Фраза, която мразя

  • 1 056 521
  • 19 192
  •   1
Отговори
# 15 345
  • Мнения: 54 041
Според дъщеря ми, която владее перфектно и двата езика, е Пфайзер. Немците произнасят думите, както са в оригинал, не ги преиначават, както правят в други държави.

# 15 346
  • Мнения: 6 711
На немски е Пфицер. Z се произнася като ц.

И аз така знам, че се произнася Ц. Всъщност от сайта на Пфайзер в Уикипедия става ясно, че са приети и двете произношения. За фирмата е обозначено в скоби, че се произнася Пфайзър. Обаче за името на човека - Пфицер
 - Pfizer Inc. [ˈfaɪzəɹ] ist ein börsennotierter Pharmakonzern
 - Das Unternehmen wurde von Charles Pfizer (eigentlich Karl Pfizer, [ˈpfɪtsɐ])
https://de.wikipedia.org/wiki/Pfizer

На мен ми е досадно друго напоследък... Фразата "И така нататък" много често я чувам под път и над път.  Вероятно е коментирано и преди в темата, но последните няколко месеца, интервюта покрай поредните избори ли гледах твърде много, и все се натъквам на въпросната фраза.  Grinning

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 19:46 от Лурдес

# 15 347
  • Мнения: 2 063
На немски е Пфицер. Z се произнася като ц.

И аз така знам, че се произнася Ц. Всъщност от сайта на Пфайзер в Уикипедия става ясно, че са приети и двете произношения. За фирмата е обозначено в скоби, че се произнася Пфайзър. Обаче за името на човека - Пфицер
 - Pfizer Inc. [ˈfaɪzəɹ] ist ein börsennotierter Pharmakonzern
 - Das Unternehmen wurde von Charles Pfizer (eigentlich Karl Pfizer, [ˈpfɪtsɐ])
https://de.wikipedia.org/wiki/Pfizer

На мен ми е досадно друго напоследък... Фразата "И така нататък" много често я чувам под път и над път.  Вероятно е коментирано и преди в темата, но последните няколко месеца, интервюта покрай поредните избори ли гледах твърде много, и все се натъквам на въпросната фраза.  Grinning
А Пфайзър или Файзър?

# 15 348
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
В момента по Канал1 - случване на сериал.
То бива...

# 15 349
  • Мнения: 1 296
Фразата "И така нататък" много често я чувам под път и над път.
Какво й е лошото на фразата? Не знаеш ли, че има и съкращение "и т.н.". Може да се възмутиш от изговаряне "и Тъ Нъ", защото и такива варианти има. Или "и тъй нанататък".

# 15 350
  • Мнения: 40 272
Аз май се досещам какво я дразни. По принцип фразата е полезна, когато спомага за избягване на ненужно повторение. Например "изрязах си нокътя на малкия, пръст после на безименния пръст и така нататък докато свърших с всички". Тук е ясно, че човек просто си спестява ненужни приказки. Но много хора я използват когато всъщност нямат какво да кажат и така го скриват. Изброяват едно или две неща и понеже не могат да добавят трети и четвърто казват "и така нататък", все едно биха могли, ама не им се иска.

# 15 351
  • Мнения: 7 700
използва се и да не повтаряш очевидни истини
използва се и когато някой се прави на ударен и му повтаряш всеизвестен фант
напр. подписал си указанията, че в служебните коли не се пуши, ама отворкото пали цигара
и започваш ' нали знаеш, че в сл коли не се пуши и тн' като тн е 'глобата е 50 лева и един месец ще метеш ТИ паркинга, а няма да се спазва графика'
това му е идеята на 'тЪ Нъ', просто да не си досаден

# 15 352
  • Мнения: 6 711
Аз май се досещам какво я дразни. По принцип фразата е полезна, когато спомага за избягване на ненужно повторение. Например "изрязах си нокътя на малкия, пръст после на безименния пръст и така нататък докато свърших с всички". Тук е ясно, че човек просто си спестява ненужни приказки. Но много хора я използват когато всъщност нямат какво да кажат и така го скриват. Изброяват едно или две неща и понеже не могат да добавят трети и четвърто казват "и така нататък", все едно биха могли, ама не им се иска.

Точно това. Когато е част от изречението, както е дадено за пример, да, но като почне някой да изброява и така нататък-ва, просто е ясно, че няма повече какво да добави. На английски също е готино:
etc - end of thinking capacity.
В кръга на шегата, макар че гледам някой доста се засягат...

От такъв ранг ми е " Въобще, изобщо", като го чуя и ми иде да побегна, много ми е просташко това изказване. Пак - липса на речник, кое е въобще, кое е изобщо.

# 15 353
  • Мнения: 2 063
Ноктаци, зъбаци, лоча (кафе), утро (вместо добро утро). Не съм ги чувала реално, а само тук във форума.

# 15 354
  • Мнения: 54 041
Ноктаци, зъбаци, лоча (кафе), утро (вместо добро утро). Не съм ги чувала реално, а само тук във форума.

Добавям и ушаци.

# 15 355
  • Мнения: 1 426
Ноктаци, зъбаци, лоча (кафе), утро (вместо добро утро). Не съм ги чувала реално, а само тук във форума.
Оххх, и мен това "утро" много ме дразни, противно ми е - не носи никаква информация, не казва нищо ново. Значи е просто "информационен шум", както ни учеха преди години. Много ясно, че в 8 сутринта не е обяд, нито вечер. Въпросът е какво е утрото - добро, топло, студено, неприятно... какво ни се съобщава с това "утро"?!? Нито е поздрав, нито има идея в него - пълна безмислица. Най-често съм го срещала във Фейсбук. 😩

# 15 356
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 189
Какво е това утро? За пръв пръв път чувам.
Аз пък в последно време все чета из фейсбук "Кой разбрал, разбрал", което обикновено е пляснато ни в клин, ни в ръкав. Sweat Smile

# 15 357
  • SF
  • Мнения: 20 771
Това "утро" е директен превод от немски на разговорното Morgen!
Не знам колко е разпространено, но и на английски се ползва като поздрав: Morning!  и отговорът е закачлив и напевен: Morning, morning!!! Или лека нощ: Night, night!  и  Nighty, nighty!

Нещо като "хубав ден!, хубава вечер!, хубав уикенд!" на изпроводяк.
Чудя се къде е избягало: 'Have a...' - имайте хубав ден, имайте хубав уикенд...

# 15 358
  • Мнения: 3 281
Пф, на английски още повече съкратиха лека нощ, вече е ни, ни. Grinning
Ноктаците ги предпочитам пред нокет.

# 15 359
  • Мнения: 1 296
Не знам коментирано ли е по-нагоре. Отдавна вирее едно недоразумение - като отговор на "благодаря" да се казва "за нищо". Обикновено хората, които го ползват не пропускат да го кажат, т.е. не го казват понякога, а на абсолютно всяко получено благодаря. Нещо като голямо желание да се изкажеш последен.

Общи условия

Активация на акаунт