Фраза, която мразя

  • 1 067 488
  • 19 260
  •   1
Отговори
# 18 015
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Пощеливият не се пощи?
Дразни ме отварям телефон (вместо отговарям), както и пижами вместо пижама - излязох по пижами.

# 18 016
  • Мнения: 5 356
А помните ли "отварям компютъра"? Това преди да съществуват лаптопите Grinning

# 18 017
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Аз телефона го вдигам, не го отварям. 😁
А за компютър - не помня толкова назад какво съм използвала, но не е "отварям" .

# 18 018
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
През последните седмици няколко пъти попадам на израза “избих се с пъпки”, “детето се изби с пъпки”. Предполагам, че е на някакъв диалект, много ми е неприятен.

# 18 019
  • Мнения: 40 741
Не е диалект, а неправилна употреба. При инфекциозни болести като шарката първо има един период на температура и дискомфорт, който продължава няколко дни докато накрая пъпките избиват, диагнозата става ясна, а и тежките симптоми отшумяват. Респективно изрази като "изчакайте да избият пъпките" и "като избият пъпките следете детето да не ги разчесва". Може и "докато бяхме на море на детето му избиха пъпки".

# 18 020
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
“Избиха пъпки” е ясно и широко употребявано. Аз говоря за друго, за “изби СЕ” - “детето се изби с пъпки” (ако беше “на детето му избиха пъпки” нямаше да ми направи впечатление). И не е единичен случай.

# 18 021
  • In The Middle Of Nowhere
  • Мнения: 2 577
Аз те разбрах. За мен си е от слаба грамотност.

# 18 022
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Беден речник - бих казала. Не се сеща за "обривам се" .
Но си е погрешно разбрано и употребено  "избиват ми/му пъпки" .
Защо ли ми напомни на "имах си аз"(има си хас).. откъде тая аналогия ми дойде... 🤭🤫

# 18 023
  • Мнения: 611
Пощеливият не се пощи?
Дразни ме отварям телефон (вместо отговарям), както и пижами вместо пижама - излязох по пижами.
От последното се сетих колко ме дразни, когато нечие дете тръгне "на яслИ".
Сигурно защото яслите ги свързвам с прехранване на тревопасно животно със сено.

# 18 024
  • Пловдив
  • Мнения: 14 352
То яслата според мен е същото като яслите и в единия, и в другия смисъл. Можеш да вържеш кравата и на яслА. И баш оттам идва името на детското заведение.
И аз бих казала "ясли".

# 18 025
  • Мнения: 611
То яслата според мен е същото като яслите и в единия, и в другия смисъл. Можеш да вържеш кравата и на яслА. И баш оттам идва името на детското заведение.
И аз бих казала "ясли".
Е, да, може да има сходство в идеята (отглеждане, изхранване), ама всяко едно такова детско заведение се казва "Детска яслА 1" или "Детска яслA "Звездичка"", а не "Детски ясли...." И множественото число го възприемам, че или посещава няколко едновременно, или правя аналогията с яслите при животните. Всъщност има и трети вариант - звучи ми малко архаично, защото предимно от по-възрастни хора съм го чувала, но допускам, че може и да е регионално и да има градове, където хората предимно така се изразяват. Донякъде го разбирам... обаче мен си ме дразни...

# 18 026
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 195
Мен много ме дразни когато за разни пеленачета кажат, че ходят на училище. Днес пак "Ема е на училище". Емата е на 2 години и половина, ма вече ученичка. Брех, свръхинтелигентно това дете. На 5 ще е студентка. Rolling Eyes
Яслата изобщо не ме дразни. По целия свят децата ходят на ясли. Е, в България не чак толкова може би, заради дългото майчинство тръгват директо на детска градина. Не знам какъв е смисъла от това да казваш, че детето ти на 3 ходи на училище, след като се вижда, че не е на възраст да посещава учебно заведение.

# 18 027
  • Мнения: 54 343
Точно ясли е правилно. Не ясла. Ясла е за животни. Яслите са детско заведение.

# 18 028
  • Мнения: 611
Точно ясли е правилно. Не ясла. Ясла е за животни. Яслите са детско заведение.
Не съм сигурна. Ясли е за множествено число, когато например коментираме недостига на местата в яслите. Но думата не е като очила, клещи и т. н. с основна форма в множествено число. Има си и единствено, когато се ползва за конкретно детско заведение.
Една ми покажете, на чиято табела пише "ДетскИ яслИ ....".

# 18 029
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Правилно, неправилно - има ли значение, ако човек се дразни от нещо си.. 🙂
Ето, мен продължава да ме дразни "Ти да видиш" , не му ли мина "модата" , не знам, но Пак го чух тия дни, и то нееднократно. 😤😁
И "модерното" от известно време "А-а, не, бе" - също ме дразни, ама хората си го ползват, тяхно право е, с мен ли да се съобразяват. 🤫😁😛

Общи условия

Активация на акаунт