1. Фундаментално за всеки инструмент е нивото на влагата в помещението. То е определящо какво качество ще получите от пианото/рояла, дори и той да е Стенуей, Блютнер, Бьозендорфер и т.н. Както може би знаете, при много влага, дървото се разширява, а при повече суша, се свива. Разбира се не трябва да се прекалява с влагата, но доста често в България пианата се нуждаят от допълнително овлажняване предимно зимата, когато пускаме печки, радиатори или климатици (климатиците са най-вредни в случая защото много изсушават въздуха). Все пак е хубаво да се консултирате с вашият акордьор, дали на вашето пиано или роял му е нужно допълнително овлажняване.
Най-често на пианото му е сухо както вече споменах, а това води до започване на всякакво тракане от механиката или клавиатурата. Впоследствие пианото започва да се разстройва все по-често, а често се налага след определено време смяна на вирбелите (които също са набити в специален вид дърво) или още по-скъп ремонт на самия "Щимщок", където лежът вирбелите, който включва и смяна на вирбелите. Тези ремонти възлизат на стойност над хиляда или две, а понякога и повече хиляди лева.
От друга страна ако пък се прекали с влагата, дървеният материал се разширява прекалено много и механиката става тромава, клавишите също, а дори пианото може и да спре да свири, защото блокират по-голямата част от сегментите по инструмента.
Българският начин за поддържане на влагата е слагане на буркани пълни с вода зад долния капак при помещението на педалите. Този начин доста често работи сравнително добре и е безплатен. Има и специални за тази цел овлажнителни траби, които са най-добрата опция. Обективно погледнато на пиано до 1000- и нещо лева, може и с буркани, но за по-скъпи пиана и рояли най-добре е да ви бъде поставена тази тръба.
След като покрихме в общи линии поддържането на влагата преминаваме към чистотата на инструмента и предпазването от всякакви разливания на каквито и да е напитки.
Често срещам поставянето на вази с цветя върху инструментите. Това е ГРЕШНО. Неизбежно е да се разлее малко вода и ако тя стигне до вътрешността на пианото, блокирането на дадени клавиши е гарантирано. Също така е силно препоръчително да не слагате чаши с вода и др. такива докато свирите поради същите причини.
Забърсвайте пианото от прах редовно, за да не се натрува и влиза навътре към вътрешността. Прахът също е голям врак на механиката, която е нещо като двигателя при колата. Частите в нея са много деликатни и лесно може да блокира. Най-хубаво е с Пронто за мебели или сух парцал, когато мръсотията е минимална. Мокър парцал е също толкова опасен колкото и вази и т.н.
Съвсем скоро ще напиша продължение на темата! Ако имате неотложни въпроси можете да ми пишете на лично. Не зная дали е според правилата и за това няма да оставям телефони и сайтове на нашата фирма, но ще отговоря на всички ваши въпроси.
Хубава вечер!