Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 401
  • 765
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 418
във формуляра за картата имаше място за попълване на пълномощник, но не знам дали това не се отнася за непълнолетни деца.

Преди да платите осигуровките, до 25.08.15 трябва да сте  подали Декларация 7 в НАП.

# 346
  • София
  • Мнения: 17 991
Именно това имах предвид - да пуснат заявлението за ЕЗОК, защотя тя все пак се бави, а после да действат с декларация 7 и плащането на осигуровките.

# 347
  • София
  • Мнения: 3 165
във формуляра за картата имаше място за попълване на пълномощник, но не знам дали това не се отнася за непълнолетни деца.

Преди да платите осигуровките, до 25.08.15 трябва да сте  подали Декларация 7 в НАП.
Да, точно с попълнено пълномощно от формуляра + копие на лична карта, заверена с "вярно с оригинала" от детето, отивате в клон на ДСК и подавате за ЕЗОК. Тази процедура ще я правите всяка година, затова нека децата ви оставят заверено копие на лична карта и попълнено пълномощно от бланката.

# 348
  • Мнения: 1 064
Значи разпечатвам бланка за ЕЗОК от интернет, попълваме пълномощното, вадим копие на личната карта на дъщеря ми, тя я подписва собственоръчно;
Правилно ли разбрах

Мерси на всички;  Hug

# 349
  • София
  • Мнения: 3 165
Да Бланка, съвсем правилно.

# 350
  • София
  • Мнения: 1 365
Момичета, аз все давам съвети  Embarassed, нооо ..... ако децата ви имат време нека те се занимаят сами с разни декларации, откриване на сметки и т.н. Това ще им помогне малко да видят какво ги чака, когато заминат сами - пак откриване на сметки, адресна регистрация.
Децата нямат никакъв опит с разни институции и сега е момента, докато вие сте близо да натрупат малко увереност  Simple Smile
Трябва да се научат да четат всички документи, договори и .... И там има измамници и трябва да внимават, кой с какво ги примамва - имам пример с наше близко дете, което без да разбере се беше абонирало за списание. Има много тънки моменти и при сключване на договори за работа, да не се окаже после, че получават не това, което са мислили  Wink
Така де, казах си.
Още веднъж честито на всички! Успех!  bouquet

# 351
  • Мнения: 418
Момичета, аз все давам съвети  Embarassed, нооо ..... ако децата ви имат време нека те се занимаят сами с разни декларации, откриване на сметки и т.н. Това ще им помогне малко да видят какво ги чака, когато заминат сами - пак откриване на сметки, адресна регистрация.
Peace
точно това си мислех и аз, когато го изпратих в НАП за декларация 7 Mr. Green
после в банката се обяснявахме над платежното нареждане.

# 352
  • Мнения: 1 064
Моята работи по 12 часа на ден, почти без почивни дни и гледам да я отменям, в каквото мога  Hug

# 353
  • София
  • Мнения: 1 365
Моята работи по 12 часа на ден, почти без почивни дни и гледам да я отменям, в каквото мога  Hug
Браво на детето!  И аз приема в университета и за работата! Hug
Написах го по принцип, дано не съм засегнала някой.
Децата се справят с всичко, въпроса е на каква цена, т.е. колко стрес им коства. Cry

# 354
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Подкрепям предния коментар на Мами21, децата могат и ще се справят сами и трябва да се научат да се оправят с немската бюрокрация. Там редът е стриктен до буквоядство, чак дразнещ, но така човек се научава да спазва правилата. Моята дъщеря натрупа добър опит от студентски бригади в Германия всяко лято /тя завърши бакалавър в УНСС/ и от 2 семестъра по програма Еразъм във Фленсбург и доби кураж да се справя със всякаква ситуация - и с данъчни във връзка със сезонните трудови договори и връщане на данъци, и с адресни регистрации, и с банки, и със закупуване на посуда и завивки от евтини магазини. От 19-годишна пътува и се справя самостоятелно. Така че - притесненията са само за нас, майките, децата се ориентират бързо.   Simple Smile
Иначе да се похваля, че получихме предварителен мейл от Мюнстер че е приета магистратура Информационни системи и че официалното писмо ще дойде в началото на септември. Сега тръпнем за резултатите и от Хамбург и ще решаваме къде да замине. Радостта е голяма, защото приемът е zulassungbeschränkt, пък и дъщеря ми не даде и да се издума за посредници и агенции и сама си подготви всичко за кандидатстването като реши да кандидатства само на 2 места, и двете с ограничения в приема.

# 355
  • Мнения: 1 064
Честито, Дид!

Днес оправихме ЕЗОК, наистина се оказа лесна процедура. Чакаме известие за приема, за да видим датите за записване, за да се ориентирам и за самолетния билет. Според вас сега на кой етап ще може да се кандидатства за общежитие? Писмото-известие? Или плюс платена такса???

# 356
  • София
  • Мнения: 937
Blanka, с известието и платена такса. Побързайте с плащането, за да имате по-голям шанс.
Честита студентка и ново попълнение в Берлин!

# 357
  • Мнения: 158
Здравейте мами, след кратко прекъсване отново съм на линия.

ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ СТУДЕНТИ, ДА СА НИ ЖИВИ И ЗДРАВИ!

До mama Tin, при кандидатстване посочихме две специалности. Младежа е получил отделни покани за записване и за двете специалности, та трябваше да посочи една от тях.

Последна редакция: пн, 17 авг 2015, 14:20 от КатяП

# 358
  • Мнения: 418
Имам два въпроса, относно заминаването:
1. Дали е добра идея да тръгне само с паспорт, като си остави  тук личната карта?
2. Колко е лимитът на парите в брой, които не се декларират по летищата /едва ли ще го надхвърли Mr. Green, но все пак искам да знам/

# 359
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
1. С каква цел тази врътка? Аз заминах само с л.к., години наред нямах паспорт, извадих си го за една екскурзия извън Европа. В смисъл, може само с паспорт, но защо?
2. Последно преди около седмица летях и за ЕС висяха табели по летищата с 10к евро в брой, които не се декларират. За Щатите и извън ЕС нз дали важат същите суми, обаче.

Общи условия

Активация на акаунт