Помощ за избор на лаптоп

  • 136 821
  • 1 528
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 5 653
Много благодаря за мненията, относно DELL!

# 376
  • Мнения: 9 991
В обмисляне съм за покупка на лаптоп. Изключително боса съм и неориентирана, затова ще следя темичката. Благодаря!

# 377
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 049
В обмисляне съм за покупка на лаптоп. Изключително боса съм и неориентирана, затова ще следя темичката. Благодаря!
Тук едва ли ще получиш най-адекватните отговори по този въпрос.Ако искаш такива разгледай форумите на softvisia и kaldata.Трябва отделна регистрация за там/поне за Softvisia беше така/.Като влезеш във форумите,може във форума за хардуер да напишеш в търсачката "Избор на лаптоп".Ще ти излязат сигурно доста резултати.А най-добре може да пуснеш и собствена тема по въпроса.В най-общият случай се тръгва от там за какво ще използваш най-вече лаптопа.Дали за игри или филми,програми или пък само са сърфиране в Интернет.Защото няма смисъл да си хвърляш парите на вятъра с лаптоп за игри/който е със скъпи хардуерни компоненти/,ако ти трябва почти само за Интернет,някое друго филмче или програма.Също важно при избора на лаптоп е колко пари можеш да отделиш за покупката.Това е.Успех!

# 378
  • Мнения: 9 991
В обмисляне съм за покупка на лаптоп. Изключително боса съм и неориентирана, затова ще следя темичката. Благодаря!
Тук едва ли ще получиш най-адекватните отговори по този въпрос.Ако искаш такива разгледай форумите на softvisia и kaldata.Трябва отделна регистрация за там/поне за Softvisia беше така/.Като влезеш във форумите,може във форума за хардуер да напишеш в търсачката "Избор на лаптоп".Ще ти излязат сигурно доста резултати.А най-добре може да пуснеш и собствена тема по въпроса.В най-общият случай се тръгва от там за какво ще използваш най-вече лаптопа.Дали за игри или филми,програми или пък само са сърфиране в Интернет.Защото няма смисъл да си хвърляш парите на вятъра с лаптоп за игри/който е със скъпи хардуерни компоненти/,ако ти трябва почти само за Интернет,някое друго филмче или програма.Също важно при избора на лаптоп е колко пари можеш да отделиш за покупката.Това е.Успех!
Игри не играя, нито ползвам тежки програми. Нещо елементарно, да издържи във времето. Пари на никой не му се дават много. Имам идея, че игрите и Фотошоп или Котелдроу искат добри параметри, ама като гледам какво се предлага, само цифри нищо не ми говорят. Да не ми забива искам.

# 379
  • Мнения: 131
Така - най-лесното:
всички програми/игри които искате да ползвате имат описание за минимални и/или препоръчителни параметри. От там се тръгва и нагоре.

# 380
  • Мнения: 9 991
Бе то каквото и да се вземе, след 6 месеца и морално остаряло, цената на половина. Един компютър никога не е достатъчно добър, все може още и още. За мен е безсмислено, ако не си изкарвам хляба с него, да наливам много пари. Има хора през година две си сменят компютрите, или постоянно наливат в ъпдейти. За геймъри може, за мен не. Абе търся Нокия 3310 в компютрите:)) някой ако се свща какво да търся, да каже.

# 381
  • Мнения: 1 494
Бе то каквото и да се вземе, след 6 месеца и морално остаряло, цената на половина.
Не искам да споря, но впечатленията ти са били актуални преди 5-6 години. Мощата на компютрите не се удвоява всяка година, 10% по-бързи процесори на година са по-скоро нормата. Лаптоп с i7 от 5 години все още може да си изпълнява пълен набор от програми и т.н. в момента (по лична преценка) 7-8 годишните лаптопи от средно-висок клас морално остаряват до ниво на слаба полезност.
Ако става въпрос за професионална работа с тежки програми/игри, да, всеки 2 години ще трябва да се дава яко пара.

edit:прочетох ти въпроса по-нагоре. За съжаление качествената изработка си е най-скъпата екстра. Не следя пазара напоследък и не мога да ти дам актуален съвет за съжаление. Харесвам ревютата на notebookcheck.net (в случай, че говориш английски, или още по-добре Немски) защото обръщат внимание не само на характеристиките, можеш там да си харесаш нещо.
По принцип е хубаво и бюджет да дадеш като питаш за такива неща Simple Smile

# 382
  • Мнения: 9 991
Бе то каквото и да се вземе, след 6 месеца и морално остаряло, цената на половина.
Не искам да споря, но впечатленията ти са били актуални преди 5-6 години. Мощата на компютрите не се удвоява всяка година, 10% по-бързи процесори на година са по-скоро нормата. Лаптоп с i7 от 5 години все още може да си изпълнява пълен набор от програми и т.н. в момента (по лична преценка) 7-8 годишните лаптопи от средно-висок клас морално остаряват до ниво на слаба полезност.
Ако става въпрос за професионална работа с тежки програми/игри, да, всеки 2 години ще трябва да се дава яко пара.

edit:прочетох ти въпроса по-нагоре. За съжаление качествената изработка си е най-скъпата екстра. Не следя пазара напоследък и не мога да ти дам актуален съвет за съжаление. Харесвам ревютата на notebookcheck.net (в случай, че говориш английски, или още по-добре Немски) защото обръщат внимание не само на характеристиките, можеш там да си харесаш нещо.
По принцип е хубаво и бюджет да дадеш като питаш за такива неща Simple Smile
Баш става въпрос за работа с тежки програми и игри. Едните дават пари защото си изкарват хляба с това, други, че играят. Не виждам какво повече казваш от казаното вече от мен.

# 383
  • Мнения: 5 215
Абе търся Нокия 3310 в компютрите
Избери си някой от най-евтините лаптопи. Всички лаптопи ще се справят с браузване, филми и нормалните програми за обикновеният потребител. Хубаво е да се инсталира Windows 7, защото изискванията са по-ниски. 4GB RAM е достатъчно.

# 384
  • Мнения: 17 966
И аз търся бюджетен лаптоп, около 500-600 лв, само за нет, филми и писане на домашни Yum
Какво бихте ми препоръчали? Марка, модел...какво да гледам

Този например? Да, не, защо
https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Laptop-LENOVO-Ideapad-330- … D100LCBM/p/516950

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 09:19 от raja_nikol

# 385
  • Мнения: 5 215
И аз търся бюджетен лаптоп, около 500-600 лв, само за нет, филми и писане на домашни Yum
Какво бихте ми препоръчали? Марка, модел...какво да гледам

Този например? Да, не, защо
https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Laptop-LENOVO-Ideapad-330- … D100LCBM/p/516950
Може би е добре да изчакаш до Black Friday. Евентуално би изскочила някоя добра оферта.

# 386
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
 Не бих препоръчал модел с TN матрица (обикновено го крият зад описанието "Матов" или "Antiglare", когато не е уточнено, че е IPS). TN матриците имат ужасно лоши ъгли на видимост (в допълнение, дори и при челно гледане картината е неприятно затъмнена отгоре, а отдолу е изсветлена), погрешно цветопредаване, по-бледи цветове и неравномерна гама на сивото. Поради всичките тези причини, силно желателно е да се избере модел с IPS панел, тъй като с него очите няма да се натоварват толкова.

 Друга важна особеност е да се избере модел с подсветка, която не трепти (обикновено в описанието присъства като "PWM-free", "No PWM", "Flicker-free", "Anti-flicker" и други). Още по-добре, ако има и филтър за синя светлина ("Blue light filter", "Eye care" и т.н.).

 Тъй като се търси модел на ниска цена, това обикновено значи, че ще е изцяло пластмасов. Ако лаптопът ще бъде разнасян често навън или екранът му дори и в домашна обстановка ще бъде отварян и затварян редовно, по-добре да се заложи на модел с доказано здрави панти (например моделите на "Acer" с алуминиев корпус), а не такива, от които има много оплаквания (обикновено моделите от мека пластмаса на "Lenovo" и "Dell", също и от повечето други марки).

За системна памет е добре да се заложи на 8ГБ, а не на 4ГБ, тъй като във втория случай Windows и програмите ще са осезаемо по-тромави. При няколко програми, отворени наведнъж, може да се стигне до замръзването им, а понякога дори и самият Windows да забие. За пример, Windows 10 дори и без пуснати програми обикновено "изяжда" 2,5-2,7ГБ от системната памет и така при модел с 4ГБ памет остават едва по-малко от 1,5ГБ за отворените програми.

 Друга препоръчителна част е наличието на поне 120ГБ SSD, по възможност в съчетание с твърд диск (HDD), на който да се записват важните данни, докато на основното SSD да са записани само операционната система и програмите. Само SSD или само HDD също става, но при първия случай възстановяването на загубени данни е практически невъзможно (записаните данни в клетките на SSD се трият моментално), докато във втория случай зареждането на Windows и пускането на програмите е поне 2-6 пъти по-бавно. Ако има само SSD и ще се гледат повечко филми, или ще има записани игри, е добре тогава да бъде модел с поне 240ГБ.

 Но отново напомням, че най-важното е да се заложи на модел с IPS панел. Ако си закупиш модел с TN панел, после ще съжаляваш много.

 Ако подсветката е премигваща, препоръчвам да се използва и програмата f.lux, която силно ограничава и понякога дори напълно премахва вредното за зрението трептене, а така също ограничава и синьо-лилавата светлина на светодиодната подсветка, която също уврежда очите:
https://justgetflux.com/

 В една съседна тема наскоро бях написал по-подробно някои особености:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1147493

За Windows 10. Ето оттук https://www.goodoffer24.com/summer-sale.html можеш да си вземеш официално разрешително (license) за него на много достъпна цена. Съвсем законно и изпробвано от мен неколкократно! Ако при поръчката впишеш и код "MgHicom25" (без кавичките), получаваш още 25% отстъпка. Ако вземеш разрешително за две машини едновременно (Windows 10 Pro Professional CD-KEY (32/64 Bit) (2 PC)), излиза най-изгодно. Особеност на тези ключове е, че те са за OEM Windows 10 Pro, което значи, че те работят само на дънната платка, на която ги регистрираш, така че не можеш за в бъдеще да прехвърлиш този Windows на друга машина или на сменена дънна платка (например при повреда по нея) и той да е регистриран. Във втория случай ще се наложи да закупиш нов ключ. Но едва ли ще стигнеш до изгаряне на дънна платка, така че това не би следвало да има значение за теб.


 Ето списък с модели с IPS панел (нарочно съм изключил от списъка еднодневките на "Prestigio" и евтините модели на "Lenovo", които са с 12 месеца гаранция):
https://ardes.bg/laptopi/laptopi/displey-ot-15.6-do-16.9/garants … pley-ips-matritsa

 Най-евтиният модел е: https://ardes.bg/product/hp-15-da0133nu-8kq90ea-155967
 За филми и други леки задачи е идеален, но няма как да му се сложи допълнително SSD и затова програмите ще тръгват с известно закъснение (например при първо пускане на Firefox му отнема около 5 секунди повече). Windows 10 с HDD ще зарежда за около 40-50 секунди, вместо с обичайните за SSD 6-15 секунди. Тъй като има 8ГБ системна памет, ще може да зарежда програмите по-бързо при повторното им пускане. Моделите с по 4ГБ системна памет страдат от това, че поради недостига ѝ Windows записва част от необходимите му временни данни на твърдия диск и това отнема в пъти повече време, отколкото съхранението им направо в системната памет.

 Друг вариант е наличният твърд диск на горепосочения модел да се замени с SSD, като най-добре е да бъде с 480ГБ или повече. Вече са сравнително достъпни. Ако и лаптопът, и SSD-то се закупят от посочената фирма, ще го поставят безплатно. Ето подходящи модели SSD:
https://ardes.bg/komponenti/tvardi-diskove/kapatsitet-ot-460/ssd … state-drive?q=ssd

 Наскоро замених твърдия диск на едно "Lenovo" на 7 години с 500ГБ SSD и машинката стана значително по-пъргава. Но пък е с TN панел и това навремето беше най-голямата ми грешка при избора на покупка, защото реших да спестя пари точно от това, от което задължително не бива да се пести. Simple Smile

 Ако трябваше да закупувам машинката за мен, бих предпочел да дам малко повече пари, но да взема модел едновременно с SSD+HDD, или такъв с HDD, който обаче отделно има и свободен жлеб (slot) за SSD, което да си поръчам и сложа сам или това да сторят от фирмата.

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 21:43 от Счупено пиронче

# 387
  • Мнения: 5 653
Счупено пиронче, благодаря за подробната информация относно покупката на лаптоп!
Много полезен пост!

Последна редакция: нд, 27 окт 2019, 16:01 от monii

# 388
  • Мнения: 3 014
По начало, бях решила, че тази година е време да си сменя старичкия - 9 годишен лаптоп и следях темите тук за общи впечатления, но не и решения, но по теорията за всеобщата гадост, май трябва да реагирам по-бързо. От около месец екранът ми започна да трепти/премигва за около няколко минути, а от вчера и да се изключва/изгасва, когато си иска. Не знам колко сериозен и дали е поправим проблема, но при 9 години експлоатация, няма какво да чакам повече.

И така, днес прочетох изписаните съвети тук, сърфирах тук и там, за да си обясня най-важните понятия /май разбрах около 20 про/, защото аз съм от поколението на потребителите, т.е. мога да работя с различни програми, и.... до тук. Както и да е, явно е, че имам нужда от помощ и то може би не малка.

Знам какво трябва да напиша първо - бюджет и за какво ще се използва. Бюджет около 1000-1200 лв. За разлика от Мечо Пух - колкото по-малко, толкова по-добре, защото ще трябва и операционна система /прочетох линка на Счупено пиронче, но още не съм го разгледала в детайли/, както и поне базисен офис пакет - уорд, ексел +. За използване - вкъщи, стационарно, доста сърфиране в нет-а, малко фейс, малко ютуб, филми/сериали гледам понякога и то онлайн, слаби игрички - искат ми свободни между 250 и 500 МВ мах, малко офис документи, доста снимки от пътувания.

Ще напиша х-ките на сегашния ми лаптоп, който ми върши/вършеше много добра работа, за да послужи като някаква база за надграждане - модел ASER ASPIRE, Intel Pentium, 4 GB DDR3 Memory, 500 GB HDD, Multi-in-1 card reader, 6-cell Li-ion battery.

Какво разбрах и не разбрах, към какво съм се ориентирала на база прочетените мнения тук -

*Модел Aser -  панти, корпус и т.н.
*Процесор Intel core i7, но... това оскъпява и не съм сигурна дали ми трябва. Въпрос - голяма ли е разликата между i3 и i5?
*4-ядрен
*Оперативна памет - 8 ГБ
*Видео карта - тук неясностите за мен са много - 4 ГБ? Каква е разликата или кое в моя случай ще ми върши работа - SSD или HDD. Разбрах, че ако има и 2-те е по-добре, но това май пак не ми е нужно. Не мога да разбера какво означава, че при първата данните бързо изчезват и че 250 ГБ за нея са малко? Ако е с HDD само, мисля че не би било проблем.
* Екран - разбрах, че TN не е за предпочитане, по-добър е IPS, но пак по-доброто води до повече пари.

Произволно избрах 3 модела от Технополис, ще дам линкове, разликите дали са съществени или, вие ще прецените - единият е с по-добрия екран, има разлика в честотата на процесора, обем и тип на графичната карта, както и при портовете - всичко това ми е "терра инкогнита", ахах. А, да, и какво е Hdmi - трябва ли ми, или не?

https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Laptop-ACER-Aspire-5-A515- … -591J-BK/p/513245

https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Laptop-ACER-ASPIRE-3-A315-51-51E0/p/513292

https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Laptop-ACER-Aspire-5-A515- … -591J-BK/p/513245

Извинявам се за дългия пост и многото въпроси, но... реалността е такава - някой е компетентен в едно, друг в друго.... Предварително благодаря за отделеното време!

# 389
  • Пловдив
  • Мнения: 3 940
Ето някои бързи сравнения между IPS и TN. Повярвай ми, много нерви и неудобство за очите ще си спестиш, ако заложиш на IPS панел.
https://www.youtube.com/watch?v=79r5rxS276Y
https://www.youtube.com/watch?v=Su508ZczJQU

 Множеството недостатъци на TN ги бях описал по-напред в темата, но най-общо казано, при тази технология се губи сериозно правилното цветопредаване и има неприятно затъмняване на екрана отгоре (също и отстрани), а всяка част от екрана, която не гледаш от идеално челен ъгъл, силно влошава качествата си. При гледане по-острани или по-отгоре някои цветове буквално се променят до други (и всичко става червеникаво-кафяво); а при още по-голям ъгъл направо се обръщат и черното става светло сиво, бялото става черно, синьото става кафяво, зелено или жълто, и т.н. Грозна картинка е.

 Относно SSD и твърдия диск (HDD), спокойно можеш да минеш и само с втория, като при него неудобството е поносимо - Windows ще ти зарежда малко по-бавно, но едва ли е болка за умиране, ако почакаш 10-30 секунди повече веднъж дневно в началото, когато пускаш машинката. Също и програмите ще се пускат първоначално по-бавно с по няколко секунди. Също е лесно пренебрежим проблем, ако ниската цена е по-важна.

 Ако използваш само SSD, то недостатък при тази технология е единствено това, че поради начина на работа на клетките за запис на данните, в тях или има работещи данни, или въобще няма такива. И ако SSD-то се повреди, почти нулева е вероятността да успееш да спасиш данните си от него. В това отношение HDD е доста по-сигурен вариант в случай на повреда. Обаче, ако ще се пренася лаптоп (особено, ако същевременно Windows е пуснат или е в спящ режим), тогава с HDD има вероятност някои пътечки по плочата му да се надраскат и да се стигне до повреда. При SSD липсва подобна опасност, защото данните се съхраняват в чип и липсват механично движещи се части. Ако ще ползваш ценни данни и не можеш да си позволиш лаптоп, имащ едновременно SSD и HDD, то или си вземи такъв с HDD, или си вземи с SSD, като към него през USB 3 си свържеш външен твърд диск, на който да записваш всичко ценно. А не е лошо и на самото SSD да си имаш запасни копия, а на външния твърд диск да си ги съхраняваш дублирано за по-голяма сигурност.

 Видео картата в твоя случай (Facebook, YouTube, интернет, леки игри и текстови програми) може и да е само вградена в основния чип (например, Intel HD620 или 630), дори и да няма външна видео карта от рода на Nvidia MX250, GTX1050, AMD RX560 и т.н.. Но не е зле да има все пак поне MX250 2GB, защото ще помогне при малко по-тежки игри.

 Няма нужда да харчиш излишни пари за Intel Core-i7. Работа ще ти свърши и i5, дори и i3. В някои приложения и при по-старите игри дори i3 може да се окаже по-добър избор, тъй като те използват само едно ядро от чипа и многоядрените не помагат с нищо тогава, но затова пък работят на по-ниска тактова честота за всяко отделно ядро и оттам идва този парадокс, че по-скъпият чип при старите игри и програми може да се представи малко по-зле. При съвременни игри и програми, обаче, мноядреният чип е значително по-бърз, така че идеалният вариант е да вземеш един 6-ядрен i5, например 8300H. Буквата "H" в името означава, че всяко ядро работи с две нишки, така че на практика имаш почти нещо като 12-ядрен чип, но не съвсем.

 Системна памет (RAM): Задължително 8ГБ, а не 4ГБ. Разликата в скоростта на работа е огромна, а най-вече ще я усетиш при отворени няколко приложения наведнъж. 4ГБ може да се окажат фатални, ако наведнъж отвориш Firefox/Chrome/Vivaldi с Facebook (FB много бързо яде памет, ако разлистваш страницата много надолу и/или отваряш десетки снимки), YouТube и т.н., MS Office плюс още нещо. Бях споменал и в предишно мнение, че само Windows 10 "изяжда" едни 2,5-2,7ГБ от системната памет и с модел с едва 4 ГБ в този случай ще ти останат по-малко от 1,5ГБ памет за програмите. Обаче това е само на теория, докато може и да е в пъти по-малко (виж долния абзац). С модел с 8ГБ памет ще имаш свободни 5,5ГБ за програмите.

 Друго важно нещо, което трябва да знаеш е, че когато лаптопът има единствено вграден видео чип, без допълнителна видео карта (която си има собствена видео памет), тогава той използва част от системната памет като видео памет. Обикновено това е около 0,5-1ГБ, но понякога може да достигне и 1,5-2ГБ. При модел с едва 4ГБ системна памет и без допълнителна видео карта, Windows 10 ти отнема 2,5ГБ, сграденият видео чип също отнема около 0,5-1ГБ, като за програмите остават едни мизерни 0,5-1ГБ системна памет. И за да пребори този недостиг, Windows ще започне многократно да записва и чете данни на/от твърдия диск, с което работата на цялата система ще стане много тромава и изнервяща. Затова - вземай смело модел с 8ГБ системна памет. Simple Smile

 Ако ще купуваш задължително от "Технополис", по-добре добави още някой лев и си купи този модел:
https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/Gejming-laptop-ACER-NITRO- … -57DP-BK/p/513265

 Той има 6/12-ядрен чип, 8ГБ системна памет и видео карта GTX1050 с 4ГБ видео памет, с която дори можеш да играеш на най-съвременните игри при средни настройки на графиката. Аз на модел със същите части (но Acer Aspire 7 с екран 17") играя без проблеми GTAV и работя с тежки графични програми.

 HDMI е съвременният стандарт за връзка с телевизори или екрани, който в основата си произхожда от (и е съвместим с) Display port. Наличието на HDMI изход в лаптопа ти позволява да го свържеш с телевизор посредством HDMI кабел и да си гледаш на него съдържанието от лаптопа в голям размер (филми, игри, YouTube и т.н.).
 Важно!!! Когато се свързва HDMI кабел между двете устройства, задължително е и двете да са изключени, защото в противен случай може да се стигне до късо съединение и повреда в платката на някое от двете у-ва (или и двете). Някои по-скъпи HDMI имат вградена защита против това и при късмет ще се повреди той, а не техниката.


п.п.: Ако машинката ще се използва само настолно, по-голяма мощ за по-малко пари получаваш при PC, вместо лаптоп. Обаче ще ти трябва повече място за щайгата, плюс кабели и отделен екран. Но пък с него и удобството за очите е значително по-голямо, защото можеш да иползваш какъвто си искаш екран или телевизор. Аз използвам телевизор Sony 42,5" 4К IPS с HDR като работен екран и филмите на него изглеждат превъзходно.

 Друг вариант е да вземеш PC "2 в 1", защото при тях всички части са лаптопски и са поставени отзад в корпуса на екрана, а той обикновено е 22-27" и е по-удобен за употреба, отколкото 15,6"-овия екран на лаптопа. И не отнемат много място. Предимството при тях е и възможността да използваш отделна клавиатура + мишка. А екранът е по-издигнат и не уморява така врата и гръбнака, за разлика от лаптопите. Вторият и третият са по-добри и изгодни; първият е с по-малък екран:
 https://www.technopolis.bg/bg/Nastolni-kompyutri/Nastolen-kompyu … -860-AIO/p/513203
https://www.technopolis.bg/bg/Nastolni-kompyutri/Nastolen-kompyu … -865-AIO/p/513264
https://www.technopolis.bg/bg/Nastolni-kompyutri/Nastolen-kompyu … -4PM77EA/p/519403

 "Lenovo" (но от "Ardes" или "Emag") също имат удачни предложения в този клас.

Последна редакция: нд, 03 ное 2019, 04:49 от Счупено пиронче

Общи условия

Активация на акаунт