Съфорумки с намален слух - да се запознаем :)

  • 133 028
  • 1 712
  •   1
Отговори
# 1 335
  • Другата България
  • Мнения: 37 262
Момичета, освен професор Попова кой беше другия препоръчван професор/доцент за отосклероза?
Излезе ми името от ума......

# 1 336
  • Мнения: 1 377
Проф. Лолов

# 1 337
  • Другата България
  • Мнения: 37 262
Благодаря!

# 1 338
  • Варна
  • Мнения: 1 529
Момичета, освен професор Попова кой беше другия препоръчван професор/доцент за отосклероза?
Излезе ми името от ума......

По принцип двамата добри опериращи лекари са проф. Цветков и проф.Лолов.

# 1 339
  • Мнения: 5
Момичета днес успях да се възползвам от безплатното тестване на слуха в Ототон. Обърна ми се много внимание и съм впечатлена от специалиста по слухопротезиране (хич не ми харесва тази дума). Тествах и апаратче - трудно ми е да кажа относно промяната с него и без него - по телефона не разбирах особено докато говорих с приятеля ми (аз и по принцип трудно го разбирам него, затова точно на него му се обадих докато бях с апаратите). Въпросния специалист и баща ми ги чувах много добре, но и двамата говорят изразително и ясно. Жената от ототон според аудиограмата ми каза, че съм с увреден слухов нерв и загубата ми е средна към този момент, но с времето можело да стане по-голяма и единствения вариант да го стопираме е със слухови апарати. Като ми препоръча два. Тествах модел Phonak Audeo P70 със зареждащи се батерии (а не тези нормалните батерийки) Цената му е 4250 за едното ухо. Ако е с нормални батерии пада с 300 лева, но за мен така или иначе сумата остава непосилна. Разбирам, че не е удоволствие, а необходимост, но все пак нямам такива възможности, а ми се иска да получа качество... Отделно ми каза, че според нея се вижда някакво възпаление на дясното ухо, неспокойно и зачервено било по-навътре. Като ме посъветва да си купя специални клечки от аптеката да взема секрет от ушите и да го занеса в лаборатория за изследване, защото е възможно да имам микроорганизми - гъбички, които допълнително да създават проблем. В такъв случай се питам, възможно ли е от години да ги имам тези гъбички и от тях да идва проблема със слуха? Или пък по-навътре да има натрупана ушна кал... Вече не знам. На специалист уши-нос-гърло ще мога да отида вече другата седмица. Да видим и там какво ще ми кажат... Според моята аудиограма е по-трудно да разбирам мъже, отколкото жени. Което и в практиката и опита ми досега с клиенти се доказа... Момичета, хем получих лъч надежда, хем се отчаях. Не разбирам как става това определяне дали е неврит или отосклероза... За 6 години не е мръднал слуха ми. Според старите и сегашните аудиограми е долу горе същото... Интересното е, че този лекар при когото се лекувам към този момент и пия лекарствата ми каза, че има подобрение на дясно ухо на места с 10, на места с 20 децибела. А не би трябвало да има ако е увреждане на слуховия нерв, поне не и след толкова години. Не зная вече. Правен ли ви е доплер, че и това ме попитаха също, а невролога преди години ме беше пратил на компютърна томография (в Аджибадем) директно. Ще ви прикача тогава какво беше излязло, не знам дали от там става ясно за самия слухов нерв. Понеже помня, че пишеше за процесите във вътрешното ухо и средното, че са нормални. Прикачвам ви и аудиограмата ми от днес


Последна редакция: чт, 05 май 2022, 16:03 от Roxy25

# 1 340
  • Варна
  • Мнения: 1 529
Аз съм с отосклероза и с 2 оперирани уши. За нея е характерно, че костната проводимост е много по-добра за разлика от въздушната. (при моите аудиограми разликата беше очевидна). Така между двете линии се получава голяма разлика, а твоите виждам, че са близки. Освен това преди години ми правиха тимпанометрия, която показа, че звука стига до средното ухо само - особено ясно изразено това беше при лявото ухо, което беше и по-зле.

Друго за отосклерозата е, че в шумна среда чуваш по-добре, защото вибрациите са повече и помагат на костната проводимост, която в случая е и запазена и затова чуваш по-добре.

Не го обясних много добре, но дано е станало ясно.

Ако правиш изследване за губички или друго, най-добре лекар да ти вземе пробата, защото сама рискуваш да не го направиш както трябва и само да си дадеш парите за изследването. Но ако имаше гъбички, щеше да имаш симптоми.

# 1 341
  • Мнения: 5
Аз съм с отосклероза и с 2 оперирани уши. За нея е характерно, че костната проводимост е много по-добра за разлика от въздушната. (при моите аудиограми разликата беше очевидна). Така между двете линии се получава голяма разлика, а твоите виждам, че са близки. Освен това преди години ми правиха тимпанометрия, която показа, че звука стига до средното ухо само - особено ясно изразено това беше при лявото ухо, което беше и по-зле.

Друго за отосклерозата е, че в шумна среда чуваш по-добре, защото вибрациите са повече и помагат на костната проводимост, която в случая е и запазена и затова чуваш по-добре.

Не го обясних много добре, но дано е станало ясно.

Ако правиш изследване за губички или друго, най-добре лекар да ти вземе пробата, защото сама рискуваш да не го направиш както трябва и само да си дадеш парите за изследването. Но ако имаше гъбички, щеше да имаш симптоми.

Благодаря ти много за бързия отговор! Разбрах те относно обяснението. При мен няма такава разлика голяма - да. Отделно, че като има шум или говорят много хора сякаш доста трудно успявам да се концентрирам и да слушам. По-скоро си избирам един, който говори по-високо и евентуално слушам него и пак не е много сигурно ще го чуя ли, няма ли...  И на мен сякаш не ми се рискува да си взимам сама секрет. По-скоро като минавам през личната ще се консултирам с нея къде точно да отида да ми го направят изследването. И без това ще ходя при нея за направление за друг специалист. Ако трябва ще отида при още няколко... Искам наистина да съм сигурна, че каквото е могло - се е направило. Изобщо не ме притеснява да нося апарати - забелязала съм, че при доста хора го има като проблем и изпитват неудобство. Мен повече ме притеснява да продължавам да не разбирам какво ми говорят, а да чувам че се говори... А чувам от мивката как капе водата или пеещите птички. Стигне ли де до човешка реч обаче, почти винаги е обречено положението. Особено с колегите на работа, които са от мъжки пол и нямат ясно изразена реч и завалят думите, все ми се струва, че мънкат. Пък то проблема е в мен...

# 1 342
  • Мнения: X
Слаба, умерена или тежка е загубата, все тая. Така или иначе не разбирате хората, може да се фокусирате в/у някой човек, който ще ви помогне – и времето минало, резултатите налице.

# 1 343
  • Мнения: 1
Здравейте,  
Приятно ми е да се запозная с вас. И аз като вас съм със слухови проблеми - с едното ухо съм над 90 дб, а дясното - 87,5 дб.
Поводът, с който направих регистрацията тук е, че ми предстои да си подменям апаратчетата си. Нося от дете, като отначало беше на нечуващото ухо, имах периоди в които от инат не слагах. Не ме питайте как се справях - трудно, ама инат ... Вече когато се записах в университета нямаше накъде, пак използвах. от 7 години вече използвам на двете уши - родих се. Но вече се разбира че ми намалява слуха, с което се предполага да си закупя мощни апаратчета. Първите апаратчета бяха на Сименс, а от 20 години изпозвах Отикон. Има ли някой, който да е доволен от Отикон със сходни показатели на децибелите? Ще се радвам да споделите мнение за моделите. Последно съм с Oticon Chili  и Oticon Connect line за връзка с телефон и дрги устройства. Тъй като това са вече остарели технологии, не искам нещо уау, а да ми върши работа в ежедневието и сред обществото.
Относно срама - нямам срам, може би докато бях дете. Лоши хора, както знаете има и познавате. Явно като дете не ми е било комфортно да ги използвам.
Групата е съществувала отдавна, но не ми се е налагало да ви търся тук.

# 1 344
  • Мнения: 40
Здравейте,

Преди една година ми казаха, че имам възпаление на слуховият нерв (бях на 28 години) и че ми е "рано да оглушавам" , ама за сега отклоненията били леки. Като цяло лекарят не ми изписа кой знае какво освен едни капки и антихистаминови хапчета и това беше.... На мен ми се стори малко странно цялото това нещо и отидох при друга лекарка, която повтори аудограмата, каза ми че отклонения в слуха на това ухо нямам, чувам между 10 и 20 децибела и не ми е възпален нерва, но съм имала "някакви люспи в ухото" . На мен оплакванията не ми изчезнаха обаче и последва една година при много различни лекари, какви ли не неща ми казаха (никой от тях не ми спомена нищо за нерва) . Ползвала съм всевъзможно много капки за уши и кремове, последно ми бяха казали, че е себореен дерматит, на мен ми писна и миналата седмица на своя глава си направих микробиология, оказа се кандида и стафилокок..... Тези неща ще ги лекувам (с една година закъснение) , но реших пак да отида на УНГ лекар, този път при един лекар от Турция, защото вече не мога да вярвам на БГ лекарите изобщо, който ми каза отново, че слуховата загуба е от нерва и няма общо с кандидата и бактериите. И че се "лекува" само със слухов апарт и води до пълна глухота....Той така ми го изтърси, че изпаднах в ужасна депресия и всеки ден рева... Защото не знам кога да я очаквам тази "пълна глухота" . Моята загуба в момента трябва да е около 20 децибела, въпреки че бях при д-р Найденов преди това в МВР болница, който също ми прави аудиограма и ми каза, че чувам нормално.... Вече наистина не знам какво да мисля, усещам отслабване на слуха наистина в дясното ми ухо, но леко и по-скоро , когато си запуша лявото и започна да говоря чувам гласа си все едно е заглушен от нещо. Извинете ме за дългия пост, просто много напрежение ми се насъбра покрай тази цяла година бягане по доктори и в крайна сметка да се окаже нерва, не знам ...Все пак не мислите ли, че с някакви терапии би могла поне да се ограничи загубата до такава , каквато е в момента? Пълна глухота ми прозвуча като много тежка присъда... Sad

# 1 345
  • Мнения: 1 992
Поискайте от УНГ направление за барокамера, не знам от къде сте, но ако успеете да се уредите да отидете. Влиза се в помещение, в което вдишвате кислород, в болницата се стои 2,3 дена. Ако имате възможност веднъж годишно да ходите, поне да поддържате ниво повече време. Относно носенето на апарати, наистина се носят с лечебна цел, в много ранен стадии сте, така, че ще е временно.
Иначе люспите са признак на гъбички, които се почистват с мехлем, или антибиотици, зависи колко е тежко.
Не  е зле да минете и промивса.

Последна редакция: пн, 27 юни 2022, 13:03 от Dania1

# 1 346
  • Мнения: 40

Благодаря Ви за съвета, т.е. ако е нерва да си пиша слуха аут като цяло? Това ужасно много ме депресира, защото за мен музиката и концертите винаги са били половината ми живот.... чувствам се така, все едно голяма част от това, което ме осмисля като човек, ще си замине Sad

П.С. От Сливен съм, но живея в София, т.е. всеки един УНГ лекар в София може да ми даде такова направление, без да има нужда от личен лекар?

# 1 347
  • Мнения: 1 992
Да всеки от УНГ може да даде. Иначе струваше около 100лв. Може да поразровите в интернет какво представлява и къде има.

Мислете по-позитивно, може да го изгубите изцяло, може и не. Затова се вземат такива мерки, за да забавите загубата, не става изведнъж. Като цяло виждате, че има доста противоречиви мнения от различни доктори. Не ви предлагат кой знае какъв избор -едни казват, че нищо няма, други - че положението е трагично.
Първо бих пробвала с тази барокамера и бих потърсила други специалисти. На барокамерата правят и прегледи докато стоите там, така, че може и оттам да ви кажат нещо. Съветвам и да поизчакате малко за апаратите, докато не получите повече мнения.

# 1 348
  • Мнения: 12 473
Първо “пълна глухота” се отнася само за едното ухо, нали?
Значи няма да си напълно глуха, успокой се..)
На Ямр ходи ли?
Там се вижда дали има увреден нерв и тн. и ако има си има лекарства и вливания, но трябва да се почнат веднага след загубата.
Шум в ушите имаш ли?

Барокамерата определено влияе много добре, не я бави.
Но най-вече не се шашкай. Живота не свършва с това.
Имах микроинсулт на ухото и пълна загуба на слуха му преди 10 г. Придружено с адски шум и дезориентация.
Детоксикация с гладуване и серии с барокамера правих. Изчезна ми шума и върнах донякъде високите тонове. Живея нормално и активно от тогава..)

# 1 349
  • Мнения: 286
Първо “пълна глухота” се отнася само за едното ухо, нали?
Значи няма да си напълно глуха, успокой се..)
На Ямр ходи ли?
Там се вижда дали има увреден нерв и тн. и ако има си има лекарства и вливания, но трябва да се почнат веднага след загубата.
Шум в ушите имаш ли?

Барокамерата определено влияе много добре, не я бави.
Но най-вече не се шашкай. Живота не свършва с това.
Имах микроинсулт на ухото и пълна загуба на слуха му преди 10 г. Придружено с адски шум и дезориентация.
Детоксикация с гладуване и серии с барокамера правих. Изчезна ми шума и върнах донякъде високите тонове. Живея нормално и активно от тогава..)
Това с барокамерата вид озон ли е?Аз съм с отосклероза  и операция  на едното ухо.Четох,че озонотерапията повлиява добре и есента  мисля да опитам.

Общи условия

Активация на акаунт