Здравословен обяд за ученика

  • 69 165
  • 193
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 47 887
Пилешката пържола става доста бързо, предпочитам да я пека сутрин, докато закусваме и се оправяме, но не е фатално и вечер  Grinning
В интернет има доста идеи http://wendolonia.com/blog/bento-box-basics/lunch-box-idea-list/ но и при нас всичко се разлива, ако е в една кутия като на тези снимки
Аз лично слагам нещата поотделно в малки кутии, а някои неща увивам просто във фолио или пликче, за да не се ангажира детето с кутия. Например морков/ябълка не са в кутия, за да може просто да ги вземе в ръка, евентуално на двора или извън статята, и да изхвърли каквато опаковка има
Още малко идеи http://www.listinspired.com/30-smart-school-lunch-tips-that-will-keep-you-cool/

# 181
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Кутите с храна на Танита са точно по наш вкус и по моите разбирания за добра храна, на мен те са ми пример.  Simple Smile

# 182
  • Мнения: 840
И при нас децата с кутиите ядат в помещението предназначено за стол, където се хранят и другите с купони(иначе купоните са за кетъринг някакъв). До петък съм офф с обяда, ще си обядва вкъщи, остава само следобедната закуска, която задължително държи да е нещо сладко Crazy - кекс, мъфини, палачинки и плод разбира се.
Имам чувството, че до месец два идеите ми съвсем ще се изчерпят, макар да следя няколко блога имено с кутии за обяд Tired

# 183
  • Мнения: 47 887
Какво значение има, достатъчни са ти максимум 10на опции за обяд, и 5-6 различни закуски
Въртиш ги на ротационен принцип и готово.

# 184
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
O, Маринова, повторение следва (особенно на предпочитаните храни/менюта), то всеки ден/път за дълго време разнообразие не е възможно.  Simple Smile
   Нашите кутии днес:
Сутрешната малка закуска е сладка за енергия в началото на деня - протокал, банан и грозде. Носи си си и сусамка.
Обяд - печено пилешко бутче със зеленчуци, печени картофи и задушени мрокови и броколи + зелева салата.
Следобедна подкрепителна закусчица  Laughing  - лентички кашкавал и шунка (тя е супер инцидентна, детето не я долюбва, както и не залита особенно по месо, та очаквам то да е ресто в по-голямата си част  Wink) пръчици краставица и черв. чушка.
   Снимки - като ни дойдат баш кутиите, че сега сме с наличностите, а те са разнородни.  Wink  Пък и има толкоз хубави, че и без нашите може да се мине и няма да са нещо изненадващо/ново.  Wink

А! И Хепи рече същото, докато пусна моето писание.  Simple Smile

# 185
  • Мнения: 1 738
Записвам си в темата да черпя идеи. Моето дете тотално отказа стола в училище (което май е за добро, като гледам менюто), което ме товари с мисленето какво да му слагам, тъй като е и претенция.
Споделеният блог от Morena е перфектен. Ако следите и други такива, споделете моля:)
Иначе обикновено закусва в къщи - прясно мляко с корнфлейкс или кисело мялко с бисквити. Тези двете неща се въртят от година, две и по никакъв начин не мога да го излъжа да закусва нещо друго. Днес съм сложила за обяд лазаня, морков, краставица, чери домат и банан, ябълка и мече Барни за след обяд. Hug

# 186
  • София
  • Мнения: 585
При нас проблемът е, че не ядат на маса... Малката вчера е яла на коляно на пейката. На всичкото отгоре и термосът за супа не дойде вчера, та днес пак е на таратор и мусака Sad . За всеки случай банан и сандвич. За глезотия бисквити и солети.

# 187
  • Мнения: 47 887
При нас ядат в стола, НО два дни е на шах на обяд точно, други два дни- на логопед, пак на обяд. Яде след заниманията, я на двора, я в стола- как дойде. Много е неприятно, но пък не е детска градина и няма как. Затова не слагам супа и подобни. По-скоро по-твърди и полутвърди неща, които да могат да се ядат навсякъде. Мусака май е най-течното и манджесто, което слагам.
Супи и по-течни храни гледам да осигурявам за вечеря.
Понеже аз самата си нося всеки ден храна, ми е станало навик вече кое да и кое не...

# 188
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
При нас ядат в стола, НО два дни е на шах на обяд точно, други два дни- на логопед, пак на обяд. Яде след заниманията, я на двора, я в стола- как дойде. Много е неприятно, но пък не е детска градина и няма как. Затова не слагам супа и подобни. По-скоро по-твърди и полутвърди неща, които да могат да се ядат навсякъде. Мусака май е най-течното и манджесто, което слагам.


 Не е вярно, че няма как, има как, всичко е въпрос на желание.  Нашите са си решили проблема, отделили са пространство, в което са сложили маси и столове. Децата могат да отидат там по всяко време, дори и само да поседят ако имат свободен час. Чисто е, светло е, топло. Дори телевизор са им сложили (което е абсолютно излишно, но така са решили). Там се хранят, почиват и чакат родителите, ако някой не се прибира сам.  Peace Едва ли е чак толкова сложно да се направи.

# 189
  • Мнения: 47 887
О, не си ме разбрала, то стол има, но след като е минало времето за обяд, а той е бил на  някакво занимание,  и приятелите му са навън, не му се седи сам вътре да яде. Между другото понякога седи и сам де, понякога излиза навън, и там хапва...просто аз гледам обяда да е опакован по начин, по който да му е удобно и навън, и на масичката да си го консумира.

# 190
  • Мнения: 9 894
завиждам на тези, които могат да си позволят специални кутии Simple Smile нашите си губят кутиите, капаците, раниците се слагат, хвърлят и пускат на земята във всякакви положения и ползвам само най-обикновени кутийки с прилепващ капак, на два месеца почти ги подменям поради загубване, но и е по-добре с тези пластмаси.
от 7 години правя кутии, от тази есен - три кутии всяка сутрин, често различни по съдържание. Доволна съм, че във всички учебни заведения са забранени шоколади и бонбони, изискването е да има плод и зеленчук. Напоследък обаче не им стига, а на най-малкия слагам най-много храна, така че идвам тук за още идеи.

# 191
  • Мнения: 5 270
Да се включа и аз , като един доайен в закускоправенето. Големият ми син е 10 клас и не е загубил добрите си навици да си носи  храна от вкъщи. Разбира се, през годините е имал и периоди на пица на парче, или някакви гига-мега сандвичи от училищната лавка, но след няколко седмици на купешка храна сам предлага да носи пълната кутия . Деветокласника също предпочита храна от дома, но изискванията са му различни и при него не върви : "две кебапчета и едно кюфте със салата" - той иска нещо течно, леко, пък ако може никак да не му надува раницата...малко по-сложно е  там, но все успяваме да нагодим нещо. Имайте предвид, че за първи път влизам в темата ви и след изчетени мения от последните две страници напоръчах интересни кутии, форми, бурканчета. Никога не съм ползвала подобни екстри. Децата ми ходят с най-обикновени пластмасови непрозрачни кутии за обяд, в неутрален цвят - без прегради ( голяма мъка междудругото, сега с ваша помощ ще отстраня проблема), с недотам качествено затваряне ( кутиятя се пъха в плътна найлонова торбичка от тип за сандвичи, за да не се стане беля в раницата).  Когато бяха в началното училище слагах готвена храна, сега вече слагам предимно месо - скара, задушено, руло от кайма, кебапчета и кюфтета ( много любими) и салата. Вкутията има място и за малко хляб и прибор. Храната е на хапки - това ми е навик от годините когато големия беше с брекети и не можеше да отхапва. Искрено се надявам с новите придобивки и с вашите идеи да успея да разнообразя храненето им, още повече че в тази възраст момчетата откриват телата си и започват да се вманичават на тема мускули и храната  която има помага те да  растат.

Последна редакция: чт, 21 яну 2016, 13:58 от G..D..

# 192
  • София
  • Мнения: 585
Успешно се храним вече няколко месеца от термос Simple Smile Доволна съм - яде топла и домашна храна без "примеси" ... Днес е със супа топчета с оризче и малко фиде и филийка квасен домашен хляб. Има и "боклуци" в раницата си обаче - пак солети и орео.

# 193
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Поздравления, G..D.., за навиците, които имат момчетата ти за домашна храна!  bouquet
Сиската, и аз слагам някои боклучки, няма начин, не залитам в крайности. Важното е, че те са изключенето, не правилото.

Заповядайте и в тази тема, G..D.. и Сиската_. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт