Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 351
  • 765
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 418
приравнителни, преди началото на семестъра

# 166
  • Варна
  • Мнения: 809
Вместо да се дават пари на брокери по добре за тази сума да се наеме дългосрочно хотел - и за 2,3 месеца със сигурност ще се намери общежитие. Калциона при нас беше два маема, живя там един семестър , напусна на 1 април и още не са върнали парите- срока за връщане е до 6 месеца много ни се объркаха сметките. Сим карта си купи без адресна регистрация, бяхме още на хотел.

# 167
  • Мнения: 1 064
Значи около 1 500 евро за начални разходи, около 500-600 на месец плюс самолетни билети за 3 двупосочни пътувания, така да обобщим?

# 168
  • София
  • Мнения: 1 364
Опита показва, че за първата година трябват около 10 000 евро. Това нашата  статистика и на близки до нас деца.
За съжаление последните 2 години доста поскъпнаха самолетните билети. Cry

# 169
  • Мнения: 3 410
В момента има самолетни билети с чартър Бургас- Берлин на 11 септември за 135 евро, на който му е удобна датата и летището да действа Simple Smile
Бланка, доколкото знам записването в ТУ Берлин е онлайн.

# 170
  • София
  • Мнения: 17 921


Може би живея в някакви илюзии, но си представям кандидатстването за общежитие да стане по интернет, а тя да отиде примерно в последната седмица на септември, да се настани у роднините и там да чака общежитие.


Точно така стоят нещата с общежитието. Кандидатстването е онлайн, след като получи документ за записване в университета.

Вероятно е така в Берлин, но не и навсякъде. Дъщеря ми е пуснала онлайн заявления за общежития много преди евентуалното получаване на документи за записване. Онлайн порталът на унито в Ерланген- Нюрнберг беше отворен още през март, април, не помня кога точно. Този в Мюнхен пък беше отворен на 15.05 - тоест все по време, в което бъдещият студент грам идея си няма дали ще бъде приет, какво остава да има документ за прием... Идеята е обаче да е сред по-предните в листата с чакащи. За Мюнхен схемата например е различна от описаното по-горе за Берлин. Има томбола за стаи за първокурсници, която се тегли май на 30.06. Спечелилите са ОК, късметлии, сдобиват се от раз със стая, останалите отиват в листата на чакащите, като с изпратен документ за записване на по-късен етап само си запазват правото да останат в тази листа. Не го ли направят - губят това право. Но би трябвало солидно предимство в чакането да има подалият през май, но неспечелил от томболата, пред този, който тепърва е кандидатствал за общежитие след получаването на  Zulassungsbescheid-a. Thinking Поне на мен така ми изглежда логично..

# 171
  • Мнения: 1 365
България еър имат вече полет до Дюселдорф , мисля че за 65€ еднопосочен...
Писах си със сестра си, тя точно това предложи дори преди да го напиша Grinning Сега си търси най - изгодния вътрешен транспорт. Двупосочните за нейните дати са на прилични цени.
Едно нещо от списъка с евентуални проблеми е зачеркнато.

# 172
  • Мнения: 331
Понеже повечето приятели на сина са в Берлин и Мюнхен, знам следното от него. В Берлин няма неуреден с жилище. Повечето са на общежитие, някои на квартира-но това е тяхно лично решение, не толкова защото не могат да получат общежитие. Цените-без значение дали е общежитие или на частно са от 180 до 240 евро. И то за сам човек в големи стаи....На сина в Манхайм е 240 евро, но стаята му е горе долу колкото нашия коридор и изглежда така Joy Но каза, че при приятелите му в Берлин общите помещения са доста по-кофти, отколкото при него...В Мюнен е ясно, че ситуацията е коренно различна....Негови приятели там са се уредили накрая в частно общежитие-с цена 810 евро....Но са им разрешили поне да се нанесат 2 човека в една стая, та си делят и става по 400...ноооо, това е цената без тока и интернета....тях си ги плащат отделно....Та това колко разходи са нужни месечно е относително понятие....
Моят напр. още от втория семестър не си купува семестър тикет, защото си джитка с колело. Тая година пък се е уредил за общежитие колето е от другата страна на улицата на унито, та това изобщо каза, че не желае и да помисля....
И да ви кажа-напълно разбирам големите притеснения за първото отиване и година. Обаче ви уверявам, че децата нямат нищо общо с нашето поколение, паники и т.н. Много са оправни. И много си помагат едни на други. Нямат нищо общо със стаото поколение емигранти, кото не искат да се гледат едни други JoyЗадължително някой по-голям батко или кака българка ще го насочи, ще му помогне...Да знаете...тези чиито деца сега ще заминават и да не ви спира сърцето от притеснение Hug

# 173
  • Мнения: 1 064
Казабланка  Hug Hug Hug Hug

# 174
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Вместо да се дават пари на брокери по добре за тази сума да се наеме дългосрочно хотел - и за 2,3 месеца със сигурност ще се намери общежитие. Калциона при нас беше два маема, живя там един семестър , напусна на 1 април и още не са върнали парите- срока за връщане е до 6 месеца много ни се объркаха сметките. Сим карта си купи без адресна регистрация, бяхме още на хотел.

За Берлин може и да стане, но пробвайте в по-малък град като Карлсруе, там има малко жилища и огромно търсене.
Приятели германци с договор за работа са търсили сума ти време, какво остава за студент. При 60€ цена на хотел (не в центъра, т.е. ще има и транспортни разходи), 1700€ стигат за 28,33 дни. Хотелите в Ка тогава изрично НЕ приемаха за над 2 седмици, но да кажем, че ще сменяш хотела. И така, имаш месец да намериш нещо, оттук нататък не можеш да останеш повече, а с комисиона на брокера поне си намерил жилище, и то (почти) веднага.

Познавам хора, които след 3 мес. висене, проучване и т.н. не намериха общежитие в Ка. Та това, което казвате невинаги е така.

Не казвам, че е задължително с брокер и не карам никой да прави така насилствено. Просто показвам др опция (тя затова и беше в скрит текст, за да не размивам темата излишно).  bouquet

Цитат
И да ви кажа-напълно разбирам големите притеснения за първото отиване и година. Обаче ви уверявам, че децата нямат нищо общо с нашето поколение, паники и т.н. Много са оправни. И много си помагат едни на други. Нямат нищо общо със стаото поколение емигранти, кото не искат да се гледат едни други Задължително някой по-голям батко или кака българка ще го насочи, ще му помогне...Да знаете...тези чиито деца сега ще заминават и да не ви спира сърцето от притеснение

+1 Simple Smile

приравнителни, преди началото на семестъра

Доколкото знам, Щудиенколлег не се заплаща, то си е цяла година. Май не разбрах въпроса, защо ви е преди семестъра курс? Искате да признаете взети изпити в бг университет ли? Че там мога вече книга да напиша Laughing
Сори за тъпите въпроси.

# 175
  • София
  • Мнения: 928

приравнителни, преди началото на семестъра

Доколкото знам, Щудиенколлег не се заплаща, то си е цяла година. Май не разбрах въпроса, защо ви е преди семестъра курс? Искате да признаете взети изпити в бг университет ли? Че там мога вече книга да напиша Laughing
Сори за тъпите въпроси.

И аз това се зачудих, но после реших, че вероятно има предвид опреснителните курсове преди началото на първи семестър. При сина ми имаше такъв едноседмичен по математика . Ако става дума за тези курсове- безплатни са.

# 176
  • Мнения: 418
да, точно за такива курсове питам.
някой беше писал в предишната тема, че решава интеграли по скайп, защото в Германия се учат в училище.

# 177
  • София
  • Мнения: 928
да, точно за такива курсове питам.
някой беше писал в предишната тема, че решава интеграли по скайп, защото в Германия се учат в училище.

От този курс синът ми нищо полезно не научи. То ясно, че за 10-на часа не може да се навакса и осмисли пропуснатото по нашата програма. Диференциране и интегриране минавахме на бързи обороти през Коледната ваканция  Grinning. Наложи се бързичко да си припомня ученото в Университета  Wink.

# 178
  • Мнения: 1 064
Във фейса почнаха да се появяват обяви за временно преотдаване на стаи в общежития през летните месеци, наемът рядко надхвърля 190 евро за Берлин.

Малко изместваме точката към битовите проблеми, но сигурно вече всички са подали документите и кандидатстването го изчерпахме като тема  Laughing

# 179
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Споко, ще си научи интегралите. Те се повтарят и в Mathe P и Mathe 1 (поне така им викаха преди в Ка). Като знам как германчетата взимат за около 10 часа свободно падане по физика (моята учителка го разказваше след едно немско обучение) и им показват как перцето и слонът падат еднакво бързо във вакуум (в около 10ти клас) и само това им отнема един учебен час, не си мислете, че германчетата са много напреднали с математическите си умения. Grinning  Peace

Общи условия

Активация на акаунт