Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 435
  • 765
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 418
ама аз имам ли какво да правя в НАП до Коледа?
според сина, лелята в НАП му е казала, като си дойде за ваканцията, тогава да занесе удостоверение от УНИ и те щели да коригират със задна дата октомври, ноември и декември

# 466
  • Мнения: 3 410
ама аз имам ли какво да правя в НАП до Коледа?
според сина, лелята в НАП му е казала, като си дойде за ваканцията, тогава да занесе удостоверение от УНИ и те щели да коригират със задна дата октомври, ноември и декември
Нямаш бе, щом ще си идва Simple Smile Моята понеже ми заяви, че ще се прибира чак през май месец догодина, затуй се подготвям за всякакви ситуации Simple Smile

# 467
  • София
  • Мнения: 3 166
Направихме генерално пълномощно когато заминаваше големия. До сега ми е потрябвало само за нова карта ЕЗОК , а те там не го признават. Искат си техният вариант. За сметката в банката, още при писането на пълномощното нотариуса ни каза, че няма да ни го уважат в банката ако се наложи да издават нова карта. Дано не ни се налага да пробваме.. За малкия не съм си правила такъв труд.
pergola - правилно му е казала лелята. Макар, че последно синът ми прати уверението по мейл, разпечатах го, дадох го за превод и после в НАП. Никой не ме е питал дори, коя съм аз, камо ли да ми искат пълномощно.

# 468
  • София
  • Мнения: 13 142
Ако за НАП имате предвид само здравните осигуровки, нищо не трябва. Винаги ние носим уверенията, но никога не са искали пълномощно. То и за какво? За тях документът е важен, а не кой го носи.

Всъщност не сме правили пълномощно. Само в началото за банката имаше, но то си е с техен формуляр.

# 469
  • София
  • Мнения: 18 029
Ох, НАП здраво ме изнервиха... Close Отишла девойката в офиса им  с идеята да подаде декларация 7 два дни след напълнени 18 години. Бланката си беше попълнила от вкъщи като беше оставила празна само графата от коя дата е задължението, дали от първо число на месеца, в който ги е напълнила (тоест август), дали от самата дата на навършване на 18, дали от първо число на следващия месец (тоест септември). Обиколила няколко гишета с питането коя дата да напише, а те си я премятали като топка, явно поради непознаване на наредбите. На едно от гишетата след съвсем ясни разяснения  от нейна страна на частния й случай на завършен 12 клас от непълнолетна, жената отговорила  - няма значение, учениците са осигурени до юни включително и толкова. Та попълнила от 01.07. Друга  колежка  на въпросната служителка обаче погледнала нещо на компа и казала - аааа, не така,  момичето е  здравно осигурено дори и за август, да дойде в началото на септември. И скъсала декларацията... ooooh! Голям купон. Дано в началото на септември друг да не измисли нещо трето.

# 470
  • Мнения: 3 410
Във НАП Варна винаги ми искат пълномощно когато нося документа за това че си имам студентка Simple Smile Даже искат и копие да им правя, освен това в бланката която попълвам се иска номера на пълномощното.

# 471
  • Мнения: 418
Русалка, точно така
за август е осигурена, може чак до 25 октомври да я подава:mrgreen:, защото дължи само за септември.

# 472
  • Мнения: 3 410
Русалка, точно така
за август е осигурена, може чак до 25 октомври да я подава:mrgreen:, защото дължи само за септември.

Може да си я подаде когато иска, вече няма глоби за неподадена в срок декларация, споко Simple Smile

# 473
  • София
  • Мнения: 18 029
Пергола, аз също имах спомен, че е от 01.09 задължението й. Назад   Ironic съвсем ясно ми беше обяснила и  съответно дала линк към наредбата, ама така и не можах да намеря поста й. И вместо да се мотка и да търси из нета,  девойката  ми отишла в НАП за уж по-бързо.  Ама само уж, мотали я 30-40 минути по гишетата и 5 служителки  й казали 5 различни неща...

# 474
  • София
  • Мнения: 13 142
Във НАП Варна винаги ми искат пълномощно когато нося документа за това че си имам студентка Simple Smile Даже искат и копие да им правя, освен това в бланката която попълвам се иска номера на пълномощното.
И бланка не попълваме. Само подаваме документите. Задържат си копията и оправят на момента в компютъра. Simple Smile

Иначе тази година дъщеря ми навърши 26 и за месеците, които ѝ остават до започване на нормална работа (все още е на студентска почасова) платихме тук осигуровките. Изчисляването става от точната рождена дата. Предполагам, че и за 18-те години важи същото - от датата на раждане.

# 475
  • Мнения: 3 410
На мен голямата вече ми отпадна, на 1 септември започва работа,така че едно задължение по-малко. Да видим с малката как ще е , какво още ще измислят да ни усложнят живота Simple Smile

# 476
  • Мнения: 1 064
Момичета, може ли още веднъж? Нищо не разбрах за тези пълномощни. За банката защо? За ЕЗОК - пак защо, нали важи година? Не успявам да ви следвам мисълта.  Crazy

# 477
  • София
  • Мнения: 18 029
Бланка, пълномощното за банката е в случай, че детето загуби и двете карти.  То не е генерално, трябва да е само за банката и предполагам е техен формуляр. С него подаваш молба в нейно отсъствие за повторното им издаване. В НАП Варна доколкото разбирам   искат  пълномощно при подаване на удостоверението от унито за това, че лицето е студент. Някои деца си го подават сами, когато си идват в Бг и тоагва проблем няма. Други пък го пращат сканирано по мейла на родител, той го дава за превод и после го отнася в НАП. В София явно не искат пълномощно при такова подаване, но другаде - да. И тук генералното би свършило идеална работа.  Колкото до самата карта ЕЗОК, ако детето не е тук, а валидността й е изтекла, мисля, че не стават нещата с генерално пълномощно. Още преди да тръгне детето за Германия, трябва да остави просто една попълнена бланка и отзад  в  съответната графа да впише родителя си  като негов представител, който ще подаде заявлението, когато му дойде времето. Аз поне така разбрах нещата, дали съм права е друг въпрос... Mr. Green

# 478
  • Русе
  • Мнения: 658
Бланка, пълномощното за банката е в случай, че детето загуби и двете карти.  Т

Аз по съвет в тази тема мисля да направя сметката на мое име, като към сметката ще има 3 карти - една на мое име и две на името на дъщеря ми. Така ако нещо не дай си боже се случи, ще мога да и извадя карта без нейно присъствие, защото сметката е на мое име.

# 479
  • Мнения: 1 064
Аха, това в случай, че стане авария с банковите карти.  Peace

Дъщеря ми отвори сметка в Уникредит, левова е. Изрично обяснихме, че ще я ползваме за теглене на пари от Германия и те направиха тази, левовата. Аз си мисля, че ако стане нещо с картите, може аварийно да се ползва Д-банк, при които преводът е 12 евро. Ще може да се превежда директно към немската банка, в която ще си открие местна сметка.

Общи условия

Активация на акаунт