Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 398
  • 765
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 1 365
Ние внасяме всеки месец за издръжката, отделно за семестриална такса, карта за гр. транспорт, самолетни билети.
Така си знаят с какъв бюджет разполагат за месеца . В началото им е трудно, защото не знаят цени на хр. продукти, перилни препарати и т.н., всичко обръщат в лв , нооо много бърза се ориентират.  Laughing

# 376
  • София
  • Мнения: 4 237
Ива*, и моята дъщеря прави така, но тогава с голямата сума беше влязла в клона.
Междудругото у нас също има такива банкомати, в големите търговски центрове най-често.

# 377
  • Мнения: 1 306
Нашата дъщеря са я викали на разговор в банката, за да я питат откъде идват сумите, които тя внася. Ние я изпращахме с по голяма сума при всяко нейно идване. На банките проблемът е в това, че студентските сметки са с малки такси и да не би да  се окаже, че са се набутали, ако студентът получава заплата. Тогава обслужването вече е с други такси.

# 378
  • Мнения: 158
Blanka и Did, честито!  Желая здраве, късмет и много успехи на децата!
 
 Извинявам се предварително за въпроса, може би вече е коментиран, но аз не разбрах - Какво налага откриване на смета в немска банка, не може ли да разплащат и пазаруват от сметките си в Уникредит, които  ние захранваме от тук?

# 379
  • Мнения: 331
Честито на всички приети! Ще се оправят нещата, ще видите. Вие си се притеснявайте, де....Знам, че няма да ви успокоя  Joy
Катя, немската сметка е задължителна просто...От нея директно напр. си взимат за общежитието и всякакви други такси-телефон и т.н....Не може да се мине без нея....И трябва да е захранена със съответната сума на съответната дата, когато автоматично се дърпат парите за съответната услуга иначе влизат в регистъра като некорекни платци и не е приятно.
Ние миналата година му дадохме сума до декември вкл.После като си дойде за коледа-пак-до март. В сметката от уникредит слагам също малка сума, защото от нея си пазарува разни неща, като самолетни билети и други, изискващи мастер карт. Като свършат другите суми я зареждам и нея с месечните нужди...Бюджета на месец го установихме твърдо още в началото -не от най-изпилените, но не е и да се разпищолва Joy...и бях учудена, че се спазваше стриктно от детето. Хем никога преди това не е работил с бюджетни средства Joy Но си позволи дори някои екскурзии без да иска повече-просто си е намалил разходите...
Така че не си подценявайте децата...

# 380
  • Мнения: 158
Казабланка,  благодаря за подробния отговор! Хубав ден на всички!

# 381
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
На банките проблемът е в това, че студентските сметки са с малки такси и да не би да  се окаже, че са се набутали, ако студентът получава заплата.

Абе направо са си безплатни на някои места, мен ако питаш Simple Smile
Иначе, за сметката са я питали откъде са дошли сумите, защото най-вероятно си е въвела ниско Kreditlinie, поне така се нарича в моята банка, това е сумата, която очакваш да постъпва ежемесечно по сметката. Ако пък нищо не е задала и на студентите по дифолт им слагат по-ниска такава, може и затова да е било. Simple Smile

Цитат
От нея директно напр. си взимат за общежитието и всякакви други такси-телефон и т.н....Не може да се мине без нея....И трябва да е захранена със съответната сума на съответната дата, когато автоматично се дърпат парите за съответната услуга

Дам, има някои услуги, които, като съм питала майка ми (живееща в Бг), българските банки не предлагат, а ти трябват.

# 382
  • Мнения: 1 306
Подозирам ,че нищо не е задавала за банковата сметка, защото това беше първото нещо, което направи в де. Тогава беше доста в гъбите 😀, та те са се справили вместо нея.

# 383
  • София
  • Мнения: 13 127
Цитат
От нея директно напр. си взимат за общежитието и всякакви други такси-телефон и т.н....Не може да се мине без нея....И трябва да е захранена със съответната сума на съответната дата, когато автоматично се дърпат парите за съответната услуга

Дам, има някои услуги, които, като съм питала майка ми (живееща в Бг), българските банки не предлагат, а ти трябват.

Хриси, причината не е тази.  Просто университетите, общежитията и т.н. работят само с немски банки и немски сметки. Дори в България да има същата банка като в Германия или Австрия, сметките са с български номера и не могат да се дават на съответните организации, за да теглят пари от тях.

# 384
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Интересно, не знаех,че се дефинира каква да е сметката.
А има ли услугата Lastschrift в България, т.е. на българските сметки? Аз доколкото успях да обясня на майка ми, нямало май такова нещо. Нямам идея и как се превежда на бг думата... А пък в половината супермаркети дефакто така плащам...

 Der hauptsächliche Unterschied zwischen Lastschriften und dem Dauerauftrag ist, dass der Letztere einen fixen Betrag umfasst, die Lastschriften veränderliche Summen.

Доколкото знам, в Бг има Дауерауфтраг, т.е. да кажеш вс месец да се изтеглят по 300лв от сметката, щото примерно погасяваш кредит.

# 385
  • София
  • Мнения: 13 127
Не знам какво означава Lastschrift.

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 13:21 от Тaня67

# 386
  • Мнения: 1 970
Технически не би следвало да има проблем да се удържа от българска сметка, особено ако българската банка, в която се води сметката е пряк участник в европлатежната система Таргет, а повечето български банки са. Но ще възникнат куп въпроси и проблеми, които няма кой да се занимава да изчиства между двете банки, като например - наличието на такси в българската и липсата на такива в немската банка за фактически евентуално договореното незабавно инкасо, срокове на превода помежду им, както и най-важното - риска на държавата ни да изпадне в дефолт и да не плати, който е смисълът на оценките на кредитните агенции, ако на Германия е ААА  на България е ББ, тоест значително по-нисък... Затова и лихвите тук са по-високи, отколкото в Германия...
Не е така просто, иска се да има споразумения и т.н., ако БГ влезе в еврозоната и приеме еврото, тогава няма да има никакъв проблем да се плаща през българска сметка. Дотогава обаче - ще Ви трябва немска...

# 387
  • Мнения: 1 064
Значи, да ви кажа какво следва при нас - въпреки че специалността е NC, записването е дистанционно от България. Тази сутрин платих таксата - това е първата работа, а сега отивам с консултантката да подадем документи за общежитие. После документите се пращат по пощата и това е, доколкото разбрах, ако има някаква разлика, пак ще пиша.

Братовчед ми работи в Германия това лято и е очарован от живота там и от това, че се живее много добре с малко пари. Каза, че съм предвидила твърде много пари за храна и че на практика са нужни не много средства, коментирахме и точна сума и се спрях на 550 на месец, които смятам да превеждам всеки месец. Сумата за общежитие ще й я преведа тогава, когато я одобрят. Разбира се сумата подлежи на преразглеждане, но във фейса едно момиче пише, че живее с 420 евро, така че не ми се виждат мако тези пари за Берлин.

# 388
  • София
  • Мнения: 4 237
Lastschrift означава директен дебит и се предлага от български банки.
Русалка, всичко най-хубаво пожелавам на умната ти щерка. Много успехи и дано избраната специалност е точно това, което иска. Когато учиш нещо любимо, следването е песен.

# 389
  • София
  • Мнения: 1 365
 B l a n k a, въпроса с издръжката зависи от човека.
При вас е по-специфично заради специалността.  Peace
Не знам как е в Берлин, но при нас си има доста неизбежни разходи за материали, плотиране и т.н. Може обаче в други университети да не е точно така.

Общи условия

Активация на акаунт