Белгия - 27

  • 124 983
  • 705
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 505
Sentido, по спомен мисля че 4 месеца след смъртта трябва да се направи въпросната декларация. Ако има само дългове покойника, наследника може да подпише пред нотариус в Белгия декларация за отказ от наследство.
Но и с това трябва да се внимава, защото може да няма права към имота на баща си в БГ. От думите ви става ясно, че не са само задължения, но има имот, а може би и думи в банкови сметки в БГ?
Всъщност определящ фактор е с какво гражданство е бил бащата за да се определи къде ще се прави наследството.
 
Според мен най добре е приятелката ви да изиска копия от документите с които и търсят пари и после или да се свържат с адвокат тук или с някой койти може да им даде легален съвет.

# 646
  • тук и там
  • Мнения: 11 396
Здравейте,ще съм благодарна ако можете да ми помогнете. Братът на ММ си загуби работата в България,и тъй като ние живеем тук и можем да му помогнем в началото поне със жилище, конкретно за Белгия е търсил  по обяви и  преди месец се обади че си е намерил работа , като ще работи като ел.техник .(ел.инсталации,окабеляване и т.н,той това работеше и във БГ).Пристигна при нас,изкара си карантината,регистрирахме го на нашият адрес  и т.н, и скоро ще трябва да подпише трудов договор.  Днес обаче като е говорил с бъдещият работодател(също българин), той му е изпратил документи,според които ще е съдружник(самонаето лице),без дялово участие във фирмата му. За съжаление-ние не говорим нидерландски,само френски и английски и нямаме опит в тази сфера. Ще съм много благодарна ,ако ми дадете сайт,от където мога да се информирам какви са правата и задълженията на съдружника(на френски или английски ),какво означава самонаето лице без дялово участие,самоосигурява ли се  и т.н.Имам съмнения относно това ,дали е коректен работодателя и т.н.
Благодаря предварително на всички отзовали се.Flowers Hibiscus

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 17:57 от Kaisia

# 647
  • Мнения: 505
Kaisia, няма как да е съдружник без дялово участие. Не се връзват нещата.
Прочети в Интернет информация за Associé actif. Можеш на лични да ми пуснеш името на фирмата към която ще работи.

# 648
  • Мнения: 267
Здравейте, извинете за нахлуването в темата. В момента живеем в Нидерландия,но обмисляме преместване в Белгия. Интересуват ме условията за наемане на квартира. Дали ще признаят доходите ни от Нидерландия при първоначално наемане или трябва първо да имаме работа в Белгия? Благодаря

# 649
  • Мнения: 624
Здравейте, спвшно ми се налага да пътувам за болница в Белгия, но от това, което чета освен тест има и задължителна 7 дневна карантина?
Опитвам се да се свържа с МнВР з повече информация.
Но се надявам вие да имате инфо от първа ръка!
Планираме да пътуваме с кола от София - до тук знам, че ни трябват отрицателни пср, лични документи, всички документи на колата, зелен талон за гражданската. Какво пропускам?

# 650
  • Белгия
  • Мнения: 298
Карантината в Белгия позволява излизане до супермаркет, болница, аптека, посещение при нотариус... Така че ще може да ходите в болницата за лечението и после да се прибирате, където сте отседнала.
Пътуванията към Белгия в момента са забранени, с изключение на няколко основателни причини. Лечението е една от тях. Носете си документи, които показват целта на пътуването, в случай че някой поиска да ги види.
Трябва да попълните Passenger Locator Form, поотделно за всеки пътуващ, дo 48 часа преди влизането в Белгия. За чужденци тестовете се изискват преди влизане в страната. Доколкото чувам от познати, проверките са много стриктни на летищата и доста редки при влизане с автомобил. Вероятно никой няма да ви потърси за нищо.

Тук има доста информация относно правилата, има версия на англ.език: https://www.info-coronavirus.be/en/plf/. Тук също има информация относно влизане в Белгия с кола: https://reopen.europa.eu/en/map/BEL/7006.

# 651
  • Мнения: 624
Много благодаря за отговора, изключително полезна информация.
Надявам се до седмица пътуването ми да е абсолютно организирано.
И един леко глупав въпрос, но скъпо ли е в Белгия? Говорим за храна(планирам да пазарувам от супермаркети и тн.), таксита?

# 652
  • Мнения: 505
Храна от супермаркети, не. Но такситата са ужасно скъпи.
Там където отсядате нямате ли възможност за приготвяне на храна.
В момента ресторантите са затворени, но доста работят с поръчки за вкъщи.

# 653
  • Мнения: 624
Все още не знам къде точно ще отседна.
Дали в Брюксел или Антверп, опитвам се да планирам лечение при др. Клаес през НЗОК. Смятам, че нещата вървят и ще се получи. 
Просто още нямам идея каква част от лечението ще поемат, каква сума трябва да си приготвя и тн.
В България съм клиент на пощенска банка, дали ще мога да си ползвам и картата там или ще трябва да разчитам само на кеш пари?
А имате ли и някакви отзиви за самия лвкар?

# 654
  • Белгия
  • Мнения: 298
Нашите банкови карти от ДСК (Maestro, Visa) работят навсякъде и курсът лев/ евро е нормален. Докато белгийските ни в България ги обръщат по силно неизгоден курс. Пари в брой не знам дали приемат някъде, заради пандемията.
Такситата са голямо главоболие в Белгия, даже не може да ги спреш на улицата. Подходящи са Юбер, сваляте си приложението, поръчвате през него и знаете предварително цената. Пак ще е скъпо, но не чак толкова. Ако сте с кола, най-добре с нея. Помислете и за паркирането като търсите място за нощувките. В центровете на Брюксел и Амстердам паркирането на улицата има много ограничения и излиза скъпо.

За лекаря нищо не мога да кажа, освен че тук отношението и подходът са по-различни. Ако е известен специалист, който ръководи голям екип, може да го видите един път само. Това няма да означава, че не следи внимателно лечението. Лекарите не са свикнали да дават медицински обяснения на пациентите и запазват строго неутрално отношение. На някой може да се стори по-грубо или незаинтересовано.

# 655
  • Мнения: 624
Професор е, ръководител на клиника и тн. Много се надявах там като отида да получа подробна информация, какво защо, как. Сега коментарът ви ме замисли. Ако не от него от кой бих получила повече информация за предстоящото лечение...
А за кеш парите и пандемията въобще не се бях сетила!

# 656
  • Белгия
  • Мнения: 298
Вие си питайте за всичко и колкото пъти се налага. Няма да откажат информация и обяснения. Особено пък за пациент, дошъл от друга страна. Белгийците се доверяват на здравеопазването и не разпитват чак толкова, сигурно затова и лекарите много не са свикнали.

# 657
  • Мнения: 4 731
Аз познавам един др. Клаес - гинеколог е, но може би не става въпрос за същия.

Успех ви пожелавам и с пътуването, и с лечението.

# 658
  • Мнения: 624
Аз отивам при офталмологът Клаес. Надявам се скоро, и всичко да е успешно.

Надявам се да успея да задам всичките си въпроси, голяма паника съм, но ще видим.

# 659
  • Мнения: 4 731
Аз си пиша на листче каквото искам да питам. Иначе забравям.

Още веднъж успех - аз съм с добри впечатления от белгийските лекари, а за мен и детето сме обиколили доста и разнообразни.

Общи условия

Активация на акаунт