Математика преди 1-ви клас

  • 39 028
  • 83
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 484
Първо здравейте на всички, чийто деца имат или са имали интерес към математиката още преди първи клас. Hug

Създавам темата с цел да обменим опит за това как и с какви материали насочвате и стимулирате децата в тази насока, още преди да са тръгнали на училище (надявам се да няма подобна тема). При нас основния проблем идва от това, че той още не може да чете (там не се справяме така добре Laughing ) и за момента използваме материали, в които няма кой знае колко текст...

За мен математиката е нещо, което или го има, или го няма. По мои наблюдения той (на 6г. е) я има вътре в себе си, искам да развия това колкото е възможно повече. Искам да създам тази любов в него към нея, да не я чувства като задължение, а кото забавление. Преди година почнахме да смятаме (само до 10), като това беше представено като игра. Оказа се, че тази "игра" доста му харесва и все иска да играем Grinning До момента ползваме най-вече книжки, в които се оцветява след като се сметне разлика или сбор, но съм взела едно помагало за 1-ви клас и смятам скоро да го пусна в действие. Въпреки, че там нещата вече са си баш задачи, без картинки и рисунки newsm78 Поръчала съм книжките на Фют - Мисли бързо. Решавай бързо. Бъди пръв (четох добри отзиви за тях), но искам да открия такива с логически задачи (ако изобщо има, до момента не съм открила нищо точно такова). Приемам всякакви съвети Hug

Всякакви интересни книжки и игри ще са ни от полза Simple Smile   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 5 654
Ние сме се занимавали с това помагало, а също и с тестовете за кандидатстване в НУКК. И на двете ми деца им беше много забавно и с удоволствие работеха.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 484
Мерси  bouquet Помагалото ще го купим, само не разбрах тези тестове от къде да ги намеря. Търсих из нета, но не видях нищо конкретно newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 5 654
Тестовете от НУКК ги няма в нета, продават се на място в книжарницата към училището.

# 4
  • Мнения: 21 455
Тестовете от НУКК ги няма в нета, продават се на място в книжарницата към училището.
Има една книжка - " Азбука на мисленето". Доста деца се готвят по нея за изпитите в НУКК.

http://dox.bg/files/dw?a=e3fb81d9e9

http://dox.bg/files/dw?a=31b988af61

http://dox.bg/files/dw?a=a62dcf19ab

Малко съм далеч от състезанията и подготовката по математика за 5-6 годишни деца, но си мисля че вероятно има издадени сборници и за тази възраст.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 484
За жалост тази книжарница ни е доста далеч...ние сме от Варна Simple Smile Но ще се опитам да ги взима все пак с познати.

Мерси за файловете  bouquet Бях чела за тези книжки, мислех да ги търся из книжарниците. Иначе не държа да са точно за 5-6г., може да са и за 1-ви клас Simple Smile

# 6
  • Мнения: 21 455
Можеш да следиш и тези теми.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=781507.0
www.bg-mamma.com/index.php?topic=775840.0
Там винаги може да се намери нещо полезно.  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 5 654
Файловете, които дава Дидева, съвсем точно покриват тестовете на НУКК, няма нужда да ги търсиш и тях  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 7 673
У нас любимата подобна книжка е:
http://www.book.store.bg/p62404/krokotak-5-7-godini-zanimania-i- … htna-vyzrast.html
Има и тетрадка:
http://www.book.store.bg/p69156/krokotak-5-7-godini-uprazhnenia- … htna-vyzrast.html
Смятам, че тази тема ще ти бъде много полезна.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=699835.0
Скрит текст:
Да допълня - любовта към математиката и аз мисля, че се усеща от рано.  Wink
Преди време бях попаднала на забравена тема, която сега ми е много мила. Обсъжданите "субекти" от тогавашни 6-годишен и 5-годишен сега са съответно 6-ти и 5-ти клас...в СМГ  Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=352967.0;topicseen

Последна редакция: пн, 06 окт 2014, 23:06 от *Ирина*

# 9
  • Варна
  • Мнения: 484
СТрахотни сте!  bouquet Ще се сдобием с всички книжки Hug Мерси и за темите, ще ги следя Simple Smile

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 327
Ще добавя и нашите любими "математически" игри. Играем основно в колата докато пътуваме или ако чакаме някъде и трябва да убием малко време Simple Smile
1. Броим през 2, през 5, а след това и през 3, през 4 и т.н. Обикновено се редуваме, например: аз казвам 4, тя - 7, аз - 10, тя - 13 и т.н...
2. Главоблъсканици: ако аз съм на 30г, а баща ти е на 33, на колко е бил, когато съм се родила аз? а когато стана на 42 той на колко ще е? И други такива с години.
3. Имаш 10 молива и три приятелки. Как ще ги разделиш между тях така, че да няма сърдити ("да няма сърдити" = "по равно"). Ако не може - колко още трябва да се добавят/махнат, че да може?
4. Ако тръгнем в 17:03 за тренировката ти по балет (която е от 17:20), колко минути ще имаме да стигнем? А ако ти трябват 3 минути да се преоблечеш, кога трябва да стигнем до залата? Значи колко минуи имаме за път?
И всякакви такива неща се питаме. От известно време и тя ми задава такива загадки. Мисля, че като на игра така ги караме да мислят и да съобразяват нещата...

# 11
  • София
  • Мнения: 7 673
И ние така правим в колата с малкия.
Ще добавя и нашите любими "математически" игри. Играем основно в колата докато пътуваме или ако чакаме някъде и трябва да убием малко време Simple Smile
1. Броим през 2, през 5, а след това и през 3, през 4 и т.н. Обикновено се редуваме, например: аз казвам 4, тя - 7, аз - 10, тя - 13 и т.н...
2. Главоблъсканици: ако аз съм на 30г, а баща ти е на 33, на колко е бил, когато съм се родила аз? а когато стана на 42 той на колко ще е? И други такива с години.
3. Имаш 10 молива и три приятелки. Как ще ги разделиш между тях така, че да няма сърдити ("да няма сърдити" = "по равно"). Ако не може - колко още трябва да се добавят/махнат, че да може?
4. Ако тръгнем в 17:03 за тренировката ти по балет (която е от 17:20), колко минути ще имаме да стигнем? А ако ти трябват 3 минути да се преоблечеш, кога трябва да стигнем до залата? Значи колко минуи имаме за път?
И всякакви такива неща се питаме. От известно време и тя ми задава такива загадки. Мисля, че като на игра така ги караме да мислят и да съобразяват нещата...
Почти същите игри играем.
Последно "дъвкахме"  1+1=2...2+2=4...и така го докарахме до 16384 и ни омръзна.  Joy
Играем на обръщане на секундите в минути, на минутите в часове.
Когато плащаме нещо, гледа колко е сметката и колко давам и си смята рестото.
Смятаме 16 часа колко часа следобед е.
Брои отзад-напред.
И много подобни неща.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 484
Игрите са наистина забавни и ако трябва да се чака някъде вършат страшна работа Grinning

# 13
  • Мнения: 448
Вчера взехме играта "Монопол" точно с тази цел.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 484
Вчера взехме играта "Монопол" точно с тази цел.
Аз също я искам, но мисля че още ни е много рано newsm78 Дават я след 8-10г...

# 15
  • Мнения: 448
Моята е на 6 и половина. Адски и е интересно. Играе, аз само чета картите и и помагам в сметките. На мен първи ми омръзва и събираме активите и продължаваме на другия ден с интерес за нея.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 673
Вчера взехме играта "Монопол" точно с тази цел.
Аз също я искам, но мисля че още ни е много рано newsm78 Дават я след 8-10г...
Има и детски вариант.  Peace

# 17
  • Мнения: 8 228
И аз препоръчвам "Азбука на мисленето". Разгледай файловете, което са дадени по-горе и си прецени кои да разпечаташ. На моя син му ги направих като книжка и той с удоволствие си работи по нея, но не съм разпечатвала всичко.
Другото са различните игри. Любимата на моя син е "Чабиринт". Страхотна е и реално хич не е лесна за едно дете. Развива много мисленето, защото трябва да успееш предварително да "видиш" какво ще се получи, ако играеш по определен начин. Друга игра, на която играем сега, е класическата Ривърси. Любима му е също Rush Hour. Там една кола трябва да се измъкне от задръстен паркинг. Има я и в нета онлайн http://www.thinkfun.com/mathcounts/play-rush-hour

# 18
  • Варна
  • Мнения: 484
Вчера взехме играта "Монопол" точно с тази цел.
Аз също я искам, но мисля че още ни е много рано newsm78 Дават я след 8-10г...
Има и детски вариант.  Peace

Ще я потърся Simple Smile Мерси  bouquet Много пъти съм питала и търсила, но никога не са ми предлагали детски вариант Confused

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Monopoly сме я играли доста преди да навърши 8 г. моят, с нея се научи да смята до 1000 (груби сметки); чак на мен ми омръзва, на него - не.

# 20
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Записвам се да следя и ако мога - да съм от полза. Синът ми е на 5.10, в момента завършваме помагалото "Задачи по математика за 2-ри клас, упражнения и домашни работи" на издателство "Просвета". С лекота умножава, дели, разкрива скоби, събира и изважда с преминаване, умножение на двуцифрени по едноцифрени числа не го затруднява. Изяви интерес към математиката около третата си година. Беше страшен шок за мен, аз съм дискалкулик, ненавиждам математиката. Пишман-специалисти ме наплашиха, че е опасен този ранен интерес към математиката, да не сме го оставяли, та известно време музабранявахме да смята и да учи  ooooh! Но той се криеше и се занимаваше, така, че го оставихме на мира, вече и в детската не ни тормозят за тези му интереси. Помагам, доколкото мога.

# 21
  • Мнения: 78
Здравейте,

 Малката ми дъщеря е в предучилищна група, и г-жата на родителската среща ни предложи, ако желаем да си купим едни допълнителни материали. В последствие се оказа, че няма възможност т.е. време в учебните часове не може да се отдели за допълнителни неща, а и директорката не е позволила децата от предучилищна група да се занимават по тези материали, защото според програма по тази с-ма се учело в първи клас.
Малко дълго стана обяснението Simple Smile, затова направо на въпроса:
Споменатите материали са : JUMP Mat България.
www.progresivno.org

Надявам се да съм била полезна.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 484
Polina_Summer тази писалка е много яка Wink

Иначе в нашата ДГ работят с Моливко в момента. Също дадохме пари за допълнителни материали, доволна съм Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 12 227
Мога да препоръчам от опита ми с каките, състезателните задачи за първи клас, които се провеждат в началото на учебната година. Примерно темите от СМТ за първи клас са без думи, тъй като по това време дечицата още не могат да четат. Подходящи са за по-малки деца с математическо мислене разбира се.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 482
За сега само ще следя темата, защото не зная дали моето дете принадлежи на множеството на:
по-малки деца с математическо мислене разбира се.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 262
Интересна тема, благодаря!

# 26
  • Мнения: 2 124
 В сайта на крокотак има много задачи и занимавки по математика, подходящи за предучилищна възраст.

# 27
  • Мнения: 4 204
Saule, изключително съм впечатлена от уменията и възможносттите на детето ти.
Не съм чувала/ чела за подобен случай до сега.
Дано намериш начин да развиваш този невероятен талант.  Peace

# 28
  • Мнения: 9
И двете ми деца имаха голям интерес към математиката преди 1-ви клас. Много обичаха  да седят и да решават задачки. Едното ми дете в момента е в 1-ви клас и този му интерес й е от голяма полза. С целия този шок от първата учебна година, поне мога да се радвам, че ще се притеснява за 1 нещо по-малко. Според мен знанията по математика преди 1-ви клас са от голяма полза, защото и самото дете се чувства удовлетворено и се радва на своя напредък.

# 29
  • Мнения: 357
Здравейте,
Бих искала да попитам някой с лични впечатления от математиката за деца в Детската академия за науките, изкуствата и спорта. Как минава едно занимание за 5-6 годишните? Разбирам, че самата академия организира състезания по математика, в които се включват и деца в предучилищна възраст. Любопитно ми е да чуя родители, чиито деца са участвали на тази възраст в такива състезания.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 482
Да те организират и курсове. Когато се обадих да попитам дали са подходящи за моето дете, ми казаха че изобщо нямат идея каква ще е групата. Децата не се подбират по интереси и, едва ли не, е по-скоро изключение да попадне в подходяща група.
Никак, ама никак не ми хареса това, което чух.
За състезанията не зная какви са, но ако са по материала от курсовете, ми се струва, че ще си е чисто събиране на парички.

# 31
  • Мнения: 10 547
Опитали са се да въведат нещо като понятието "състезателна математика за деца в предучилищна възраст". Задачите на първите им състезания клоняха към елементарни, последното, едно преди Коледа, имаше ниво на трудност първи клас, но към края му. Ако на споменатите първи състезания можеха да се явят и деца, непосещавали курсовете, то при последното, мисля, стана ясно, че без подготовка от школата, сиреч какви задачи евентуално да се очакват, трябва да си с невероятен математически потенциал, какъвто от години показва едно момче-Александър, и който потенциал дреме у мнозина 6-годишни, но ако няма напор отвън, трудно се буди сам. Последното твърдя и като родител, но най-вече като учител на деца в тази възрастова група.


За справка състезанията във времето и увеличаване на трудността им:
http://www.childrens-academy-bg.com/index.php?page=sofia-math
http://www.childrens-academy-bg.com/index.php?page=Koledno

# 32
  • Мнения: 357
Благодаря за линковете и коментара, Pandemonium! Ще се радвам ако като родител и учител на деца в тази възраст споделите вашето мнение за участието на деца в състезания. Чувала съм доста крайни мнения, че толкова рано - 0 и първи клас това е излишен стрес за децата, че явяването им било едва ли не само заради амбицията на родителите или на организатора, както в случая - ние имаме състезателна математика, правим състезания, за да покажем, че нашите състезатели се справят...Смятате ли, че допълнителни занимания по математика извън училище са ок за деца в тази възраст, когато рязко се променя режима и обучението и ученето става по-сериозно, от малките се изисква много повече концентрация и внимание, а заниманията са целодневни? Обикновено и със засилено изучаване на чужд език.

# 33
  • Мнения: 10 547
До доста по-късна от предучилищна възраст децата се явяват на състезания, водени от родителската амбиция, в която няма нищо лошо. Че как иначе един 6-годишен би разбрал, че има състезание по математика?  Simple Smile
Аз съм ЗА подобен род занимания от тази възраст, когато се установи афинитет у детето към математиката. Само заради едната популярност, която тя набра в последните години, не бих залитала натам.
Математиката първо, е любимият предмет на почти всички деца в начален и предучилищен етап, второ, че е фундаментална наука, която дава основите на почти всеки друг предмет, развива мисленето, логиката, все полезни за изучаването на езика, роден и чужд, неща.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 560
И аз засега само ще следя темата.

# 35
  • Мнения: 6
Да те организират и курсове. Когато се обадих да попитам дали са подходящи за моето дете, ми казаха че изобщо нямат идея каква ще е групата. Децата не се подбират по интереси и, едва ли не, е по-скоро изключение да попадне в подходяща група.
Никак, ама никак не ми хареса това, което чух.
За състезанията не зная какви са, но ако са по материала от курсовете, ми се струва, че ще си е чисто събиране на парички.

Доста е странно това, което казваш - как ще знаят предварително какви деца ще се запишат? И какво значи "Децата не се подбират по интереси"? По какво да ги подбират - по цвят на очите ли? Нали като родител ти преценяваш, че детето ти има интерес към математиката и го записваш. Те след това могат да ти кажат дали твоето дете става или не става - както правят и с по-големите деца. Ако детето има потенциал и върви по-бързо от другите деца, го местят в група за по-напреднали. Ако не - довиждане.
А за състезанията можеш да видиш резултатите - огромната част от децата, които се явяват на състезанията в Детската академия НЕ са от техните курсове и си печелят без проблем медалите. Те си имат отделно състезания за техните си деца и на тях не участват други деца, защото няма публична информация. Факт е обаче, че техни деца печелят на сложни състезания, а напоследък и на международни, които не са организирани от тях, така че не се притеснявай - не се занимават със "събиране на парички", ами здраво работят с децата, включително и с моето.

# 36
  • Мнения: 357
Благодаря за включването! Можете ли да споделите как работят с децата. колко голямо е вашето? От доста време не могат да сформират група за най-малките. Вие от колко време посещавате? От каква възраст започнахте?

# 37
  • Мнения: 6
Благодаря за включването! Можете ли да споделите как работят с децата. колко голямо е вашето? От доста време не могат да сформират група за най-малките. Вие от колко време посещавате? От каква възраст започнахте?
Моето дете е в групата на предучилищната възраст, записахме се в началото на годината (месец септември) и не мога да се оплача - детето ходи с голямо желание, никога не мрънка, като свърши заниманието (което е с продължителност ДВА астрономически часа) обикновено продължава да говори за някоя от задачите, които са решавали. Госпожата им много ми харесва - спокойна е, дава мнение за децата всеки път и ако види, че някое дете върви по-бързо, веднага го обсъждат с директорката и с родителите и го местят в горна група. Знам , че по време на часовете децата казват какво мислят за задачата и предлагат решение, после има спорове, "за и против", случвало се е да ги чакаме, защото не искат да тръгнат преди някой да е доказал как е правилно да се реши задачата. Решават доста различни типове задачи и определено са над нивото за тази възраст (сравнено с  нашата традиционна образователна система).
За групата на най-малките не знам откога я сформират, чух само коментарите между родители и директорката - няма да започнат преди да се съберат определен минимум деца. Но това важи и за другите им групи, не само за най-малките. Вероятно все още няма достатъчно записани деца, или пък понеже е нещо ново и всички се отнасят с недоверие и "изчакват".

# 38
  • София
  • Мнения: 12 227
Ето какво са ми отговорили от детската академия
Цитат
Здравейте, госпожо ....!
За малките - курсът започва на 14.02., т.е. утре, има сформирана група. Задължително е първия път да дойдете, за да прецените дали Ви допада като стил на работа с децата и дали самото дете ще се чувства добре. Едва след това ще ми кажете дали ще участвате или не. Цената на занимание е 10 лв. и се заплаща всеки път, а не на модули.

И за по-големите първия път идвате "пробно" - ако Ви се стори подходящо, ще ми кажете, за да имам предвид броя на децата в отделните групи. Таксата на заниманията за по-големите е 20 лв. (за два астрономически часа) - първият път се плаща като дойдете, а след това вече ще е необходимо да се плати до края на модула (текущият модул свършва на 28 март, т.е. броя на оставащите съботи по 20 лв.). През втората половина на месец март ще бъде срокът за плащане на таксата за третия модул.
Отсъпка за две (или повече) деца от едно семейство има - 10 % върху цялата сума

# 39
  • Мнения: 357
Благодаря за споделената информация. С мен не са се свързали и едва ли ще го направят на 13-ти след 16 часа за следващия ден. Странно...

# 40
  • София
  • Мнения: 12 227
Аз им писах вчера от формата от блога мисля директно и днес са ми отговорили на мейла.
Най-вероятно няма да можем утре да отидем, така или иначе не съм сигурна за малката, а и тя заминава в неделя на ски. Ако отидете ще се радвам да споделите как е протекло заниманието.
Аз им писах всъщност и исках да питам основно за близначките и там се замислям, тъй като в СМГ то засега не им допадна и искам да опитам и на друго място.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 033
  Никъде не намирам кой води курсовете? За 3-4 клас видях, че води Данков, но за по-малките нищо не пише. Някой може ли да ме ориентира кои са преподавателите?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Привет!
А във Варна дали има организирани математически занимания преди 1 клас?

# 43
  • Мнения: 21 455
Привет!
А във Варна дали има организирани математически занимания преди 1 клас?
Една търсачка набързо и ми излезе това.
http://www.it-tlp.com/Shkola_Matematika

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Дидева, благодаря!   bouquet

Сега ако се включи някой и с впечатления, би било чудесно. Simple Smile

Последна редакция: пн, 23 фев 2015, 13:24 от mar4ela5

# 45
  • София
  • Мнения: 12 227
Аз водих два пъти близначките в академията, всъщност веднъж само едната и този уикенд и двете, но те са втори клас. Запознах се с учителката, но не си спомням името, може да се обадите и да попитате принципно.
Децата са доволни и искат да ходят, аз все още се колебая. Не ми допадна това, че и двата пъти са решавали по тема от състезание, първият път от Великденското, до него не сме стигнали поне, но този уикенд тема от Кенгуруто, която я бях давала на едната близначка вече. В СМГ то го имаше същото, явно е стандартна практика, но аз вкъщи им разпечатвам темите от състезанията и после е малко загуба на време за което плащам решаването повторно на същата тема. За втори клас в Академията няма домашно, за което попитах и казаха, че нямат такава практиката. В СМГ то имаше и домашни върху материала по който са работили, което за някои е предимство за други не.
За малката така и не успяхме да се организираме и този уикенд да я заведем и нея за да имаме някакви отзиви и за заниманията при тях.

# 46
  • Мнения: 6
Аз водих два пъти близначките в академията, всъщност веднъж само едната и този уикенд и двете, но те са втори клас. Запознах се с учителката, но не си спомням името, може да се обадите и да попитате принципно.
Децата са доволни и искат да ходят, аз все още се колебая. Не ми допадна това, че и двата пъти са решавали по тема от състезание, първият път от Великденското, до него не сме стигнали поне, но този уикенд тема от Кенгуруто, която я бях давала на едната близначка вече. В СМГ то го имаше същото, явно е стандартна практика, но аз вкъщи им разпечатвам темите от състезанията и после е малко загуба на време за което плащам решаването повторно на същата тема. За втори клас в Академията няма домашно, за което попитах и казаха, че нямат такава практиката. В СМГ то имаше и домашни върху материала по който са работили, което за някои е предимство за други не.
За малката така и не успяхме да се организираме и този уикенд да я заведем и нея за да имаме някакви отзиви и за заниманията при тях.
Детето на сестра ми е в групата на 2 клас - същата група, в която сте ходили. Сега я питах, защото и за мен е важно, въпреки че сме по-малки. Каза ми, че винаги решават теми от състезанието, което наближава, но преди това взимат нужния материал. Сега са взели кръговете на Ойлер и отсечките и чак на следващите занимания са решавали задачите от ВМС и Кенгуруто.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 227
  Да явно е по подобен начин навсякъде организирано, защото и на курсовете в СМГ то решаваха задачи от теми само преди състезанието. Имаше обаче един период когато състезанията бяха много нагъсто и беше почти на всяко занимание. Тъй като децата искат съм решила, че ще ходят до края на този модул след което ще преценя дали да ги запиша за следващият. Особено важно ми е и че втората близначка, която се справя малко по-трудно и по-лесно се отказва и хареса и иска да ходи.
 

# 48
  • Варна
  • Мнения: 484
  Да явно е по подобен начин навсякъде организирано, защото и на курсовете в СМГ то решаваха задачи от теми само преди състезанието. Имаше обаче един период когато състезанията бяха много нагъсто и беше почти на всяко занимание. Тъй като децата искат съм решила, че ще ходят до края на този модул след което ще преценя дали да ги запиша за следващият. Особено важно ми е и че втората близначка, която се справя малко по-трудно и по-лесно се отказва и хареса и иска да ходи.
 
А какви са цените просто информативно?

# 49
  • София
  • Мнения: 12 227
20 лв мисля, че беше за едно посещение 2 астрономически часа. Принципно се плаща на модул, който май е 3 месеца.. Това за Академията.
За СМГ то не си спомням, защото миналото лято ги записвахме и плащах тогава за първият модул. След него се отказаха тогава.
За две деца оттъпката е 10 процента в академията и 25 процента в СМГ то.
За малките е един астрономически час и ако не се лъжа 10 лв, но както казах не съм водила все още малката. Там се плаща на посещение.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 709
Хоп да скокна в тази тема и за да не е спам.... в предучилищна възраст се занимаваме с дървените пръчки на Кюизнер.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Ще следя и аз темата. Ако някой знае за предучилищни занимания по математика в Пловдив моля да сподели.

# 52
  • Мнения: 2 285
Хоп да скокна в тази тема и за да не е спам.... в предучилищна възраст се занимаваме с дървените пръчки на Кюизнер.

Може ли малко повече информация ? И благодаря !   bouquet

# 53
  • Варна
  • Мнения: 709
https://www.youtube.com/watch?v=2MTahFSEZDM

Ето кратко представяне.

# 54
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
 Привет
Аз моя син пуснах по пързалката с тези книжки. На английски са, но това е лек английски, всичко е онагледено, така че става ясно.

http://gen.lib.rus.ec/search.php?req=Mighty+math&lg_topic=li … =1&column=def

Линкът представя резултата от търсенето за цялата поредица.
Всеки ред от списъка отговаря на една книжка.
Като цъкнете,по заглавието на редчето, се отваря инфото за самата книжка, а с цъкане по обложката или заглавието горе в центъра, тя се изтегля като пдф
Както виждате, поредицата представя систематичен подход за четири възрастови групи - от 4до 6, от 5 до 7 г., от 6 до 8 г. и от 7 до 9.
За всяка група има по 3-5 книжки, просто гледайте внимателно
Много са хубави и занимателни, аз изпринтих всичко и после сина пишеше направо върху разпечатките
Подходът е плавен и деликатно се проеменава от лесно към трудно или към нови идеи. Аз лично смятам, че тази работоа най-много раздвижи интелекта му, но ние го стимулираме с много активности като игри, вкл. настолни (споменатия по-горе Лабиринт ми е любим, но играта има джуниър и пълен вариант, ние сме на пълния, който е интересен и за възрастни до 99 г., както е написано нжа кутията)

Това е от мен, извинете, за намесата и бурното нахлуване, пиша от мобилно устройство и ми е малко трудно с пространните писания
Поздрави!

# 55
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 848
Някой водил ли е детето си на Забавна математика, видях за нея от Академия за родители, вчера беше на първа страница на форума. Отзиви? Струва ми се интересно и полезно, а и цената е прилична.

# 56
  • София
  • Мнения: 5 654
Да, дъщеря ми посещаваше Забавна математика в 1 клас и беше доволна, много й харесваше. Преди организаторите имаха открити занимания в Политехническия музей. Ако все още имат, може да отидете заедно и да видите дали ще ви допадне.

# 57
  • София
  • Мнения: 195
Да, моето ходеше на "Забавна математика" в първи клас. Най-голямото наказание за него беше да не го заведа, ако е свършил някоя беля вкъщи. Много му харесваше. Сега е ужасно щастлив, че едната млада дама му води част от часовете в училище.

# 58
  • Мнения: 1 601
Ще следя и аз темата. Ако някой знае за предучилищни занимания по математика в Пловдив моля да сподели.
http://www.zabavnamatematika.com/#Page.jsp?id=39

# 59
  • Мнения: 2 641
Много благодаря за линковете на Veihavei Simple Smile започваме ги Simple Smile

# 60
  • Мнения: 29 311
Здравейте, попаднах на темичката и много благодаря, ще ни е от полза. Чудя се какви познания трябва да има моят син - на 6 г. и 10 мес.?!?

# 61
  • Варна
  • Мнения: 709
Ходи ли на училище? Ако не, то няма нищо задължително. Ще знае това, на което сте го научили.
Моето 5 г. 7 м. събира и изважда до 10 свободно. Текстовите задачи ги чете бавно и още не може да ги решава. Познава геометричните фигури.

# 62
  • Мнения: 29 311
Благодаря за отговора. Още не чете, срича. Иначе събира, изважда.

# 63
  • Мнения: 7 150
Здравейте, попаднах на темичката и много благодаря, ще ни е от полза. Чудя се какви познания трябва да има моят син - на 6 г. и 10 мес.?!?

В тази възраст наблегнете на футбола! Сериозно!  Grinning

# 64
  • Мнения: 677
Здравейте, попаднах на темичката и много благодаря, ще ни е от полза. Чудя се какви познания трябва да има моят син - на 6 г. и 10 мес.?!?

В тази възраст наблегнете на футбола! Сериозно!  Grinning


Моя е на 7г, още е на градина и се справя със следното-събира до 30, малко по-трудно е изваждането, мъчи се да умножава, схвана принципа и се справя до 20, брои през 2,3, знае че се наричат четни и нечетни, познава часовника. Може да назове числа с хиляди и стотици- примерно 30 234 .
свалила съм си от нета разни задачи за първи клас, от състезания, да го пробвам

# 65
  • Мнения: 29 311
Здравейте, попаднах на темичката и много благодаря, ще ни е от полза. Чудя се какви познания трябва да има моят син - на 6 г. и 10 мес.?!?

В тази възраст наблегнете на футбола! Сериозно!  Grinning


 Mr. Green Благодаря, то май все е по игрите и детските.

Събира и изважда, като цяло се справя, с часовника по-трудно. За умножение и дума не може да става, но то не се ли учи във втори клас?!?  newsm78

# 66
  • Варна
  • Мнения: 709
Да, във втори се учи. За това казахме, че дедето ще знае колкото вие му подадете. В първи клас, през първия срок децата учат да събират и изваждат до 10. Детето Ви знае достатъчно. Критериите за: "Какво трябва да знае?" извън стандартния учебен процес, са най-различни.

# 67
  • Мнения: 29 311
Благодаря, леко ми е притеснено дали му обръщам достатъчно внимание. Забелязвам децата от групата му в ДГ, че вече четат, пишат, смятат.... newsm78

# 68
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
В предучилищна група в училище беше дъщеря ми.

До края на учебната година всички деца от групата можеха да сричат , да пишат и да направят звуков модел.
По математика научиха цифрите до 20.Събираха и изваждаха.
Учиха по-голямо и по-малко.

С цифрите до 10 решаваха елементарно судоко -с 9квадратчета.
Учиха геометричните фигури-квадрат,правоъгълник,кръг,триъгълник.
Всеки ден правеха някакви картички,фигури от хартия,апликации.
Учиха часовника,сезоните,месеците.Учиха се да връзват връзки на обувки.В началото с картонена обувчица.


Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 15:32 от -veni-

# 69
  • София
  • Мнения: 17 591
Азбука на мисленето е много добра.

# 70
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 748
Синът ми смята до 100 (събиране и изваждане с преминаване). Явно математиката му е интересна. Чудя се дали да го запиша на допълнителни занимания по математика (и евентуално къде) или засега да наблегна върху работа с различни подходящи книжки/материали?

# 71
  • София
  • Мнения: 1 130
Здравейте, момичета, знам, че темата е доста стара, но бих искала да се допитам до хора, по чиито стъпки аз вървя сега. Детето ми е на 4 и половина, справя се чудесно с математиката, аз се занимавам доста с него, решаваме бая по-сложни задачи от тези, които са подходящи за възрастта му. Но се чудя дали постъпвам правилно - дали като отиде научен в първи клас, това ще е плюс или минус. Дали няма да се омързеливи, да му е досадно, скучно да преповтаря научен вече материал, съответно дали няма да пропусне момента, в който ще спре да познава материала и ще трябва да започне отново да учи активно. Дали децата, с които е работено много като предучилищна подготовка, впоследствие не губят желание и не се изравняват бързо с останалите, за които знанието е ново и интересно. Продължиха ли децата ви да развиват математическите си наклонности в училище или интересът им към предмета спадна.

# 72
  • София
  • Мнения: 3 482
Според мен притесненията Ви са напразни. Точно с математиката това няма как да стане. Когато детето започне да се затруднява в училище трябва веднага, на секундата, да откриете проблема и да го решите. Обикновено с децата, които харесват математиката, това става за минути. Вие имате късмет, че с детето мислите по един и същи начин и то ще Ви разбира вашите обяснения, дори и да не е разбрало учителя.

Аз съм учителска внучка. Баба ми е била на принципа, че не трябва предварително да ме учи. Другите деца знаеха, аз все догонвах. Ужасно е, повярвайте! По-добре да му е скучно на детето, отколкото да се има за най-тъпото

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Моят син е в трети клас. При нас всичко се случи, така както го обяснявате. Имаше огромен интерес към математиката, състезания, медали. После дойде скуката в училище ( в началото на първи клас решаваше без проблем задачите за втори). В момента, в който се появи нов материал (делене с опашка) до затрудния не се стигна, защото схваща бързо, но онзи ентусиазъм и любовта към математиката изчезнаха.
Все пак всяко дете е различно. Аз лично съм на мнение, че трябва да се водим от децата, ако има интерес го занимаваш, ако няма не го насилваш, дори да виждаш, че има дарба.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 130
Валя*, pables_m, много благодря за споделения опит, момичета. Давате ми изключително полезни гледни точки за размисъл; лошото е, че колкото и да  обмислям въпроса, все стигам до извода, че е до дете, до характерови особености, възможности за концентрация, до целеполагане, до куп неща и няма как да се обобщи дали е ОК или не да се занимавам по този начин с детето (решаваме по 1 страничка дневно от сборник/учебник по математика за първи клас, отнема около 10-максимално 15-20 минути на ден). Но ще ми е интересно и полезно, дори и само статистически, ако още майки се включат с мнение по темата - най-вече запазиха ли децата интереса към математиката (след стабилна предучилищна подготовка) и решават ли задачи с удоволствие или само училищният минимум в началните класове?

# 75
  • Мнения: 5
По математика научиха цифрите до 20.Събираха и изваждаха.
Учиха по-голямо и по-малко.

Извинявам се но нещо не разбирам - в предучилищна учите 20-тична бройна система?!? Това ми звучи като трудно постижимо за дете на 5-6 години още повече доколкото ми е известно дори в Света София и Питагор не преподават такъв материал в ПУК.

# 76
  • Мнения: 9 858
Кое не разбра?
Моето в ДГ/ПУК събираше и изваждаше до 100, дори с преминаване. По-малко и по-голямо ползваше. В състезания участваше.
Скрит текст:
По въпроса дали се е запазил интересът му: за момента, определено Да, запазил се е.
В училище задачите не са му никак трудни, но с говорене и пазарлъци, стигнахме до извода - че ще набляга на красивото изписване на цифрите, след като знае да ги смята тези задачи. Някой път си носи листи за смятане - от сайта на Смарт Вибо.
Освен на състезания/тези, които са по-масовите/, участва по състезания по ментална аритметика/за бързо смятане/ и е много добър по бързото смятане. Смята с отрицателни числа и с дроби, научи как се ползват степените, умножава и дели с числа до 12 включително /на ум/.
Мисля, че в тази възраст мозъкът им е много податлив и гъвкав. Учебната програма в училище покрива, по мое мнение, някакъв минимален минимум. И ако детето има наклонности, не бива да се ограничава, за да влезе в някакъв стереотип. Математическите знания са неограничени. Винаги ще има накъде да надгражда.
На телефона съм инсталирала едно приложение за смятане. Неговите връстници от Индия, и изобщо от Азия - ползват същото това приложение. Искам да ви кажа колко много са напред тези деца! А са на същата възраст!
Някой път се включвам и аз самата, през неговия профил. Миии, не мога да ги победя - те са като някакви магьосничета. Понеже там никой не ги ограничава и вкарва в стереотипи, а ги подтикват да учат и решават - затова и са толкова впечатляващи резултатите им.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 11:51 от rumka833

# 77
  • Варна
  • Мнения: 2 327
Мисля, че дамата визираше "цифрите до 20", респективно двайсетична бройна система. Ясно е, че предишната потребителка е искала да каже "числата до 20" и подобно заяждане не знам за кого е от полза.

# 78
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
Числата до 20 въобще не са нещо трудно постижимо.
Както и събирането и изваждането.
Материалът в учебните помагала беше точно такъв.
 Нямаше дете от групата на дъщеря ми,което да не се е научило.

Има огромна полза от предучилищната в училище .
След предучилищната,първи клас не го усетихме ..

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 17:32 от Veronikaaa

# 79
  • Мнения: 29 311
Румка 833, менталната аритметика е съвсем различна от състезателната математика. Потърсете мнения на родители, преминали през тези  курсове. Аз лично не съм привърженик.

# 80
  • Мнения: 9 858
Моят ходи и на двете - и на ментална аритметика, и на курс по състезателна математика. Мисля, че първото му се отдава повече, но пък от второто има също няколко медала. Wink
Не, не иска да се отказва от менталната аритметика, той много харесва групата, децата, атмосферата и това, че успява.

# 81
  • Мнения: 29 311
Е, щом му харесва, нека си ходи.

# 82
  • София
  • Мнения: 3 482
Цифрите до 20 въобще не са нещо трудно постижимо.
Би ли написала кои са цифрите след 9. Поне да разбереш какво ти казват. Само ще ти натъртя, че няма двуцифрени цифри. В първи клас се учат само десет цифри и много хора, например лекарите, ползват само тях.

# 83
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
Ок.Грешката е моя. Числата до 20.
Учат ги в предучилищна.
Учат ги и в първи клас.Както и събиране и изваждане.
И много други неща научават...
Споделям личен опит.Дъщеря ми вече беше предучилищна група в училище,беше и първи клас....

Общи условия

Активация на акаунт