ОТБИВАНЕ - 2

  • 136 441
  • 781
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 252
Чета ви и ви се възхищавам. Сина ми е на година и седем месеца и от 3 месеца все се надявам да махна поне едно кърмене. Да ама не той е пристрастен цяла вечер и цял ден ми дърпа блузката и ако не му дам рев до истерии се стига. Излезем на разходка мине се не мине един час и айде пак върху мен и пак дърпа блузата. Излагаме се вече, неудобно ми е да казвам на хората че не мога да го отбия, ама наистина ми е трудно. Много реве и големи драми прави. То при него е навик, не че толкова е гладен. И това вечер по три, четири пъти да става да яде също не го приемам за толкова голямо дете. Надявах се просто сам да се откаже един ден, ама не Зная докога ще го изчакам.

# 496
  • София
  • Мнения: 109
И аз не му виждам края на кърменето. Този месец дъщеря ми стана на две години, а не сме махнали и едно кърмене. Ходи на ясла (до преди извънредното положение) без никакви драми. Но когато сме заедно постоянно  се сеща. Нощно време поне 2 пъти става. Ако не й дам, настава страшна драма. Сега се чудя дали не трябваше преди една година да почна с отбиването, но си мислех, че в някакъв момент ще намалее търсенето. В момента просто нямам идея как ще я отбия, освен ако не е нейна инициатива. Или като отворят детските градини и минем в нормален режим, тогава да пробвам.

# 497
  • Плевен
  • Мнения: 1 613
Отбих на 4 годишна възраст,всъщност той сам се отби,аз просто го изчаках сам да пожелае.Никакви драми не е имало,защото оставих нещата да се случват сами.Кърменията в периода 2 и половина до 4 отпадаха сами,когато им дойдеше времето.От 3 до 4 годишен имаше само едно кърмене за денонощие-това вечерното за приспиване.Не ми е тежало,не съм го махала.Даже ми беше изключително лесно,защото заспиваше супер бързо и не се е налагало да нося,люлея или пея.На 4 една вечер ми каза,че е голям вече и не искал да суче.От тогава си заспива сам в креватчето.Кърмата ми се беше регулирала още отдавна и когато махна и вечерното кърмене,беше останала съвсем малко.Не съм изцеждала нищо,защото не съм имала препълване или дискомфорт.Не съм пила и хапове(много против съм,защото са хормони на здрава глава).Нещата се случиха съвсем естествено и постепенно без драми и ревове,а именно това целях и аз.Година след това имах още капчици кърма,което е нормално.А за деца,в сегашното положение,прибрани вкъщи,без излизане е невъзможно да бъдат отбити леко и без драми.Просто няма начин да стане,защото в този период след 1 годинка,всяко сядане на стол или легло,го приемат за покана за кърмене.Разсейват се само навън,при различни гледки и деца,животни и др.А сега това е невъзможно предвид ситуацията.Затова по-добрият подход е сега да продължавате с кърменето и живот и здраве,когато(ако)отпаднат мерките за забрана на излизанията,да се стартира с намаляване на броя кърмения,но полека и постепенно,за да се даде време на гърдите да реагират на намаленото търсене.Много деца в сегашното положение изпадат в трудна ситуация,нервни,плачливи,депресирани.И само кърменето е единствения познат начин за успокоение.Не им го отнемайте!И говоря не само за малки бебета и деца,а и за по-големи.Имат една стресова ситуация сега,не им създавайте и втора.Затова започване на ясла/градина и отбиване не се препоръчват да започват заедно.

# 498
  • Мнения: 5 468
А прави ли се нещо специално за гърдите? Като цяло при мен са спокойни и не ми се налага да цедя.

Синът ми вече почти не се сеща, за момент може би, ако ме хване в някоя кърмаческа поза, но бързо се разсейва.
Да ви призная малко ми е мъчно, преживявам го като някакъв вид раздяла. На мен не ми тежеше това едно останало сукане сутрин като се събудим, но чувствах, че ако не го махна сега, после ще е по-трудно. Може би ми е носталгично, защото трябва да пусна онова малко сгушено в мен бебенце, което ме търси да суче и не може да оцелее без мен и на негово място идва едно вече порастнало момченце, което ще става все по-самостоятелно. Знам, че това е естествения ход на нещата, просто емоция...

При постепенно премахване на кърменията и кърмата намалява постепенно и обикновено след окончателното отбиване, няма да имаш кой знае какъв дискомфорт. Важното при приключване на кърменето е, ако гърдите се напълнят, да се оставят пълни, защото така се подава сигнал на организма и той постепенно спира да произвежда кърма. Единствено може да се изцежда малко кърма при дискомфорт от прекалено препълнени гърди, но 10-20 мл колкото да се облекчат. В твоя случай вероятно няма да има нужда, защото колкото по-бавно и постепенно се намаляват кърменията, толкова по-бавно и постепенно намалява кърмата.

Иначе, да, нормално е да не ти е тежало само кърмене сутрин, но идва период, в който идва ред на нови игри, занимания и нужди.
И аз не му виждам края на кърменето. Този месец дъщеря ми стана на две години, а не сме махнали и едно кърмене. Ходи на ясла (до преди извънредното положение) без никакви драми. Но когато сме заедно постоянно  се сеща. Нощно време поне 2 пъти става. Ако не й дам, настава страшна драма. Сега се чудя дали не трябваше преди една година да почна с отбиването, но си мислех, че в някакъв момент ще намалее търсенето. В момента просто нямам идея как ще я отбия, освен ако не е нейна инициатива. Или като отворят детските градини и минем в нормален режим, тогава да пробвам.

Според мен, възрастта около 2 е най-трудна за отбиване. Тогава стават по-осъзнати, започват да отстояват все повече мнението си и трудно приемат промените. Затова отбиването е добре да се предприеме или по-рано или по-късно. Засега може би е по-добре да изчакаш още малко, когато тръгне на ясла и започне да се разсейва с други занимания.

Отбих на 4 годишна възраст,всъщност той сам се отби,аз просто го изчаках сам да пожелае.Никакви драми не е имало,защото оставих нещата да се случват сами.Кърменията в периода 2 и половина до 4 отпадаха сами,когато им дойдеше времето.От 3 до 4 годишен имаше само едно кърмене за денонощие-това вечерното за приспиване.Не ми е тежало,не съм го махала.Даже ми беше изключително лесно,защото заспиваше супер бързо и не се е налагало да нося,люлея или пея.На 4 една вечер ми каза,че е голям вече и не искал да суче.От тогава си заспива сам в креватчето.Кърмата ми се беше регулирала още отдавна и когато махна и вечерното кърмене,беше останала съвсем малко.Не съм изцеждала нищо,защото не съм имала препълване или дискомфорт.Не съм пила и хапове(много против съм,защото са хормони на здрава глава).
Да, нормално е голямо дете да се отбие само'. Но не на всички им се чака толкова дълго. Аз за този период имам и второ едногодишно дете, т.е. втора бременност и второ кърмене. Grinning

Относно хапчетата за спиране, те всъщност изобщо не са необходими, защото кърмата си има механизъм на спиране. При всяка жена постепенното намаляване на кърменията води до постепенно спиране на кърмата. И аз все се чудя защо изобщо ги пият. В някои страни се обмисля забрана за такива лекарства, защото вредата може да бъде много по-голяма от ползата.

А момичета, относно нощното кърмене, не бих повярвала на нито една кърмачка, че кърменето през нощта не й тежи. Нека не бъдем лицемерни. Grinning Сънят е в основата на нашата здрава нервна система. Аз сега, както казах, успях да махна нощното кърмене на малкия и ми стана значително по-леко. Сега се приспиваме вечер с кърмене, а сутрин това му е ранната закуска. Grinning Нощем започна да спи много по-здраво и дълбоко, и сутрин е далеч по-спокоен, което между другото се наблюдава при повечето по-големи кърмачета. В един момент кърменето нощем се превръща в навик за заспиване отново, тъй като бебетата и малките деца по-трудно преминават през фазите на лек и дълбок сън, и ритуали, като кърмене, биберон или шише с мляко се превръщат в начин да заспят отново. Обикновено след отпадане на тези ритуали, те се научават да преминават сами през тези фази и не прекъсват вече съня си и той става много по-пълноценен. Само да уточня, че да не скочите сега да ми обяснявате, че имат нужда от нощно кърмене, че тук говоря за кърмачетата, които вече се хранят с по-голямо количество твърда храна през деня и нервната им система е достигнала определена зрялост. Естествено е, че малките бебета, които са само на кърма и нямат заместени хранения с твурда храна, всъщност наистина огладняват през нощта и имат нужда от нощно кърмене, което и поддържа добра лактация през деня.

# 499
  • Плевен
  • Мнения: 1 613
Не се смятам за лицемерна,но наистина кърменето нощем не ми е тежало чак толкова много.Аз така или иначе си ставам по няколко пъти-за тоалетна обикновено и не ми е пречело взимането за едно бързо кърмене.Но и аз имах късмет с веднъж будене на нощ.Само като бебе ми се е будел по 2 пъти нощем.След една годинка започна само по веднъж да се буди.Това продължи до 2 годинки,когато му изникнаха всичките до момента зъби-20 и чак тогава си позволих да опитам приспиване нощем без кърмене.На втория опит нещата се случиха и от тогава не се буди за ядене нощем.

# 500
  • София
  • Мнения: 149
И на мен не ми тежи нощното кърмене. Спи при мен, може би това е от значение, защото не ставам.
И двете ми са кърмени по две години. Натежават ми дневни кърмения към края, но не и среднощни. Simple Smile

# 501
  • Мнения: 5 468
Момичета, тук не очаквам да прочета по-различни, от вашите, отговори. Тук всички се стараят да се представят в идеална светлина, но реалността е съвсем различна. Wink

# 502
  • Мнения: 252
На мен ми пречат нощните кърмения, защото са поне 3, а е голям. Той се събужда, аз се събуждам и на сутринта съм като пребита. Нервна съм от това неспане и си го изкарвам на всички около мен. Да кажа че и той спи при мен. Вече яде всичко и е добре или да го отбия или поне преди сън да останат само кърмения. А и започна да пълнее и това също ме притеснява. Той за всяко цупене иска сукане, това си е издевателстване върху мен. Имам и голямо дете, което вече започна да се дразни. И затова смятам че лично при нас нещата са стигнали някаква крайност и трябва да взема мерки.

# 503
  • София
  • Мнения: 149
Happy_mommy, свободна си да мислиш каквото си искаш. Начинът, по който пречупваш споделен от други хора опит, различен от твоя, показва твоята призма.

# 504
  • Мнения: 478
Peten, аз съм пример за това, че може за се отбие дете над годинка в условия на карантина без особени драми Grinning

Ava_Adler е права, че всяка от нас пречупва информацията през своето лично преживяване и опит. Всяка двойка мама-бебе е различна със своите си навици и предизвикателства.

Аз не бих се осмелила да обобщавам, но мога да споделя как се случи при мен и сина ми. Виждах как става все по-съзнателен и започнах да си давам сметка, че ако не го отбия скоро, ще стане много трудно и ще трябва да чакам да порастне, за да се разберем по човешки Grinning Но на мен просто не ми се кърмеше до 2 и повече. Затова се заредих с търпение и реших, че няма да насилвам нещата. В началото (към годинка и два месеца започнах) ми изглеждаше просто невъзможно и едно кърмене да махна, защото както е в повече случаи дори само да се забавя като си поискаше започваше един рев, една драма. Но видях, че просто трябва да чакам за удобен момент и да съм решителна без отстъпки. Първо махнах нощното кърмене. Сучеше по 4 до 8 пъти на нощ горе долу. Не ми тежеше толкова и на мен, защото спяхме един до друг и той се самообслужваше, аз дори не се разбуждах много. Но знаех, че ще започне да спи по-добре, ако го махна. Така и стана, отне ми само по 2 будения за 2 нощи и запопна да спи по цяла нощ без да се буди. Бях се настроила за много плач и бях решила, че няма да отстъпя, защото направя ли го, ще се повтаря това да безкрай. Изчаках да усетя удобен момент и една нощ, когато беше по-уморен и спокоен действах. Плака малко, но не беше страшно. Мисля, че усети решителността ми. С дневните сукания започнах първо на принципа "не предлагам, не отказвам" и съвсем постепенно започнах, когато си поиска да го разейвам скоростно с нещо друго. Малко е уморително постоянно да внимаваш да не затавате в пози, които напомнят за кърмене и все да измисляш по-интересни неща, но бързо се отплаща и при мен синът ми все по-рядко започна да се сеща. Разбира се, не съм го измъчвала като видя, че много иска и много се разстройва му давах, просто тези моменти се разреждаха постепенно, докато остана само 1 кърмене за денонощие, това сутрин веднага щом се събуди. Именно него махнах преди няколко дена. Не съм си давала срок за това, просто една сутрин го усетих, че може да мине и без и използвах момента, предложих вода, донесох му банан, той си потърси разбира се, но бях твърда, гушнах го и си доспахме още малко. Казах си, че това беше и повече няма да давам. Все още не е забравил напълно, сеща се за миг, но много бързо се разсейва.

Извинявам се за дългия пост. Надявам се на някоя от вас да съм била полезна Hug На кратко от мен изчакайте момента без да насилвате детето, но щом го усетите бъдете решителни. Успех на всички!

# 505
  • Мнения: 2 495
Е,добре де,като казвате че сте махнали нощните кърмения,как точно го направихте?Дъщеря ми е на 8 месеца и всичко на всичко планувам да кърмя до годинката макс...даже около 10-тия месец ако се случи отбиването,ще е супер.Вечер се приспива със сукане и през нощта цока още-4,5 пъти,ей така ...за успокоение...Не признава биба,вода,чай...Сутрин рано пак и след това към 10 ч.не иска да си яде закуската. Има заместен обяд и СЗ.Как да махна нощните кърмения и постепенно да я отбия?

# 506
  • Плевен
  • Мнения: 1 613
Аз го "махнах" чак когато сина стана на 2 годинки.Месец преди това пробвах за пръв път-нощем вместо гърда,го гушках и люшках на коляно докато заспи.Мъчих се една седмица и нищо не стана,продължаваше да се буди всяка нощ в 3.Отказах се и пробвах пак след месец време,на 2 годинки.Стана за една нощ,буквално.Успях да го приспя с гушкане през ноща и от тогава не се буди нощем.Но му бяха избили всичките 20 зъба,които търябваше да избият и не го тормозеше болката.Иначе вечер и рано сутрин си го кърмех,даже предпочитах такава ранна "закуска",защото ми позволяваше малко повече сън сутрин рано,а и имах достатъчно време да му приготвя закуската след това.Защото не си представям сутрин в 6 да варя овесени ядки или елда и да чакам да поизстинат,докато той се дере гладен.Но пак казвам беше си големичък вече,бяха му изникнали всички зъби и нищо не го тормозеше нощем.Общо взето всичко стана когато му дойде времето.Това съм видяла аз от както съм майка.И за нощното кърмене,и за махане на бибата,за отбиване,за гърнето-всичко става много лесно,когато просто детето е готово за това.Може да отбиеш дете,което не е готово още,но ще стане с много зор,тормоз,рев и фалове и за майката и за детето.Крайни срокове никога не съм си поставяла-нито за кърмене,нито за ползване на гърне,нито за нощно хранене.Гледах детето и то ми "показваше" кога е момента.

# 507
  • Мнения: 5 468
При първото ми дете оставих нощните кърмения, като последни, защото тя спеше при мен и сучеше доста често нощем, като навик. Като реших, че ще спираме окончателно, при събуждането нощем започнах да й давам вода и да я гушкам, да пея и т.н. Първата нощ беше по-трудно да заспи отново, втората малко по-лесно, и след още 1-2 нощи вече беше забравила изобщо за кърменето и спеше почти по цяла нощ без да се буди.

Сега с второто дете, реших да опитам да спра нощното кърмене по-рано. Бях опитвала веднъж на около 9-10 месеца без успех. Видях, че не е готов още и не можеше да заспи без да го накърмя, и се отказах. На 11 месеца опитах отново, и когато се събуди една нощ, му дадох вода и го сложих обратно да си легне и той заспа. Видях, че е готов вече и спрях да го кърмя нощем, като при събуждане го връщах обратно да легне и с галене и подрусване,го приспивах. Някои нощи, обаче, беше по-трудно да го приспя отново и тогава таткото се включваше, като го взимаше да спят двамата в другата стая и ми го носеше на сутринта. Така за около 7-8 нощи малкия свикна и спря да се буди за хранене. Сега ни остана само кърмене сутрин и вечер.

# 508
  • Мнения: 1 456
Здравейте
И аз съм в процес на отбиване и имам нужда да споделя как върви до тук Simple Smile
Човекът след по-малко от месец ще навърши 3г. За отбиване си мисля още от есента, но все нямах смелост. Нощните кърмения сам си ги махна на около 1г и 2-3м и някъде на година и 6м останаха 3 кърмения - сутрин много рано (5-6-предполагам от глад, защото много му къркори и до днес коремчето тогава), за приспиване на обяд и за приспиване вечер. Ходи на ясла и спи там след обяд, но с мен не иска без 'мякото'. Сега като няма градини остава с баба си по няколко дни , за да мога да работя и реших, че моментът е удобен да спрем, а и много вече ми подмятат всички, че е крайно време да отбивам.
Есента когато смятах да приключа с кърменето на нова година, започнах да му говоря, че той е вече голям, че млякото вижда как той яде бонбони и шоколад, и всякакви други неща, и в един момент ще стане горчиво, и ще спре, защото вече не е бебе. Дори понякога той самият със започване да суче ми казваше - още не е горчиво. През определен период аз самата го питах - горчиво ли е вече? На 6 май беше последното кърмене за следобеден сън и го заведох у баба му. На 8 си го взех обратно и вечерта се намазах с горчивия лак. Като поиска не му отказах, но веднага щом засука спря и се разплака. Казах-това го знаехме отдавна, млякото вече вижда, че си голям. Заспа, но поне 10 пъти ме попита - разкажи ми пак - защо стана горчиво. Повтарях всеки път все едно е за пръв път. Не се събуди (той спи по цяла нощ по принцип), сутринта си потърси пак в просъница, но щом леко казах, горчиво е вече - пак започна да иска да отговоря зашо е горчиво. Пред деня няма драма, с мен така или иначе не иска да спи след обяд, вечерта пак по същия начин - заспа като ме караше да отговарям на въпроса: Кажи ми защо стана горчиво мякото. Сега е при баба си пак за 3 дни, но мисля че няма да има проблем, може би още малко обяснения Simple Smile
Иначе гърдите ми станаха леко болезнени на 48 час след последното кърмене, изцедих малко под душа колкото да облекчи, може би не е било повече от 5-10мл. Сега са минали 72ч от изцеждането и довечера пак мисля малко да го облекча. Първия ден пих и 3 пъти по 20-22 капки ментова тинктура. Малко ми е неясно кога ще престана да усещам пълнене в гърдите, но мисля да продължа така  - изцеждане само за облекчаване, като увеличавам интервала. Приемам всякакви хитрини и съвети, ако има нещо специфично, което ми убягва. Благодаря Simple Smile

# 509
  • Мнения: 119
Мисля, че се справяте чудесно. Това, че и баба се включва също е от голяма помощ. Аз нямам опит с отбиване на голямо дете, но моето е на същата възраст и виждам, че имат нужда да им се обясни по няколко пъти, за да схванат. Важното е, че детето не е стресирано и няма негативни спомени. Защото те си помнят като малки слончета.
Бъдете здрави!

Общи условия

Активация на акаунт