Отговори
# 105
  • Мнения: 295
Здравейте Simple Smile От много време не съм писала защото нямам нищо хубаво за писане. Изкарахме 10 дена в болницата. Мишо пак направи вирусна пневмония и то много тежка. Едвам го оправиха детето. Беше със спазъм в левият дроб и хрипове в дясно. На 2 антибиотика и орбазон. Направо в чудо се видях. Преди няколко дена влезе и детенце от неговата група в яслата. Майката каза че в групата са останали 4-5 деца. Отделението беше препълнено, направо ни вземаха един върху друг, толкова много болни деца. Сега ни изписаха с антибиотик през устата и да продължаваме инхалациите вкъщи. В четвъртък сме на контролен. Дано като започне да се стопля и да се закрепи малкия, че вече сили не ми останаха.
Дано всички болни дечица да оздравяват и без повече болести.

# 106
  • Мнения: 155
И аз имам чуството, че не съм писала от години...
Аз започнах срещу болести да давам много сокове. Не знам дали има резултат. Обаче вчера попаднах на една тема с игра във форума. Може да се спечели сокоизстисквачка на Филипс, ако се коментира в темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=836955.msg30526286#msg30526286

Ако ще ми дават подарък за един коментар - мятам се и реших да споделя и с вас Simple Smile

# 107
  • Мнения: 800
На Мина започнахме да й даваме ябълков и портокалов сок в началото на зимата. Не сме ги цедили вкъщи, но купуваме едни в стъклени бутилки със 100% плодно съдържание и без добавки. Тя пък толкова ги хареса, че почна да пие доста големи количества. Не знам от това ли - но цяла зима не се е разболявала като изключим две тридневни вирусчета с повечко сополи и кашлица, които минаха сравнително бързо и без някакви сериозни лекарства.
Обаче...пристрастяването към соковете доведе до това, че не иска да пие вода. Пратих я да я погледат майка и татко и понеже те не я наливат със сокове като нас, а тя не пие вода, през два дни е толкова запечена, че се налага да й слагат свещичка, за да се изходи. Явно я боли, плаче и се травмира от гърнето. Та и аз не знам вече добре ли или не да се пие толкова сок. Да съм аз - ще изпия една чаша и ще мина на вода (или бира Wink), ама детето не може да си сложи граница на желанията.

# 108
  • Мнения: 24
И при нас положението със сока е същото. Oha!
Все иска "кок", но вода- не. Аз се опитвам да давам предимство на водата, но то детето като си иска друго, не може да му се противоречи.  Laughing
Аз да се оплача , че вече с тия ваксини до гуша ми дойде. Вчера водя малката и ми съобщиха най-спокойно, че нямало ваксини не се знае до кога...Е опитни зайчета станаха тези дечица. #Cussing out

# 109
  • София
  • Мнения: 268
Здравейте момичета и честити празници със закъснение..... Охх да се пооплача малко и аз... В съботата преди Цветница бяхме в южния парк. Срещнах един бивш колега с детенце на 5 години и децата се заиграха....ама онова по едно време като подгони Адриан и го засили в ръба на един празен каменен басейн..... Адриан си заби устата баш в ръба.....рукна една кръв.....ужас.....от там бегом в стоматологията, защото видяхме че едното предно зъбче е много изкривено. Там попаднахме на една младичка докторица, която явно се стресна и ни прати директно в Пирогов. Там, за моя радост всички бяха много отзивчиви и бързи и в крайна сметка го шиха малкото диваче. Слава богу (ако това все пак е за радост) шевовете са от вътрешната страна на устата на меката част и няма външни и поне фасона не е развален. Лежахме 2 вечери в Пирогов да го наблюдават, но слава богу всичко вече е наред. Но голям ужас изживях. Малкият го понесе много геройски и почти не е плакал, само скимтеше жално преди да го зашият. Но още на другия ден искаше да гризе бисквити. Е, не му се получава много добре, но си намери начин да ги гризе отстрани. Пие много чай от лайка и за моя радост му харесва. Единствено имах проблем с даването на антибиотика. За първи път му е ама то голяма гадост. Аз естествено го тествах преди да му дам.....еее само близнах а то такава горчилка, че напълно го разбирам. Sad
Миналата седмица му махнаха част от конците, тази седмица пак сме на контролен преглед, но май всичко върви добре. Една наша приятелка зъболекарка го видя и каза, че ще се опитат да поизправят малко зъбчето, което за радост е живо и не почерня, просто е изкривено и по-дълго от останалите, но можело да се пилне малко за да не му пречи. Вече си яде всичко. За Вликден лудите му родители го заведоха на Пампорово и той отново пожела да кара ски. Никакъв уплах няма. Няма и инстикт за самосъхранение много. А аз вече съм леко параноясала и тичам по него и само му викам да внимава. Много се уплаших, но дано да ми мине и на мен. Та това е от нас. Пазете ги колкото можете, защото си е голям ужас. Дано на никой не му се случва.

Хубав и усмихнат ден от нас.

# 110
  • Мнения: 1 203
Аз затова на Сами давам по чаша сок понякога, не всеки ден и то от съвсем скоро. Много му харесва (пресен сок от ябълка му давам), но явно разбра, че не е за напиване и когато е жаден си пие водата Simple Smile

Аз отдавна не съм се разписвала - значи Бузан е здрав  Mr. Green След зимните спазми, болести и чудеса го спряхме от ясла и вече втори месец си е у дома с гледачка пак. С баща му решихме тотално да се откажем от услугите на държавните детски заведения. Докато имаме възможност ще ходи на частна и то подбрана. За сега сме се спрели на две. В едната има входно събеседване с логопед и психолог  ooooh! направо се втрещих от кога ги почват със ситото. А във втората ще има свободно място юни-юли. До тогава ще е у дома.
Започна да ходи и на терапия с логопед, че не говори. Има си някакви едносрични "думи", но е далеч от нормата за възрастта си. Според светилото, с което се консултирахме преди това не е аутизъм, глухота или умствена изостаналост, а "дисфазия на развитието", която се израства, но е добре ако искаме да походи на терапия, за да не му лепват етикети прибързано. Иначе му правиха разни тестове - казаха много е интелигентен, но няма интерес към словоизвличането  Crazy Иначе може да брой до 10 и познава числата, да реди пъзели, да прави логически връзки и прочие няма никакъв проблем. Но да говори и повтаря ... много рядко и само и единствено, ако той пожелае. Никоя сила не може да го накара да повтори нещо насила  Tired
Та така Simple Smile Спокойни сме вече, здрави, постопли се и излиза повечко. Малко му се развали апетита зимата от всичките отрови дето изпи, но той си има запаси даже и да не яде много Grinning По-капризен и избирателен е, но краставица винаги яде, та не остава съвсем на празен стомах Simple Smile

Ау, simonap, много неприятно  Confused Важното е, че е минало леко, а иначе странно какъв антибиотик са ви дали  newsm78 Сами всичките, които пи бяха сладки и приятно миришещи като за деца, даже от Клацида искаше и повече, ако може  ooooh!

Последна редакция: чт, 16 апр 2015, 13:09 от Птиците ...

# 111
  • София
  • Мнения: 268
Птиците, е баш Клацид му дадоха......той в началото е сладък, но има един ужасно горчив остатъчен вкус.....аз само близнах и след 2-3 мин ми стана зле от горчилка. Ще проговори Бузан споко. Адриан много говори, но съседчето от горния етаж, което е с 3 месеца по-голямо, е същото като Бузан - брои, реди пъзели, но не ще да говори, но не са се притеснили много. Адриан понася добре яслата. Около 2 месеца му трябваха да свикне. Сега след болницата и почивката му е малко терсене и не му се ходи, ама ходи.

Сокове и той много обича, но пие много и айрян, чай и вода. За краставици също е луд. Много яде ябълки и моркови. (Сега заради травмата ги правя на по-малки парченца) но си ги яде безотказно. За разлика от мен, която не ям зелении (спанак, лапад и т.н.) благодарение на детската кухня яде всичко, даже ако има две манджи и едната е зелена - избира зелената Simple Smile Добре че беше детската кухня иначе никога нямаше и да опита такова нещо Simple Smile

# 112
  • Мнения: 800
Птиците, твоят Бузан като моя мъж. До 3 години не искал да говори. Не му било интересно. Майка му и баща му в чудо се видели, ама то в ония години логопеди и психолози...нъц. Та чак после се отприщил на приказките нашият и сега трудно можеш да му затвориш устата.
Ние сме добре. Децата са в Стара Загора при моите родители. Това им е ваканцията от мама. А за мама да не говорим - чак ми е тъпо от спокойствие. Но още двайсетина дни и ще си ги прибираме. Здрави са, хапват и растат.
Аз реших да се прибирам в БГ към средата на септември. Мъжо ще изкара три-четири месеца сам в Сараево преди да му свърши мандата. Помолиха ме ако мога, да се върна на работа, че са го позакъсали, а и аз реших, че може би така ще е по-добре. Борис го приеха в 8 ОДЗ и ще тръгне от септември на предучилищна там, а Мина докато не я приемат, ще я гледа татко. Майка и тя след някой месец ще е пенсионерка, така че ще помагат. Малко е тъпо, че ще сме разделени за известно време, но по-добре така, отколкото да хвърча като финикиец и сама да се оправям с две деца и ходене на работа.
Тази година ни се отвориха и някои пътувания, така че ни чакат много промени и надявам се - хубави преживявания.

# 113
  • Мнения: 6 706
Здравейте, момичета!  wavey Почти от месец не бях влизала във форума, но нямах време. Цяла зима бяхме здрави и в края на март се разболяхме цялото семейство.  Sad После Катрин беше болна и в края на април. И двата пъти се наложи да пие АБ( последния път Клацид, ужасен е вярно, но детето стоически понесе лечението). Уж навреме я хващахме, започваше с лека хрема, без зачервено гърло и след няколко дни се появяваше кашлица и гърлото се зачервяваше. И двата пъти без да е увредено общотото състояние, без Т. Сега е добре, дано не се разболява вече.  Praynig Сок от ябълка и Катрин обича, но прясна я отказва, предпочита круши, както и краставици. Да се похваля, че от месец вече е без памперс, почти няма аварии, казва или дори сама си взема гърнето и сяда. В ДЯ явно ги учат да броят, защото една сутрин ме изненада като преброи до 5, после я научихме да брои и до 10.  Grinning От цветовете познава без грешка само червеното, но сякаш още са малки да ги познават, така че не я уча. Иначе още се кърмим.  Laughing
Птиците, ще се научи Бузан да говори, не се тревожи.  Hug
simonap, много неприятно с тези падания, но така порастват децата. Извинявай, че се намесвам, сигурно са ти казали, че зъбчето трябва да го следите по-дълго време (6месеца за промяна на цвят, чувствителност).  Peace  Hug
Поли, хубави преживявания на пътуванията и не само.

Хубав ден на всички!   bouquet

# 114
  • София
  • Мнения: 268

simonap, много неприятно с тези падания, но така порастват децата. Извинявай, че се намесвам, сигурно са ти казали, че зъбчето трябва да го следите по-дълго време (6месеца за промяна на цвят, чувствителност).  Peace  Hug


Благодаря ти за съвета. Да казаха ми. Следим го. Слава Богу за сега няма никакви изгледи за промяна. Даже ми се струва, че се поизправи и сега е само малко по-дълго от останалите. Вече си отхапва спокойно и с него (преди отхапваше отстрани). Ще се посъветвам дали да не го поизпилят малко за да не му пречи нещо на говора евентуално, въпреки, че той много говори и засега не ми се струва да му пречи.

# 115
  • София
  • Мнения: 3 789
Отдавна никой не се беше включвал Simple Smile

Ние сме добре, не се класирахме за ДГ, нямаме и шанс, направо се чудя сега накъде Sad.

Колкото до цветовете - Зари научи основните като беше на година и половина, сега знае дори различните оттенъци и не ги бърка изобщо.

Обаче брои много смешно: 1, 2, 5, 9, 8, 7, 10 Simple Smile

# 116
  • София
  • Мнения: 268
хаха Адриан брои 1, 3, 6, 8, 10, найсе Simple Smile Цветовете, кога ги нацелва, кога - не, но синьо знае със сигурност. Даже предният път като тръгнах на манкюр и го питах какъв цвят да бъде, каза - синьо Simple Smile Иначе е много див и любознателен - всичко иска да опита - ски, федербал, фехтовка, барабани,... за колелото е излишно да споменавам - от миналата година лети с колело за баланс. Всяка свободна минута ходим по концерти, спортни мероприятия и всякакви забавления. Пълен е с енергия. В събота и неделя отказва следобеден сън (ако не е в колата) и не го и мъча. Иначе в яслата си спи без проблем. Подозирам, че му е интересно с нас и не иска да спи за да не пропусне поредната забава Simple Smile

# 117
  • Мнения: 800
Ех, момичета, лети времето неусетно (почти). Ние направихме нашата обиколка по суша и вода и вече си прибрахме децата. Мина за два месеца в България е напреднала доста. Водим смислени разговори, изразява се с прилични изречения, поема инициативата в разговора, задава въпроси. Българският й доста се е подобрил, сега като че ли доминира над другите два езика.
Памперсът го махнахме за един ден буквално. Обясних й, че вече е голяма и трябва да казва като има пиш. Обух я с гащи. Два-три пъти каза след като се напишка и видя, че никак не е приятно. От следващия ден обаче разбра, че трябва да казва предварително. И така, стана много лесно, явно времето е дошло и за тази промяна.
С биберона също така са се получили нещата. На единия ден е бил все в устата й, но пък вечерта нещо се залисала и заспала без да го търси. Майка ми го скрила и повече дребната въобще не се и сетила за него.
Цветовете ги знае, обаче ги казва на английски, защото ги е научила от ютюб. Брои на български и английски без грешка. Знае песничката за латинската азбука, познава отделни буквички, ама май не сме се и опитвали да я учим на букви. Иначе е смешна - като види някакъв надпис, разбира, че не е картинка и пита: "Какво пише там?". Обува си сама обувчиците, мие зъбите, мие ръцете, яде сама ако храната е на подходящи парченца. Обича да гризка краставичка, морков, хляб. Обича всякакви плодове и зеленчуци, дори марулка.
Онзи ден я заведох в детската градина на батко й да поиграе с децата и явно много й хареса. Сега всеки ден ми пили мозъка да я водя на "детска гадинка". Обаче пък преди пет дни й сложихме ПРМ ваксината, най-после, и сега поне десетина дни трябва да я наблюдаваме. Засега е ОК, но има още време и ми е притеснено. Тукашната лекарка й сложи Тримовакс вместо Приорикс, за да не е същата ваксина, към която брат й направи реакция. Наистина има разлика в съдържанието, дано да избегнем този път неприятностите. Та, като отмине всичко, може да походи и на градина, очевидно има голямо желание. А в БГ и тя не е приета, най-вече защото аз я кандидатирах умишлено само за най-близката градина до нас, където обаче нямаше обявени места за прием от септември. Но пък Боби там ще кара предучилищна и предполагам, че на някое от текущите класирания по-нататък може и да я вземат. Ние имаме много точки и вероятно ще станат нещата. Аз и без това сега от септември не искам да тръгва, майка и татко ще я погледат поне до идната пролет. Тогава вече ще сме пълен комплект в София цялото семейство и ще може да тръгне на градина, без да съм постоянно под напрежение как ще се оправям сама с две деца и работа.
Е, отплеснах се, ама не съм писала отдавна. Хайде, кажете останалите как са децата, какви са плановете за по-нататък.

# 118
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Здравейте и от нас   bouquet
Ние сме добре.Приети сме на градина.Ще бъде в една група с братовчедка си.До сега се редувахме с баба и да я гледаме.
Махнали сме памперса от около два месеца. Остана само нощния. Не беше много лесно,но постепенно под формата на игра се научи да си казва.
Престанах да взимам кухня и започнах да и готвя.Постепенно стигнах до извода,че кухнята е блудкава и не особено хранителна.
За говоренето-ами страшно много приказва,с цели,дълги и правилно структурирани изречения.Може да се води диалог с нея на почти всякакви теми  Shocked Много отдавна брои до 10,познава цветовете,знае наизуст много стихчета и песнички,пасажи от книжки  Shocked

# 119
  • Мнения: 100
Радвам се, че темичката най после "живна"! Wink

Елина и тя лека полека проговаря, но доста от нещата все още не и се разбират. Иначе успешно си брои почти до 10.
Ще се учим на гърне лятото. Дано свикне по-бързо, но каквото стане. Зареждам се с търпение и гащички, и почваме.  Mr. Green
Иначе и ние днес претърпяхме по-лек инцидент и счупи част от горен, преден зъб. ooooh! Докато се качваше на пързалката (винаги е с моя помощ, но този път не стигнах до нея навреме) и се подхлъзна. Прасна зъба  в тръбите, които импровизирано се използват за стъпала. Имаше и кръв, детето се уплаши, че покрай нея и аз. Сега, като гледаме положението не е сериозно и се успокоявам, че тези зъби не са за постоянно. Но ще потърсим стоматолог, който работи с деца, че да я види за всеки случай!
На градина засега не мислим да я пускаме. Имаме възможност да си остане у дома и да се гледаме.
Не знам при вас как са социалните контакти, но масово децата,които идват на площадката до нас са видимо дръпнати. Не, че Елина е от най-дружелюбните, но се опитва да прикани децата към игра. Засега имахме успех само с едно момиченце, с което моментално се харесаха и се заиграха! Стискам палци по-често да я засичаме.
Чета, че масово дечицата тук хапват плодове. Ели от известно време не иска никакви и ми е притеснено. Преди поне банани искаше, сега и това не иска. Отказва и супите, а напоследък и готвените манджи. Иска само "боклуци" и съм се отчаяла. Дано е само някакъв период, че ми е притеснено. Sad

Това е от мен. Съжалявам, че постът ми прозвуча повече, като мрънкане, но това се случва около нас.
Хубава вечер на всички!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт