Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 415
  • 765
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 158
Много благодаря! за пореден път се убеждавам колко ценен е опита  Laughing

# 151
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
... с кола казват, че излизало към 800 лева отиване и връщане. ...
...
Според вас колко пари ще са необходими за старта - разни депозити, покупки, знам ли какво би трябвало...

За 800те лв - пътувах последно с кола през април 2015, такива са цените или малко повече, за Мюнхен-София става дума. Но при двама души в колата, това е 200 евро отиване и връщане на човек, каквито цени седмица или две преди полета няма да намериш. За 3ма (дете с двамата родители) да не говорим.

Писах вече, че аз ходих за търсене на квартира по-рано и после заминах сама около седмица-две преди семестъра. Ако няма да има предварително ходене, препоръчвам две седмици, в случай, че ще правите немска сметка. Не за друго, а защото ако понеделник направите адр. регистрация, вторник сте в банката, после има към седмица срок, докато банката обработи и ви прати картата.

За който го интересува, ето какви разходи имах в началото (във връзка с това колко пари да се носят):

Скрит текст:
1500 евро кауцион (депозит за жилището, в зависимост от провинцията, при мен - близо 3 наема)
1700-1800 евро маклер (брокер)
250-300 евро за мебели (на старо)
250 евро такси към унив (карта за транспорт за семестъра + Verwaltungsgebühren)
200 евро храна за първия месец (цените се вдигнаха, бих предвидила 250-300)

В жилището ми имаше кухня - печка, фурна и хладилник не съм купувала.

Горе-долу това е, имаше и пари за бензин, но тях ги сложих в парите за старите мебели, без кола щяха да ми струват 4но, защото трябваше да купя нови и да им платя и доставката, а сега срещу има-няма 10 евро си ги пренесох сама.

От нашите тогава взех 3000 евро, не поискаха да им ги върна година и малко по-късно, когато вече можех. Оттам нататък се оправях сама.

# 152
  • София
  • Мнения: 1 365
За парите
- депозит за общежитие 300 евро
- наем 300 евро
-такса уни + карта за гр. транспорт - 350 евро - имайте предвид, че първи семестър е малко особен, защото си студент от 01,10 и преди това нямаш карта за транспорт и трябват допълн. парички
От там купихме завивка (ние носихме възглавници от тук  Joy ), чаршафи, кърпи  от тук
Понеже знам, че има деца, които кандидатстват архитектура да кажа, че там си има доста разходи допълнително за материали, плотиране и т.н. На мен в началото не ми се вярваше като ми казаха разни суми 100-200-300 евро за семестър, 800-1000 за бакалавърската работа, но си е точно така. Не знам точните цифри, защото детето се вмества в бюджета, но да имате 1 на ум. Wink

# 153
  • Мнения: 8 728
   Хайде,на всички пуснали документи,стискам палци!
  Имам въпрос за вбъдеще,но да съм готова с инфо.Има ли някой,кандидатствал за общежитие към унито и кога най-рано става това?Дъщеря ми ще кандидатства догодина,и тя е избрала Берлин като първа опция.

# 154
  • Мнения: 1 064
Така, документите ни пристигнаха за по-малко от 24 часа.
Пуснати - вчера 16.30 часа
В ТУ Берлин - днес 12.30 часа

Малко се пообърках - какви 2 000 евро за малери?!
Имаме роднина в Берлин, който е обещал да приеме девойката като за начало. Значи ще използва техния адрес за първоначалните регистрации, ще живее там и ще кандидатства за общежитие. При това положение колко по-рано би трябвало да отиде?
Може би живея в някакви илюзии, но си представям кандидатстването за общежитие да стане по интернет, а тя да отиде примерно в последната седмица на септември, да се настани у роднините и там да чака общежитие.
Ако съм романтичка - смело ме поправяйте.

# 155
  • София
  • Мнения: 937
Разходите за маклер са комисионна, ако наема квартира през такъв. Не е задължително да има подобен разход, за общежитие се изисква например, само кауцион от един наем.


Може би живея в някакви илюзии, но си представям кандидатстването за общежитие да стане по интернет, а тя да отиде примерно в последната седмица на септември, да се настани у роднините и там да чака общежитие.


Точно така стоят нещата с общежитието. Кандидатстването е онлайн, след като получи документ за записване в университета.

Последна редакция: чт, 09 юли 2015, 16:04 от Ива*

# 156
  • Мнения: 8 728
Отговорихте и на моят въпрос,благодаря!

# 157
  • София
  • Мнения: 13 135
Малко се пообърках - какви 2 000 евро за малери?!

Всеки се простира според чергата си.  Wink Дори в безизходното положение, в което беше голямата дъщеря, никой не си е помислял за брокери. То и търсенето на квартира беше безрезултатно, но толкова пари за брокер ...  Crazy

Щом има при кого да отседне, притесненията са ти излишни. Ще се справи момичето! Само трябва да се подготви психически, че може да ходи да се моли за общежитие.

# 158
  • Мнения: 1 064
Сега ми хрумна още нещо - а за записването ще се ходи ли отделно?

След като видях, че документите са вече в ТУ Берлин, и леко се паникьосах, дотук всичко беше на теория. Апропо, парите, които съм приготвила, са доста по-малко от цитираното. Предвидила съм по 500 евро на месец, а какво е необходимо отгоре, ще го покриваме текущо, така го мислих по-рано, а в един момент спрях да мисля за пари - реших, че каквото дойде, ще му мислим.

# 159
  • София
  • Мнения: 937
Сега ми хрумна още нещо - а за записването ще се ходи ли отделно?

След като видях, че документите са вече в ТУ Берлин, и леко се паникьосах, дотук всичко беше на теория. Апропо, парите, които съм приготвила, са доста по-малко от цитираното. Предвидила съм по 500 евро на месец, а какво е необходимо отгоре, ще го покриваме текущо, така го мислих по-рано, а в един момент спрях да мисля за пари - реших, че каквото дойде, ще му мислим.

Във Фрайе и Хумболдт записването е по пощата. За ТУ не съм наясно, но провери в сайта на университета, там трябва да е написано как точно става записването. За Берлин не съм чула някой да ходи на място, но знам ли...  Thinking

# 160
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Малко се пообърках - какви 2 000 евро за малери?!

Всеки се простира според чергата си.  Wink Дори в безизходното положение, в което беше голямата дъщеря, никой не си е помислял за брокери. То и търсенето на квартира беше безрезултатно, но толкова пари за брокер ...  Crazy


Ами като не намериш никаква квартира, нямаш роднини в Германия, нямаш кой да те приюти за седмица-две-месец, а пък искаш да останеш тук, ги даваш. При мен потвърждението дойде 2 седм преди началото на семестъра, тогава общежития вече няма.

Та от 3те хиляди евро, с които тръгнах, половината отидоха за маклер (брокер), да. По едно време се радвах, че си намерих случайно едни 20 евро в задния джоб  Laughing.
 
Но и затова упоменах, че това бяха моите разходи, не са представителни за всички. Примерно няколкостотинте лева за заверки, преводи на дипломи и т.н. ги нямах, както и разни други разходи, които споменавате - Униасист, такси за преводи, такси по откриване на сметки в бг, здравни осигуровки.

Иначе споко, децата са по-оправни, отколкото майките им си мислят (без лошо чувство).  Grinning

# 161
  • Мнения: 1 064
Да, няма критика, а само малко паника, хаха!

Как си минала без преводи и легализация, не мога да се сетя.  Thinking

# 162
  • Мнения: 418
ей, пощурихте ме с тия самолетни билети Mr. Green - дотук нищо и половина, с изключение на един чартър Бургас-Шутгарт, а оттам ще търси автобус до Карлсруе.

някой има ли представа, колко струват приравнителните курсове по отделните предмети?

# 163
  • Мнения: 1 306
Нашият кауцион беше за два месеца. Платихме 3 наема (1 + 2 кауциона) още при подписването на договора в края на август. Но общежитието е частно. Място в университетското получи чак на 1 януари, но вече бяхме наели другото. В университетските общежития в Аугсбург можеш да живееш само 6 семестъра.  Около 600 евро и стигаха за месец. Бавария е по скъпа от Берлин.

# 164
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Спечелих ДААД стипендия за след първа диплома, т.е. отидох като завърших бакалавър. Не исках нашите да ми дават пари месечно, т.е. знаех, че няма да могат и исках да отида когато вече завися от себе си.

Без паника, знам, че в началото майка ми беше по-шашната от мен, всичко е в реда на нещата.  Hug

+ това след първоначалните разходи наистина им трябват само пари за храна, евентуално дрехи и някакви забавления, няма страшно. Книгите са в библиотеките, ако им се пътува, пътуват със студентските карти. От Берлин има автобуси до Хамбург за 8 евро, за Дрезден дори по 3-5, за 15 се стига до Прага. Ще се оправят и децата с по-ниски бюджети, нали са българчета, оправни са си по рождение.  Sunglasses

едит:

ей, пощурихте ме с тия самолетни билети Mr. Green - дотук нищо и половина, с изключение на един чартър Бургас-Шутгарт, а оттам ще търси автобус до Карлсруе.

някой има ли представа, колко струват приравнителните курсове по отделните предмети?
Кви курсове?
От Карлсруе вс, които бяхме там, пътувахме през Франкфурт Хан до София. Вижте и тази опция.

Общи условия

Активация на акаунт