Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 349
  • 765
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 064
Такааа, да не звучи като някаква хвалба, но всичко около записването се случи без никакъв проблем, днес до обяд бяхме готови. Извадихме заместител на ЕЗОК, тъй като оригинала няма да стане скоро. Заблуда е, че трябва да се праща само на АОК, просто унито препоръчва АОК, но приема от всички възможни каси. Пратихме на 4, една от тях ни върна документа по имейл за по-малко от час (Ihre Techniker Krankenkasse). Консултантката ми каза, че избягва да работи с АОК, защото те са най-тежки и създават най-много проблеми. Все пак писахме и на тях и ще видим те кога ще успеят - за статистиката, иначе вече не ни е нужно. И така - чакаме хабер от общежитията.

... Бланка вие по пощата ли получихте потвърждението или по имейл?

По имейл. Разпечатахме го и го сложихме в плика с документите. Въобще сложихме абсолютно всичко отново, дори това, за което пише, че не е необходимо, ако вече си пращал документите пред униасист. Ама ние се застраховахме.  Laughing

# 421
  • Варна
  • Мнения: 175
Здравейте,много се притеснявам за това жилище! Чудя се какво да предприема, дали ще ни огрее за общежитие? Някоя майка с момче ако иска, да се чуем да обсъдим вариант за Квартира - за Берлин става въпрос?

# 422
  • Мнения: 1 064
Един въпрос към мамите със студенти в по-горните курсове. Гледам, че по темата вече има запитвания и във фейса. Значи, семестърът започва на 1 октомври, а лекциите - на 12 октомври. Какво се прави в дните между 1 и 12-ти?

# 423
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Единственото условие е да се отиде в спешен кабинет и да се каже, че има някакъв проблем. Но проблем е и температура, и кашлица, и петно на кожата, и лека болка в корема, и всичко.  Grinning

...

Или в по-свободни моменти работи по повече от 20 часа, а по време на изпити или пътуване ги компенсират.

Да и да Simple Smile

В спешните кабинети може, да. Разказаха ми обаче, че много чакаш, ако изобщо успееш да дочакаш, защото всякакви малцинствени групи без здр застраховки, цигани и т.н. ходели там. А в Берлин поне единият от тези кабинети бил в доста мизерен квартал, където не ти се искало да замръкваш вечер. Всичко това не са лични впечатления, де, и най-вече, дано на никого не се наложи.

Може би 20 часа седмично работа да са разрешени, нз каква беше цифрата, но понеже се осреднява на годишна база, а лятото и зимата, както и по сесии не работиш толкова, през останалото време ти стават към 30 ч. месечно. Та едно и също казваме, но с други думи. Simple Smile

B l a n k a, поздравления за избора на TK, от известен брой години насам, тя минава за най-добрата здравна каса в Германия, с най-много неща, които ти се поемат, най-добро обслужване на клиентите и т.н., по много критерии ги оценяват и излизат доста такива сравнения, в които те са винаги напред.

# 424
  • София
  • Мнения: 13 045
Един въпрос към мамите със студенти в по-горните курсове. Гледам, че по темата вече има запитвания и във фейса. Значи, семестърът започва на 1 октомври, а лекциите - на 12 октомври. Какво се прави в дните между 1 и 12-ти?
При дъщеря ми точно това беше опознавателното време за първокурсници.

Хриси, дъщеря ми никога не се е оплакала от спешните кабинети. Но може да зависи от града или поликлиниката (не знам как е името по вашите краища  Laughing).

# 425
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 19


Здравейте. Миналата седмица отидохме с дъщеря ми да открием сметка в Уникредит, като си мислех сметката да е на мое име с две карти-на мое и на дъщеря ми, но младежът ме попита защо да не е сметката на името на дъщеря ми. Та като се замислих не се сетих за сериозен довод, освен пълномощно, ако искам нещо да правя. Та я направихме на нея с две карти-мастеркард основна и резервна виза електрон. Казаха ми, че мастеркард може да се използва и като кредитна.
 tosskana, не ви разбрах нещо. До колкото знам, в магазините няма проблем да се разплаща с българска карта. Иначе честито на всички, които са на финала. При нас става по трудния начин. От две унита имаме потвърждение, от едното дори на хартия, но от третото-най-желаното не съвсем., т.е в портала на университета има някакво потвърждение,но статуса не е сменен. Не изпращат писмо-мейл или хартия, това , което се прилага към другите документи за записването, а срокът е 01.09.2015 г., ей-такива тегоби.

Просто в Бон отказват да приемат за разплащане в магазините и институциите карти издадени в България. наскоро го чух и от познат, на когото в Мюнхен са му отказали да приемат кредитна карта издадена от бг банка. Явно имаме лоша репутация. Затова тя си откри сметка в Пост Банк в Бон и с нея се разплаща.

# 426
  • Мнения: 1 064
 Кое ви е най-желаното уни? Ние получихме поздравително писмо и от портала, и от ТУ Берлин, а статусът още си стои на ниво, че вс. док. са получени.

# 427
  • София
  • Мнения: 17 921
Бланка, ТУ Берлин ли е препоръчал АОК? Не знам някой (нито тук, нито във Фейсбук, нито сред децата с опит в Германия)да е  внасял заблуда, че въпросното удостоверение трябва да е от АОК. Аз споделих нашия опит с АОК просто, познато дете е с такова удостоверение от ТК. Става дума за абсолютно едно и също. Удостоверението на АОК е цветно само, това на ТК е черно-бяло. Тоест детето си пише на немска каса, няма  непременно условие тя да е АОК. Дори и унита не знам да съветват за АОК конкретно, затова питам ТУ Берлин ли е дал такъв съвет. В бешайда за прием на моята дъщеря и в списъка с необходимите документи за записване  само пишеше, че карта ЕЗОК не стига. Беше оябснено какво се иска в добавка като документ, но нямаше насока за ползване услугите на АОК за целта.  А колкото до това кой е тежък като процедури и отговори и кой е експедитивен - не мисля, че това зависи от касата. Въпрос на добра воля  от страна  на служителя  е дали да пусне  бързо отговор. Дамата от АОК, за която бях писала тук, отговори вече сигурно на повече от 20 деца в наистина  минимални срокове. Peace

Моята двойка заминава на 27.09. От 29.09 ще посещава опреснителен деветдневен курс  по 3 часа на ден. Останалото време до средата на октомври и началото на семестъра ще оползотвори за адаптация към новото.

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 22:20 от пенсионирана русалка

# 428
  • Мнения: 1 064
Русалке, грам обвинение не съм вкарала към теб, нито съм те визирала в поста си. По-скоро във Фейса постоянно се говори за АОК, а в документите от унито черно на бяло е написано, че те ПРЕПОРЪЧВАТ АОК. В указанията за попълване на молбата за записване обаче, на последна страница, са изброени валидните видове каси. Просто някои други каси изпращат удостоверенията по имейл като регулярна практика.

 Hug

# 429
  • София
  • Мнения: 17 921
 Бланка, аз се усетих, че постът ми може да се тъкува и иначе и затова  го редактирах с питане дали това е насока на ТУ Берлин. Явно да. В Zulassungsbescheid-a на дъщеря ми пише просто удостоверение от немска каса. Peace

А във фейсбук групата  като че ли битува идеята за АОК, защото едно дете като сподели  успешния си опит с конкретна служителка, другите копират действията му Simple Smile. Което всъщност не е лошо, нали това е идеята, нека си помагат взаимно. Wink Важното е накрая да имат въпросното удостоверение. Даже за ЛМУ бях чула (няма да мога да го потвърдя предвид избора на друго уни от дъщеря ми), че в момента на лично записване сред служителите има и такъв на  немска здравна каса (дали все пак не беше АОК) и  нещата се случват на място. Ако е така, то браво за добрата организация.

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 22:31 от пенсионирана русалка

# 430
  • Мнения: 1 064
Няма проблем, има различни опитности и ги споделяме тук, за да сме полезни и на други. Видях във фейса също да се питат кои каси работят по мейл.

# 431
  • Мнения: 8 517
Благодаря за отговорите!
  А кои мами ще заминават с децата и въобще има ли смисъл в това?
   Радвам се на всички,които успешно правят крачка по крачка със записването и ви стискам палци за общежития,въобще да уредите бързо жилищния проблем.
   От няколко дни щерката е започнала проучване на сайтовете на унита в няколко града.Обаче казва,че изобщо не се ориентира в тях,дори вчера се разплака.Дали някоя фирма може да ми направи само проучване,без по-нататъшни действия относно кандидатстване и т.н?

# 432
  • София
  • Мнения: 1 364
Може, срещу стабилно заплащане  Cry

# 433
  • София
  • Мнения: 17 921
Марулета, успокой детето. Няма нужда от фирма. Та тя знае езика. Първоначално човек  просто се стряска, попада в едно море от информация и трудно се ориентира. Но тя не е притисната от времето, ще се справи. А и винаги може да попитате тук или във Фейсбук групата. Simple Smile

# 434
  • Мнения: 418
o,  марулета, място за притеснение няма.
тя има ли вече представа, какво иска да учи?
времето е предостатъчно за ориентация, наистина можете и само да се справите /с помощ от клуба Mr. Green/.

Общи условия

Активация на акаунт