Професия ИТ специалист

  • 175 318
  • 1 380
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 2 998
Знам, че това е деликатен въпрос, но може ли да кажете каква е стартовата заплата за тестери без опит и какво развитие може да се очаква през годините?
И още един въпрос - вирусната ситуация отрази ли се на работата ви?
Съвсем скоро при мъжа ми започна нова тестерка, без опит, с някакъв изкаран курс. Заплата е 1500 нето, беше предварително обявена и затова се знае. За тези с няколко години опит заплатата може да стигне 2500 нето. Ако се включи и аутомейшън, парите стават повече.
По втория въпрос -не.

# 541
  • Мнения: 6 992
На нас ни се отрази вирусът, загубихме моя проект, беше свързан с хотели и пътувания. Засега не сме съкратени, чакаме друг проект, ще видим колко ще ни държат ей така.

# 542
  • Мнения: 2 998
Много лошо! Всичко свързано с туризъм и спортни залагания в момента е зле. И като цяло повечето фирми са спрели наемането на нови хора.

# 543
  • Мнения: 290
Благодаря за отговорите на всички! Много обнадеждаващо звучи, не вярвах, че само курс може да свърши работа. Добре е човек да има опции при така създалата се ситуация.

# 544
  • Мнения: 768
На нас ни се отрази вирусът, загубихме моя проект, беше свързан с хотели и пътувания. Засега не сме съкратени, чакаме друг проект, ще видим колко ще ни държат ей така.

Не могат ли да ви включат към друг проект? Ще бъде лудост да съкратят опитни хора само заради временен спад.

# 545
  • Мнения: 6 992
Някои отидоха по други проекти, да, ама и това не е толкова лесно, другият проект трябва да има нужда от точно такъв човек:))

# 546
  • София
  • Мнения: 9 918
Зависи от компанията и продукта и колко им се занимава да обучават нови кадри.

Има такива, които не ги интересува дали имаш завършено ИТ, стига да имаш отношение към детайлите и да можеш да се изразяваш просто и ясно (за да обясниш какъв е проблема без 1000 реда писаници или 10 часа разговор). Зависи какво тестване се прави, дали е white box или black box (с достъп до кода или без).

На мен образованието много ми помага, но както казах, аз не се занимавам с най-простото тестване, гледам си кода и случаите които девовете са покрили, включвам се с предложения как да се направи някое нещо и така си добавям допълнителни неща, отделно понякога променям техните писаници да видя как ще се отрази, никой не ме кара да го правя дефакто и си е за моя сметка. Аз чакам пандемията да свърши и да се успокоят нещата и също ще се пренасоча към програмиране, въпреки че имам страхотен тийм ми се ще да пробвам другата страна.

Най-важното е човек да не го кара през просото, защото си е отговорна позиция в някои случаи (примерно при тестване на медицински софтуер хора могат да умрат от грешки), да е отворен към обучение и адаптивен и да може да се изразява добре. Приоритизиране на проблеми, описване на бъгове и т.н. са неща, които се учат.
Как ти се струва програмирането - доста ми казват че трябва да науча много материал и безброй часове блъскане, кодене и ровене за да навлезеш в нещата... Бях на курс за мануал QA в една от академиите, в началоти ми се стори интересно (имам афинитет към откриване на грешки, оптимизация), но след 3-4 лекция започна да се отдалечава от това което ми се прави - това че си под програмистите и второ - май ще ми доскучае. Мен ме влече създаването, идеите...
Та, мисля скоро да запиша някой език (бек енд) защото Уеб-а не ме влече. Английския дали ще е пречка - не ми е много добър. Може би от там трябва да започна.

Между онлайн  и присъствен курс има ли особена разлика?

# 547
  • Мнения: 2 998
Та, мисля скоро да запиша някой език (бек енд) защото Уеб-а не ме влече.
Обясни какво точно имаш предвид, защото написаното няма смисъл. Термините "back-end" и "front-end" са свързани с уеб програмирането.

Последна редакция: вт, 28 апр 2020, 19:10 от YouDontOwnMe

# 548
  • Мнения: 7 987
Сигурно има превдид, че фронд-енд не го влече. Еми и мен не ме влечеше, защото си го представях по друг начин (нещо като правене на страници от дизайн - скука), но сега се занимавам точно с фрон-енд и много си ме влече (предимно js и по-малко css).
Ако те влечеше програмирането, досега да си научил много. Не ти пречи да започнеш. Просто хващай нещо и пиши. Английският е задължителен. Пусни си някакъв курс за бегинъри в утуб, не разбираш ли нищо, започни от английския.
Разлика има, ама то сега няма къде да учиш присъствено, така че, хващай нещо онлайн и започвай.

# 549
  • Мнения: 66
Това с фронт и бек енда е само разделение на фокусите. Може да си нает като "бек енд" със C#/JAVA но със сигурност в даден момент ще ти се наложи да пипаш и по фронт енда на някой проект, и да трябва си припомниш(или да научиш) набързо JS. Но обратното едва ли.

# 550
  • Мнения: 5 502
Това с фронт и бек енда е само разделение на фокусите. Може да си нает като "бек енд" със C#/JAVA но със сигурност в даден момент ще ти се наложи да пипаш и по фронт енда на някой проект, и да трябва си припомниш(или да научиш) набързо JS. Но обратното едва ли.
Подкрепям, като бекендър с джава, който пише и реакт Simple Smile.

# 551
  • Мнения: 768
Пак въпрос към тестерите - видях назад някаква дискусия за дистанционна работа и ми възникна въпрос - вие имате ли възможност да работите от вкъщи, или ви карат да ходите на място? Бихте ли могли, ако поискате да работите от друг град примерно? Благодаря пак Simple Smile

# 552
  • Мнения: 7 987
Аз работех сама в офис от друг град, но имах възмонжост и да работя от вкъщи понякога. По принцип работата не изисква физическо присъствие. Сега работя изцяло от вкъщи, но почти не се занимавам с тестване.

# 553
  • София
  • Мнения: 3 156
Пак въпрос към тестерите - видях назад някаква дискусия за дистанционна работа и ми възникна въпрос - вие имате ли възможност да работите от вкъщи, или ви карат да ходите на място? Бихте ли могли, ако поискате да работите от друг град примерно? Благодаря пак Simple Smile
Работата от вкъщи като опция винаги я има, вече навсякъде я отиграха много много. Ако искаш да си само от вкъщи обаче, е въпрос на лична договорка и поне според мен е по-трудно. В офиса на мен лично винаги ми е било по-полезно - с колегите обсъждаме нещата, помагаме си ако се наложи и тн. Имам колеги работещи от други градове, но след поне година - две работа в компанията, не от ден 1. Сигурна съм че им е по-трудно да са в крак с всичко, но може би зависи и от проекта/продукта.

# 554
  • Мнения: 6 992
Сега със ситуацията се сетиха, че можело да работим изцяло от вкъщи. Иначе ни разрешаваха от вкъщи, но примерно 1 ден седмично, пускаха се молби, одобрения, бюрократщини. Обаче да започнеш в компанията и да си изцяло вкъщи от друг град, мисля, че не са ок. Поне преди не бяха, сега вече не знам, може и за това да са се освестили. По един от проектите преди ИП работехме с друга българска фирма, там си работеха от вкъщи и бяха от различни  градове. Така че има и такива фирми.

Общи условия

Активация на акаунт