Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 417
  • 765
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 592
Бланка, пълномощното за банката е в случай, че детето загуби и двете карти.  То не е генерално, трябва да е само за банката и предполагам е техен формуляр. С него подаваш молба в нейно отсъствие за повторното им издаване. В НАП Варна доколкото разбирам   искат  пълномощно при подаване на удостоверението от унито за това, че лицето е студент. Някои деца си го подават сами, когато си идват в Бг и тоагва проблем няма. Други пък го пращат сканирано по мейла на родител, той го дава за превод и после го отнася в НАП. В София явно не искат пълномощно при такова подаване, но другаде - да. И тук генералното би свършило идеална работа.  Колкото до самата карта ЕЗОК, ако детето не е тук, а валидността й е изтекла, мисля, че не стават нещата с генерално пълномощно. Още преди да тръгне детето за Германия, трябва да остави просто една попълнена бланка и отзад  в  съответната графа да впише родителя си  като негов представител, който ще подаде заявлението, когато му дойде времето. Аз поне така разбрах нещата, дали съм права е друг въпрос... Mr. Green
Ние отворихме сметки в Булбанк и преди това в ПИБ и в двете банки ми казаха с никакво пълномощно не дават картите на друго лице единствено на титуляра. Имат опция да изпратят картата в чужбина, което струва около 100лв. По принцип в банката съветват /поне нас така ни посъветваха/ на една сметка да се извадят две карти. Така, ако се случи нещо с едната другата да е налична. С пълномощното може да теглиш, внасяш, откриваш и закриваш сметки.

# 481
  • Варна
  • Мнения: 815
Нотариуса при който ходим ни каза, че генерално пълномощно не съществува. В пълномощното, което имам пише точно за какво ще се използва - пред НАП и банката, като е написан номера на сметката. Зимата имахме проблем с една транзакция и аз с пълнощното подадох рекламация, мотаха ни много , но накрая , като отидох със жалба за два дни върнаха парите. Ако децата имат имоти , договори с мобилни оператори също може да потрябва пълномощно.

# 482
  • София
  • Мнения: 18 023
Биг 67, аз горното не го твърдя, написах само какво разбрах от споделеното по-назад в темата по въпроса за разните пълномощни. Grinning Искрено се надявам да не се стига до загубването на две карти и да не  се налага да видим на практика какво позволява или не банката.

Аз да попитам мамите с опит нещо друго. Какъв е пропускателният режим в  общежитията? В смисъл  дали  се допускат родители? Не съм квачка, да не си помислите така  hahaha, ама просто така или иначе ще съм там  с нея поне няколко дни ( съчетах го с друг ангажимент след това  в Регенсбург), та бих могла да й помогна в дооправяне и подреждане  на стаята.

Скрит текст:
Не зная, Фани, има ли или няма  понятие генерално пълномощно, но съпругът ми работи извън БГ и с пълномощно, подписано от него пред служител на  консулския ни отдел там и подпечатано/заверено от консула ( а за черешка на тортата таксувано  и със сериозната сума от 40 или 45 Евро  Mr. Green, не помня точно), аз движа тук какво ли не от негово име. Вероятно има неща, за които не биха го приели, но засега съм нямала такъв проблем - минавало е  и пред финансови, и пред социални, и пред съдебни институции. Преди броени дни с това пълномощно подадох заявленията за задгранични паспорти на двете ми близначки в отсъствието на таткото. Явно зависи как е формулирано. Текста на пълномощното го писа  познат адвокат.

# 483
  • София
  • Мнения: 937
Русалка, не знам какво разбираш под допускане на родители. Да влизаш в общежитието не е проблем, мисля, че и да спиш (ако има къде) няколко дни- също. Има някаква опция и за гости-родители в отделна стая след съответното заплащане (ако е налична след предварително запитване), но не сме ползвали. Иначе, никой няма да ти забрани да шеташ из стаята на детето и да дооборудваш. Моето готвене беше оценено от съквартирантите на сина също  Grinning.

# 484
  • София
  • Мнения: 18 023
Русалка, не знам какво разбираш под допускане на родители. Да влизаш в общежитието не е проблем, мисля, че и да спиш (ако има къде) няколко дни- също. Има някаква опция и за гости-родители в отделна стая след съответното заплащане (ако е налична след предварително запитване), но не сме ползвали. Иначе, никой няма да ти забрани да шеташ из стаята на детето и да дооборудваш. Моето готвене беше оценено от съквартирантите на сина също  Grinning.

Точно това, което описваш, имах предвид, благодаря ти. Simple Smile Да вляза просто с нея вътре в стаята, да видим какво липсва, да го купим и да дооправим.

# 485
  • София
  • Мнения: 13 137
Аз да попитам мамите с опит нещо друго. Какъв е пропускателният режим в  общежитията? В смисъл  дали  се допускат родители? Не съм квачка, да не си помислите така  hahaha, ама просто така или иначе ще съм там  с нея поне няколко дни ( съчетах го с друг ангажимент след това  в Регенсбург), та бих могла да й помогна в дооправяне и подреждане  на стаята.

Зависи от общежитието. Аз съм била в две от тях и нямаше проблеми. Първото беше двуетажна къща с по 2 апартамента на етаж в нещо като парк със студентски общежития. Нямаше никакъв пропускателен режим, т.е. стандартната стаичка на портиера. Другото пък беше нещо като кооперация на 4 етажа. На всеки етаж имаше по 1 апартамент. Входът си беше нормален вход, който се заключва. И на двете места сме спали на надуваеми матраци. Simple Smile Все пак съквартирантките трябва да са съгласни, защото банята и кухнята са общи. И ако имат нещо против, имат основание да се оплачат. Но ако е гарсониера - няма никакъв проблем.

# 486
  • Мнения: 3 410
Дъщеря ми беше в самостоятелна гарсониера, не съм имала никакви проболеми , била съм и на гости и по месец.

# 487
  • София
  • Мнения: 937
Все пак съквартирантките трябва да са съгласни, защото банята и кухнята са общи. И ако имат нещо против, имат основание да се оплачат. Но ако е гарсониера - няма никакъв проблем.


Така е, но за кратко не би трябвало да е проблем. При сина ми съквартирант от Нигерия живееше с още 3 девойки  ooooh!в стаята  около 4-5 месеца, пропищели бяха всички от тях, някакви гадости готвеха, банята все заета. Накрая някой се беше оплакал, та се разкараха. Къде се събираха на 10 кв .м. не ми е ясно  Confused.

# 488
  • София
  • Мнения: 4 242
И при нас нямаше проблем с краткотрайното гостуване.
Относно картите - издаването може да стане с пълномощно, но получването трябва да е лично от картодържателя. Това е изискване на картовите организации, нарушаването ще създаде проблем при рекламации и оспорване на транзакции. Моята дъщеря също е с две карти към нейна сметка и една допълнителна към моя сметка за извънредни ситуации - двойно подсигуряване, което според мен е напълно достатъчно. Peace

# 489
  • София
  • Мнения: 18 023
Благодаря на всички ви за отговорите Simple Smile. Значи ще се развихрим в ИКЕА Mr. Green

# 490
  • Русе
  • Мнения: 658
Русалке, какво съвпадение!!!
Аз също ще придружа щерката живот и здраве за 3 дни. Разликата е, че аз СЪМ майка-орлица, ама такъв ми е моделът. Смятам да спя и аз на надуваем матрак на пода. Дали има в Икеа, според вас?

# 491
  • София
  • Мнения: 18 023
Русалке, какво съвпадение!!!
Аз също ще придружа щерката живот и здраве за 3 дни. Разликата е, че аз СЪМ майка-орлица, ама такъв ми е моделът. Смятам да спя и аз на надуваем матрак на пода. Дали има в Икеа, според вас?

Simple Smile В Икеа не знам дали има, но намерих в Лидл.
http://www.lidl.de/de/meradiso-komfort-luftbett-137-x-191-x-22-cm/p198063

# 492
  • Варна
  • Мнения: 175
Чудесно, и на мен ще ми трябва Embarassedи аз съм орлица, гаден модел родител и ще отида да видя този Берлин - пък и там навсякъде ставало и с английски HugА идеи за микровълнова - откъде?

# 493
  • София
  • Мнения: 13 137
А идеи за микровълнова - откъде?

В някои общежития има. Трябва първо да се види с какво е оборудвана кухнята. Предполагам, че в Лидл има и микровълнови печки. Wink

# 494
  • София
  • Мнения: 3 166
И ние купихме надуваем дюшек от лидъл, но с вградена помпа. Този , другата събота-неделя вече ще е изпробван.

Общи условия

Активация на акаунт