Смяна на чугунен радиатор с алуминиев?

  • 12 673
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Здравейте!

Едни приятели обмислят смяната на чугунен радиатор с алуминиев.
Чуденката им е как това да стане - искат да е през м. март - кой трябва да свали стария радиатор (респективно и топломера от него) и кой трябва да монтира новия радиатор (респективно и сваления топломер от стария)...
Някой има ли идея към кого да се обърнат - към "Техем" ли или към "Топлофикация"?  newsm78

# 1
  • Мнения: 2 241
Към топлинния счетоводител  Peace
Сами си свалят радиатора. Ние сменяхме преди две години, но се оказа, че сме със стар топломер и ни накараха да го сменим с нов.

# 2
  • Мнения: 13 539
Март месец не е подходящ за смяна на радиаторите. Ако нямат вентили и се наложи източване на системата това е свързано с допълнителни такси. Топломерите се демонтират/монтират от топлинен счетоводител на сградата.

# 3
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Диамантче, благодаря.  Peace

MAMA NA jORI, значи да им кажа да видят дали имат винтили - ако имат, не се налага източване на системата, така ли?

Т.е. ако имат винтили - свалят си сами радиатора и викат топлинния счетоводител само да им прехвърли топломера от стария радиатор върху новия, нали? Thinking

# 4
  • Мнения: 13 539
До колкото съм запозната е така.  В момента е отоплителен сезон и инсталацията е пълна. Дано да се включат и други, за да получите по-пълна информация.

# 5
  • Мнения: 520
MAMA NA jORI, значи да им кажа да видят дали имат винтили - ако имат, не се налага източване на системата, така ли?

Т.е. ако имат винтили - свалят си сами радиатора и викат топлинния счетоводител само да им прехвърли топломера от стария радиатор върху новия, нали? Thinking

Един вентил не стига, трябва да имат вентил / кран / и на долната част на радиатора. Но пък от Топлофикация в някои имоти ги пломбират точно тях,  за да не се свалят радиатори с топломер и да се поставят друг без топломер. Тъпо е, особено когато става дума за чугунки.

За топломера - трябва да дойде не само да го прехвърли а да го настрои спрямо мощността на новия радиатор

# 6
  • София
  • Мнения: 38 472
Винаги се източва сиситемата, дори и лятото. В нашия вход ни взеха 20 лв.
Сленяте си го примерно март вие. После април-май ще минат да ви отчетат така или иначе и ще им кажете за промяната, да ви лепнат стикер.
О, да топломера! Обадете се на топлинния си счетоводител.

# 7
  • Мнения: 2 241
Не винаги се източва системата.
Когато ние сменяхме нашия радиатор, затворихме вентилите и не е източвана сградната инсталация (беше зима, а радиатора беше протекъл).  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 1 742
Ако има горе и долу кранчета  и да държат може да се смени радиатора без да се източва системата.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 472
Нашата инсталация е с кран само горе, затова източваме винаги.

# 10
  • Мнения: 346
Миналото лято минах през тази процедура,топлинния ни счетоводител е също Техем.Наложи се източване на инсталацията,казаха ми,че вече не източвали инсталацията след края на отоплителния сезон,както преди.Процедурата се оказа доста бавна,да се чудиш с какво са толкова заети през лятото....Източването струваше 50 лв.Смениха и топломера.

# 11
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Благодаря на всички!

Приятелите ми са се обадили на Техем (както ме посъветвахте) - от там са им казали, че щом имат кранове може да си свалят стария радиатор и да си поставят новия и да изпълнят 2 неща:
1. да съставят протокол в деня на свалянето, в който задължително да се подпише домоуправителя и поне един съсед
2. свалянето на стария радиатор и поставянето на новия и извикването на техник да премести отчетния уред не трябва да надвишава 10 дни.

# 12
  • Мнения: 2 208
Здравейте, имам следният въпрос. Новодомци са младежите, правихме ремонт и временно махнахме лирата в банята, има топломер. След ремонта установихме, че банята е много топла и няма нужда от лира. Старата не е слагана. Какво трябва да направя в случая , ако махна отоплителното тяло, как ще ми отчитат енергията в банята, това ми е първото питане, да кажем без лира е. Ако не я махам трябва ли да върна старата или да викна и кой да закачи топломера на новата лира, старата е ръждясала. Ние вече сме я свалили, като ви слушам май не е трябвало , но не съм знаела до сега не сме били на ТЕЦ . И старата можем ли да сия сложим ние, как отчитат тези топломери, като лирата е свалена от 2 месеца. Сигурно са ми много глупави въпросите, ама това е до сега никой не е бил от нас на ТЕЦ. Благодаря предварително.
П.П. Лирата я свалиха като замразиха тръбите мисля беше около 80 лв. Та това е.

# 13
  • Мнения: 60
Здравейте, предстои ми подмяна на стари радатори с нови 4 броя и една лира в банята ? Колко би ми струвало всичко- радиатори , демонтаж и монтаж ?

# 14
  • Мнения: 40 804
Здравейте, предстои ми подмяна на стари радатори с нови 4 броя и една лира в банята ? Колко би ми струвало всичко- радиатори , демонтаж и монтаж ?

Все едно, че питаш колко пари ще ти трябват за да си боядисаш апартамента Mr. Green
Ми то цената е според броя и височината на ребрата, най-вече. От де да знае някой тук колко и какви ребра ти трябват? Отиди в някой магазин/фирма за алуминиеви радиатори и те ще ти сметнат какви алуминиеви отговарят на твоите чугунени (може да им увеличат или намалят мощността, ако искаш) и ще ти кажат цена.

# 15
  • Мнения: 255
Здравейте, предстои ми ремонт, за който че трябва да се махат радиаторите т.к. ще пречат. Искам да попитам за да бъдат свалени трябва веднъж да се затапят докато трае ремонта и после пак да се сложат ли? Трябва ли да известявам топлофикация? А ако реша да ги затапя и след 1 година примерни да ги сложа пак? Ще се радвам ако някой по запознат ми помогне. Благодаря!

# 16
  • Мнения: 11 594
Здравейте, предстои ми ремонт, за който че трябва да се махат радиаторите т.к. ще пречат. Искам да попитам за да бъдат свалени трябва веднъж да се затапят докато трае ремонта и после пак да се сложат ли? Трябва ли да известявам топлофикация? А ако реша да ги затапя и след 1 година примерни да ги сложа пак? Ще се радвам ако някой по запознат ми помогне. Благодаря!
Това, можете да го правите само извън отоплителния сезон, когато няма парно. Сваляте радиаторите (след като е източена инсталацията от абонатната станция), правите си ремонта и преди да започне новия отоплителен сезон трябва да сте си закачили радиаторите с измервателните уреди и а сте повикали топлинния счетоводител да ги пломбира. По закон не може да има затапени тръби в жилище.
 Щом правите тези неща извън отоплителния сезон, не трябва предварително да информирате никого, но ако е по време на отоплителния сезон, се изисква разрешение от съседите, а пък и ще ги оставите на студено....

# 17
  • Мнения: 255
Благодаря ти petiaivanov. Не разбирам обаче как така по закон не може да има затапени тръби. В момента живеем в такъв апартамент и също познавам доста хора, които са си махнали радиаторите. Четох че като се затапят после се извиква служител от топлофикация, пише протокол и се приключва.

# 18
  • Мнения: 11 594
Благодаря ти petiaivanov. Не разбирам обаче как така по закон не може да има затапени тръби. В момента живеем в такъв апартамент и също познавам доста хора, които са си махнали радиаторите. Четох че като се затапят после се извиква служител от топлофикация, пише протокол и се приключва.
Можеше до преди няколко години (не помня точно колко), но вече не може. Имаш си кран и ако искаш го пускай, ако не искаш - недей! Тези, които са заварено положение си остават така както са.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 742
Това лято свалих едни радиатори на мои познати.Сложихме капи и после топлинния счетоводител взе 8лв и написа протокол че са свалени.

# 20
  • София
  • Мнения: 553
Здравейте,можете ли да препоръчате човек за демонтаж на радиатор за София?Благодаря

# 21
  • Мнения: 4
Здравейте, взехме си апартамент и започнахме основен ремонт. Тръбите са пломбирани. Искаме да си закачим радиатори и майстора предложи да скрие тръбите под замаската, но тук идва проблема защото сме в отоплителен период. Има ли някакъв начин това да го направим. Блока е ЕПК 79 година. Домоуправителя каза, че това няма как да стане, ако стане щяло да бъде много скъпо.

# 22
  • Мнения: 40 804
Така е, трябва да изпразните инсталацията, което значи хората да нямат парно известно време и да се изхвърлят там колко кубика вода. Обикновено ако се налага ремонтиращият плаща загубите. Но пак трябва да се съгласят другите.

# 23
  • Мнения: 4
Така е, трябва да изпразните инсталацията, което значи хората да нямат парно известно време и да се изхвърлят там колко кубика вода. Обикновено ако се налага ремонтиращият плаща загубите. Но пак трябва да се съгласят другите.
Добре, как може да няма винтили... какво става, ако някое парно прокапе ще трябва пак ли да се източва блока. Тази вода може ли да се засече по някакъв начин или просто набъбват сметките на другите. Звучи ми доста нелепо да няма спирателни кранове и да трябва се източва целия блок при едно закачане или разкачане на радиатори

# 24
  • Мнения: 40 804
А де, някой някога не е сложил кранчета. Трябвало е да се сетиш малко по-рано. Иначе може да се засече водата и да се сметнат загубите, но как ще стане да се начислят на теб, а не на всички не знам. Нямам идея как става.

# 25
  • Мнения: 11 594
Здравейте, взехме си апартамент и започнахме основен ремонт. Тръбите са пломбирани. Искаме да си закачим радиатори и майстора предложи да скрие тръбите под замаската, но тук идва проблема защото сме в отоплителен период. Има ли някакъв начин това да го направим. Блока е ЕПК 79 година. Домоуправителя каза, че това няма как да стане, ако стане щяло да бъде много скъпо.
Ако сте на по-горен етаж не е нужно да източввате цялата система, а само толкова, колкото у вас да не тече. Един стои в абонатната и празни , а друг горе отпуска тапата лека-полека и следи кога ще спре да тече.  После преди радиаторите си слагате кранове на входяща и изходяща вода и монтирате радиаторите. Така , ако стане авария с някой радиатор у вас, винаги можете да спрете водата към и след него. Обаждате се на топлинния счетоводител да ги регистрира.

Общи условия

Активация на акаунт