Проблем с лещи

  • 13 750
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 630
Здравейте,
От 6 години нося лещи и не съм имала никакви проблеми. Преди десетина дена, когато се събудих сутринта, лявото ми око беше зачервено и подпухнало. Не бяха слепнали миглите, но имаше малко секрет по тях. Не спя  лещи. Веднага отидох на лекар, тъй като съм с малко дете и се притесних да не е конюнктивит. Лекарката каза, че не може да каже какво е, но ми изписа офтакуикс и тобрадекс. Капах ги по схема 5 дена, но още на следващия ден окото драстично се подобри. Зачервяването беше съвсем леко, нямаше подуване. След 5 дена сложих лещите за 1 ден и на другата сутрин отново беше зачервено и подуто окото, но по- малко от първия път. Лещите, които сложих бяха нови, разпечатах ги и ги сложих. Никакво дразнене не съм изпитала докато ги носих през деня. От тогава не съм слагала лещи. Ходих на контролен преглед, лекарката каза, че най- вероятно е реакция към лещите и за сега да не ги слагам. Сега окото ми е добре, събуждам се през нощта и усещам, че е леко подуто, но много леко, на сутринта е ОК. Много ми се ще да нося лещи. Дайте ми съвет какво да правя. Забравих да спомена, че преди първото подуване и зачервяване, 2 дена преди това, си бръкнах в окото без да искам, а на пръста ми имаше останал малко гел за дезинфикция на ръце. Малко просълзи, но бързо премина. Възможно ли е да е реакция към гела? Благодаря предварително  Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 38 199
Може лещите да имат някакъв дефект, който дразни окото, без да усещаш и после да се подува.

# 2
  • Мнения: 1 772
Аз също нося лещи и често ми се случва това което описваш Sad Вече и не ходя на лекар, самолекувам се с Тобрадекс за 1 ден и минава. Това между другото не е много препоръчително, понеже Тобрадекса съдържа кортикостероид и в някои аптеки отказват да го продават без рецепта.
Забелязала съм, че ми се случва, когато си претоваря очите, примерно вечер ако чета на телефона в тъмна стая (т.е. гледам в ярък екран известно време) през нощта окото ми почва да сълзи и на сутринта е така, подуто и зачервено. Не съм доктор, но не ми се вярва да е от гела.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 609
На мен ми се случваше с предишната марка лещи, които ползвах. Дълго време нямах проблеми с тях, но от един момент нататък започна това, което описваш - възпаление-лечение-смяна на лещите с нов чифт-възпаление-лечение и т.н. Смених марката и оттогава нямам проблеми.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 199
Впрочем и на мен последните лещи ми правеха подобен проблем, но минаваше по-леко - вечер се зачервяваше едното око, свалям лещите, на сутринта и на другия ден пуска секрет малко и после минава.
Сега смених марката, пък да видим.

# 5
  • Мнения: 1 630
Благодаря за бързите отговори, и аз ще сменя марката и ще видим какво ще стане. Ще пиша   bouquet

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 328
След малко отивам на лекар за сходен проблем. Вчера както си седях започна да ми дразни едното око, да сълзи и след малко почна и да отделя лепкав секрет. Започна и да ме боли, веднага като се прибрах свалих лещите, но не отмина. Сутринта се събудих с подут клепач и зачервено око. Наскоро си купих нови лещи. Искрено се надявам да е от тях причината, защото лятото е кошмар да не мога да сложа слънчеви очила..  ooooh!

# 7
  • Мнения: 1 630
Аз се оправих, оказа се, че проблем ми е направило гелчето- мехурчетата са били от леко изгаряне от спирта в гела. За сега не слагам лещите, ще изчакам още малко, като сложа пак лещите, ще пиша какъв е резултатът. Неприятно, но случва се...   bouquet

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 328
При мен се оказа, че явно вчера съм си потъркала окото и явно е имало нещо, което го е надраскало. Днес лекарката каза, че е започнало да отминава и няма нужда да изписва нищо, само да си слагам от изкуствените сълзи, за да овлажнявам. А, и 2-3 дни да не слагам лещите  Peace

# 9
  • Мнения: 650
Чудесни развръзки и при двете ви  Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 38 199
Аз да се оплача - пак се започна. Много е странно при мен. Няма зачервяване, няма дразнене докато нося лещите. Като ги сваля, започва едно съвсем леко дразнене и окото пуска лек секрет. И така цяла вечер. На другия ден всичко пак е ок.

# 11
  • Мнения: 650
Аз да се оплача - пак се започна. Много е странно при мен. Няма зачервяване, няма дразнене докато нося лещите. Като ги сваля, започва едно съвсем леко дразнене и окото пуска лек секрет. И така цяла вечер. На другия ден всичко пак е ок.

Така описано ми се струва, че окото преминава от анаеробен в аеробен режим. След сваляне на лещите кислородът нахлува рязко и слъзния филм се опитва да компенсира.
Може би носиш лещите прекалено дълго или пък те са от хидрогел, а не силикон-хидрогел.

Засега не ми хрумва друга причина, но си запазвам правото да си поразсъждавам  newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 38 199
Не, малко ги нося - 8, макс 10 часа. Изхвърлих кутийките, но в магазина казаха, че с тези може и да се спи.

# 13
  • Мнения: 2
И аз имам сходен проблем, преди носех цветни лещи, но изведнъж окото ми започна да отделя лепкав секрет, който ми размества лещите в окото и ми пречат и дразнят, спрях да ги нося, но след това секретът продължи да се появява, ходих на лекар два пъти при различни и слагах капките, които ми предписаха, но ефектът беше краткотраен, след като си купих нови лещи-безцветни пак от очите ми се появява този секрет, който понякога ми дразни, очите ми се чувстват изморени от лещите, явно не трябва изобщо да ги нося.

# 14
  • Мнения: 21
Здравейте на всички Simple Smile . Аз от около 15 години нося лещи - първите 1-2 години бях на меки, а след това само на твърди. Това, което описвате, доста често ми се случваше с меките лещи. Сега понякога и с твърдите. За мен тогава проблема идваше от няколко неща - нисък процент газопропускливост на лещите, алергия към разтворите за промиване и за съхранение и ако съм пропуснала да направя регулярното почистване с таблетката за меките лещи.  Когато усетих от къде идва проблема, лекарката първо ми смени разтворите - отначалото бях на ReNu, но след това тя ми препоръча All in One и българските разтвори SolexLux. В един момент преди около година ми хрумна да пробвам отново ReNu (да видя не са ли се променили нещата с алергията), ама все едно, че имах пясък в очите - едни зачервени, сълзящи и в един момент и лещите вече не можех да слагам. Капките помагаха за някой и друг час и нищо. Та пак се върнах към старите разтвори. ReNu-то го оставих само за дълбоко почистване, да маха налепите от секретите и така поне изхабих разтвора. Та... от както минах на твърди лещи (заради заболяването на очите) съм само на максимална газопропускливост и мнооого промиване и почистване на лещите. Иначе веднага ми се възпаляват очите, теката, сърбят и още други гадории.

Общи условия

Активация на акаунт