Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 434
  • 765
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 418
и като писа 'плотиране' - как стои въпросът с АутоКад и др.такива програми - дават ли им някаква безплатна учебна версия или да си тръгне оттук подготвен Mr. Green

# 391
  • София
  • Мнения: 1 365
Точно за AutoCAD не съм сигурна. Ползват учебни версии на други графични и изчислителни програми.
Дори за тях обаче понякога се иска заплащане. До сега обаче не сме давали пари  Laughing В университета също така има компютърна зала, в която може да се работи.

# 392
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 19
Blanka и Did, честито!  Желая здраве, късмет и много успехи на децата!
 
 Извинявам се предварително за въпроса, може би вече е коментиран, но аз не разбрах - Какво налага откриване на смета в немска банка, не може ли да разплащат и пазаруват от сметките си в Уникредит, които  ние захранваме от тук?

Моята дъщеря е в Бон - сега приключи втори семестър и мога да споделя опит по  отношение на сметките. Немската й е необходима за разплащания с институции и по магазините. Не приемат БГ картата от Уни кредит - нея я ползва само само за да си изтегли парите с които ние сме я заредили от тук.

# 393
  • Мнения: 126


Здравейте. Миналата седмица отидохме с дъщеря ми да открием сметка в Уникредит, като си мислех сметката да е на мое име с две карти-на мое и на дъщеря ми, но младежът ме попита защо да не е сметката на името на дъщеря ми. Та като се замислих не се сетих за сериозен довод, освен пълномощно, ако искам нещо да правя. Та я направихме на нея с две карти-мастеркард основна и резервна виза електрон. Казаха ми, че мастеркард може да се използва и като кредитна.
 tosskana, не ви разбрах нещо. До колкото знам, в магазините няма проблем да се разплаща с българска карта. Иначе честито на всички, които са на финала. При нас става по трудния начин. От две унита имаме потвърждение, от едното дори на хартия, но от третото-най-желаното не съвсем., т.е в портала на университета има някакво потвърждение,но статуса не е сменен. Не изпращат писмо-мейл или хартия, това , което се прилага към другите документи за записването, а срокът е 01.09.2015 г., ей-такива тегоби.

# 394
  • Мнения: 1 064
Вече съм на ниво самолетни билети. Как ви се вижда 23 септември към Берлин и на 23 декември към България? Приемам всякакви съвети и виждания, просто нямам изходна база данни с какво би трябвало да се съобразя. Разсъждавам така - записването е дистанционно, значи като отиде там, ще й трябва време за немска сметка, адресна регистрация (ако няма общежитие дотогава, ще отседне при роднина) и уреждане на телефон. Значи - 4-5 работни дни с ориентирането преди 1 октомври. А после 22-23 декември да се върне, дотогава би трябвало да са приключили училище???

Някакви идеи?

# 395
  • София
  • Мнения: 1 365
Принципно датите са добри.
Сега се сещам нещо важно за заминаването.
В университетите има т.нар. о-фаза.
Дни за запознаване с университета, факуртета и т.н. Ако има възможност нека децата да присъстват на тях. Това са дните, когато ще се запознаят с колегите си още преди да са започнали лекциите.

# 396
  • Мнения: 1 064
А това по кое време е горе-долу?

# 397
  • София
  • Мнения: 4 244
Седмица преди започване на учебната година. На страницата на университета обикновено публикуват информация.
По Коледа е добре билетите да са за малко по-раннни дати, защото след това стават безобразно скъпи. Обичайно взимаме между 16. и 20.12., макар че тази година не успях да намеря цени под 300 евро в двете посоки без прекачване. Twisted Evil
Другото, което трябва да помислите е дали ви е удобна отправната точка при полетите, тъй като престоят тук ще бъде по-кратък от този в Германия (един еднопосочен билет е неизбежен ми се струва Peace).

# 398
  • Мнения: 3 410
Бланка, късно е 23, особено ако досега не е ходила в Берлин и не е запозната с транспорт, местоположение на това онова, дай и две седмици да се адаптира. А и тия срещи са десетина дни преди началото на семестъра и наистина са много полезни за новобранците.
Иначе за уреждане на карта, сметка и адресна регистрация и бележката от една от здравните им каси може и за ден да се справи. Ама няма нужда от толкоз стрес.

# 399
  • Мнения: 418
В университетите има т.нар. о-фаза.
в Карлсруе има и българска о-фаза от 08.10 до  11.10 - ето програмата
http://bg-verein.de/wp-content/uploads/2015/07/Programa_O-Phase_15.pdf

# 400
  • Мнения: 592
Да питам знаещите майки. Интересувам се за Берлин. До колкото разбрах като се плати семестриалната такса влиза карта за градската мрежа , но от 1.10. Колко струва карта за градския транспорт за 1 месец ? Какво ползват децата през септември? Как е най изгодно?

# 401
  • Мнения: 1 064
Според разписанието на страницата на унито, семестърът започва от 1.10., но занятията - от 12.10, та затова. Аз намирам 211 евро полет с връщане на 19 декември и още 120 евро за 2 януари.

Чета, че този билет се бавел - ами плащат си транспорта предполагам.  Peace

# 402
  • Мнения: 126
Blanka, може и да не съм права, но ако сега вземеш двупосочен, съобразявайки се с началото на коледната ваканция, то пък на следващия втората дата трябва да я съобразиш с някаква друга далечна дата на пътуване.Ние решехме сега да вземем еднопосочен, за да може следващите двупосочни да са обвързани с началото и края на една ваканция. Нямам опит и не съм сигурна дали така е по-удачно. Иначе билета го взехме за 245 лв.

# 403
  • София
  • Мнения: 13 141
Точно сега е времето за купуване на коледния билет. След това стават безбожно скъпи.

Според разписанието на страницата на унито, семестърът започва от 1.10., но занятията - от 12.10, та затова. Аз намирам 211 евро полет с връщане на 19 декември и още 120 евро за 2 януари.

Добре си го измислила. Все пак нямат ли обявена програма за учебната година? Моята дъщеря никога не си е тръгвала още на 2 януари. Обикновено имат няколко дни почивка.

# 404
  • Мнения: 4 642
Вече съм на ниво самолетни билети. Как ви се вижда 23 септември към Берлин и на 23 декември към България? Приемам всякакви съвети и виждания, просто нямам изходна база данни с какво би трябвало да се съобразя. Разсъждавам така - записването е дистанционно, значи като отиде там, ще й трябва време за немска сметка, адресна регистрация (ако няма общежитие дотогава, ще отседне при роднина) и уреждане на телефон. Значи - 4-5 работни дни с ориентирането преди 1 октомври. А после 22-23 декември да се върне, дотогава би трябвало да са приключили училище???

Някакви идеи?


Нека замине по-рано. Мое мнение.

Общи условия

Активация на акаунт