РЕФЕРАТ

  • 6 765
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 161
Здравейте на всички колеги и колежки ! Изучавам ПНУП ( предучилищна и начална училищна педагогика ) задочно първа година .. По дидактика онзи ден ми дадоха следната тема  за реферат " Гносеологически и психологически основи на ученето в обучението " .. На мен обаче, тази тема все още нищо не ми говори  Laughing Има ли някои , който е писал реферат на тази тема ?  Thinking Изпита ми е на месец ноември и тогава трябва да занеса реферата който да е от 8 до 10 страници, напечатан с шрифт 14 ... Можете ли да ме насочите към някакви материали, нещо което да ми е в помощ. Тази година завърших,  никога не съм писала реферат до сега и малко.. спекох  Laughing ( извинявам се за жаргона )
Благодаря предварително за помощта !  Hug

# 1
  • Мнения: 328
Здравей. Завършила съм и бакалавър и магистратура икономика и не мога да ти помогна много много, като се има в предвид, че няма нищо общо с твоята специалност. Но мога да ти кажа как аз в много от случаите си пишех рефератите ( нас много често ни караха да пишем). Написваш си темата в google и ти излизат определени сайтове в които има нещо по нея. Прочиташ си ги и от всеки взимаш по нещо например по няколко абзаца като естествено си вкарваш и твои мисли за да не е напълно copy/paste и готово. Но това естествено е ако не ти се стой в библиотеката да търсиш от книги ( както и трябва да бъде де  Blush )

# 2
  • Мнения: 161
Здравей. Завършила съм и бакалавър и магистратура икономика и не мога да ти помогна много много, като се има в предвид, че няма нищо общо с твоята специалност. Но мога да ти кажа как аз в много от случаите си пишех рефератите ( нас много често ни караха да пишем). Написваш си темата в google и ти излизат определени сайтове в които има нещо по нея. Прочиташ си ги и от всеки взимаш по нещо например по няколко абзаца като естествено си вкарваш и твои мисли за да не е напълно copy/paste и готово. Но това естествено е ако не ти се стой в библиотеката да търсиш от книги ( както и трябва да бъде де  Blush )

Благодаря ти !

# 3
  • Мнения: 25 447
Нали няма да работиш като начален учител?
Моля те, кажи не!  Praynig

# 4
  • Мнения: 161
Нали няма да работиш като начален учител?
Моля те, кажи не!  Praynig

А защо трябва да казвам не ?   newsm78 newsm78 newsm78 Иначе не мисля да работя като начален учител, иска ми се да съм в някоя детска градина, но има много време до тогава, все пак тепърва започнах да уча Simple Smile

# 5
  • Мнения: 6 365
Купи си книгата на Умберто Еко "Как се пише дипломна работа". Не може да си студентка и да не развиеш най-важната способност: да си задаваш въпроси, да разбираш темата, да намериш материали по нея, да знаеш кои материали са надеждни и кои-не, и да ги реферираш добре.

Това ще ти помага цял живот, ако искаш да се развиваш. Ако не- ще си поредната, която ще избута най-тъпата специалност на планетата, а после ще се упражняваш върху децата като поредното недоразумение на образователната ни система.

Като за начало си преведи темата на човешки език. "В обучението"- в процеса на обучение. "Основи"- как виждаме ученето, каква е философията на ученето, какво е учене. Дали ученето е просто запаметяване, или е оцветено от емоции. Кое е истина, задължително ли ученето е истинно или може да се заучат неистини (гносеологическата или епистемологична гледна точка). Позлвай речник за големите думички, чети, чети, чети и може и да станеш Учител, а не просто поредната бетонна глава.

# 6
  • Мнения: 25 447

А защо трябва да казвам не ?   newsm78 newsm78 newsm78

Ами, не знам как да ти го кажа направо, без да те обидя.
Ще карам с намеци тогава. Аз не мога да рисувам и през ума ми не минава даже да ставам учител по рисуване.
И ти недей да ставаш начален учител. Детска учителка - по̀ може.

# 7
  • Мнения: 161
Купи си книгата на Умберто Еко "Как се пише дипломна работа". Не може да си студентка и да не развиеш най-важната способност: да си задаваш въпроси, да разбираш темата, да намериш материали по нея, да знаеш кои материали са надеждни и кои-не, и да ги реферираш добре.

Това ще ти помага цял живот, ако искаш да се развиваш. Ако не- ще си поредната, която ще избута най-тъпата специалност на планетата, а после ще се упражняваш върху децата като поредното недоразумение на образователната ни система.

Като за начало си преведи темата на човешки език. "В обучението"- в процеса на обучение. "Основи"- как виждаме ученето, каква е философията на ученето, какво е учене. Дали ученето е просто запаметяване, или е оцветено от емоции. Кое е истина, задължително ли ученето е истинно или може да се заучат неистини (гносеологическата или епистемологична гледна точка). Позлвай речник за големите думички, чети, чети, чети и може и да станеш Учител, а не просто поредната бетонна глава.

Благодаря и на теб Simple Smile

# 8
  • Мнения: 161

А защо трябва да казвам не ?   newsm78 newsm78 newsm78

Ами, не знам как да ти го кажа направо, без да те обидя.
Ще карам с намеци тогава. Аз не мога да рисувам и през ума ми не минава даже да ставам учител по рисуване.
И ти недей да ставаш начален учител. Детска учителка - по̀ може.

Няма за какво да се обиждам Simple Smile Както казах, аз и не мисля да ставам начален учител, а по - скоро детска учителка ( евентуално ) .. Просто специалността ми е комбинирана Simple Smile Живот и здраве ще си проличи след няколко години какво ще ставам и какво не.. все пак тепърва започнах, още не са ми свършили лекциите дори, предстоят ми и първите изпити..

# 9
  • Мнения: 2 153
Нали няма да работиш като начален учител?
Моля те, кажи не!  Praynig

И аз щах да напиша същото!
 А това с копи-пейст от интернет направо ме уби ooooh!,:ooooh:. Не че съм против, да се ползва Интернет като източник, но моето лично мнение е, че да изкараш труд от 8-10 страници е хубаво да си прочел поне 8-10 книги (специализирана литература), научни статии, айде включи и няколко нещица, които си прочела в нета, но разбира се интерпретирани през собствената гледна точка. Ако направиш това тея 8-10 страници ще ти се струват срашно малко-въобще няма да ти стигнат да изразиш идеите си. И не трябва да се забравя, че трябва да се упомене в реферата каква литература е използвана.
Преподавател не се става лесно!  Сега проблем е реферата, после стажовете и дипломната, но лесно ще ги пребориш....ученето обаче тъпърва предстои и ако човек не е свикнал с идеята, че ще трябва да учи цял живот бидейки учител,то тогава го чака голямо разочарование.

# 10
  • Мнения: 161
Исках тези, който са учили ПНУП, ако има такива във форума, просто да ме насочат към литература, статии и неща които ще са ми полезни.. Аз съм на лекции 2 седмици по цял ден , няма Събота, Неделя ( тези който учат задочно знаят ) , не съм и от града в който ми е университета, а идвам само за лекции, следователно трябва да се подготвя за реферата предимно вкъщи .. За това и просто помолих за малко помощ, насоки или както искате го наречете... само едно нещо ще добавя още, всеки да си го разбира както иска и повече помощ НЕ искам. Благодаря на тези, който все пак ме насочиха към нещо Simple Smile :
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

# 11
  • Мнения: 2 153
Всеки тук си е премълчал какво мисли за теб, никой не си е позволил да каже, че си тъпа. Много моля. Това си го каза сама!

# 12
  • Мнения: 161
Всеки тук си е премълчал какво мисли за теб, никой не си е позволил да каже, че си тъпа. Много моля. Това си го каза сама!
Това -  " Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп! " - е цитат. Не съм го писала аз, но пък пасва идеално, за това и го използвах Simple Smile

# 13
  • Мнения: 161
Нали, все пак всеки започва от някъде .. И най-добрия учител не се е родил научен.

# 14
  • Мнения: 6 365
Рефератът не е само в ПУП и НУП, а си е хлябът и маслото на студентстово в хуманитарните специалности. Проучването и реферирането са нещо, без което просто не може да се пишеш грамотен човек, така че трябва да усвоиш това. Умберто Еко е написал хубава книга, има библиотеки, ползвай ги. Има начин да ползваш онлайн източници, но трябва да ги реферираш в библиографията, виж как се прави, в СУ последно използвах Chicago Style.

Ако може да реферираш, после цял живот ще може да си отговориш на всеки въпрос, ще знаеш къде да намериш информация. Пак по Еко- грамотност не е да знаеш колко е дълга река Нил, а да знаеш откъде може да намериш надеждна информация по темата (не е Уикипедия!).

Рефератите се правят самостоятелно, това им е целта- дали със собствената си глава може да пробиеш по определена тема. Никой няма да те държи за ръчичка.

Хубаво е също така да си разделяш текста на параграфи и общо взето да си организираш мисълта, а не да изсипеш поток от думи.

Казах ти всичко необходимо за писане на реферати, другото е вече да седнеш с лист и химикал, да мислиш, да си запишеш какво знаеш и мислиш по темата и какви са ти идеите и интуициите, а СЛЕД ТОВА да ги подкрепиш с книги и интернет източници. А не да правиш копи-пейст и после да добавяш по 1-2 свои разсъждения.

Общи условия

Активация на акаунт