Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 17-та тема

  • 200 396
  • 530
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 283
Здравейте момичета!
Заповядайте в новата 17-та тема!
Нека да има повече радостни поводи, за да присъства питката на нашата трапеза, което за нас българите е традиция.
  
              Пожелавам ви да усетите  аромата на прясно изпечената питка!



























Болярска питка
Питка хризантема
Основно тесто за пити, питки, тутманици, бюреци, кремвиршки от Танита
Погача на Морена
Празнична пита за Никулден
Питка от Пепика
Питка Мимето
Питка от Момчешка мама
Питка "Милинка"
„Короната на готвачката” - Лабрекс
Питка Слънце
Погачата на Хриси от evak
БЪРКАНА ПИТА / БЕЗ МЕСЕНЕ
Питка Цвете от Пепика
Сладка питка от Селма
Вкусен домашен хляб от Лабрекс

Рецепти от тема N 2
Питка rallii
Фокача със сирене
Сватбарска пита - Пепика
Миткова пита- Пепика
Питка с шунка и кашкавал
Питка  "Слънце" - Джемма
Питка Добито
Питка Алекс
Житен клас

Рецепти от тема N 3
Питка "Мама Цоцоланка"
Пита"Роза"
Питка HappyPolly

Плетена пита на Пина
Солена корона на Котка
Хляб с домати и маслини на Umbra
Хляб в саксия - Asyalein
баница с мая на мама Цоцоланка
направа на розички първи вид
изработка на розички - 3 вида
Плетене на пити, козунаци, баници и др.тестени изделия
Сладък ароматен хляб
Как се прави вита баница - първи вариант
Как се прави вита баница - втори вариант
Сладка пита-прощъпулник - maria m
Радкината питка - еххо
Рогчета - Pina
Кашкавалки - Pina
Кифли с локум и Виенски кифли - Pina
Шарена питка - Мама Цоцоланка
Питка Маргаритка - Биляна
Шведско хлебче с крема сирене и копър - Labrex
Завъртяната пита на vens - Labrex
Питка Цвете - Краси.мира

Рецепти от тема N 7
Питка със сирене и сусам - nordina
Питка с майонеза - nordina
Питка с извара - nordina
Царевична питка със сирене  - nordina
Питка с кисело мляко на Селма
Цвете с рецепта на Labrex
" Матнакаш"- Labrex
Оформяне и фокуси с тесто - Labrex
Венец от кифлички - Селма с рецепта
Хлебчета за домашни хамбургери - Labrex
Оформяне на хлебчета - Labrex
Ароматни обедни питки - Nordina
Питка - стъпка по стъпка - alina si
фигурки от тесто- предоставено с любезното съдействие на Labrex
питка стъпка по стъпка и рецепта - Пепика

Осма тема
рецепта за козунака на Max-mama, с обясненията на galaUSA, за начинаещи
Сръбска погачица - Labrex
Nordina - две питки с рецепти

рецепта за питка с ракия - toni nikolova
Тутманик и рецепта - kasier
Stasi 76-питка с рецепта, стъпка по стъпка
Мазна пита - nela 66
Тесто с едно втасване - питка с кисело мляко - max-mama


Девета тема

Съвети за захарта в Козунака - Pina
Дебелата кора и конците на козунака - Pina
Защо две втасвания ? - Pina
Животинки от тесто - Venetta
Как се правят розички от тесто - Labrex
Типова питка и Пълнозърнеста със сирене и риган - Nordina
Експресни кифлички от супер тесто - Labrex
Кифлички с кренвирш - kapri z
Бързи козунаци - max-mama
съотношение суха-жива мая - Дядо Хаджия
Козунака на Venetta
Козунака на Pina
Козунака и питката на Butterfly
подготовка на тесто за козунак- max-mama
кифлички и рецепта за тестото - Labrex
Тутманикът на майка - Labrex
Тесто за солени, пухкави кифлички - Labrex


Десета тема
чеснови хлебчета -Labrex
Пирожки - Labrex
Питка , стъпка по стъпка - Polina
Гевречета - Labrex
Турски гевречета - Labrex
Усуканата пита с мед и орехи на Танита - Labrex
Постни гевречета - didinik

Питки Паркър-Polin a
Оформяне на питка -стъпка по стъпка -jujito.i  
Рецепта за баница с точени кори-Любопитко
Картофени питки - Nordina
точене на баници -Пепика
Пълнозърнести питки с мак - Nordina
Типови питки с риган-Nordina
Кифлички със сирене -Пина
Сладки агънца-Venetta
Типови питки с кашкавал - Nordina

Eдинадесета тема
сплитане на тесто от сръбска погачица - Labrex
фигурки от тесто - adenis
фигурки от тесто-Venetta

Дванадесета тема

Грозд - Лабрекс
тутманика на Лабрек с тестото на Мариета
тутманика на Аелис, без втасване
тутманика на Мари77

Тринадесета тема
Кашкавалената пита на Стаси
майсторство за оформяне на тесто- линк в поста на Лабрекс

Тринадесета тема
фокуси с тесто в линка на Лабрекс



"Никой не е по-голям от хляба"!


Божествено благо, основа на живота, почитана храна от хилядолетия.

Свещен от древни времена - безкръвна жертва, тайнство и символ.

Дар за Деметра - богинята на хляба, зърното и земеделието.

Древните „любители на хляба" - египтяните, отрупвали гробниците с огромни количества от божествената храна.

Хлябът е молитва "Насъщния ни хляб дай ни днес" - храна за тялото и душата, която приема със Светото Причастие.

Хляб наричат за здраве, благоденствие, благословение, опрощение...

Хляб съпровожда житейския път на човек от раждането, в делник и празник, в радост и скръб - Великден, Гергьовден, Коледа, сватба, прощъпулник, задушница, служба на светец, нова къща...

С хляб и сол посрещат скъпи и желани гости.

Обредният хляб се замесва от млада жена, облечена празнично, от най-едра и чиста пшеница с „мълчана" вода и билки в съпровод на песни. Украсяват се богато и се освещават с прекадяване. Разчупват се на кръст и се раздават за единение между всички.

Хлябът без квас осъществява връзката между два свята - видим и невидим,  преди и сега. Пàрата, която се издига от топлия хляб е душа, а самия хляб наричат душица.

„Хлебният" етикет предвижда редица забрани -  хляб не се боде с вилица, а се отчупва с ръце, за да не се „мушат душите". Не бива да се тъпчат трохи, а грях е да се изхвърля хляб. Не се обръща, тъй като донася нещастие. Не се оставя недояден залък, за да не се губи сила. Поднася се към устата, а не се отхапва. Най-нарушаваното правило е да не се топи или дроби с хляб ястието.

„И като ядяха, Исус взе хляба, благослови, и го разчупи и като го раздаваше на учениците, рече: Вземете, яжте, това е Моето тяло. "

(Евангелие от Матея, 26:26-28)

Просфората е кръгъл, квасен пшеничен хляб с отпечатък - квадрат с кръст и надпис "ИС ХС НИКА". Малко хора са виждали този хляб цял, тъй като остава в олтара, където с молитви се извършва претворяването на хляба и виното в тяло и кръв Христови. Нарязана на малки парчета част се раздава на вярващите - нафора за опрощение на греховете и за вечен живот.

Блага пита
- безквасен сладък хляб, съпътства обредите при преход от едно в друго социално-възрастово състояние. Меси се при обичая „засевки" в началото на сватба, при посрещане на невестата и след брачната нощ, за да е сладък и сговорчив животът на младоженците. С втасал хляб обредно „залебват" новото семейство - "Както шукнува квасът, така да шукне всичко на младоженците" .

Богородичен е хлябът за из път на Св. Богородица, която бърза да помогне на друга родилка след раждане, а за да е сит животът на новороденото, гощават с безквасна прясно опечена питка.

Питка от бяло брашно, намазана с мед, вино и гозби, масло, орехи, червен лук се оставят на софра до главата на новороденото на третия ден в дар на орисниците, които „пишат" съдбата му.

Първескините приготвят за Бабинден обреден хляб с дупка по средата, през която баба-акушерка провира три пъти ленена риза, престилка, пъстри вълнени чорапи и благославя за здраве майката и детето.

"Погачата" - представяне на бебето пред обществото след "чиста" молитва в църква на 40-тия ден. Гостенките „наричат" здраве и късмет, а в бяла кърпа върху питката оставят пари, с които бебето да си купи сън. Майката я завързва не много стегнато, за да не бъде скъперник. Сладката погача разчупват над главата на майката с бебето и ритуално го „захранват" със залъче и мед.

С медени безквасни питки омилостивявали различни митични същества, посрещали Баба Марта, пропъждали шарката и болестите. Месели ги в чест  на светец покровител - Св. Харалампи, Св. Варвара. В тези обреди квасът, поради свойството си да увеличава своя обем, би допринасял магическото размножаване на злото и болестите.

Последна редакция: ср, 12 ное 2014, 16:05 от Пепика

# 1
  • Мнения: 3 253
Благодаря за новата тема   bouquet

# 2
  • Мнения: 7 917
малка, малка питка със сирене

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 557
Благодаря за новата тема  Hug
Да почерпя са вчерашния празник с моята питка.
Скрит текст:

И малкият ми именник  Mr. Green
Скрит текст:
Постоянно повтаряше "Мерси мамо !","Мамоо,мерси !"  Heart Eyes
Първи опит за някаква украса.Добре,че сложих малко сол в тестото за нея.Мислех,че никой няма да я яде,но дребните изръфаха всички розички и т.н. с голяма охота  Mr. Green
П.П Ще махна снимката с малкия след известно време.

# 4
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826

и от мен една,стара,но ...

# 5
  • Мнения: 378
Питка с плетеница и декорация
Скрит текст:












Фейсбук: https://www.facebook.com/pages/%D0%9F%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D … ?sk=photos_stream

Последна редакция: сб, 14 мар 2015, 14:47 от miriana86

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 557
miriana86 Страхотна погача !А това,че споделяш тънкостите мн ми харесва  Hug
Следващият път,ще пробвам и аз такава плетка.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 306
miriana86, браво! Много хубава питка. Колко време втасва и като я поставиш във фурната надува ли се още? Тази външната плитка е без фитил вътре, така ли? 

# 8
  • Мнения: 378
Понеже предната питка я пекох в по-дълбока тава и се наду много, този път търсих малко по-друг ефект и я пекох в по-широка и по-малко дълбока, за да се запазят плетките максимално добре и да расте на ширина при печене, а не на височина.
Всички питки ми втасват в печката, предварително нагрявам на 40 градуса и когато достигне температурата, веднага изключвам печката. Целта е да втаса на стайна темперарура и да е малко по-топличко, но не горещо, защото дрождите в маята ще загинат. На 30-40гр най-добре. 1 час я оставям да втаса. Така правя целогодишно, даже и лятото и винаги ми излиза 1 час. При печене се надува още, да. Всички плетки са без фитил този път.   bouquet
Аз всеки път снимам, за да пускам в другата тема "Оформяне на питки и тестени изделия - стъпка по стъпка...", но не стигам до там, домързява ме    Embarassed
Там е много интересно, има много идеи за питки
  bouquet

# 9
  • Варна
  • Мнения: 306
Явно аз по-малко я чакам да втаса и като я сложа в печката започва да се надига и се деформират плетениците. Не съм пробвала в по-широка тава.

# 10
  • Мнения: 3 253
Явно аз по-малко я чакам да втаса и като я сложа в печката започва да се надига и се деформират плетениците. Не съм пробвала в по-широка тава.
Според мен не е от тавата а от твърдостта на тестото .

# 11
  • Варна
  • Мнения: 306
Според теб трябва да е по-твърдо ли? Аз си мисля, че ако бавно се надига тестото, както е при втасване, не се деформира питката. Аналогично, ако се пече на около 160-170 градуса, би трябвало да не се двформира много. Ама пък бялото тесто ми се получи  Sunglasses.

# 12
  • Мнения: 3 253
При мен поне когато тестото ми е по меко тогава ми се деформират.Затова от както научих /ЗИЧЕ  Heart Eyes/с едно втасване няма грешка.Нито бъркам втасването.нито си губя времето.

# 13
  • Мнения: 378
Заради твърдостта на тестото е. Аз го правя много меко, когато оформям само на топки. При другите форми трябва да е по-твърдо, за да се запазят. Няма значение тавата, тестото е важно.

Последна редакция: чт, 13 ное 2014, 22:43 от miriana86

# 14
  • Варна
  • Мнения: 306
Добре, но това влияе ли на изпечената питка? Ако се замеси по-твърдо тесто, след това да не се степа питката и да не е хубава за ядене?

Общи условия

Активация на акаунт