Въпрос за болничните

  • 1 475
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 182
Аз имама стаж около година с прекъсвания. Сега имам трудов договор от 01.08. 04. и имам болнични за повече от 60 дни. Каезаха ми ,че трябва да ми ги изпатят, защото имам 6 месеца стаж независимо от прекъсванията. До сега обаче не сам взела една стотинка.

# 16
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Преди 01.08.2004 г. работила ли си другаде или тогава е прекъсването?
От коя дата са ти болничните?
Работодателя трябва да ти ги изплати със заплатата за съответния месец, а след това да си ги търси от НОИ.

Понеже болничните се изчисляват според средно дневната заплата 6 месеца назад, а ти имаш договор от 01.08.2004 може сумата да бъде много малка.

# 17
  • Мнения: 182
Болничният ми е от 26. 09. 04., но преди 01. 08. не се водя на на работа, въпреки, че роботя там повече от година. Все пак мисля, че трябва да ми ги изплащат защото все пак имам  накакъв стаж и той и повече от 6 месеца. Можи и да греша, но ще проверя в НОИ

# 18
  • София
  • Мнения: 1 121
Да кажеш като провериш Simple Smile

# 19
  • Мнения: 503
Цитат на: ками
Искам да ви питам нещо,дано да знаете нещо по въпроса.Вече зададох въпроса на друго място,но няма отговори.Аз съм на 23 години,имам висше образование,което предполага,че нямам много стаж.Работя във фирмата от 9 месеца,но преди 4 ми направиха договор.Сега съм в болнични 10 дена,но докторката ми каза,че се налага да почивам повечко поне още един месец.Което значи още един месец болнични.Та въпроса ми е:как стоят нещата при това положение,тъй като ми е ясно,че нямам право на болнични.


Пишеш, 4е работиш във фирмата от 9 месеца? преди на пробен трудов договор ли си била, или на граждански? На цял работен ден или по4асово?
Аз имах същия проблем, наложи се да изляза болни4ни 5 месеца след подписването на постоянния трудов договор. Но имам преди това стаж в същата фирма на граждански договор, по4асово. Накарах ги да ми попълнят книжка за свободна професия (извинявай Embarassed , ама не помня то4ното название Embarassed , дано някой да се сети и да го напише), кога колко съм работила, за каква заплата. Събраха ми се още 2 месеца стаж. С книжката отидох в НОИ, да ми я подпе4атат (някаква заверка се прави, ама не съм финансист и не мога да го обясня по-добре Embarassed  Embarassed ). Във фирмата трябва да са ти попълнили първите 4 страници на книжката, тоест написаното на първите 2 стр. се записва и на следващите 2. Единият екземпляр остава в НОИ, другият го носиш във фирмата, така се събира необходимия стаж и така аз ве4е имах право на болни4ни. Ако трябва да по4иваш през цялото време и да пазиш леглото, провери, дали не може някой да го направи вместо теб, 4е в НОИ 4аках доста.
Когато аз си заверявах книжката, заверката на стажа за свободните професии от 2001 г. запо4ваше от септември 2002 г., така 4е и болни4ните ми ги изплатиха със закъснение, но важното е, 4е имах право на тях.
Ако се сетя още нещо, ще ти пиша, или ми пусни ЛС, ако имаш въпроси.
Дано си ме разбрала, 4е не го обясних много добре Embarassed  Embarassed  Embarassed .

# 20
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Става въпрос за осигурителна книжка, която имат работещите на свободна практика и самоосигуряващите се.
Заверката в НОИ става след подаване на данъчна декларация за съответната година /заверка на стаж от 2004 г. се прави след 15 април 2005 г./. Носят се гражданския договор, сметката за изплатени хонорари, която е приложена към данъчната декларация. Не е задължително да се ходи лично.

Общи условия

Активация на акаунт