изсъхнал клон за рязане/. По някое време пръстта се сляга и попълвам сандъка. През лятото тор за цъфтящи на всяко поливане.   
За пръв път чувам за банановите кори. Каква е идеята? Може ли повече информация?

# 39
  • Там, където ме обичат
Да се запиша и аз в темата, че досега само с едно мушкато имам успех. Laughing

# 40
И аз на опашка за банановите кори. Не мухлясват ли?

# 41
Аз моите ги резнах на 20-ина сантиметра и прибрах още миналата седмица. Засега се държат добре и даже полях, защото почвата беше суха. Чудя се само дали да отрежа цветовете и пъпките.

# 42
  • До хладилника, който обичам
Сакъзчета и мушката - любима тема и ще споделя и моя опит:

Моята съседка ги съхранява по следния начин: изскубва ги, вързва ги на китки и ги провесва надолу с главата - суши като чубрица. Напролет ги засажда и тръгват. Но не съм пробвала, не гарантирам.
Аз гарантирам Grinning майка ми си ги съхранява така откак помня; но това е само за мушкатите. На тъмно, с главата надолу и се засушават. Може да се увият в черен чувал, за да не достига светлина до тях. Въпреки това успяват да оживеят и да пуснат малки зелени филизчета. Напролет се потопяват в кофа с малко вода на дъното и стоят няколко дена така, да се събудят, и се засаждат както обичайно.

Сакъзчетата (и мушкатите) с все саксиите ги слагам на стълбищната площадка на блока, на светло, но не пада под нулата. Поливам 2-3 пъти за цяла зима. Точат дълги филизи и цъфтят рядко - може да е добре да се почистят от изсъхнали листа 1-2 пъти зимата, а ако искате да се пази силата на растенията, да се кършат цветовете, още щом леко тръгнат да повяхват. Напролет е важно да се окършат добре и без много жал, още към март, и да се подхранят, и края на март - началото на април ако времето позволява, могат да се изнесат навън.

# 43
  • София
Сакъзите са на стълбището. Светлината е малко и това не им харесва. ............................. 
Да, това им е проблема на сакъзчетата, светлината. Имат ли светлина вървят добре даже и да не са "чупнати" и продължават да цъфтят цяла зима. Тези които са на прозорците на стълбите, те са само четири такива се пукат от цъфтеж и листата им са сочно зелени,  но тези които са по стъпалата и е по-тъмно не вървят.  Лошото е, че те изсъхват и аз отново  развеждам едни сандъци из София  до съответните разсадници да ми ги правят отново.  Страшно ми излиза скъпо, не искам да споменавам парите..... ooooh!
Все още ги държа на терасата, но в следващите лоши и дъждовни  дни ще ги прибирам. Те не обичат много влага т.е. вода и когато започнат дъждовете се съсипват.  Тези които ви пуснах на терасата са след онази уникална градушка, бяха съсипани окончателно,  но слънцето бързо ги поправи и отново се разхубавиха.  Simple Smile
За бананови кори за първи път чувам.  newsm78
Продължавам да ви взимам съветите.  Simple Smile

# 44
И аз още не съм прибрала моите, толкова ми е хубава тераскат....имам и лампички.....миналата зима зимуваха в коридора на входа, общо взето малко оцеляха....всяка година купувам нови и давам пари, не ми е за парите, но имам такива красиви цветове, свиди ми се да ги изгубя Cry

# 45
  • софия
Мушкатата и сакъзчетата не се режат през зимата.
Оставяте ги да израстат наволя. Поливането е по-рядко.
Когато дойде пролет ги орязвате, но така че да имат стръкчета високи около педя.
Ако искате да си завъдите нови, просто дългото отрязано стебло, го нарязвате на колкото позволява парчета дълги пак около педя.
Всяко парченце го рязвате на кръст от долната страна и го бодвате в нова саксийка.
Обикновено слагам по три или четири стръкчета в саксия, за да е по- богато когато се раззелени и цъфне.
Няма нужда да слагате резниците във вода, за да пуснат коренчета.

# 46
Цоп и аз тук да Ви следя  Hug Много ги харесвам тези цветя ... От България като си ходя,винаги мъкна  Crazy Не че тук няма,но не са от на мама  Mr. Green
Аз ги прибирам около Декември и то не защото е студено,а заради дъждовете които се изливат. Слагам ги зад къщата под един навес,на тъмно.В саксиите са си,само дето ги поорязвам и така до около Март. Уж всичко правя както трябва,а тази година бяха едни "рехави" дето вика майка  ooooh! Така че ще следя с интерес темата  Hug

# 47
Все още ги държа на терасата, но в следващите лоши и дъждовни  дни ще ги прибирам. Те не обичат много влага т.е. вода и когато започнат дъждовете се съсипват.  Тези които ви пуснах на терасата са след онази уникална градушка, бяха съсипани окончателно,  но слънцето бързо ги поправи и отново се разхубавиха.  Simple Smile
Хм, моите пък точно от дъждовете лятото се чувстваха по-добре. Сандъците, които бяха под навес, бяха някак недъгави - имаха си цвят, но не докараха на дължина и обем. Другите, които бяха цяло лято на открито, бяха двойни newsm78

# 48
Значи докладвам - нарязах ги едно хубаво, направих резници и след малко ще ги засадя при другото мушкото/сакъзче. Трябва да се хванат, аз като счупя клонче и просто го бодвам и то тръгва. Аз съм най-лошият стопанин на цветя евър, съсипах доста хубави, но тия сакъзи са уникални, някак си оцеляват въпреки мен  Crazy Зимата са в коридора в общите части на топъл и слънчев прозорец, явно им влияя добре. Както ви казах 3 години нищо не съм им правила, както ги даде майка ми, така си бяха, само ги прибирах - нито съм ги кършила, абе нищо! И се скъсваха да цъфтят, тръгнаха надолу по терасата, много красиви, но вече започнаха да правят пръчки и затова се намесих и бас държа, че е сега няма да тръгнат, но ще взема от майка други напролет, какво да правя....

# 49
Мушкатата и сакъзчетата не се режат през зимата.
Оставяте ги да израстат наволя. Поливането е по-рядко.
Когато дойде пролет ги орязвате, но така че да имат стръкчета високи около педя.
Ако искате да си завъдите нови, просто дългото отрязано стебло, го нарязвате на колкото позволява парчета дълги пак около педя.
Всяко парченце го рязвате на кръст от долната страна и го бодвате в нова саксийка.
Обикновено слагам по три или четири стръкчета в саксия, за да е по- богато когато се раззелени и цъфне.
Няма нужда да слагате резниците във вода, за да пуснат коренчета.

Така направих, на през есента и нищо не стана, сега ще пробвам напролет дано имам успех  Praynig

# 50
  • волно калдъръмче
Корите от банан са богати на манган, магнезий и калий.

# 51
Корите от банан са богати на манган, магнезий и калий.

Т.е. използват се за естествен тор?

# 52
  • волно калдъръмче
Да, без това да пречи на допълнителното подхранване. Моят начин да ги укрепя в началото на сезона е този. Иначе през цялото лято си ги торя за цъфтеж.

# 53
Да, без това да пречи на допълнителното подхранване. Моят начин да ги укрепя в началото на сезона е този. Иначе през цялото лято си ги торя за цъфтеж.

Благодаря. Ще пробвам и аз.

# 54

И как се дават тези кори?

# 55
Събирам цяла зима бананови кори във фризера /режа ги и в една торба/. ...Преди да ги извадя на терасата, размразявам корите и пресаждам в нови сандъчета и нова пръст в следния ред: слой пръст, слой пръст с яко кори от банан и отгоре пак пръст. ...По някое време пръстта се сляга и попълвам сандъка. През лятото тор за цъфтящи на всяко поливане.   

# 56
  • София
Моите пак загинаха... Имаха цвят до декември месец, та ми се досвидя да ги прибера в стаята, за да не изпадат. Както се досещате, три саксии замръзнаха.  newsm78 Успех на всички с отглеждането тази годиниа   bouquet

# 57
И моите заминаха...ох писна ми, толкова много си ги исках.....събрах много нови цветове и нищо  Confused

# 58
  • София
Все още са живи, има тук-там някои изсъхнали, но повечето на добре. Има и израснали нови тънички, филизи ли се наричат, не знам, но , държат се. Цветове отдавна нямат, защото още когато ги прибрах им махнах всички цветове и са само на листа.  Поливам по-малко ,  веднъж на две седмици, може и по рядко.

# 59
И в моите сандъчета има още живи сакъзчета. Поливам ги по-малко веднъж месечно. Както обикновено не приличат на нищо, но зная, че когато ги изнеса навън ще станат хубави.

# 60
Тотално изсъхналите имат ли шанс да се съживят  newsm78

# 61
  • София
Тотално изсъхналите имат ли шанс да се съживят  newsm78
Интересното е при този вид цветя, че имат шанс на пролет. Даже и да е само останало едно дебело стъбло, ако се сложи на слънце и въздух на пролет то ще пусне коренчета и листа. Някои точно така бяха миналата година, а аз ги бях отписала окончателно, а те направиха голяма маса листа и цъфтяха много силно.  Интересно и здраво цветенце е сакъзчето.

# 62
Тотално изсъхналите имат ли шанс да се съживят  newsm78
Не бързай да ги отписваш. Поливай ги,но рядко  и напролет ще се види, може пък да има още живот в тях.
Нищо  не губиш, ако се окаже, че са изсъхнали изхвърли ги, но не сега.

Последна редакция: пт, 16 яну 2015, 14:10 от MAMA NA jORI

# 63
ОК, още довечера започвам спасителна акция   Wink

# 64
Моите са изсъхнали, но аз ги полях веднъж, защото четох, че не трябва да се поливат много за да се приспят, сега като ви чета, ще взема да ги полея довечера още веднъж и после чак като ги пресадя. Много хубави ми бяха и много искам да оцелеят. Да им сложа ли имам тор универсален или да не ги подсилвам ненужно сега.

# 65
Аз го поливам през около 25-30 дни, не обилно. Не ги наторявам, нито пресаждам напролет. След като ги изнеса тогава слагам нова почва и наторявам.

# 66
Поливах ги на 2 пъти от както писах. Първият път така бяха пресъхнали, че водата изтече директно отдолу. Остана в паничката и са се овлажнили малко. След няколко дни капнах още по малко водичка и вече от 1 седмица виждам как има зелени мънички стебълца във всички саксии. Тези, които не бяха съвсем загинали имат и по едно листенце. Ще живеят. Много им се радвам. Повече петунии няма да садя през лятото. Бързо увяхват, а чак сега установявам сакъзчето колко е издръжливо. Добре, че влязох тук, да се информирам, защото със сигурност нямаше да изкарат до март. Чакам с нетърпение да заредя саксиите на балкона  Simple Smile

# 67
Малеее и аз съм така....нямам търпение вече да идва пролетта и да си гледам прекрасните цветя! Моите зимуваха на стълбите, свежи са, но едни такива хилави, прорасли, напролет ще ги начупя и бодна в нови саксии с нова пръст, ще станат чудни! И аз май няма да садя петунии, бързо се развалят и не ме радват вече толкова!

# 68
Реално ако не бяха сакъзите, нямаше да ми е украсена терасата. Петуниите ми станаха страхотни, каскадни, но за месец и половина ми преминаха и после станаха едни грозновати, просъхнали. Да споделя, че поливам цветята с минерална вода и виждам, че доста добре им се отразява и на зелените - бенджамин, алое и т.н. Сакъзчетата също с минерална вода ги поливам  Simple Smile

# 69
Аз имам и много мушкати, страшни цветове, те още по лесно се прихващат, червени, пурпурни, розови...от тази година и много красиви снежно бели!
Петуниите и на мен ми стават хубави, но после ми създават грижи да ги хвърлям и садя нови! С каква тор правиш сакъзчетата?

# 70
Ами купих някакъв чувал за цъфтящи, специална си беше. Имаше и петунии на нея мисля  newsm78
Потърсих - може би е този: http://www.mr-bricolage.bg/prod/Semena-i-rastitelnost/pochvi-i-torove/2644/
Ползвам течен тор ето този: http://www.mr-bricolage.bg/prod/Semena-i-rastitelnost/pochvi-i-torove/2663/
Имах в предвид, че с минерална вода ги поливам, обикновена минерална на Банкя, на Девин и им се отразява добре  Simple Smile
А успеха ми с петуниите съм убедена, че те са си били качествени. Бях ги купила по 3,50 и станаха страхотни. После имаше някакви по 1,50, взех и от тях, да не пропусна - ами не станаха така хубави.

В лесното прихващане на сакъзчетата се убедих, когато лятото по невнимание отчупих едно клонче без да искам. Много ме беше яд, бях чела, че лесно се прихващат и го боцнах в саксията до основното цвете. Прихвана се и почна да се разлиства и то. Не успя да се развие до цъфтеж, но се хвана и порасна и то.

# 71
  • София
Здравейте!
Днес отново малко си полях сакъзчето и забелязах,  че на някои места е цъфнало , милото... Simple Smile Има и прорасли зелени тънички стъбълца, но тях ще счупя и ще оставя само основното за пролетта. Някои ще дочупя почти корен и ще пресадя. Ще тръгнат. Моите са на стълбите на кооперацията и имам и ТЕЦ и им е топло.

# 72
  • В полите на Пирин планина
Аз имам и много мушкати, страшни цветове, те още по лесно се прихващат, червени, пурпурни, розови...от тази година и много красиви снежно бели!
Петуниите и на мен ми стават хубави, но после ми създават грижи да ги хвърлям и садя нови! С каква тор правиш сакъзчетата?

Имаш ли резници за раздаване от мушкатата  Blush

# 73
Какво е мнението ви за торенето на мушката и сакъзчета с мая?
Аз препоръчвам от опит Simple Smile Даже когато остане разтвор поливам и на другите си цветя-добре им се отразява.

# 74
Каква мая? Как приготвяте разтвора? Аз чувам за първи път.

# 75
Какво е мнението ви за торенето на мушката и сакъзчета с мая?
Аз препоръчвам от опит Simple Smile Даже когато остане разтвор поливам и на другите си цветя-добре им се отразява.

И аз го правя, но на терасата, страх ме е да не мирише гадно иначе.
Четох,  че може и със суха,  но аз торих с кубче.

Казвате, че лесно се хващали сакъзчетата, толкова много начупих и боцках есента- ами не се хванаха всички, дори повече изгниха...Кога мога да чупя от новите тънички зелени, за да запълня сандъчетата?

# 76
  • София
.............

Казвате, че лесно се хващали сакъзчетата, толкова много начупих и боцках есента- ами не се хванаха всички, дори повече изгниха...Кога мога да чупя от новите тънички зелени, за да запълня сандъчетата?
Есента няма как да се захванат. На тях им трябва много слънце и светлина, затова на пролет. Тъничките не са ли филизи, от тях няма също нищо да се захване. Трябва да има здраво стъбло.

# 77
Благодаря, Марчева, ще пробвам пак  Peace

# 78
Всяко лято, ако имам много разклонения ги чупя и боцвам в свободното място по сандъчета. През лятото се развиват добре, даже и цъфтят, но през зимата изсъхват.

# 79
Според мен не ги пипай сега. И моите ги съхранявам на площадката и са пуснали зелени тънички стебълца, ами хилави са си. Аз мисля да не ги пипам поне до като не стане време да ги изнасям навън, да мога и тор да им сипя, да се подсилят. Изглеждат доста изтормозени. И аз имам цвят на едното Simple Smile
Впечатленията ми са, че не тръгват така бързо и лесно. Прихващат се, но им трябва доста време да потръгнат. На практика моето се хвана, направи листна маса, но не успя да цъфне, трябваше му още време, а то застудя и така - май съм го изгубила...

# 80
  • София
Аз през есента набоцках 5 бр. и 3 от тях се хванаха, започнаха да пускат филизчета и листенца. Но към днешна дата вече е само едно живо, останалите две изсъхнаха. Гледам ги в хола, в съндъче. Защо така стана, толкова е е яд  Sad

# 81
На мен всичко, което изпочупих есента и ги набодох в саксиите се хванаха, май само 1-2 изсъхнаха. Всичките са с много зелена листна маса, здрави, даже цъфтяха до декември. Сега нямат цветове, но са много добре. Гледам ги в коридора, не им е топло, не им е и студено. Поливам всеки месец, понякога на месец и половина, както дойде. Но тази година мисля и петуни да прихвана 2-3 саксии.

# 82
  • София
Хм ... значи може би съм ги преполяла. Поливам на 10 дни, но почвата е много суха и не мога да ги гледам така ... Явно водата е съсипала това, че се прихванаха  newsm78

# 83
Здравейте момичета!
До къде стигнахте със сакъсите? Какво да правя с тях?Някой ги има ,някой не...Не е ли време да излизат на балкона?
Благодаря ви!

# 84
Моите в три сандъчета са живи със сигурност. Четвъртото не съм сигурна, като ги изнеса ще си проличи. Мисля, че след няколко дни ще е добре да ги изнеса навън. Много пъти, ако се притеснявам за ниски темп. през нощта ги прибирам.

# 85
Преди около седмица окърших и засадих поникналите млади издънки и сега чакам newsm78 да се захванат.  Държа ги на стълбището .

# 86
Аз пък моите още на стълбището докато бяха ги прочистих, подрязах и приготвих за изнасяне, в неделя ги извадих на балкона, три имам с пъпки готови да цъфтят, всеки ден обаче треперя да не паднат ниско температурите през нощта... Praynig, всичко ми е живо и тръгнало за нов живот, много ще ме е яд ако накрая ги съсипя!  Hug

# 87
  • София
На стълбите са все още, много е студено според мен, въпреки, че те са държеливи цветенца. Живи са все още, но имат много и сухи листа. Все още не съм ги почистила и разсаждала, тези дни, когато пекне слънцето. Чакам го.

# 88
  • Драгоман
  А моите ги държа още в мазето - то е топло и има прозорец, но не съм ги поливала цяла зима  Embarassed и са поизсъхнали. Незнам дали ще тръгнат...

# 89
Аз така си съсипах едната саксия и добре, че се включих в темата, за да разбера, че всъщност трябва да ги полея иначе всички щях да ги довърша. Моето изсъхналото не тръгна, другите са ми спасени. Още са на стълбите, не смея да ги изнасям на балкона, студено е според мен.

# 90
  • Драгоман
  Студено е, да! При нас всяка сутрин има навалял сняг, значи Т е около 0.  А сега, ако ги полея дали ще има надежда?  newsm78

# 91
  • София
 Студено е, да! При нас всяка сутрин има навалял сняг, значи Т е около 0.  А сега, ако ги полея дали ще има надежда?  newsm78
Може и да стане, започни леко да ги поливаш. То ще се разбере след време и то най-вече когато си изнесем на слънце.  Simple Smile

# 92

Полей ги, ще се разбере като ги изнесеш навън. Не се отказвай. И аз май съм изгубила едно сандъче, но си го поливам. Здраве да е, ще купя нови. Рано е за навън, цяла зима си ги гледам и сега да го изнеса на студеното, ще почакат още малко. И днес валя сняг, а от утре прогнозата е за затопляне, но няма да бързам да ги изнасям.

# 93
И аз така правя - поливам всички. Това, което бях чела е че заспиват, е да, може, но моето си изглежда направо изсъхнало. Не вярвам да тръгне, но не съм го изхвърлила все още. Експеримента е важен, нали другата зима пак ще трябва да ги прибирам. За първи път се занимавам със сакъзчета, досега за балкона само петунии вземах, но в един момент ми изсъхват и нямам нищо цъфнало.

# 94
Всяка зима се прибират, ако искаш да ги запазиш. И аз не знаех и всяка пролет купувах нови.

# 95
Моите цъфтят в момента. Явно съм улучила схемата, много зелена маса имат, нямат изсъхнало. Но още са вътре.

# 96
Моите цъфтят в момента. Явно съм улучила схемата, много зелена маса имат, нямат изсъхнало. Но още са вътре.

Ториш ли ги вече?

# 97

Ториш ли ги вече?

На предното поливане, преди около месец. Вчера ги поливах, но само с вода  Peace Просто явно мястото, на което са зимата - коридор, т.е. не е топло, не е много студено (че да измръзнат), но са на южни прозорци и явно е това разковничето. А есента ги начупих яко и набодох по-хубавите клончета по саксиите, само 1-2 не се хванаха.

# 98
  • Драгоман
 Здравейте и днес Simple Smile
Вчера ходих в мазето с една кофа хладка вода и си полях сандъчетата с мушкатите и сакъзчетата. И за мое щастие като ги разгледах добре, установих, че въпреки изсъхнали листа и клонки на повечето коренчета стеблата са процвилели, но има миниатюрни нови листенца на върховете!!!  newsm44 Дано тръгнат ,  като се пооправи времето, ще ги изкарам навън и ще ги окастря от изсъхналата маса Simple Smile Тези, които са най-близо да прозореца, естествено са най-живи и зелени, но няма как всички да са на светлина, понеже са доста сандъчетата.

# 99
И моите са на стълбите във входа, но прозореца е северен  Confused
Нищо де, не се оплаквам, 3 от тях имат вече по метър клончета, но 3 сандъчета уморих...не знам защо, едно до друго са всичките  newsm78

Миналата година ми подариха разкошни каскадни, от по- редичките, ами загинаха всичките....явно са ГМО и са едногодишни, вече така си мисля

# 100
И моите са на стълбите във входа, но прозореца е северен  :
Прозорецът не е проблем,а това, че сигурно си ги поливала в студено време.
Зимата ги поливам рядко с хладка вода и следя температурите да не са много под нулата.
Иначе и моите са на северни.

# 101
Не, веднъж месечно, с хладка вода и аз, входа ни е топъл, ама сякаш друго си е слънчице  Wink

# 102
  • Там, където ме обичат
Дали вече температурите са подходящи за изнасяне на сакъзите навън?

# 103
Мисля тези дни да ги изнасям през деня на слънчице, а вечерта да ги прибирам, тъй като сутрешните температури са ниски и се притеснявам да не измръзнат. Вече около 2 седмици след засаждането на младите издънки за моя радост все още са живи  Praynig

# 104
  • Там, където ме обичат
Мисля тези дни да ги изнасям през деня на слънчице, а вечерта да ги прибирам, тъй като сутрешните температури са ниски и се притеснявам да не измръзнат.
И аз така мислех, но от този примък-отмък ще ми се удължат ръцете.

# 105
  • София
Мисля тези дни да ги изнасям през деня на слънчице, а вечерта да ги прибирам, тъй като сутрешните температури са ниски и се притеснявам да не измръзнат.
И аз така мислех, но от този примък-отмък ще ми се удължат ръцете.
Аааааа, и на мен, не мога 20 сандъка напред назад Смятам вече да ги изнасям тези дни,  въпреки че е рано тази година и от сряда пак се разваляло времето.  Не знам.  newsm78

# 106
Хора аз смятам, че можете да ги изнасяте, съкъзчетата и мушкатата издържат до нула градуса, а толкова със сигурност няма да стане, поне при нас на морето Simple Smile Моите са изнесени от една седмица, свежи са и зелени,  две три са се приготвили да цъфтят Simple Smile

# 107
  • Там, където ме обичат
Хора аз смятам, че можете да ги изнасяте, съкъзчетата и мушкатата издържат до нула градуса, а толкова със сигурност няма да стане, поне при нас на морето Simple Smile Моите са изнесени от една седмица, свежи са и зелени,  две три са се приготвили да цъфтят Simple Smile
При вас на морето може, но при нас прогнозата е за 0 градуса тази вечер и утре вечер.
Май ще изнасям-внасям.  Mr. Green

# 108
  • София
При вас на морето може, но при нас прогнозата е за 0 градуса тази вечер и утре вечер.
Май ще изнасям-внасям.  Mr. Green

Не, няма да ги изнасям. Сега ми каза ММ, че е много ясно и може и да паднат слани в София и градусите ще бъдат сутрин много ниски. Ще изчакам още малко.

# 109
  • Там, където ме обичат
И тази вечер ще са ниски температурите, но от утре мисля да ги оставям навън.

# 110
Според мен е по добре малко в по хладно време да се изнесат навън,защото ако се чакат нощните да станат 15г,то дневните ги изгарят,
Зависи и къде са сложени и колко време ги напича слънцето, но аз така една година ги "опекох" моите. изнесох ги от мазата и хоп на слънце. Цял ден ме няма и вечерта и тях ги няма. Кретаха си, но поразиите бяха големи.
Есента обаче е обратното, макар че издържат на студено. Тези,които прибрах по рано преживяват зимата по добре. По късно прибраните листата им пожълтяха, окапаха и някои даже станаха на сухи пръчки.

# 111
  • София
.....................
Зависи и къде са сложени и колко време ги напича слънцето, но аз така една година ги "опекох" моите. изнесох ги от мазата и хоп на слънце.  Цял ден ме няма и вечерта и тях ги няма. Кретаха си, но поразиите бяха големи.
....................
Joy Joy  Joy
Навихте ме, ще ги вадя тези дни.  Simple Smile

# 112
Имам едно сакъзче и вече съм го извадила на балкона  Rolling Eyes

# 113
Извадих моите, но на перваза, не съм ги изнесла още на парапета, след 1 май.
Само дето ми пречат да простирам, доста дълги са им пръчките, да започвам ли да торя?

# 114
Вчера купих прекрасно лилаво съкъзче, а мушкатата ми половината напъпили до седмица ще цъфнат!

# 115
От няколко дни са навън. Домързя ме   Embarassed да ги прибирам вечер  и се чувстват много добре на въздух. Накичих и лобелии, вербени и калибрахое. Много са красиви  Peace

# 116
Калибрахое  newsm78 Мислех, че това са мини петунийки, ох, що ми трябваше, искам и аз сега  Cry

Ама моята южна тераса е мор е за тях  Confused

# 117
Здравейте!  Hug Преди седмица си насадих 4 саксии с по 3 алпийски сакъзчета вътре,но още не съм ги извадила навън,че ми се вижда хладно вечер.Вие кога започвате да торите и с какво точно,че още не съм взела никакъв тор и се чудя какъв ще е най-подходящ?  newsm78

# 118
И моите сакъзчета от вчера са навън. За наторяване миналото лято си купих от Агро-аптека, течен тор, разтваряше се във вода, икономично и беше добро за цветята.

# 119
С какво ли не съм торила, ама на съседките все са по- хубави  Crazy
И аз се нареждам за доказано средство за цъфтеж  Praynig

# 120
Dallina,след засаждането около 2-3 седмици торя с жълт кристалон, след това около 2-3 седмици със зелен,и след това цяло лято с червен или бял кристалон. Малко снимки от миналогодишните.
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:

# 121
Аууу, разкош  Heart Eyes

Значи редуваме като светофар  Wink
Как се разрежда това?

# 122
Танчето страхотниииии
От къде се купува този кристалон? newsm78

# 123
Да  Laughing
Аз слагам по 1 чаена лъжичка на 2 л вода, по 2 пъти на седмица.

Допълвам се, аз си го купувам от сортови семена.

# 124
Да  Laughing

И аз ще пробвам, благодаря!  bouquet

# 125
Танчето страхотниииии
От къде се купува този кристалон? newsm78
Страхотни цветя имаш. Сега, ако кажеш какъв вид са , защото всеки път като си купувам за такива ги взимам, но излизат други. И колко корена има в едно сандъче?

# 126
Това рехавото  е  алпийско а другите дето са с едър цвят си е обикновено, в сандъче 50 см слагам по 3 корена.

# 127
Това рехавото  е  алпийско а другите дето са с едър цвят си е обикновено, в сандъче 50 см слагам по 3 корена.
Благодаря.

# 128
  • София
Извадих ги  онзи ден, беше много слънчево, а сега май стана студено. Някои изобщо ги няма, изсъхнали и ще ги махам и ще си сложа нови, а другите които са прокарали много да ги скърша ли, какво да ги правя?  Да им сменям ли пръста или да ги оставя в старата...и изобщо какво да ги правя на нищо не приличат освен няколко сандъка. Хм...
Ето ги миналогодишните, нито тор съм им слагала - нищо, освен да ги поливам. Мисля да отида до един разсадник и там да ми ги оправят. Много ми е трудно, нещо.... newsm78
Скрит текст:
[/spoiler].

# 129
tan4eto_71 мерси за указанията за торене,ще поръчам тези кристалони,които си написала тези дни от "сортови семена",че съм хвърлила око на няколко рози   bouquet

# 130
Розите които са ми в градината не ги торя, но за тези които са в саксия си вземам тор за рози.

# 131
  • Варна
Да  Laughing

А колко време се тори с жълтият, зеленият и червеният кристалон?

# 132
Ваня,по- горе съм писала,след засаждане 2-3 седмици със жълтия за да се вкоренят по-бързо, после зеления пак 2-3 седмици и после цяло лято докато ги прибера бял или червен зависи какъв имам в момента.

# 133
Моля за малко помощ
Имам саксия със сакъзче, купена наскоро
Дали е удачно в момента да го начупя и сложа клонките във вода за да пуснат корени и да мога да ги засадя?

# 134
Да,можеш да си начупиш и да ги засадиш веднага,само не ги преполивай.

# 135
Да,можеш да си начупиш и да ги засадиш веднага,само не ги преполивай.

Благодаря
Значи наччупвам и направо в саксии с пръст и поливам с  малко вода така ли?

Последна редакция: чт, 16 апр 2015, 18:41 от Анонимен

# 136
Аз още се чудя да ги вадя ли утре на балкона или да си ги оставя още 1 седмица в коридора на стълбите. Дават застудяване, но колко ли ще е?

# 137
Аз още се чудя да ги вадя ли утре на балкона или да си ги оставя още 1 седмица в коридора на стълбите. Дават застудяване, но колко ли ще е?

Прогнозата е за застудяване с 10 градуса. Аз ги изнесох преди 5 дни, пресадих, наторих и им се радвам.

# 138
Ще изнасям значи. Аз не успях да ги изнеса, че посрещах гости, после ние ходихме нагоре-надолу и за тях не остана време. Две-три сутрини обаче гледам термометъра е над 10 градуса, т.е. екстра си е времето. Утре това ще ми е заниманието, даже ще си купя още Simple Smile

# 139
  • София
И аз изнесох моите вече.

# 140
Кой цвят Кристалон за какво е? Аз знам само, че зеления е за развиване на листна маса, синия за блясък на листата и белия за цветове. Ами другите цветове?

# 141
Тук ли споменахте за кристалона ?
Много съм доволна от ефекта , благодаря на този който го препоръча !

# 142
Кой цвят Кристалон за какво е? Аз знам само, че зеления е за развиване на листна маса, синия за блясък на листата и белия за цветове. Ами другите цветове?
Жълтият май е за кореновата система.

# 143
Успях да се снабдя само със зелен и торя с него. Вече имам нови листенца на някои клонки, което много много ме радва Laughing

# 144
Син Кристалон - Подходящ за всички култури във вегетация които обичат кисели почви.

Жълт Кристалон - Подходящ за третиране на разсади, за по- добро вкореняване.

Зелен Кристалон - Подходящ  за приложение във всички фази от развитието на културите особено подходящ за листно подхранване.

Червен, Бял и  Кафяв Кристалон -  Подходящ за всички култури, за зеленчуци в период на плододаване, за наедряване на плодовете, цветя- за по - продължителен цъфтеж.

# 145
 tan4eto_71 ,   Hug   Полезна и ценна информация.

# 146
На мен от цветарския магазин ми дадоха червен кристалон....за цъфтящи, веднъж съм ги поляла само да видим как ще им действа! Simple Smile

# 147
Този кристалон как се използва? В какво съотн. се разрежда?

# 148
Аз слагам около супена лъжица в 5 лтр. лейка с вода.

# 149
На мен ми каза 2гр в литър вода

# 150

Благодаря
А всеки ден ли?

# 151

Благодаря
А всеки ден ли?
Не .Когато се засушат .Тоест не ги поливам всеки ден , по скоро през ден /два ги поливам.А торенето може да го правиш веднъж седмично.