Каква кафемашина бихте ми препоръчали?

  • 180 488
  • 869
  •   2
Отговори
# 855
  • Мнения: 11 572
Защо, какво не е така? В тенджерата под налягане защо се готви по-бързо? Защото температурата не е 100 градуса, а доста повече заради налягането. В бойлера на кафемашината е същото, но там не я нагряваме на котлон, а водата от контейнера се засмуква от помпата, която вдига налягането до 15 или 20 бара там, след което тя се отвежда в бойлера където се загрява. И колкото по-високо налягане, толкова по висока температура. После кафето се прави с налягане от  2 или 3 беше, значи тази по-висока температура ни дава повече кафета от загрятата машина.
Черна станция, физиката в ТУ не е като физиката във Физическия факултет на СУ, където винаги се е изучавала в много по-обширен диапазон и се засягат и най-малките аспекти на даден проблем.  Нещата не са толкова прости и не зависят само от температурата и налягането, но нека не съсипване темата.
По повод питането за Гаджия и Делонги - няма тук евтинджос. Много сходни са. Разликата в цената, която не е голяма, идва от дизайна и повечкото  метал в Делонгито.

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 15:05 от petiaivanov

# 856
  • Мнения: 40 742
Нещата не са толкова прости и не зависят само от температурата и налягането,

И аз къде съм твърдяла противното?  Преди да стане мазалото аз просто казах, че налягането ( 20 бара) не е лошо, но само по себе си наистина не прави нещо за кафето. Кафето иска 9 бара (сетих се, не бяха 3) и никой не пуска към цедката 15 или 20. Останалото е кафе, цедка, смилане... Лаик като мен обаче не може да хване най-тънките разлики, а и много от най-прехвалените кафета са ми кисели и не ги харесвам. За сметка на това харесвам и кафе, дето не е смляно по най-върховната технология. И ако (както казах) кафето е добро и машината е добра, останалите по-дребни детайли са за експертите.

А въпросната Гаджия си е евтинджос -  евтино решение на техническите изисквания, трудно боравене, кофти цедка. За другите не знам.

# 857
  • Мнения: 3 290
Всички машини от 150-200-250лв са абсолютно едни и същи и нямат никаква разлика в съдържанието си вътре. Разликите са в това какво пише като марка, какъв цвят  и каква форма имат оттам разликите в цените. Та Делонги, Мелонги, Гаджия и др е все едно.

Същите тези машини 150-250лв правят кафе с високо налягане, толкова колкото излиза от помпата и това е 15-16-18, дори 20  бара, което не помага за хубаво кафе, но пък се рекламира.  Всички  те имат крема дискове-разпенващи устройства за да добие поне някакъв вид напитката.

# 858
  • Мнения: 153
От помпата не излиза налягане, а вода с някакъв дебит (количество/време). Налягане се получава когато нещо след помпата ограничи тоя дебит. Крема-филтрите извършват частично тази функция, с фино смилане и регулиране на количеството смляно кафе донякъде можем да им помогнем, като повече не винаги е повече. Дебитът трябва да бъде ограничен така, че кафето с желаната "дължина" да изтича около 30 секунди - извличане на всичко възможно без излишна вода. Така се постига плътността.
Проблемите от неравномерно смилане и прекалено високо налягане са едни и същи - "пясъчен" вкус на преварено кафе преди постигане на плътността, който се получава заради силни струи вода в по-рехавите зони на смляното кафе вместо равномерно варене. Масовите машини неслучайно имат по-малки по диаметър филтри, което води до по-голяма дебелина на сухото кафе и повече поносимост към високо налягане.
Другият фактор е температурната стабилност - колкото повече дебит през бойлера за кратко време толкова по-голям пад на температурата, колкото по-дълго време на варене толкова повече нагряване. При добре ограничен дебит и дълго време на варене температурата дори в евтина машина се задържа през цялото време близо до максималната (ограничена от релето).
Затова кафемелачката е по-важна от кафемашината - всичко изброено се регулира и постига с мелачката. С хубава мелачка машината общо взето няма значение.

# 859
  • Мнения: 2 113
Вкъщи имам автомат Саеко Инканто Де лукс .
За вилата взех една на ЛИДЛ вчера.
Пуснах я няколко пъти, кафето излиза прилично на вкус. В началото и дадох възможност да загрее и пр.
Притеснява ме само това, дали вътре не е само пластмаса и дали не е вредно.
Дразни бавното загряване и подозрението, че устройстовото, което показва температурата , не е никак точно.
Кафето тече горещо, каквото рябва да е.

Има ли други с лични впечателния, че се чудя дали да я връщам ?
 

# 860
  • Мнения: 153
Пластмасата вътре не е проблем, ако има такава при горещата вода само. В това отношение Саекото вероятно е по-опасно от лидълската.
Ако не се ползва няколко дена трябва да се смени водата в контейнера и да се източи чаша вода преди кафенцето, разбира се.
Показометъра служи само за украшение, на повечето неща в Лидъл е така. Не се задълбочавайте много в него.

# 861
  • Мнения: 2 113
Благодаря много Прасе!

Защо Саекото-то , което е 10 пъти по-скъпо, е по-опасно от евтината лидълска ?
Много благодаря за обясненията.

# 862
  • Мнения: 1 826
Важни са и настройките за мелене, за изтичане. Ама кой ти ги спазва особено. Скоро гледах едно предаване, кафеексперти се изказваха, показваха, ами то цяла наука... .

Аз съм инженер по автоматика и в дебелите книги по предмета пише, че разликата между една оптимално настроена и една ненастроена система е около 10% ефективност. Ми сигурно и с кафеварките е така - някой топ експерт дегустатор ще хване едни 2-3% разлика във вкуса от смилането и друго. Ама аз лично не правя разлика. Ако кафето е хубаво и машината добра аз съм ОК.

Разликата е огромна само от това на каква степен е смляна кафето...За другите неща няма смисъл да се коментира изобщо.
Наистина си е цяла наука правенето на кафе и "инжинерните" ви мисли не винаги се припокриват с нея.

# 863
  • София
  • Мнения: 5 444
От 6 месеца сме с Gaggia Viva style,доволни сме,хубаво кафе прави.Всеки ден я ползваме.
https://www.tehnomix.bg/kafemashina-gaggia-viva-style

В работата сме с Лидълска,тя пък е още по-експлоатирана и я ползваме от една година и нещо.Бих казала че и тя прави не лошо кафе.
Като цяло ми се струва,че всичко зависи от кафето,което слагаме.Не съм специалист,нито разбирам особено,мнението ми е на човек,който обича да пие кафе 🙂

# 864
  • Мнения: 40 742
Разликата е огромна само от това на каква степен е смляна кафето...За другите неща няма смисъл да се коментира изобщо.
Наистина си е цяла наука правенето на кафе и "инжинерните" ви мисли не винаги се припокриват с нея.

Аз не отричам, че е наука, а че тази наука е достъпна за малко хора, защото изисква специално възпитаване на вкуса. Аз съм пила и най-отбрани кафета и по-обикновени и бих казала, че далеч не всички отбрани ми харесват, ако и да са смлени и приготвени професионално. А и на тези, които ми харесват,  не им хващам разликата с хубава Лаваца Тиера например (това пия сега) приготвена с моята кафемашина и с моята проста мелница.
Ама то и с алкохола е така, честно казано шампанското по 200 лева бутилката за мен са пари на вятъра, защото не му хващам превъзходството спрямо това от 20 лева.  И за +90% от хората е така. Да не говорим, че над 50% са научени да харесват Нова Бразилия и я смятат за "огън кафе"... Та вкусът се възпитава, а не е нещо естествено присъщо на хората и е леко елитарна и леко снобска работа, като усета за най-високата класа е запазена за един елит, обучаван от ранна възраст какво да харесват. За болшинството, като мен, едно добро кафе от добра машина е съвсем приемливо и неразличимо от супер-дупер-хипер майсторско кафе.

Виж за концентрати определено имам усет и хващам разлика. С малки изключения като коняка, където най-отлежалите и скъпите според мен много често не са по-добри от средно отлежалите и скъпи.

# 865
  • Мнения: 3 290
@Черна станция,  Аз не разбрах или съм пропуснал каква кафе машина имаш. Къде и какви отбрани кафета си пила?
И аз години на ред възхвалявах еспресото в нормален бар в Италия, на фона на другите страни, но в последствие разбрах, че има много по-добри кафета, дори си ги пия в нас.
Вече доста рядко ми харесва еспресото в Италия, та летвата се вдига с времето, когато се интересуваш и пробваш.
Ясно е, че вкуса се изражда с времето, няма как да си свикнал на нова бразилия цял живот и да усетиш разлика в нещо читаво.
Често читавото се оценява, като зле от нормален потребител  по същата причина.
Същото е с всичко, все едно да дадеш 12+ годишно хубаво уиски на Шотландия на някой, който пие цял живот домашна ракия, ами няма да разбере и ще каже, че ракията му е по-добра.
Същото е с хубаво отлежало вино и така е с всичко останало за ядене и пиене.
Аз поне не съм виждал шампанско от 20лв, но и да има, няма как да е много хубаво, а това, че ти не виждаш разлика с друго от 100 или повече лева само потвърждава това което написах.

# 866
  • Мнения: 40 742
Прав си, това от 20 лева не е шампанско, но така си му казваме в ежедневния език. То и копирната ти машина може да не е ксерокс, или канцеларската ти лепенка да не е скоч или тиксо.
И не виждам да казваме нещо различно. А в България хубаво по всички норми кафе правят в магазина на Дъбов - то не е кафене, но правят за дегустация като си избираш. Ама то ако имаше едно най-добро кафе нямаше да имат 100 различни вида и да те питат какво предпочиташ.

# 867
  • Мнения: 3 290
Разбира се, че няма нещо което да е най-добро, било кафе, вино или каквото и да е, но има добри и кофти неща.
Да, на Дъбов почти всичко е добро или много добро и е един от най-добрите в България, да не казвам най-добрият.

# 868
  • Мнения: 40 742
Да, на Дъбов почти всичко е добро или много добро и е един от най-добрите в България, да не казвам най-добрият.
Именно, и като си купих ръчката почнах да си търся любимо кафе и лека полека стигнах до Дъбов. Пробвах различни и си намерих 2 кафета по мой вкус. Да, обаче не продължих с тях, защото:
- харесваха ми, добре бяха, но не усещах разликата с въпросната Лаваца Тиерра, например. А трябва да се разкарвам и да плащам двойно.
- и кафетата на Дъбов са като вината с реколтите - харесваш си вино от една година, ама следващата е различно. Та и кафето, което си бях харесала, се свърши и после вече не се предлагаше. Трябваш пак да си търся... Ми отказах се.

П.П. Машинката ми е любителска за домашна употреба, скъпичка сравнително, но основно заради дизайна и материалите, ама на мен дизайнът и най-вече цветът ми бяха задължително условие, та я взех пред по-евтини машинки от същия клас. Но пък след нея ММ само като пипна онази Гаджия Вива и направи гримаса, все едно е лапнал гранясал бадем.  Разликата в материалите се усеща и с очите и с пръстите.

http://smegbg.com/drebni-uredi/587-smeg-ecf01creu.html

П.П.2 В Техномикс продават едно кафе Паскуалини, което също ми допада много.
https://www.tehnomix.bg/kafe-pasqualini-il-caffe-gold-1-kg

# 869

Общи условия

Активация на акаунт