Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

На море в Албания

• 38 440
  • 140
  •   1
Отговори
Замислили сме се тази година да разнообразим морето с Албания. Ще помоля всеки, който разполага с информация за курорти, плажове, цени и т.н. да сподели мнение. Разбрахме, че природата била много красива, морето чисто, но нямам идея пясъчни ли са бреговете?

# 1
и на мен ми е интересно, интересува ме най-вече финансовата част

# 2
  • ride my bike...
Морето е много чисто, малко по-солено е от Черно море. Пясък няма, има малки камъчета или големи скали, които също стават за хавлии
Природата е прекрасна - планини, плажове.
Ние търсихме диви плажове, далеч от курортите.
Няколко дни останахме с Саранда - (тип Слънчев бряг). Строено, недостроено... Но хубавото е, че нощем е тихо.
Цените по заведенията са близки до средните в България. Цената на храната в магазините е като България. Няма кой знае какъв асортимент на стоки, но пък повечето от нещата са много вкусни. Сирене има овче, краве и козе. Малко прилича на България преди 30 години.
През деня е много горещо
ето снимки да разгледаш
http://galuni.snimka.bg/travel/albania2014.831187.33825040
Ако нещо конктренто те интересува - питай. С удоволствие ще отговоря Simple Smile

# 3
Лалуни, благодаря за бързия отговор. Сравнението със Слънчев бряг ме смути, но иначе звучи интересно. А плажовете само в тази Саранда ли са каменисти или по принцип такова им е крайбрежието? И нощувките в какъв ценови диапазон са?

# 4
  • ride my bike...
Ние за това търсихме по-диви места
Нощувките не мога да ти кажа точно - 40-50Е може би .. за двойна стая.
От това, което видях има пясъчни плажове, но те са по-скоро в някой малко заливче.
Ако ще ходите с кола -имай предвид, че само централните пътища са добре. Всичко останало е ужасТ.
http://www.motosardi.org/ollast/foto/2008/08albania/aaDSC04364.jpg
но заради подобни гледки си заслужава
http://www.motosardi.org/ollast/foto/2008/08albania/DSC04366.jpg

# 5
  • София
Да, пясъка е рядкост по албанските плажове, но се среща.
Ето една карта на места със сравнително добри плажове:
Албания на плаж
Цени за настаняване може да откриете много изгодно.
Примерно юни сме нощували за 23 евро 4 звезди в Ksamil, точно срещу Корфу.

# 6
Записвам се да следя тази интересна дестинация. Може ли свободно да се намери студио ил къмпинг ?

# 7
Когато бях в Албания вечерта по плажа се разхождаха мишки в един от големите курорти... Презастроено е освен това.

# 8
 Simple Smile темата е интересна за мен
инфо за дуръс?
на английски човек може ли да се оправи с местните?
някакви особени порядки, които трябва да се спазват?
ако се ходи с кола - има ли достатъчно табели?
какво не трябва да се пропуска - храна, сувенири, други
 Flutter

Последна редакция: нд, 14 юни 2015, 22:41 от торбеста мечка

# 9
И аз се интересувам от Албания...
А как стои въпросът със сигурността?

# 10
Пътищата са хубави и ремонтирани, но стръмни и с много завои. В хотелите има доста неуредици. Например въпреки резервацията се оказва, че няма места и те пренасочват на друго място-от по ниска категория, където се оказва, че тока се спира в 8 часа  ooooh! На друго място пък свърши водата и чак на сутринта докараха с водоноска.
Не съм забелязала да е опасно, спокойно можеш да се разхождаш.

# 11
  • Sofia
Пътищата са хубави и ремонтирани, но стръмни и с много завои. В хотелите има доста неуредици. Например въпреки резервацията се оказва, че няма места и те пренасочват на друго място-от по ниска категория, където се оказва, че тока се спира в 8 часа  ooooh! На друго място пък свърши водата и чак на сутринта докараха с водоноска.
Не съм забелязала да е опасно, спокойно можеш да се разхождаш.
Това къде точно се случва? Едва ли е навсякъде.

# 12
  • ride my bike...
Явно си имат проблем с водата. Много от къщите са с резервоари подобни на тези
http://michaelharrison.org.uk/wp-content/gallery/views-of-the-ol … s-05-21-04-12.jpg

# 13
  • София и там където не се пуши
В много държави, това е начина да имаш нормално количество вода с достатъчно налягане. Има два начина, ако няма водопровод идват и им доставят вода, и другия събира се долу в друг резервояр и с помпа се качва. (за Албания не съм питала)

Аз посетих Албания и много ми хареса. Искам да обиколя историческите им градове.
Дурас
http://media.snimka.bg/s1/4594/035431529.jpg?r=0

Университета Тирана http://media.snimka.bg/s1/4594/035431480.jpg?r=0

# 14
  • София, България
Здравейте,
пиша в тази тема, защото не намерих друга по-подходяща.
Попаднах на предложение за екскурзия до Албания и ще помоля за вашето мнение.

ето я програмата

Ориентирала съм се към края на май.
Можете ли да ми препоръчате какво да опитаме, изобщо ще се радвам на всякаква полезна информация! Има ли смисъл според вас да предплащаме за вечерите в хотела или е по-добра идея да се вечеря някъде в Дуръс?
Благодаря!

# 15
  • Sofia
Ако хотелът е около или северно от пристанището, можете да вечеряте някъде по крайбрежната, пълно е със заведения там, пиците са им много хубави. Можете да влезете в някоя сладкарница, имаше разни вкусотии и съжалявам, че на тръгване пропуснахме да си вземем повече неща да опитаме.
На юг в курортната част сигурно също има доста заведения, така че едва ли ще е проблем, ако нямате вечеря. Плажът категорично не става, страшна мръсотия е.
Круя е готино място, сигурно с автобус ще е доста плашещо да се пътува дотам, предвид наклона и ширината на пътя. Simple Smile

# 16
  • София, България
Ако хотелът е около или северно от пристанището, можете да вечеряте някъде по крайбрежната, пълно е със заведения там, пиците са им много хубави. Можете да влезете в някоя сладкарница, имаше разни вкусотии и съжалявам, че на тръгване пропуснахме да си вземем повече неща да опитаме.
На юг в курортната част сигурно също има доста заведения, така че едва ли ще е проблем, ако нямате вечеря. Плажът категорично не става, страшна мръсотия е.
Круя е готино място, сигурно с автобус ще е доста плашещо да се пътува дотам, предвид наклона и ширината на пътя. Simple Smile

Хехехе, много благодаря за инфото, значи за Круя ще го спестя на моя човек, защото той вижда апокалипсиси навсякъде.  Laughing
Така и предполагах, че има къде да се хапне, аз и предпочитам да се храним навън, така ще се докоснем повече до страната.
Ние на плаж не отиваме, даже за Дуръс ми казаха, че там по принцип албанец на почивка не можеш да видиш, всичко било за чужденците.
Ще снимам и ще докладвам живот и здраве като се върнем, то не че няма още много време до края на май, но сега съм в сесия и се разтушавам като си мисля за пътешествия.

# 17
  • София
Здравей,
Това за плажа и албанците не е точно така. Аз бях миналия септември месец и си беше пълно с албанци - имам предвид на плажовете на Дурас. За Вльора и Саранда е общо взето вярно, че са повече чужденци, но събота и неделя си ходят и албанците.
Тирана на мен много ми хареса, Берат е много специално място и определено си заслужава да бъде посетено. Като цяло съм със страхотни впечатления от Албания и се надявам някой ден пак да отида.
Ние пътувахме със собствен транспорт Елбасан - Тирана - Дурас - Берат- Вльора - Саранда. До Вльора има страхотен плаж с хубав пясък - чист и спокоен.
Приятно изкарване и хубави емоции  Hug

# 18
  • Sofia
Според мен не му спестявай Круя, Албания е 70% планини, до Дуръс все ще е свикнал с ужаса по пътя. Wink Просто се занимавайте с нещо вътре и не гледайте през прозорците от Тирана до Круя.
Между другото, като купувате сувенири, може да се пазарите, склонни са на отстъпка.

# 19
  • София
Може ли повече инфо за Ксамил. Ние обмисляме почивка през Август, с малко дете сме, на 3 ще бъде тогава. От къде резервирахте? Освен Booking, има ли някой изпитан сайт?

# 20
  • София
Може ли повече инфо за Ксамил. Ние обмисляме почивка през Август, с малко дете сме, на 3 ще бъде тогава. От къде резервирахте? Освен Booking, има ли някой изпитан сайт?

verabel
Ксамил е май най-хубавото място от които съм била в Албания.
Заедно с островите е голяма красота.
Като включим и малко история около Бутринт, картината е пълна.

Мястото е малко Малдивско, особено ако се наеме лодка за разходка.
Пътят от Саранда до там беше твърде лош, но идеята си струва.
На място цареше голямо строителство, но беше преди няколко години.
Плажовете наистина си заслужават, но през сезона не могат да поберат всички.
Има си всичко, заливи, хубав пясък, поддържа се, заведения и т.н.
Плажовете са много и може да си обикаляте...

В селището е пълно с хотели, тези до плажа не са много.
Това е един полуостров и хотелите са малко отдалечени от централния плаж, който е срещу Ishul Ksamil.
На другия край, който е в залива има няколко хотела, и те не са точно хотели, а апарт, къщи, вили...има и хотели, като Vila Park Bujari, много близо до плажчетата-заливи.
Цените са много ниски, струва си.

# 21
  • София
 Bled, благодаря. Ние имаме надуваема лодка с мотор. Търсим студио. Единствено, че би било добре да е на плажа. Пътя мисля, че не е проблем, минавали сме по какви ли не пътища.

# 22
Когато аз бях в Албания преди няколко години пътищата бяха ремонтирани и много добри, но са тежки, защото терена на много места е планински с много завои.

# 23
Имам приятелка албанка, утре ще я попитам и ще ви копна отговора ѝ  Grinning

# 24
Ето съветът на моята приятелка:

Hi dear
South Albania is great
Saranda city has some nice beaches and ancient places to visit. She can check Saranda Hotels in trip adviser.

Аз останах много впечатлена от Тирана по Коледа - за страна, в която населението е 70:30 мюсюлманско, коледните украси бяха адски впечатляващи, много красиви. В средата на декепмври имаше отрупани с плод градини с райски ябълки навсякъде по пътя, температурата се случи да стигне до 15 градуса.
Храната ми хареса, традициите им са да поръчват общи големи плата, много разноообразни, и всеки си сипва каквото хареса. Вкусно беше навсякъде, където се хранихме, в Босна забелязах същия начин на сервиране. Залагат разбираемо на пилешко и риба.
Пият предимно бира/вино, твърд алкохол по-рядко, като не е странно мъж да си поръча розов или електриково оранжев коктейл, няма да го сметнат за мека китка.  Laughing
Това са моите впечатления, искам пак да отида, този път на почивка, не служебно.
О, закони за движението по пътищата и да има, не се спазват много-много, мигачи доста рядко, цяло чудо е обаче, че не видях нито една катастрофа, явно като се знаят какви са и никой не разчита, че е с предимство.

# 25
  • София
Има ли такса, която се плаща при влизане в Албания? Или нещо по-специално за пропусквателния режим на границата?

# 26
Има ли такса, която се плаща при влизане в Албания? Или нещо по-специално за пропусквателния режим на границата?

Не са ни искали никакви такси, влязохме съвсем нормално, трябваха ни обаче паспорти, защото минахме през Македония и Косово (обаче не помня дали и в двете държави ни искаха паспорти)

! Редактирам се - някъде по границите се плащаше някаква такса, но понеже бях само пътник и не плащах аз, а и минахме няколко държави за един ден, честно казано, не помня. Някой с по-пресни спомени да помогне Simple Smile

Последна редакция: пн, 04 апр 2016, 12:17 от Annabelle*

# 27
  • София
А с валутата им как стои въпроса - от тук ли обменяте или на място с/у евро или долари?

# 28
На нас местните ни казаха, че съотношението мюс./христ. е 50:50.
Валутата по-добре да се обменя в България.

# 29
На нас местните ни казаха, че съотношението мюс./христ. е 50:50.
Валутата по-добре да се обменя в България.

Може, не споря  Peace, аз четох от Уикипедия. Нямахме никакви проблеми да плащаме в евро, дори не знам как им изглеждат парите.

# 30
Да, то няма проблем да плащате в евро и долари, но курса е порядъчно закръглен в тяхна полза  Wink
Едва ли са ви дали и касова бележка  Laughing Малко мошеници си падат, хитруват на дребно, затова по-добре там да не се извършва обмяна на валута и да си купите тяхната валута в България.

# 31
  • София
Така е, но курса винаги е много не изгоден, при плащане в евро или друга валута.

# 32
  • София
А как стои въпроса със сигурността на колите? Преди години много ги крадяха...

# 33
Здравейте, скоро бяхме в Албания с колегите ми. Няма такса която да се плаща на границата . Преминаването става бързо и безпроблемно.  С Албания сме без визи ,само Ви трябва  лична карта и сте готови. Най- прекия път е през Македония,няма Косово,няма Черна Гора.   Peace  Района на Дуръс е с най- хубавите плажове като цяло.

# 34
  • София
Благодаря Ви за отговорите! Ние ще минем през Игуменица, защото мислим да отидем в Ксамил.

# 35
Интересно е за мен в Албания. Прегледах няколко снимки в нета, възможно ли е обаче Дурас да изглежда като Слънчев бряг, че само на такива попадам? Купища бетон, и н -на брой редове с чадъри?

Последна редакция: вт, 05 апр 2016, 21:57 от Kari2

# 36
Абсолютно е така - курортите са купища бетон... историческите места в Албания са по-интересни.

# 37
  • Sofia
Такса и ние не сме плащали на влизане в Албания, но ни вкараха в едно като гараж за проверка уж на тегло и багаж и там си поискаха за кафенце... Някъде около 20 динара взеха Simple Smile

В Ксамил шезлонзите са до самата вода, едва се разминават хората. Аз не бих отишла точно там. По снимките в нета е много хубаво, но сигурно ги снимат през март, друго обяснение нямам.

# 38
Моите приятели албанци пък са препоръчвали плажовете на  север - на север от Дуръс и дори на север от Круя, защото е по-чисто и по-девствено, т.е. не е така презастроено като Вльора и Саранда. Като за служебно пътуване и на мен плажовете около Саранда ми изглеждаха добри-имаше и дребен чакъл и пясъчни.
Храната е много вкусна, а  еспресото-за който пие- е по-добро от италианското; но имат и кафе на джезве (гръцко, а не турско му викат).
Кухнята им иначе е балканска - т.е. всички познато неща, но имат и екзотики като ориз със зърна от нар, разни по-специални риби например; по принцип не обичам банички, но бюреците са им супер. Енвер Ходжа доста се е постарал навремето да изтрие всичко религиозно у албанците - впрочем личи си включително по имената - и по това доста си приличаме като народи. Иначе най-многобройни се водят  мюсюлманите, но има поне 20-30% католици, а и доста православни на юг към Гърция. Доста често срещани са смесените бракове- тоест ако майката е православна, а бащата мюсюлманин например децата, независимо каква религия са знаят да боядисват яйца на Великден и т.н. Интересна ( а и доста трудна) е историческата съдба  на Албания, като се почне от Скендербег, та чак до падането на режима късно-късно. Валутата им е лекке.
Според мен Албания е доста привлекателна за морска почивка, екзотична и позната едновременно. Интересна смес от Истанбул, дори Кайро, Балканите и Адриатика и Италия взети заедно. А, и разбира се, ако искаш да си измиеш колата - първенци са по броя автомивки (лаваш) на глава от населението.
За стигане дотам (особено северната част) бих препоръчала един маршрут, който по стечение на обстоятелствата самата аз още не съм изпробвала в последния участък, за да ви кажа колко точно излиза като време - през Скопие после на север Прищина (това е малко по-трудния планински участък, но е къс и има много места за почивка -Призрен и от там до Круя и може би вече до Тирана има магистрала.
Иначе маршрутът през Охрид е много тегав, освен това преди Тирана се качва нещо като Шипка по доста тясно шосе, но пък гледката е страхотна  Grinning

Последна редакция: ср, 06 апр 2016, 23:35 от lady_Joy

# 39
# 40
Питането ми не е за море, но не намерих друга тема за Албания.
Планираме пътуване през Гърция до Охридското езеро. Виждам по картата, че е по-кратко да минем през Албания.
Плащат ли се пътни такси или трябва да вземем винетка? От Гърция знам на Каристалопиги как се влиза в Албания и пътят там е нормален. Но как е от Албания към Македония?

Някой може ли да помогне с информация?

# 41
По принцип, май доста хора се преориентираха към Албания. Разглеждах в Дуръс хотел Sun. Приличен изглежда пък е и ол инклусив, цената също беше ок. Чувала съм , че е малко трудно да намериш хубави плажове там, нищо не се знае, по снимки не изглеждат чак толкова зле.

# 42
  • София
Информация or 2015 година от лично преминаване на границата Македония-Албания на 2 места - при Дебър и Струга и 1 път към Гърция след Ксамил и 1 път към Черна гора - никакви такси, без проблеми преминаване и само с лични карти.
Страхотни плажове близо до Вльора и Саранда. За мен плажовете при Дуръс са пренаселени и ужасно скучни.
Храната по морските курорти според мен е ориентирана повече към италианската кухня и ми хареса.
Относно валутата си носихме от БГ (в София има в обменното бюро на Графа с/у 6 ОУ). Нямало е и проблеми да плащаме с кредитна карта.
Хотелите (3 броя) - всичко бях запазила през booking.com.
За 10 дни и прекосяване на почти цялата страна - видях само една жена в черни дрехи и тя не беше албанка. Това ми донесе огромно спокойствие и приятна почивка  Blush

Последна редакция: пт, 13 май 2016, 12:40 от brayan__

# 43
brayan_, много полезна информация Hug От коя година са ти впечатленията и били споделила хотелите, ако си доволна от тях?

# 44
  • София
Информацията е от септември месец 2015 г.
В предвид факта, че бяхме със собствен транспорт хотелите по морските курорти не са избирани да са на първа линия.
Тирана: https://www.booking.com/hotel/al/center-rooms-oresti.bg.html?aid … 8c99fe3a28;dcid=2 - ползвахме апартамент от две стаи и баня - много чист и приятен, на удобно място за разходка - пеша из центъра, 50е за една нощувка - края на август;
Вльора: https://www.booking.com/hotel/al/vila-nika.bg.html?aid=304142;la … 8c99fe3a28;dcid=2 - семейно хотелче, доста отдалечено от центъра, 45е на вечер за тройна стая.
Саранда: https://www.booking.com/hotel/al/eval-apartment.bg.html?aid=3041 … 8c99fe3a28;dcid=2 - ползвахме апартамент със отделна спалня и огромна тераса, но доста тъмен, удобен и оборудван с всичко необходимо, доста отдалечен от центъра на града, 40е на вечер за началото на септември.
Всички хотели бяха и със закуска - сравнително оскъдна, но вкусна Simple Smile
Приятна почивка на всички запътили се към Албания. Аз лично бих се върнала пак там, защото много ми хареса  Blush

# 45
Изключително стегната и точно поднесена информация, поздравления! Много ми е любопитно каква ти е професията  
Моите впечатления не са от морето, но бих искала да препоръчам Hotel Airport Tirana. http://hotel-airportirana.com/ 60E беше двойна стая, изключително чисто и приятно място, сешоар в банята, чехли, плодове, невероятно любезен персонал. Дори не ми пречеше шумът от самолетите. На тръгване ни подариха по бутилка вино. Леглото ми беше толкова високо, че се катерих по него. Ако случайно се озовете там, на закуска си поръчайте омлет с шунка – най-вкусния, който съм опитвала.
Хубава кръчма в Тирана – Медуза пъб, някъде из центъра се намира. http://meduzairishpub.com/about-us.html
Жена с бурка видях само една, жените им много ми харесаха, мъжете не чак толкова, защото идвах от Косово и се там се нагледах на висоооки стройни мъжове.

# 46
  • София
Гледах курса за обмяна на валута. Има курс за "нови" и "стари" леки. Знаете ли и двата вида ли се приема в Албания и каква е разликата. Имаше разлика в курса на "новите" и "старите" леки.
http://nikar.net/index_files/Page303.htm
Редактирам се - в Албания в момента се приема само от новите им леки, обадих се на бюрото.

Последна редакция: пн, 16 май 2016, 09:14 от verabel

# 47
Здравейте,

Всичко прочетено дотук ми беше полезно, но повдигам темата, за да помоля ако някой има впечатления за района на Velipoje (маршрут до там (от София), плажове, места с вкусна храна, нещо, което си за служава да се види и т.н.), да ги сподели.
Ориентирали сме се натам за средата на август и по-конкретно - резервацията ни засега е в този  http://lakajhotels.com/kryefaqja/ хотел.

Благодаря предварително на отзовалите се!

# 48
Значи ако трябва да се обобщи, въпреки че по принцип не е правилно самото обобщаване...

Впечатлението ми е, че Албания като цяло е една странна смесица. Контрабанда, пиратство в интелектуалната собственост, трафик на хора и наркотици, всякакъв шано алъш вериш... Отдавна си ги знаем албанците. За 2,7 млн население над 160 човека(просто такова е ограничението) се издирват с червени бюлетини  Laughing Определено профилът им е на криминални хора, които се препитават чрез всякакви нелегални и престъпни начини, хора с които шега не бива. Не особено работливи. Нивото на притежанието на огнестрелно оръжие(легално и нелегално) от населението е доста по-високо от това в България, доста хора си имат по мазетата и под леглата по някоя пушка, автомат или пистолет.
Но пък въпреки че са пропити от разни мафиотски интереси и схеми, реално на улицата всичко изглежда спокойно, има усещане за стабилност(относителна).
Въпреки, че основно са мюсюлмани, усещането не е като в Турция(Азиатската част) или по на Изток, изглеждат светски.
Пътищата им са в добро състояние(където ги има), но определено не могат да те приспят от монотонност-завои, проходи, тунели, изкачвания и спускания, стеснени участъци.
Имат прекрасни природни забележителности, живописни градчета, местности, изгледи. Интересни исторически забележителности имат.
Морският им туризъм според западните порядки и по взискателните хора е недоразвит. Слабо познаване на английски език, няма го онзи тип обслужване като в Турция и Гърция(с притичването с подносите, с извиненията, с подмазването, едва ли не, само за да те задържат). Сергии, дребна търговийка, малко мърсотия, малко повече камъчета по плажовете. Хем има нещо соц, хем има нещо и от 90-те. Не че ще те измамят хората, но усещането е за липса нещо, за някаква несигурност в обслужването и отношението.

Усещане за недоразвитост, но за съжаление не може да се каже в каква насока ще е, дали към по добро или лошо. Няма го готовия и изграден вече облик.

Верни ли са впечатленията ми?

Изказвам лично впечатление без претенции за представителност и обективност, с уговорката че никога не съм посещавал Албания, а само съм чел мнения на други лица.

Последна редакция: чт, 14 юли 2016, 13:31 от aleksei.ivanov

# 49
  • Варна
И аз не съм ходил в Албания , но определено съм заинтригуван.
Ето два пътеписа, които ще са полезни на тези, които ще пътуват нататък.Първият е по-стар, а втория е от миналата година. Най отдолу преди коментарите има препратки към други писания за Албания.

http://patepis.com/?p=17175

http://patepis.com/?p=59993

# 50
  • София
Ние бяхме за 24-ти Май в Албания и останахме с отлични впечатления. Обслужването в ресторантите и къщата, в която бяхме отседнали са отлични. В ресторанта непрекъснато идваше човек да пита искаме ли нещо, храната беше много вкусна и прясна. накрая ни почерпиха и по шот ракия и за малкия топка сладолед с нарязани ягоди, защото им оставихме около 7лв., бакшиш. Накрая целия персонал ни изпрати и ни пожелаха "лека нощ". Запазили сме си места за през Август ще видим дали пак така ще е обслужването, защото през май нямаше много хора.

# 51
Verabel, моля те разкажи повече - къде сте били, каква беше храната - и по морето ли сервират от онези огромни плата със салати, в които има всичко, колко души бяхте - каква цена на човек за престоя, с личен транспорт или автобус. Благодаря!

До Алексей Иванов и Ниното - убедена съм, че ще останете приятно изненадани от крастотата на албанките  Grinning, аз за няколко дни в Тирана грозна жена не видях  Peace

# 52
  • София
Annabelle, бяхме съпруга ми, аз и сина ни на 3 години. Бяхме отседнали във вила Oden в Ксамил, през Booking резервирахме. Тогава цената беше  Е 27 за апартамент от две стаи с кухненско оборудване. Имаше и климатик в него, който не сме използвали. За Август цената е Е45 за апартамента. Резервирахме на място. Ние отидохме през май, за да видим как ще е и дали ще ни хареса да отидем през лятото. Пътувахме със собствен транспорт през Гърция до Игуменица и от там е съвсем близо до границата с Албания. Ксамил е на 25 км от границата. Оказа се, че албанските митничари стачкуват и позволяват преминаване само пеша. Оставихме си колата в Гърция на границата. Свързахме се с хората от хотела и дойде бащата на жената, с която говорихме да ни вземе.  Взе ни Е 15 за транспорта. На границата имаше таксита,  предлагаха транспорт за Е 20. На връщане ни извикаха такси за Е 20. Можехме и един ден преди да си тръгнем да отидем да си вземем колата, но се отказахме, защото бяхме за три нощи и щеше само път да е. Искахме да посети старинния град Бутринт, който е на 5 км от Ксамил, но го отложихме за Август, иначе имаше автобуси до там. Плато от салати не сме поръчвали, а персонални, доста големи порции. Бяхме поръчали салата, зеленчуци на грил, кюфтета от тиквички, малки /коктейлни/ скариди в доматен сос и още нещо, май картофи, две ракии, половин литър вино, две бири, фреш от портокали, хляб  носят без да поръчаш. Сметката беше около 55 лева. В този ресторант бяхме два пъти и единия ден на обяд седнахме да хапнем в друг и пак не беше скъпо, обслужването добро. Сега през Август може цените да са по-високи. Ще видим. Цените в магазините са горе-долу, като тукашните. Наливната бира на плажа беше около два лева. Единствено, първата вечер, когато пристигнахме си взехме две порции барбун, който се оказа, че е Е 20, но мъжа ми каза, че когато е поръчвал са му казали за цената, но той не обърнал внимание, защото знаел, че не е скъпо в Албания! . Взехме си и водно колело под наем за около 5лв./час. возихме се може би час и половина и не са ни искали повече пари.
Аз отидох с големи притеснения и очаквах по-скоро да не ми хареса, но останах приятно изненадана. За пътищата не мога да кажа почти нищо, защото много малко пътувахме. От границата до Ксамил има по-пряк път, който не е добър, даже почти черен, но има и по-дълъг, който върви по крайбрежието и той май си е добър. Ние на отиване и връщане минахме по краткия.

Последна редакция: пт, 15 юли 2016, 10:56 от verabel

# 53
Да, от Игуменица се вижда каменистия бряг на Албания, странен е контрастът със зеления Корфу  Grinning
Много ти благодаря за разказа, беше интересно да прочета  bouquet

# 54
Бутринт е прекрасно място, препоръчвам  Peace

# 55
Здравейте!

Някой може ли да ми препоръча хотел в Дуръс или да сподели мнение ако е бил в някой от хотелите там? Обмислям почивка за следващата четворка почивни дни и си мисля дали да не посетя Албания, но информацията за там бих казала, че е доста оскъдна. Пътуването ще е с някоя ТА. Дали ще става за море?!
Тъй като предлагането на хотели е голямо, а повечето са изхранване закуска или закуска/вечеря, се интересувам и от цените в заведенията. ЗА валутата прочетох, че е албански лек

# 56
Открих си темата, най- после!
За следващото лято се каним морето ни да е в Албания, т.к. не сме стъпвали там, а обичаме да почиваме на различни места.
Това, което търсим, е хотел, за предпочитане с ол инклузив, голям басейн и близък, по възможност частен към хотела, плаж, извъннаселено място.
Пътуваме си с нашата кола, като смятаме да се и поразходим из страната, че и за 2-3 дни да отскочим до Черна гора.
Ще се радвам на всякаква помощ и информация. bouquet

# 57
Навръх Нова година организираш море в Албания  Joy

# 58
Е защо не, супер е. Аз съм помолила една агенция по историческите им места да организират екскурзия.

# 59
Навръх Нова година организираш море в Албания  Joy

Въобще нищо смешно не мога да видя, колкото и да се опитвам. От години си организирам лятната почивка месеци преди това.  Rolling Eyes А който може да си почива на море и през зимата дори, мога само благородно да му завидя.

Е защо не, супер е. Аз съм помолила една агенция по историческите им места да организират екскурзия.

Би ли споделила?

# 60

Judy, въобще не се впечатлявай на подмятания. много хубаво си решила отсега да си организираш морето там , защото тази дестинация предстои да се открие от сънародниците ни . Аз съм впечатлен от Дуръс и само суперлативи мога да пиша за там.  Peace

# 61
  • Пловдив
Това лято и ние сме се насочили натам, пръв опит ще ни е. Само че не гледам с изхранване (евентуално може само закуска), предпочитаме да пробваме местна храна. Даже съм резервирала. Смятам да пътуваме през Македония (така и до сега не сме видели Охридското езеро) и първото ни настаняване да е в района на Дерми (така ли се чете?) или Химаре. Имам резервация и за двете, едната трябва да отменя. Разстоянието е кратко, но не знам колко бързо и лесно се пътува, а и хубави пясъчни плажове има в тази отсечка, особено под Дерми. Химаре на вю-то някак си ми напомня на Василики. Дерми ми се вижда някак си по-приятно самото градче на хълма. Някой нещо да каже по тази отсечка от маршрута, препоръки? Следващото ни настаняване е в Ксамил и оттам се прибираме през Гърция. Първата седмица на юли, надявам се, че няма да е пренаселено все още.....

# 62
  • София
Ние бяхме в Ксамил миналата година през август. Много хора имаше, шезлонгите бяха наблъскани много. Храната по заведенията беше много вкусна, приготвена на момента и не е скъпа. Плажа не ми хареса, защото беше каменист, може би с обувки за вода ще бъде по- добре. От едната страна имаше едни рибки, които хапеха. Бих отишла отново, но не в сезона, защото от многото хора не можах да си почина.
Ние също пътувахме през Гърция.

# 63
  • Sofia
jul, на твое място бих отменила Ксамил или бих оставила една нощувка там. И ние бяхме август и беше претъпкано, но и самата плажна ивица е тясна, с остри камъчета, бетонни тераси.
Не е труден пътят между Дерми и Химара, планински е, разбира се, и с милион завои, но не е разбит, а вие ще сте свикнали от Охрид до Дерми. Скорост около 40-60 км/ч. И там (в Дерми, до Химара не слязохме поради драма с колата) плажът е с камъчета, но са обли, шезлонгите не са така нагъсто. За храната и аз мога да кажа само хубави неща.

# 64
  • Пловдив
Пътят не ме плаши. След Пелион, Трансфагарашан и Кефалония завой не може да ни уплаши Simple Smile Въпросът е колко бързо ще е придвижването.
Защо би отменила Ксамил? Аз съм с надеждата, че в началото на юли още няма да е пренаселено. Букнала съм там 3 нощувки с идеята да пристигнем вечерта преди първата и да имаме 2 дни - до Бутринт да идем и наоколо да хвърлим някой поглед, а оттам после да сме скъсили пътя на обратно.

# 65

Judy, въобще не се впечатлявай на подмятания. много хубаво си решила отсега да си организираш морето там , защото тази дестинация предстои да се открие от сънародниците ни . Аз съм впечатлен от Дуръс и само суперлативи мога да пиша за там.  Peace

Не се впечатлявам ни грам. Странно ми е, че някой може да се впечатли от нещо толкова нормално, че и да пише.
И аз мисля, че дестинацията е нова за повече българи. Затова ми е интересна.
Не намерих и аз изгодни неща на ол инклузив там. Вероятно нямат такова предлагане. Пък и какво пречи да се пробват местни храни, наистина, в различни ресторанти, както пише  jul.
Как е в началото на септември? Навалиците дали са поотминали. Защото ако има нещо, което да не ми допада в морските почивки, то това са те.

# 66
  • София
Три нощувки за Ксамил не са много. А храната и обслужването са повече от добри, особено в ресторант Guvat.

# 67
  • Sofia
Jul, на мен ми беше малко скучно градчето, като някакво малко българско курортно село без нищо интересно. То не може по цял ден да се яде само  Laughing
И както казах, плажът не ми хареса. Към обяд беше толкова мътна водата, че не знаеш какво има вътре, мен малко ме хвана гнус. Ако няма много хора, може и добре да е, но ако е навалица, не знам къде другаде наблизо има спокоен плаж.
В Бутринт е хубаво, ние отидохме по залез и не успяхме да разгледаме добре, там бих отделила повече време. А ако ви се навлиза малко навътре в страната, може да отидете до Синьото око, райско е там.

# 68
  • Пловдив
Дай инфо за синьото око, моля.
И понеже не съм ходила и не знам какво се яде, а едното ми дете не яде месо и риба - имаме ли проблем, има ли улична храна читава?

# 69
  • София
Здравейте! Тази година решихме и запазихме почивка на море в Албания , във Вльора. Записвам се за впечатления от тук.
Миналата година минахме през Албания на път за Черна Гора и съм с чудесни първи впечатления. Чистота, хубави пътища и природ.

# 70
  • Sofia
Дай инфо за синьото око, моля.
И понеже не съм ходила и не знам какво се яде, а едното ми дете не яде месо и риба - имаме ли проблем, има ли улична храна читава?
Syri I Kalter е на албански Синьото око. На около час път е от Ксамил, мнооого дълбок и много син извор. В горичка, на река Бистрица, хубаво е за разходка, водата е ледена, става и за пиене, ние си наляхме. Май има и ресторант там, но не съм сигурна. Пътят е доста по-кофти, но си заслужава. Добре е да отидете по-раничко, преди 10, защото и там има много посетители и може да е трудно намирането на паркомясто.

Не се сещам за улични будки за храна, но навсякъде по заведенията има пица и спагети и то супер вкусни. Традиционната им кухня също е хубава, имат едни оризови топки, които са без месо. Гладни няма да останете. Simple Smile

А, да, по плажа в Ксамил разнасят бухтички, кифли, грозде и подобни.

# 71
  • София
На плажа се предлага какво ли не - понички, мекици /и във формата на гевреци/, пуканки /на албански кокошки/, печена на жар царевица /нещо мизерна ми се стори на мен/, грозде, къпини, плажни надуваеми неща, детски играчки и още какви ли не боклучета. Има будка за сладолед, но повечето са заведения, като има и сандвичи в тях, пържени картофи. Супите също са им хубави. Бюреците и тестените им изделия ни харесаха, имат си баничарници.

# 72
Моля ви който има възможност да пуска и линкове от хотели, където е резервирал или където си е харесал.
Много ще са от помощ. Peace

# 73
  • Sofia
На мен този хотел в Дерми ми го беше препоръчала приятелка-албанка, но ни идваше малко скъп:
http://www.booking.com/hotel/al/summer-dream.bg.html

В Ксамил бяхме в този - http://www.booking.com/hotel/al/villa-ideal.bg.html
Хубаво беше и чистичко, много мила собственичка, но се разбирахме с ръкомахане.  Mr. Green

Най-готиното място, но не на море, е в Гирокастра - http://www.booking.com/hotel/al/hotel-gjirokastra.bg.html
Няма друго толкова удобно легло. Simple Smile Всичко беше прекрасно в този хотел. И самият град си заслужава обиколката.

Ох, и аз имах предвид понички, не бухти.  Crazy

# 74
Хайде сега не се засягайте, не искам да обидя никого, но на нова година от приготовления не мога да се обърна, камо ли да търся хотели и прочее.

Бутринт и Гирокастра са страхотни места  Peace Курортите на мен лично не ми харесаха.

# 75
На мен този хотел в Дерми ми го беше препоръчала приятелка-албанка, но ни идваше малко скъп:
http://www.booking.com/hotel/al/summer-dream.bg.html

В Ксамил бяхме в този - http://www.booking.com/hotel/al/villa-ideal.bg.html
Хубаво беше и чистичко, много мила собственичка, но се разбирахме с ръкомахане.  Mr. Green

Най-готиното място, но не на море, е в Гирокастра - http://www.booking.com/hotel/al/hotel-gjirokastra.bg.html
Няма друго толкова удобно легло. Simple Smile Всичко беше прекрасно в този хотел. И самият град си заслужава обиколката.

Ох, и аз имах предвид понички, не бухти.  Crazy

Много ти благодаря.
Сега почвам да ги гледам, след като си заложа дати.

Хайде сега не се засягайте, не искам да обидя никого, но на нова година от приготовления не мога да се обърна, камо ли да търся хотели и прочее.

Бутринт и Гирокастра са страхотни места  Peace Курортите на мен лично не ми харесаха.
Но това си е лично твоя работа.
В тази тема обсъждаме "На море в Албания" и тя не е затворена в определени месеци. Не всеки живее само с празниците на Коледа и Нова година, все пак. Хотели, почивки и пътувания се планират и правят по всяко време. Peace

# 76
  • София
Ще помоля тези, които вече са били по крайбрежието на Албания, за малко повече информация относно хубавите плажове.
Четох тук - https://www.lonelyplanet.com/albania/the-albanian-riviera/travel … -albanian-riviera. Харесах Borsh beach, но пък е доста отдалечен от обичайните места за настаняване.

# 77
Плажовете в Дуръс се великолепни. Чист пясък и дължина около 19 км. На места широчината надхвърля и 50 метра.  Плитко море и пясъчно дъно.

# 78
Аз в Албания съм била началото на май и за плажовете нищо не мога да кажа, Дурас не е също с широка ивица, но много ми хареса, наистина отсреща е пристанището им, но дали се замърсява от там, не мога да кажа.

Judi, това което обмисляме е Берат, Круя,Gjirokastër , Корча - те са в южните части, близо до Гърция. А иначе и Дуръс и Тирана не са за пропускане.

Бутринт не са ни посочили като предложение, но да не е второ име на някой от горното.

Специално Gjirokastër, съм го срещала като много варианти Агирокастро, Гирокастро имам и стари документи, където беше нещо доста по-кратко

# 79
  • Sofia
Бутринт не е нито едно от горните, а останки от античен град, може би ще минете през него по път...

# 80
  • София
Благодаря за отговорите.Плажът на Дуръс ми се струва пренаселен, търся по-спокойни места. Може и да не предимно пясък, но поне да е широк.

# 81
  • Пловдив
Аз пак да питам - между Дерми и Химаре кое бихте избрали и защо?

# 82
Непременно опитайте бирата Корча  Peace, за съжаление масово се предлагат малки бутилчици. Но пък в една кръчма в Тирана се предлага бира на метър, което си е точно три литра  Peace

# 83
Ох да се запиша и аз bouquet Обмислям почивка в Дуръс през лятото.Подкукуросах компанията 2 семейства с по 1 голямо дете и се чудим става ли или не става за почивка  newsm78 newsm78. Изчетох темата ,ама не е истина един пише чисто е дрг ,че не е чисто.Широка ивица ,пък тясна ивица  Joy Незнам какво да мисля  newsm78

# 84
Ми няма да сбъркате, ивицата ще я видите.

# 85
  • София
Имам питане- къде обменихте местната валута?

# 86
  • София
По-голяма част от парите от бюрото на Графа. 200Е в Албания, там курса беше малко по-изгоден.

# 87
  • София
По-голяма част от парите от бюрото на Графа. 200Е в Албания, там курса беше малко по-изгоден.
Не те разбрах  Blush в Албания е по изгодно да сменям евро ли?

# 88
  • София
Не те разбрах  Blush в Албания е по изгодно да сменям евро ли?
В Албания можеш да смениш Евро за Албански леки, а не левове за леки.

# 89
  • София
С карта може ли да се плаща в Албания?

# 90
  • София
С карта може ли да се плаща в Албания?
Ние не сме плащали и не съм обръщала внимание дали може.

# 91
  • Велико Търново
Здравейте, момичета! Плануваме почивка с половинката в началото на лятото в Дуръс. Ще бъдем обаче с организиран транспорт и настаняване и със свободна програма оттам нататък. Изчетох мненията, които ми се струват доста противоречиви, разбрах за бирата и храната, впечатления ще добием лично Simple Smile Питането ми е дали е възможно с някакъв транспорт- влак или автобус да се стигне до Тирана от Дуръс, тъй като четох, че е на половин час път, но ние ще сме без кола, а не намерих подобна информация. Някой знае ли нещо по въпроса? Иначе видях какво може да се разгледа в самото градче, но понеже обичаме да скиторим искам ако е възможно да видим повече неща  Embarassed Simple Smile Ще се радвам да споделите мнения- за Тирана или пък за други места наоколо, които бихме могли да посетим. Благодаря предварително  bouquet

# 92
  • Пловдив
Здравейте, ще ходим на екскурзия до Дубровник и на връщане ще минем през Тирана, предполагам за един следобед. Искам да попитам дали сте обърнали внимание какви са цените на дребните сувенирчета и магнитчета. Иска ми се да взема нещо дребно за подаръци и спомен и да преценя колко пари да предвидя. Ако оставахме повече време нямаше да има проблеми, но за толкова кратко време ми е трудно да сметна какво и колко да обменям.
От това, което прочетох в темата се настроих за хубави впечатления и нямам търпение да тръгнем  Simple Smile

# 93
какви са цените на дребните сувенирчета и магнитчета. Иска ми се да взема нещо дребно за подаръци и спомен и да преценя колко пари да предвидя. Ако оставахме повече време нямаше да има проблеми, но за толкова кратко време ми е трудно да сметна какво и колко да обменям.

Не помня цени, но ми направи впечатление, че срещнах само едно такова магазинче. Не съм пазарувала.

# 94
  • Sofia
От едно място взех магнит, даваха го за 5 евро, намалих на 4. Там е прието да се пазариш. На мен обаче ми беше малко неудобно. Също една дървена свирка като кавал взехме за 7-8 евро без пазарлък. Не сме гледали много-много сувенирите.

Да добавя, че тези неща не сме ги взимали от Тирана, свирката е от Круя, което е на 30 Мин. от Тирана - имаше цяла уличка с всякакви джунджурии "типично албански". В Тирана бяхме за малко и не попаднахме на сувенири.

# 95
  • София
Може ли някой да ме ориентира как са цените в Албания?
10 дне ще ни е морето и искам да се ориентирам-бира, храна от магазин, заведения?
Ние ще сме във Вльора- някой да препоръча там теко интересно за разглеждане, за сядане Simple Smile Heart Eyes

# 96
  • Пловдив
Аз пък чета за нови пътни такси. Има ли ги, как/с какво се плащат?

# 97
  • Пловдив
Нямаше нито един път с пътна такса. Влязохме от Черна гора, излязохме към Македония.

# 98
Миналата седмица ходих до Тирана служебно. В Македония на две места платихме пътна такса, на едното 1,5 евро, на другото 1 евро. Искат точно пари и отказаха 50 цента на монети от по 10 и 20, да сме търсели нацяло 50  ooooh!
Преди в Косово се минаваше през Призрен, сега магистралата е продължена и се пътува по-лесно. Има и път през планината, който е много живописен, по-кратко е разстоянието, но се пътува по-бавно и май горе-долу е едно и също.
Центърът на Тирана е изцяло обновен за някакви колосални суми пари - едно цяло кръгово е премахнато, има огромен площад пред операта и историческия музей. Има фонтани, които извират буквално от дупки в земята и се изливат пак на земята - никакви парапети, хлапетата се мокреха на воля. Понеже площадът е под наклон, на доста места извира вода от дупки в плочките - както при нас при авария  Laughing, но там е нарочно, и водата си се стича и стича. Хората минават през водата боси или с обувки, ако искат, заобикалят я. Няма много пейки на площада, сяда се по стъпалата на сградите или където си искате.
Видях магнолии цъфнали, високи колкото нашенски дървета, и огромни прекрасни лянове.
Храната много ми хареса, може би защото посетихме подбрани от нашите домакини ресторанти. Мусака си е мусака, кашкавал си е кашкавал, само че малко като  каЧкавал го произнасят, таратор имат също. Чакмак е запалка. Вода е "уй"  Laughing, а газирана вода - уй ме газ  Laughing "По" значи "да".
Обичайно започват с няколко вида салати и апетайзери (не знам как е думата на български, срам за мен  Rolling Eyes), от които всеки си сипва в чинията. Сипвайте бързо, защото когато на келнера (масово са мъже, поне аз не видях нито една жена сервитьор) му се стори, че сте приключили, ще ви вземе платото със салата дори в него да има още храна. Може да ви донесат направо бутилка вода от литър с чаши, без да сте поръчвали, и панерче с хляб.
Предния път посетихме рибен ресторант и преживяването беше меко казано неприятно за мен - пльос едни огромни неща с очи и мустаци върху лингуини или ризото, големи скариди, които се чупят и смучат...бррр, не е за всеки. Огромни порции и няма не искам, няма недей - ще обидиш домакините.
Бирата Тирана и Корча са много добри  Peace, но често са в малки бутилки. Познават израза draft beer за наливна бира.
Албанците са дребни и кльощави, албанките са също дребни, но с големи дупета и яки крака. Рядко се срещат високи екземпляри или поне аз не видях много.
Посетих покрайнините на Дуръс и Лежа, но море не видях. Лежа ми напомни малко на Балчик. Дуръс беше мнооого мръсен по краищата, дано в центъра и на плажа да не е така. Има автобуси Дуръс-Тирана.
За трафика в Тирана и маниерите на шофиране трябва да е писано доста - никога не бих могла да шофирам в Тирана... пешеходците са камикадзета, които изскачат от всички места - и как иначе, когато пешеходните пътеки са или изтрити, или въобще ги няма, или никой автомобил не спира. Но го няма това нервно натискане на клаксоните като в България.
Не съм много по темата за морето, но видях, че някои планират посещение на Тирана, затова пописах  Grinning, пък дано съм била полезна.
Съветът ми е да обмените в леки, защото калкулациите им от леки в евро са доста свободни  Laughing

# 99
Почивка в Дуръс.
Бяхме на организирана почивка в Дуръс през м.юли в новооткрития хотел Хоризонт. Той е много чист и модерен, с големи стаи и бани. Храната, която се предлага /без свинско/ е много вкусна и обилна, алкохолните напитки – на ниво. Басейнът е голям, но шезлонгите не достигат за всички. Персоналът е много любезен, повечено говорят английски. За съжаление, морето не се вижда от там, тъй като отстои на двестатина метра. Гледката наоколо са жилищни блокове.
Плажът е широк, с хубави шезлонги и качествени чадъри. Пясъкът е много дребен, такъв е и на морското дъно, водата е плитка, но мътна. Не ми хареса, че беше и доста студена. Много амбулантни търговци+просяци, които развалят почивката.
До Дуръс се пътува с рейс, билета е 30 леки /1 евро = 130-132 леки/, купува се от кондуктор. Рейсовете са доста препълнени, понякога.
В Дуръс има останки на амфитеатър, стара венецианска кула. Много нови и грозни високи сгради, както навсякъде, впрочем. Има един-два търговски центъра, с магазини като Waikiki и Interspar.
Ходихме до Круя – нищо забележително, но високо в планината с добри гледки и Тирана – соц град, както е описан по-горе. Открихме сташен мол Toplani center /ОVS, Waikiki, Conad/и италианския Coin. Други физиономии, но същите любезни и мили хора, много отзивчиви, стараещи се да ти помогнат. Всъщност, това е най-ценното за мен – добрите хора.
Берат е истинска перла, средище на българщината. Горещо препоръчвам, но ако сте с екскурзовод, може би ще научите много факти за това място. Ние си бяхме сами с детето, пътувахме навсякъде с фургони /маршрутки/, безпроблемно е.
Като цяло – развиващ се туризъм, има какво да се види, евтино е.
Понеже някой питаше за цени – на плажа бирата 330 мл е 100 леки, Фанта кутийка – 70 леки, сладолед на клечка 100-200 леки. В ресторанти не сме били, но от цените на изнесените менюта – 500-600 леки основно ястие, печени пилета – 380 леки. Най-хубавите сладкиши в сладкарница Pelikan, на главната на плажната зона. Конякът Skenderbeg е 600 леки /700 мл/ в магазин. Страхотен бюрек по 60 леки четвъртината.

# 100
  • София
Може ли да ме посъветвате: дали всички леки от тук в БГ да си ги купя или в евро и в Албания в леки на място Simple Smile

# 101
  • София
Колко леки ориентировъчно биха стигнали за 7 дневна почивка.

# 102
  • София
Колко леки ориентировъчно биха стигнали за 7 дневна почивка.
Зависи от много неща -къде ще се храните, колко човека ще сте, искате ли да ходите някъде, за да разглеждате. Цените по ресторантите не са много по-различни от цените в БГ. Само рибите са им доста скъпи. Другите неща са горе-долу, както тук, малко по-скъпи.

# 103
  • Пловдив
Леки според мен е по-изгодно там да се сменят (от евро). За 200 евро в България (Тавекс) и за 200 евро в Албания (произволен exchange) получих суми, които се различаваха с почти 3500 леки (над 50лв.).
За това колко леки са необходими е много относително, зависи как/къде се храните и колко за други неща харчите. Цените са по-ниски от България, а от българското море - с много. Все пак не очаквайте да е супер евтино.
Не ми е направило впечатление рибите да а скъпи?

Последна редакция: пт, 28 юли 2017, 11:22 от jul

# 104
  • София
Миналата година мъжа ми купи две порции барбун за 40,00 лв. от рибен ресторант. След това си купувахме калмари от една сергия и си бяха на прилична цена /не помня колко/. Ядох и ципура на скара  в ресторант над плажа, и тя  беше на прилична цена.
Но определено е малко по-скъпо от България, дори в хранителните магазини. В сравнение с нашето море, е може би еднакво. Мога да сравня само с Камчия, бяхме за седмица миналата година там. Но Камчия е доста западнала, много изоставени бунгала и много малко заведения.

# 105
  • Пловдив
М и аз замислях миналата година Албания , но ми казаха че там крадяли коли като едно време тук и шанса да се върнем с колата с която сме тръгнали бил малък  Shocked та се отказах

Някой със скорошни впечатления от пътуване /почивка/ из Албания с личен автомобил ?
че замислям пак една седмица някъде
 за сега фаворит ми е Черна Гора , но така ми се иска Албания  Crazy

# 106
  • Sofia
Ние ходихме по-миналата година с наша кола, върнахме се с нея. Две приятелски групи ходиха миналата година, и те си се върнаха с колите, а едната даже е била Мерцедес! Wink

Единствено имахме лек проблем с един косовски селянин, който вечерта при паркирането в хотела ни беше одрал колата. Полицаят каза, че това било частен паркинг и не можел да напише протокол, зелената карта не можахме да я ползваме, но изкопчихме от онзи 50 евро.
Полицаят, разбира се, не говореше на английски и мисля, че имаше повече симпатии към косовеца Wink, персоналът на хотела бяха леко гламави.

# 107
  • Пловдив
MAMA GALQ, бяхме в началото на месеца. Живи и здрави сме, колата и тя, въобще представите ми за Албания се оказаха много погрешни Simple Smile
Ако решите да ходите, мога да ти пратя файла, който съм си направила от пътуването.

szervusz, навсякъде може да попаднеш на селяци, дори в БГ вероятността ми се вижда по-голяма.

# 108
  • Sofia
Разбира се, навсякъде може да се случи.
За мен албанските шофьори са по-скапани от нашите - няма знаци, няма правила, няма мигачи (тук пак понякога пуснат някой). Simple Smile Но и не сме попадали на катастрофи по пътя, което ми се видя странно предвид начина им на каране.

# 109
  • Пловдив
Знаци и табели има. За шофирането имаш основание  Laughing

# 110
  • Sofia
Да, имах предвид, че са слепи за знаците, хаха.

# 111
  • Пловдив
Ние стигнахме до извода, че не познават знаците и вероятно не знаят правилата за движение. Особено шокиращо се оказа преминаването през кръгово, а те хич не са малко  Laughing

# 112
Може ли да ме посъветвате: дали всички леки от тук в БГ да си ги купя или в евро и в Албания в леки на място Simple Smile
[к/quote]
Курсът там е по-изгоден.

# 113
Разбира се, навсякъде може да се случи.
За мен албанските шофьори са по-скапани от нашите - няма знаци, няма правила, няма мигачи (тук пак понякога пуснат някой). Simple Smile Но и не сме попадали на катастрофи по пътя, което ми се видя странно предвид начина им на каране.
Видяхме катастрофа м/у Тирана и Дуръс, запалил се газов автомобил след Дуръс, към Берат и още двама се бяха подкрепи откъм Пекин за Дуръс.

# 114
Ние тук се избихме по пътищата а говорим за Албания

# 115
  • Пловдив
О, нашето движение е супер културно в сравнение с албанското.

# 116
Бих си взела леки от България, там по чейндж бюрата са си мошеници.

# 117
  • София
Кои са националните им специалитети, които си заслужава да бъдат опитани?

# 118
Бих си взела леки от България, там по чейндж бюрата са си мошеници.
Мен пък не са ме лъгали та чак мошеници

# 119
  • Пловдив
И аз не съм забелязала такова нещо. Курсът беше по-добър от БГ.

# 120
Чомлек и риба с картофи. супа леврек и много рибни ястия

# 121
  • Sofia
Tavë Kosi - агнешко, ако обичаш
Qifqi - оризови кюфтета
Много хубаво трилече ядохме там, но не знам колко е традиционно, в Македония също имаше.
Пиците са им много добри.

И нещо, което да не поръчвате - revani. Мислех, че е като българското реване, а донесоха едно кафяво желе, много гадно. Simple Smile

# 122
  • В полите на Витоша :)
Брат ми и приятелката му бяха в Саранда и Ксамил през юни. Върнаха си се с колата. За цените казаха, че е много евтино, отяли са се на морски дарове, които тук и в София, и по морето са доста по-скъпи. Като цяло са много доволни от почивката, нямат забележки освен това, че плажът на Саранда е по-каменист.

# 123
  • гр.София
Почивка в Дуръс.
Бяхме на организирана почивка в Дуръс през м.юли в новооткрития хотел Хоризонт. Той е много чист и модерен, с големи стаи и бани. Храната, която се предлага /без свинско/ е много вкусна и обилна, алкохолните напитки – на ниво. Басейнът е голям, но шезлонгите не достигат за всички. Персоналът е много любезен, повечено говорят английски. За съжаление, морето не се вижда от там, тъй като отстои на двестатина метра. Гледката наоколо са жилищни блокове.
Плажът е широк, с хубави шезлонги и качествени чадъри. Пясъкът е много дребен, такъв е и на морското дъно, водата е плитка, но мътна. Не ми хареса, че беше и доста студена. Много амбулантни търговци+просяци, които развалят почивката.
До Дуръс се пътува с рейс, билета е 30 леки /1 евро = 130-132 леки/, купува се от кондуктор. Рейсовете са доста препълнени, понякога.
В Дуръс има останки на амфитеатър, стара венецианска кула. Много нови и грозни високи сгради, както навсякъде, впрочем. Има един-два търговски центъра, с магазини като Waikiki и Interspar.
Ходихме до Круя – нищо забележително, но високо в планината с добри гледки и Тирана – соц град, както е описан по-горе. Открихме сташен мол Toplani center /ОVS, Waikiki, Conad/и италианския Coin. Други физиономии, но същите любезни и мили хора, много отзивчиви, стараещи се да ти помогнат. Всъщност, това е най-ценното за мен – добрите хора.
Берат е истинска перла, средище на българщината. Горещо препоръчвам, но ако сте с екскурзовод, може би ще научите много факти за това място. Ние си бяхме сами с детето, пътувахме навсякъде с фургони /маршрутки/, безпроблемно е.
Като цяло – развиващ се туризъм, има какво да се види, евтино е.
Понеже някой питаше за цени – на плажа бирата 330 мл е 100 леки, Фанта кутийка – 70 леки, сладолед на клечка 100-200 леки. В ресторанти не сме били, но от цените на изнесените менюта – 500-600 леки основно ястие, печени пилета – 380 леки. Най-хубавите сладкиши в сладкарница Pelikan, на главната на плажната зона. Конякът Skenderbeg е 600 леки /700 мл/ в магазин. Страхотен бюрек по 60 леки четвъртината.

Напълно точно описание.Ние бяхте в същия хотел , пак така с организирана група само, че от 12.08 до 20.08.17г.
Лично аз не бих повторила, не е моето място.

# 124
# 125
  • София
Вчера се върнахме от Дуръс. Бяхме в хотел в Вирджиния от 19 до 26 август и мога смело да кажа АЛБАНИЯ НИКОГА ПОВЕЧЕ!!! Отвратителен хотел, изключително мръсен и неподдържан -  за седем дена 2 пъти изметоха стаята а кърпи и чаршафи изобщо не смениха. Хотелът е на първа линия и по снимки изглежда добре, но реалността е потресаващо различна. През цялото време се чувствахме като на пионерски лагер - храната малко и еднообразна, а ако си поискаш допълнително те гледат лошо. Беше ни обещано да е на блок маса, но се сервираше вместо това. Без право на избор!!! Ако нещо не ти харесва оставаш гладен?!?! За закуска даваха само омлет с 2 резенчета на тънко краставица и едно кръгче домати разделено на две и малко сирене като тебешир /изключително сухо и солено/. Като напитки само чай и мляко. Кафето се плащаше. Даваха за закуска освен това и 1 пакетче масло от тези единичните в една чинийка, заедно с малко сладко и това беше общо за 4 човека. За вечеря се даваше предимно боб, ориз, макарони и спагети и веднъж риба. Дадоха веднъж и пиле, но бяха трътки и грабнаци с кисел брашнян сос. За десерт само диня в една чинийка общо за масата - по не повече от 2-3 малки парченца на човек. На плажа пред всички чадъри имаше един човек който стоеше като надзирател и само гонеше хората, които искат да седнат по напред. Казваше се на всеки точно къде да седне??? Плажът не се чистеше изобщо, а точно преди да се влезе в морето имаше излята бетонна платформа и насиан чакъл и чак след това се влиза в морето. В района на хотела имаше и някакво студено течение и водата вместо 25-26 градуса беше 20-21 градуса.
Хотелите са построени много хаотично и без никакъв план. Всеки гледа да засени другия, а инфраструктура на практика липсва. Сергии и цигани буквално навсякъде и изключително много просяци. В нашият хотел като цяло българите бяха дискриминирани. С приоритет се обслужваха италианци, албанци и косовци. Персоналът през цялото време гледаше лошо и подозрително и забележки се правиха само на българите. Хората се гонеха от плажа в 17:30, а топлата вода в хотела се спираше в 18 часа и се пускаше сутрин в 8. Хубавите стаи на българи изобщо не се предлагат дори и да са свободни. Като цяло албанците имат изградено чувство за самодостатъчност и превъзходство, набивано години наред и гледат на туристите като на навлеци.
За хората тръгнали натам мога да дам съвет да си помислят отново и да роверят много добре за какво са платили.
Ако някой има конкретно питане мога да разкажа още много.

# 126
Един хвали друг бяга.кой е прав?Ако се бутате в някое подобие на хотел незнам

# 127
  • Sofia
То е като да отидеш в някакъв скапан хотел в България и да кажеш "България - никога повече!". Simple Smile
Определено кофти късмет е била тази почивка. Макар и някои неща да са били поправими - например хранене извън хотела.
Това беше една от причините, когато аз организирах пътуването до Албания, да не стоим само на едно място. Искахме да видим възможно най-много от самата страна, да не попаднем на място с кофти природа (плажът в Дуръс за мен е такова място) или в кофти хотел (хотелът ни в Дерми).

# 128
  • София
Здравейте! Вчера се върнахме от Албания и ще се опитам да пресъздам впечатленията.
Почивахме 10 дни във Вльора. Със смесени чувства съм Simple Smile Ние си организирахме почивката, на първа линия беше апартамента ни. На така наречената променада- пешеходна огромна улица деляща сградите и плажа. С палми и огнени залези над морския хоризонт.
Плажа е огромен, слабо населен, което беше плюс. Като минус мога да отбележа, че сякаш не се почистваше. И на места видяхме отпадни канали да се изливат във морето. Което май беше и причина да изкараме вирус с повръщане ( или посещението на пицария с детска площадка) не знам Simple Smile
Бях взела лекарства, но точно тези за ентеровируси не- и в аптеката се оказа че цените са доста по-високи от българските. Иначе заведения, магазини с цени долу-горе като българските.
Туризма тепърва се развива, ударно се строи. Но ми направи впечатление, че един гифт шоп няма- от един бус до пристанището си взехме магнити ....
Ако трябва да сравня миналогодишната ни почивка в Черна Гора с тази в Албания- черногорската по-ни хареса.

# 129
Да побутна темата. Тази година има ли някой, който ходи на море  в Албания? Иска ми се  да я посетя, но не се справям с  хотелите. Препоръчайте хотел в Дурас. Искам контакт направо  с хотела, а не през Booking.com .

# 130
  • София
Да побутна темата. Тази година има ли някой, който ходи на море  в Албания? Иска ми се  да я посетя, но не се справям с  хотелите. Препоръчайте хотел в Дурас. Искам контакт направо  с хотела, а не през Booking.com .

fafa premium

# 131
  • Бургас
Днес се връщам от една дълга екскурзия със собствен транспорт. Обиколихме няколко държави, една от тях бе Албания.
Първоначално идеята ни бе да останем няколко дни в Ксамил, да пообиколим и разгледаме наоколо. Резервирахме си три нощувки в семейно хотелче - Хамза. Отначало всичко тръгна много добре. Хубаво апартаментче, чисто, с всички удобства. Цените в града - много добри, храната - хубава. Намерихме си едно приятно плажче и там си плажувахме. Само че, докато се наслаждавахме на прекрасното море, слънцето и плажа, в хотелчето  преровили нещата ми (собствениците или едно момиче, което почистваше наоколо) и ми взели едно златно синджирче, което ми е много ценно. Е, добре че бързо открих липсата му и след порядъчен скандал от наша страна и заплахи, че ще викнем полиция, ми го подхвърлиха в стаята. Та взехме си парите за останалите нощувки, събрахме си багажа и след по-малко от час не просто напуснахме хотела и града, а направо страната. Прехвърлихме се в Гърция. Та...може би кофти изключение, може би не улучихме точното място, но някак не мисля да повторя ходенето си там, не мога и да го препоръчам на друг.

Последна редакция: пн, 02 юли 2018, 13:07 от di.pavlova

# 132
  • Пловдив
Неприятна случка. И аз не останах с прекрасни от Ксамил точно (*игания някаква...), въпреки прекрасната храна. Според мен си заслужава заради нея и Бутринт.
Някак си не са и услужливи местните. Забравихме очилата (диоптрични) на дъщеря ми миналата година и се оказа, че нито един куриер не може да ми ги достави за моя сметка от там. Никой нямаше да ходи скоро, за да ги вземе. Единствен вариант остана да ми дадат сметка да пратя пари, а те да ми пратят очилата. Явно много сложно им се видя и спряха да ми отговарят на мейла.
Виж, Дерми беше съвсем друга бира! Ако някога се върна в Албания, това ще е мястото!

# 133
Дуръс е неприятно място за почивка в Албания. Ако някой иска да иде и да види нещо хубаво и девствено в тази страна, да иде на Албанска Ривиера. Има страхотни диви плажове, незаселени - Лукова, Пигерас, Борш, Кепаро, Крореж и Какоме. Дерми също е хубав.
Идете непременно с кола, даже джип още по-добре. Най хубавите плажове са между прохода Логара и Саранда.
Ако сте с ниска кола, внимавайте за пътя, на места е ужасен. Пропътувахме го с джип и нямаше голям проблем. Природата е неописуемо красива. Пясъка е по-едър на места с камъчета.
Ксамил е пренаселен и доста комерсиален, направен за туристи, не за пътешественици.
Закуските в хотелчетата са добри, за вечеря може навсякъде - имат разнообразни е не много скъпи заведения.
Морските дарове са относително на добри цени, може да плащате с евра, но е по-добре да си имате леки - това са техните пари.
Отсядането в апартаменти е нож с две остриета, може да попаднете на не дотам чисти места. Избирайте семейни хотели, където си работят собствениците, там хората се стараят. Наетите персонали са в повечето случай косовари.
Любим десерт в Албания "Тре лече" - с 3 вида мляко, подложка от тесто и карамел. Май вече го предлагат и у нас, но не е същото.

# 134
Здравейте,  и аз да попитам относно пътищата (София- Дуръс ) :
1. Кой е по-добрият вариант - Гюешево- Скопие-Охрид-Елбасан- Дуръс ; или както ми дава навигацията : след Скопие, отклонение към Прищина и след това Албания?
2. В Македония на колко места по пътя се плаща; във каква валута и Колко? В Албания има ли плащания? Винетки за някъде взимат ли се?
3. Бензиностанции по маршрута и цена на бензина?
4. Колата трябва ли да има зелена карта?

# 135
1. Кой е по-добрият вариант - Гюешево- Скопие-Охрид-Елбасан- Дуръс ; или както ми дава навигацията : след Скопие, отклонение към Прищина и след това Албания?
2. В Македония на колко места по пътя се плаща; във каква валута и Колко? В Албания има ли плащания? Винетки за някъде взимат ли се?
Карайте си през Косово и после Албания-нова магистрала е почти през целия път. За колата трябва зелена карта. По спомен цената на горивото в Косово беше около нашата, валутата е евро.

# 136
Карайте си през Косово и после Албания-нова магистрала е почти през целия път. За колата трябва зелена карта. По спомен цената на горивото в Косово беше около нашата, валутата е евро.
А къде има такси и по колко?

# 137
В Косово имаше на участъци плащахме май, но не беше скъпо. В Албания мисля еднократно платихме, мъжът ми се занимаваше с таксите и не си спомням, но цените изобщо не бяха високи, а пътищата им са перфектни.

# 138
Някой посетил ли е Албания, гр. Дуръс след земетресението през ноември месец. Много ми се иска да го посетя. Дали ще е подходящо за една екскурзия през април месец.

# 139
Аз бих минала да видя Дурас, но не зная какво е положението. В новините казаха, че здравите сгради ще се използват за пострадалите.