Канола олиото е генно модифицирано и е богато на ерукова киселина тъй като тя е силно летлива и образува повърхностно активни вещества. Тя е идеална суровина за производството на био дизел. Рапицово олио с ниско съдържание на ерукова киселина със сигурност няма да е атрактивно за тази индустрия.

Все пак нашите предци са засявали и са консумирали рапица години наред, както и техните животни. Има сортове рапица, които съдържат минимални количества ерукова киселина и те не са генно модифицирани и съществуват нормално в природата.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=635561.0;all

Здравейте,
Тъй като и аз съм заинтересуван от това рапично масло, прочетох цялата дискусия за рапичното олио в една стара тема и искам да коментирам отговорите ви (HiPP), както и да получа такива. Вие казвате, че Канолата е генно-модифицирана и е богата на еруцинова или ерукова киселина както я наричате. Навсякъде в литературата обаче казват, че рапичното масло, натуралното рапично масло е това, което е богато на еруцинова киселина до 50% съдържание, както и високо ниво на глюкозинолати. Това прави рапичното масло негодно за консумация, затова много рядко се използва в хранителната промишленост.

Тъй като обаче е много податливо на генетична манипулация, през 70-те години Канадски учени (университета в Манитоба) го модифицират и получават нов вид с много различен хранителен профил и по-малко еруцинова киселина (под 2%). Видът получен през 88 се счита за най-устойчив на различни болести, както и суша. Този и още много други видове на рапичното масло са били получени използвайки точно генетичния инжинеринг! Канолата е запазена марка на Канада и означава точно: Канадско олио с ниско съдържание на еруцинова мазнина. Canadian oil low acid. A заради и ниското си съдържание на глюкозинолати едновременно (придаващи горчив вкус) се нарича double 00.
Точно това имаше и предвид heberlea за това, че си противоречите, защото натуралният rapeseed oil е с високо съдържание на еруцинова киселина. Канолата е тази, която е с ниско съдържание.
В този ред на мисли, ако вашето рапично олио, което добавяте в пюретата е с ниско съдържание на еруцинова киселина под 2 % както казвате, то това би следвало да бъде Канола масло/олио. В литературата няма (поне аз не съм открил) сортове натурална рапица, които съдържат ниско количество еруцинова киселина.

Идеята на генното инжинерство в случая е да създаде точно такава култура от рапицата с цел да направи възможна консумация й!

Моля, да напишете този сорт рапица, ако съществува.