Децата и голотата

  • 21 174
  • 323
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 15 007
На същата възраст махнах памперса на детето, без да съм си вършила нуждите пред него или да съм се къпала с него. Това не  значи, че се крия, преобличам се спокойно, но в банята с мен никога не е влизал.

# 316
  • Мнения: 1 462
Много ми е странно това криене, особено от малки деца. За мене е съвсем естествено да не се крия от дете на 2-3 годишна възраст. Е, след 10-годишна възраст - може вече да се прикривам.

# 317
  • Мнения: 39 156
Т.е. детето трябва да гледа как ака родителя, че да се научи.

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 00:39 от Не се сърди, човече

# 318
  • Мнения: 6 459
Не разбирам кое е смешното. Как ще се научи да ползва тоалетната, ако не види как се ползва. За стотен път - децата учат по подражание и с имитация, а не от обяснения. А и една майка, която е сама по цял ден с детето, как ще ползва тоалетна ако не вземе детето или остави вратата отворена? Че то за две минути може да се претрепе, да глътне нещо и тн. Още повече, че след 1,6г моя стигаше дръжките и си отваряше вече сам вратите. Ако се заключа за две минути във ВЦто не знам как ще съм спокойна какво може да направи...

# 319
  • Мнения: 618
Така… сега да се включа и аз относно къпането, понеже коментара на Пчеличката Мая беше след моя за къпането. Еми, как къпя моето дете на 1,11 г- естествено, че не се къпе само, аз го къпя, но в същото време не се къпя и аз 😂 Боже, странно ми е да го пиша това ама нали стана на въпрос 😄 Напълвам си му коритцето (от тея седящите), играем си, мием го, душче и т.н. Ама аз като се къпя и искам да си сложа шампоан, маска за коса, да си направя пилинг, да си избръсна оная работа ((с извинение към пуританите)- добре че ходя на лазар и скоро ще отпадне това тъй досадно за мен задължение)) - АМИИ няма как при тея ми процедури при къпане да е с мен детето в банята, независимо на колко години е то 😂 него ли да гледам в тоя момент (че не е от най-кротките), себе си ли да гледам 😄 може с някое кротичко детенце да стават тея работи, хубуу- ай чиститУ, ама с мойто диване - НЕ. Пък и както вече споменах, не би ми било приятно който и да е да ме гледа в някои моменти по време на личната ми хигиена 😂
Иначе за гледането на родителите в тоалетната те разбирам, Пчеличке, и аз съм оставяла врати отворени като се е налагало, има логика и в подражаването там и т.н, ама за къпане заедно с детето - НЕ , няма логика, не бих намерила логика аз (лично за нас си)😄 Пък всеки да си гледа себе си в крайна сметка и както му е удобно.

# 320
  • SF
  • Мнения: 20 982
Не мисля, че тези неща се учат, само ако родителят даде личен пример. Природата си знае работата. Няма да отиде в първи клас с памперси, защото мама и татко са си затваряли вратите на тоалетните. Освен да се научи как се ползва тоалетна чиния (става и без показно), детето трябва да се научи на някаква естетика. Не на "някаква", а на естетика, възпитание, уважаване на личното пространство, усещане за интимност и други определения за "моментът в тоалетната и банята". Тези неща кога и как смятате да им покажете? На каква възраст е подходящо детето да се учи, че "чужда" тоалетна не се отваря, не се наблюдава, не се притеснява, че в живота (все още) има "мъжко", "дамско" разделяне?

# 321
  • Мнения: 9 317
Децата съм ги къпала напълно облечена. Никога не е било проблем, не са пръскали и не са ме мокрили. Къпем се отделно, защото пространството ни е малко и двама души заедно под душа ни могат да стигнат до тежки телесни повреди. Децата ми започнаха да различават другия пол едва на 2,5 г., когато тръгнаха на ясла. Голи вкъщи не ходим, най-много по бельо за малко. Висенето в тоалетната с децата никога не ми е харесвало и се радвам, че около 3-год. възраст този проблем приключи. Оттогава първо седяха пред вратата да си говорят с мен, да не избягам някъде:sunglasses:, а с порастването само при спешен проблем.

# 322
  • Мнения: 666
Не смятам, че има какво да се "показва" относно лично пространство, то си става по естествен начин с порастването. Моето дете до две години не ме оставяше от стаята да изляза, а докато се къпех вечер на бегом, ревеше докато изляза. Пред тоалетната седеше с мен, не ми е било неудобно, в бебешка възраст е. Сега на 3 и малко от само себе си ме оставя да си затварям, просто защото няма вече тая потребност да съм в полезрението нон стоп. Разбира, че отивам до тоалетната и ме изчаква да продължим да играем. Така че всичко с възрастта си. Ако едно бебе е и в тоалетната майка си, просто защото не може да се отдели от нея, не значи че до тийнейджър ще ходи с нея в тоалетна и баня. И едно е гола пред бебе (което до опред.възраст си кърмила) друго е гола пред тийнейджър. Майка съм на момиче, и то е още на 3, и не изпитвам неудобство, но не знам ако бях на момче, мисля си че с растежа вече бих престанала да се събличам съвсем гола пред него - мисля си, че на самите деца в такива случаи им е некомфортно.

# 323
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен не е нужно да видят точно тези моменти, за да се научат.  Дори не мога да си представя. Не знам моите как се научиха, но със сигурност никой не им е показвал лично. Никога не са влизали с нас в тоалетната, дори пред вратата не са висяли, защото не им позволявах. Стояха си в стаята.

Общи условия

Активация на акаунт