Идеи за зеленчукова градина на балкона

  • 97 235
  • 758
  •   2
Отговори
# 375
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Благодаря, Vessela Nickolaeva, мъжО насипал - добре е станало, изправени са по-големите стъбълца. Но са много различни по размер. А уж заедно ги сях и еднакви ги пресаждах. Сега остава да чакам за наедреят и черитата да узреят

# 376
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Преди мнооого време, сигурно 2-3 месеца ще станат, бях обещала да кача снимки на моите зеленчукови пориви на балкона. Е, по-добре късно, отколкото никога. Simple Smile

Слагам ги в скрит текст, че са повечко снимки.

Скрит текст:
Започвам с първите чери доматчета. От разсад са, купих го около 15-20см, в момента растението е около 1,3м, обикновено стават към 1,6-1,7м, и тази година натам вървят... На снимките всичките изглеждат рехави, но реално не са. На всеки клон има вече десетки цветове.



Тук се виждат цветовете, както и някои вързали доматчета за много наблюдателните. Wink


Това са чушлета, средно люти, че най-лютите ни бяха прекалени. Те винаги се развиват по-бавно и после дръпват изведнъж. Засега само едно чушле има, както се вижда. Simple Smile 2 цвята ми паднаха след като вързаха, но другите засега са ок. Но видимо е по-бавно от черитата. Надявам се да нямам проблема, който имах със семенцата от български домати миналата година - връзваха доматчета, изсъхваха и падаха...



Вторият чери домат, пак от малък разсад купен, но друг сорт., пак е около 1,2-1,3м висок.



Това са корнишони. Милата ми баба беше специално ходила да ми купи в България семенца миналата година и ми ги подари. Тази година имам още останали и пак посях. Едва сега цъфтят, не са вързали още, че чак март-април месец ги сях. Та, български корнишони (на тоя климат миналата година имах КОРНИШОН с размер 23см (дължина), то цяла краставица...).



Подправки. Обикновено не ми се получават, сега за пръв път.
Отляво надясно са босилек (от семенца за 30 цента, не очаквах да стане изобщо нещо, той пък...), копър, който си взех от разсад и той подивя направо Simple Smile, но нищо - аз много обичам и го слагам къде ли не. После е риган, пак готов рзсад, който бая се увеличи и той. Ползваме сух риган, но свежия нз на какво да го сложа.... Приемам идеи... И една възродена мента. Бях я отписала, отрязах я на 0,5см от повърхността, тя пак поникна. Още зелен лук - най-неуспешното ми начинание досега, хем го боднах вече покълнал и едвам няколко зелени листенца за сума ти време. И в 2 малки саксийки опитах да посея мащерка, гледам, че се хвана... Имах преди и си я ползвах, но спрях да я поливам зимата и я уморих, та сега пак.





А това са домати от мои семенца, по-бавни от черитата и не толкова високи, разбира се, но имат първи цветове. Различни сортове са, да видим ще стане ли нещо. Попринцип големи домати в саксии не ми се получават, т.е. стават с размер на 2-3 черита, не порасват. Но пък колкото станат. Simple Smile




Моля да извините изцапания бетон отдолу. Остават петна и както и да се опитвам, не мога да ги изчистя. Някой успявал ли е да почисти петньосан бетон? Приемам съвети...
Засега все още използвам само подправките, останалите неща предстоят. Simple Smile

Последна редакция: сб, 02 юни 2018, 15:31 от chrissy

# 377
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
Преди мнооого време, сигурно 2-3 месеца ще станат, бях обещала да кача снимки на моите зеленчукови пориви на балкона. Е, по-добре късно, отколкото никога. Simple Smile



Simple Smile избягали са

# 378
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не, не, просто много време ми отне качването, добавих ги и вече са горе. Много си бърза с проверяването на темата. Simple Smile

# 379
  • Мнения: X
Ах, че хубава градинка!

# 380
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
чудни са и доматчетата и чушките, а подправките са като картинка.
Simple Smile риганът много ми хареса.

свеж е по-ароматен за мен. нарежи го като магданоза и слагак на паста, домати, доматен сос, пица... където се сетиш.
аз и в готвените ястия с месо и картофи слагам.

# 381
  • Мнения: 13 187
Много хубави черитата и подправките! И аз си гледам риган, цял храст стана и взех да го слагам като си мариновам сирене, слагам и люта чушка, бахар и дафинов лист. Със сушен риган обаче е по-ароматно. Имам хубав босилек, магданоз и една мента, на която сякаш листенцата и са посипани с бял мухъл. Май ще я хвърлям.
За пода - пробвай с доместос или хлорсъдържащ препарат. При мен подейства.

# 382
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
миналата година си овкусих зехтин - бутилка с риган, бутилка с розмарин, бутилка с мащерка и една със салвия.
много интересни салати хапвахме тогава Simple Smile

# 383
  • Мнения: 13 187
Но с пресни не става. И розмарин съм сложила в зехтина, няма наситения аромат на изсушения.

Последна редакция: сб, 02 юни 2018, 19:19 от papi6

# 384
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
моите бяха пресни.
трябваше да постоят малко, но ароматизираха добре. Simple Smile

# 385
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря ви за милите думи, колежки по лудост.  Mr. Green

papi6
, и аз с такова впечатление оставам, не са им така силни ароматите. Отдавах го на това, че са немски подправки и семена, тук зеленчуците нямат вкус като българските. На салата с домати не съм се сещала да слагам пресен риган, благодаря за идеята, st. Dobri.

M/у другото, и аз на някакви растения имах такъв бял прах... Нямам идея от какво беше, но изчезна само, та не бързай да хвърляш. Wink
Още утре ще опитам с някаква белина/доместос да изтъркам пода. Wink

# 386
  • София
  • Мнения: 1 520
Криси, чудесна градинка си спретнала. Подправките и чушлетата са супер, но черитата трябва да ги култучиш, за да не са толкова разпердени, а и така самите плодове стават по-големи и сочни, иначе силата отива в листната маса.
Скрит текст:
Същото се прави и при чушки и краставици (корнишони).
Папиш, ментата е била преполята или е била на сянка и се е маносала. Почести до здрави листа или изрежи, ако е повече. Тя бързо ще се размножи.
На мен ми остана само да направя корнишоните и ще направя снимки на моята первазно-балконска градинка.

# 387
  • Мнения: 13 187
Благодаря за разясненията за ментата. Наистина е на лека сянка, страх ме е да не прегори. Ще я преместя. Иначе е много кичеста.

# 388
  • Мнения: 10 498
Имам вече разкошен копър обаче установих, че е пълен с листни въшки. Зелени са, посъветвайте ме с какво да пръскам, че ще ми хване и цветята. Много ме е яд, досега само магданоза е хващал, затова и тази година не посях.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 03 юни 2018, 15:36 от blackcat6

# 389
  • София
  • Мнения: 1 520
Имам вече разкошен копър обаче установих, че е пълен с листни въшки. Зелени са, посъветвайте ме с какво да пръскам, че ще ми хване и цветята. Много ме е яд, досега само магданоза е хващал, затова и тази година не посях.
Скрит текст:


Смачкваш няколко скилидки чесън и заливаш с вода. Оставяш да престои няколко часа. Прецеждаш и добавяш малко течен сапун или настъргваш малко от твърдия и го слагаш във водата. Пръскаш поне два пъти на ден. Друго, което можеш да направиш, е тютюн от една цигара заливаш с вода. Оставяш да престои няколко часа. Прецеждаш и добавяш малко течен сапун или настъргваш малко от твърдия и го слагаш във водата. Пръскаш поне два пъти на ден. Тук обаче трябва да сложиш копъра на сянка, за да не изгори. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт