Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 428
  • 765
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 18 025
Колко различни са хората... Завършила съм Международен туризъм, не в Германия наистина и преди доста години, но едва ли нещата днес са  толкова променени. За мен това е леко вятърничава специалност и точно в сферата на туризма, сред ръководния персонал, преобладават хора с друго образование. Ако трябваше да посъветвам собственото си дете, бих застанала зад избора на Архитектура. Peace

# 286
  • Мнения: 8 742
Винаги искрено съм се чудила на децата, които избират да учат медии, че на всичко отгоре и в чужбина. Понеже съм в този бранш, знам отлично, че образованието няма грам тежест, а само способностите, които са качества на ума и характера, и освен това в медиите е тъпкато с хора с друго образование или направо без такова (със средно). Помислете какво иска да работи един ден и в коя държава и дали си струва парите - това специално за журналистиката го казвам. Аз работя в частна телевизия и няма нито един дипломиран журналист, има еколози, актьори, гимназиално образование, инженери... пиарите на най-големите хора в нашия град са инженер и среднист.... и така. Само една гледна точка към въпроса... надявам се да няма обидени.
    Ако това се отнася за мен,респ.за желанието на моето дете,изобщо не съм обидена.Напротив,винаги ценя чуждото мнение,нали затова сме в темата.
   Моето лично мнение е подобно на това,но идва момент,в който мога само да дам съвет,не аз да определя какво ще учи детето.Тя все още се колебае,мисля,че има още да си избистря желанието,но определено иска да се занимава с такъв род дейност-правене на реклама,организиране на събития,комуникация,в смисъл да ходи,да уговаря разни неща...Аз също не знам къде точно може да се учи това.тя е артистична натура,не е за икономика,медицина,или нещо подобно,просто не я влече.Покрай едни доброволчески събития се запозна с много позитвни  слънчеви млади хора,работещи за НПО,които я грабнаха и все повече се замисля за учене в тази сфера.В Бг я има тази специалност,неформално обучение,към факултета по педагогика на СУ.Но моята дъщеря на този етап е категорична ,че не иска да остава в БГ.

# 287
  • София
  • Мнения: 18 025
Девойката ми е приета в Ерланген-Нюрнберг. Днес дойде писмото. Ще чака сега и отговор от Мюнхен и после ще решава къде.. Simple Smile

# 288
  • Мнения: 126
Чудесна новина! Имате ли предпочитания, все пак?

# 289
  • София
  • Мнения: 18 025
Предпочита Мюнхен определено. В онлайн портала на ЛМУ пише, че наборът от документи  е проверен и пълен. Дипломата й е 1 и съответно няма опасност да не бъде приета в специалност с местни NC,  особено щом отпадна опасението ми за някаква документална неточност от наша страна. Но...  остава огромният проблем с общежитията.  В Мюнхен като че ли той е най-осезаем, а и цените са едни, ум да му зайде на човек.. ooooh! Девойката си подаде онлайн заявлението за общежитие още на 15.05, буквално в първите минути на отваряне на портала. Попълни и прозорчето с необходимото като текст  за участие в томболата за първокурсници, в която на случаен принцип се раздават 150 стаи на зайците  в баварската столица. Но не беше на нейна страна стоп-бутонът. Mr. Green  Писането и до редица  частни общежития не дава засега никакъв резултат. Sad Та колкото и да предпочита Мюнхен, ако се сдобие с общежитие в Ерланген/Нюрнберг, везните може би ще се наклонят натам. Thinking Ще видим..

Последна редакция: пн, 03 авг 2015, 16:23 от пенсионирана русалка

# 290
  • Русе
  • Мнения: 658
Здравейте,
моята девойка е приета в Магдебург за езикова година. Със сигурност ще приеме, защото има братовчедка, която е минала по този път и сега ще е само на един час път - в Берлин. Освен това гаджето ще е на 100 км от нея  Mr. Green. Видях, че някоя майка се беше похвалила, че синът и ще учи физика на английски в Лайпциг? Е, ще бъдат колеги с нашето гадже, той ще учи съвсем същото  Mr. Green

Догодина, като си вземе изпита по немски, дъщеря ми ще кандидатства отново. Засега се е загледала най-много към Фрайбург. Скандинавистика, може би със, а може би без медийни науки.

# 291
  • Мнения: 1 064
Честито на приетите! От сърце ви се радваам - след толкова вълнения, тревоги, съмнения... най-накрая заветният резултат. Успех сега и с настаняването, стискам палци.

Интересно се получи - аз знам, че няма смисъл да се учи журналистика (за практикуване в Бг), но не знам, че е същото и в туризма. Добре, че я има темичката да обменяме впечатления. Всъщност моята даже не иска и туризъм, а ресторантьорство и хотелиерство... или подобно. От думата туризъм й се повдигало.  Grinning Колкото повече време минава, толкова клоня към варианта да й резна изобщо кранчето, за да не ми източи финансите, докато се чуди какво иска. Да реши и тогава да заминава.  Mr. Green

# 292
  • Мнения: 8 742
   Честито на приетите дечица,сега стискам палци да се уреди и жилището!
   Бланка,аз лично харесвам ресторантьорство и хотелиерство,и се опитвам лекичко да вкарам тази идея в главата на щеркинса.Тя много иска да влага творчество/каквото и да значи това в пуберския й акъл/ в това ,което ще учи и работи.А според мен в тази сфера има поле за изява и за реклама,и за събития, и да управлява,и въобще да влага себе си.
    Колди,с две думи ще ми кажеш ли как става номерът с кандидатстване за езикова година-има ли сито при прием,имат ли право на общежитие,работа,статут на студенти ли имат,как да избираме къде да кандидатства за такава година.Според моят съпруг е по-добре да направи една такава езикова година,да се влее в обстановката,да види изобщо ще може ли да свикне със самостоятелен живот,нрави,обстановка,ежедневие на германците и тогава да кандидатства за уни.Та обмисляме и този вариант за догодина.

# 293
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Честит на всички приети деца и стискам палци на чакащите.
Досега само ви четях, но е време да сляза от балкона и да се обадя и аз. Чакаме отговор за магистратура и вече се изнервихме, макар че срокът е 19 август за обявяване на резултатите. Дъщеря ми сама си подготвя документите, не сме ползвали посредници или уни асист и дано всичко да е ОК. Кандидатства само в 2 университета от трите, които имат точно такъв профил, който търси- wirtschaftsinformatik, но с конкретна насоченост на специалните предмети. Кандидатстваме в Уни Хамбург, в Мюнстер и имаме резервен вариант Падерборн. Първите два са с квоти и подбор, третият е zulassungsfrei и се кандидатства до средата на септември, затова ни е и план В.
 Има ли тук и други, кандидатстващи за магистратура в Германия?

# 294
  • Русе
  • Мнения: 658
       Колди,с две думи ще ми кажеш ли как става номерът с кандидатстване за езикова година-има ли сито при прием,имат ли право на общежитие,работа,статут на студенти ли имат,как да избираме къде да кандидатства за такава година.Според моят съпруг е по-добре да направи една такава езикова година,да се влее в обстановката,да види изобщо ще може ли да свикне със самостоятелен живот,нрави,обстановка,ежедневие на германците и тогава да кандидатства за уни.Та обмисляме и този вариант за догодина.

Честно казано, тазгодишното и кандидатстване мина през фирма, поради поразително ниското ниво на владеене на немски език в нашето семейство. Та въпросната фирма ни предостави една дебела разработка за поне 50 университета, в които се предлага такава езикова година. Имаше обяснения за броя на студентите и предоставените стаи в общежитие, за цените в съответния град в какъв диапазон се движат, за изискванията и т.н. В почти всички университети това е просто първата година от учебния процес и завършва с изпит DSH. Съответно си имаш студентски права, право на общежитие, стол и т.н. Освен това собственичката на фирмата деликатно ни обясни в кои институти може да ни съдейства със сигурност да сме настанени на общежитие. Явно с годините просто си е натрупала контакти.
Аз лично намирам идеята за езикова година за много ценна, защото натоварването не е много голямо и успяват да вникнат в обстановката преди товарният влак на истинското учене да ги удари челно.

Последна редакция: вт, 04 авг 2015, 15:19 от Колди

# 295
  • София
  • Мнения: 3 166
Време е и аз да се запиша в темата.  Simple Smile
Малкият ми син също като батко си, отива в Карлсруе. Ще пътува с Уизеър, без багаж. Затова днес правя малко проучване на куриерските фирми.
Интерлогистика - от врата до врата. Всеки ден тръгва камион. Време на доставка около 5 дни. Предпочитат добре опакован кашон. Обаждат се по телефон на получателя. Цена 42лв.
Арамекс - от врата до врата. Камионите тръгват сряда и петък. В Германия се поемат от ДПД, които оставят пратките на охраната на общежитието. НЕ звънят по телефона! Също предпочитат кашон. Цена 43,20лв.

За момента Интерлогистика са ми фаворити. Най-вече с това, че се обаждат на получателя.
Споделете ако знаете за други подобни фирми.

# 296
  • Мнения: 8 742
   Колди,би ли споделила,може и на лични ако съм много директна,каква сума ви струваше чрез фирма?
   Относно куриерските фирми,аз пращам често до Германия с Арамекс и съм супер доволна.В Монтана няма техен офис,те поемат ангажимента,след като съм превела сумата по товарителницата,да ми пратят Спиди за тяхна сметка да вземат колета/кашона.Но аз пращам до частен адрес,не знам на кого звънят,но доставят до врата.

# 297
  • Мнения: 331
Пращала съм само веднъж-с Арамекс. Оттук разбах за тях. Кашона взеха от вкъщи. На него, освен адреса, бях написала и немския телефон на детето. Доставиха пратката както си пише в техния сайт като време и на адреса. Детето не е било в общежитието тогава. Оставили са го на друго момче, НО са му се обадили по телефона да му кажат на кого го оставят. Това е моя опит. Доворна съм. Ако се наложи пак тях ще ползвам.

# 298
  • Мнения: 126
vivian, тези цени за колко тежки пратки са? Преди няколко страници някой беше писал, но аз да напомня. Ако записването за вашето уни е по пощата, в момента арамекс имат намаление за студентски пратки. До 0,5 кг. със сухоземен транспорт(доставка за 2-4 работни дни)-18 лв. Въздушен транспорт-34 лв.(1-2) работни дни. За по-тежките не се сетих да питам дали има отстъпка. Като приключи цялата одисея, за хората от Пловдив и региона мога да споделя коя преводачка/консултантка да НЕ ползват. Бланка, не се притеснявай, понякога решенията изкристализират, когато човек тръгне в грешната посока, разбира се доколкото финансово е възможно. Аз също мисля,че специалността, която си е избрала дъщеря ми ще има трудна реализация, но пък знае ли човек къде му е късмета. Успех при търсенето на жилища!

# 299
  • Мнения: 1 365
И ние търсим фирма за тежки кашони, ще е по - лесно отколкото да е със 60кг. багаж на летището.

Общи условия

Активация на акаунт