Професия ИТ специалист

  • 172 666
  • 1 370
  •   2
Отговори
# 480
  • Berlin
  • Мнения: 11 181
Може, разбира се, защо да не може. Познавам не един и двама без дипломи.

# 481
  • Мнения: 9 593
Engineer има различно значение в някои държави. И в тази професия работата, която се върши е с различна сложност.

Не отричам, че човек може да се самообразова. Много фирми си обучават сами кадрите.
Лично за човека, обаче е по-добре да мине през системата.



Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 10:13 от Windekind

# 482
  • UK
  • Мнения: 957
Аз също се водя инженер, ако превеждаме буквално Grinning
Но заплатата за толкова малко опит е нереалистична (длъжността е), също толкова нереалистично е да се говори, че от СофтУни имат голяма роля в успеха на сина ти (ако историята изобщо е истинска).
Иначе да, програмистите могат да се водят и programmer/developer/software engineer.

# 483
  • Мнения: 3 622
Аз също се водя инженер, ако превеждаме буквално Grinning
Но заплатата за толкова малко опит е нереалистична (длъжността е), също толкова нереалистично е да се говори, че от СофтУни имат голяма роля в успеха на сина ти (ако историята изобщо е истинска).
Иначе да, програмистите могат да се водят и programmer/developer/software engineer.
Дай мейл да ти пратя един документ, че в този форум не могат да се прикачват файлове. Може да звучи нереалистично, но е факт.

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 21:34 от Manekena

# 484
  • Мнения: 2 998
Но заплатата за толкова малко опит е нереалистична (длъжността е)
Аз за това попитах на какво пише. Защото, ако е нещо по-екзотично като Scala, Go, Ruby и подобни, там заплатите са други.
Дай мейл да ти пратя един документ, че в този форум не могат да се прикачват файлове.
Ти по-добре нищо не пращай, че не е ясно синът ти какъв договор за конфиденциалност е подписал и после може да стане страшно, ако го наруши.

Последна редакция: пн, 23 юли 2018, 21:45 от bubbata

# 485
  • Мнения: 666
И аз се водя инженер. Имайте предвид, че професия "инженер" и специалност "инженер" не е едно и също - инженерният тип професия e свързан с проектиране и не изисква задължително инженерна специалност, както професията "доктор" не изисква докторска степен. Има много инженерни професии, за които не се учи в университета.

# 486
  • Мнения: 5 130
Имам чувството,че спорът се крепи на хвалбите на Манекена. За портокола , аз изкарах курсове в СофтУни преди 3 години. Тогава беше basic ниво ,после следващия модул с ООП. След това си дадох сметка,че с курсове и повече суха теория няма смисъл да се занимавам, трябва работа/стаж за да се развиваш.И така наистина се преквалификацирах. Да, с курсовете успях да си намеря работа като програмист,но тогава не се наемаха така безразборно преподаватели. Но още не мога да се нарека инженер,ако и да се водя така, като нямам кетапа,макар и да знам повече от 50% от завършващите технически ВУЗ и спали 4 години Wink.

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 07:33 от BacuTy

# 487
  • София
  • Мнения: 9 879
Не знам как може да "Станеш" инженер, без нужното образование, школовка...
 Аз дето се водя инженер (макар и не от ТУ/МЕИ) - ме е срам да си признавам.

# 488
  • Мнения: 5 130
Абсолютно, но от друга страна и дипломата не те прави такъв, ако и да ти дава титлата.

# 489
  • Berlin
  • Мнения: 11 181
Ти не ставаш инженер, просто така се нарича длъжността - "софтуерен инженер" и не се изисква да си завършил ТУ.

# 490
  • Мнения: 3 622
Имам чувството,че спорът се крепи на хвалбите на Манекена. За портокола , аз изкарах курсове в СофтУни преди 3 години. Тогава беше basic ниво ,после следващия модул с ООП. След това си дадох сметка,че с курсове и повече суха теория няма смисъл да се занимавам, трябва работа/стаж за да се развиваш.И така наистина се преквалификацирах. Да, с курсовете успях да си намеря работа като програмист,но тогава не се наемаха така безразборно преподаватели. Но още не мога да се нарека инженер,ако и да се водя така, като нямам кетапа,макар и да знам повече от 50% от завършващите технически ВУЗ и спали 4 години Wink.
Манекена може да докаже това, което е написал. Има ли желаещи?

# 491
  • Мнения: 666
Ти не ставаш инженер, просто така се нарича длъжността - "софтуерен инженер" и не се изисква да си завършил ТУ.

Точно това се опитах да обясня и аз.

# 492
  • Мнения: 3 622
Ти по-добре нищо не пращай, че не е ясно синът ти какъв договор за конфиденциалност е подписал и после може да стане страшно, ако го наруши.

Ами ако залича имената на сина ми, конфиденциалността остава ли?

# 493
  • Мнения: 914
Програмирането е различно от останалите професии.  Според мен програмирането на първо място трябва да бъде интересно за самия бъдещ програмист, защото една много голяма част е самообучение и второ трябва да имаш талант. Това не е диплома за лекар, където по време на обучението ти наливат двайсет кофи материал за учене, който като го назубруш ставаш лекар, тук ако ще и докторантура да имаш и сто и една теории да развиваш, не съумяваш ли да го приложиш, работа като програмист не ще си намериш. Трябва практика, практика, практика и правилния човек, защото не всеки става и воала завършен програмист. Те са особена каста хора. Момчето явно е талант, почукало на правилната врата и готово, не разбирам защо толкова се учудвате. Познавам хора завършили компютърна специалност  университет с перфектна диплома и от тях нищо не става и други, самоуки, учили клипчета от тубата, които са наистина добри и много ценени в работата си, вече със собствен бизнес.

# 494
  • София
  • Мнения: 9 879
Абсолютно, но от друга страна и дипломата не те прави такъв, ако и да ти дава титлата.
Да, но обратното ме става.

Общи условия

Активация на акаунт