Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 416
  • 765
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 4 242
Квартира вероятно е много трудно да се намери поради изредените по-горе причини. За мен най-добрият вариант за студенти е WG, но едва ли е опция за първокурсници. Дъщеря ми дели апартамент с още двама души като условията са доста по-добри от общежитието, където беше в стая с кухненски бокс, баня с тоалетна (като цяло в добро състояние). Има миялна, пералня, отлично оборудвана кухня и огромна тераса, на която отглеждат зеленчуци и подправки. Simple Smile Отделно е в центъра и не ползва ГТ. И всичко това за по-малък наем.
Тънкият момент е, че търсенето е дълго и трудно. В обявите може да се срещнат изисквания като възраст, опит с друго WG, дори специалността, която се следва. Ходи се на интервю с другите съквартаранти, които трябва да изберат един от няколко поканени кандидати. След 6-месечно търсене дъщеря ми си намери квартира случайно чрез познат, чийто съквартирант си тръгваше.
За ключовете -  дъщеря ми също плати за  нови ключове от общежитието, след като й откраднаха чантата. Те бяха от споменатия тип, отваря входната врата и твоята стая. Аз не бих подкрепила варианта с ключове на черно, тъй като в определени случаи това може да създаде проблеми. Това е задължение на домакина/хаусмайстера.

# 526
  • Мнения: 99
Здравейте момичета,някой търси си вече някаква алтернатива вместо общежитие.Ние още се чудим какво да правим,някой който търси съквартирант за Берлин вече да ни пише.

Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 09:24 от jazz min

# 527
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Jazz min, ние търсим усилено алтернатива за Мюнстер. Там за общежитие се чака дълго и с месеци, в града има 7 университета и 50 000 студенти и положението е сложно. Иначе дъщеря ми кандидатства в първия ден, в който пуснаха портала на щудентенверк-а за кандидатстване за учебната 2015/2016 г. , но досега само я питат дали все още търси общежитие и това е, нищо повече. Търсим чрез wg-gesucht.de и ebay-kleineanzeigen.de.

Да споделя за пълномощните за Уникредит - Днес ходих до Уникредит да питам за пълномощното и ми дадоха тяхна бланка, която се заверява нотариално и им се връща копие - това по темата какво се прави, ако детето си загуби или блокира банковата карта. С това пълномощно ще може да се преиздаде и най-вече получи от упълномощения новата пластика и пин кода.

# 528
  • Мнения: 99
Относно Уникредит банк,момичета каква карта трябва да поискаме да ни издадат visa,maestro или master и как да я захраним с лева или направо в евро,как ще е най добре.

Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 09:38 от jazz min

# 529
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Само още веднъж да успокоя за тези ключове, съжалявам, че такава бомба хвърлих и ви притесних, но мислех, че е добре да се знае, а Mama Tin и Ironic потвърдиха вече и от личен опит.

Както и Ива* каза, има застраховка за този изгубен ключ. Цитирам се и себе си от по-ранен пост:
Цитат
Нас ни предупредиха при нанасянето (в апартамент, не общежитие), че при загубен ключ, щетите възлизат на до 10 000 евро и ги плаща загубилият ключа.  Sick

Второто нещо е, че има застраховка против това, както и ако по невнимание направиш наводнение или пожар, както и ако развалиш чуждо имущество, напр. бутнеш някой и той си изпусне телефона и т.н. Годишно моята струва 30-35 евро

Така че срещу 35 евро сте застраховани, ако нещо такова се случи. За който прецени, че има смисъл от такава застраховка, внимавайте давността й да бъде от първия ден на получаването на ключа или от по-рано и проверете преди сключване в полицата точно тази щета покрива ли се и ако да, до колко хиляди евро се поемат. 2-3к евро за такава щета не ви оправят! Имайте също предвид, че ако на застраховката с огромни букви пише "5 милиона", това обикн е само за щети върху хора, материални щети се покриват до по-ниска сума и са различни сумите в зависимост от конкретната мат. щета. Просто искам да кажа - четете внимателно.

Скрит текст:
По мое мнение, основното предимство на тази застраховка е ако си забравиш котлона/ютията включени или ако наводниш по някакъв начин, тогава ще трябва да плащаш доста по-високи суми и тогава тази застраховка е наистина важна.

Принципно не съм никак фен на милионите застраховки, които германците си правят за щяло и нещяло, но за тази съм твърдо на мнение, че има смисъл.

Примерна застраховка, за който го интересува, струва 40,29 евро годишно за сингъл, условията ги намирам за добри, сигурно има и по-евтини.

Скрит текст:
Allgemein
Personenschäden    7,5 Mio. €
Sachschäden    7,5 Mio. €
Vermögensschäden    7,5 Mio. €
Ausfalldeckung    falls versichert: ab 2.500 € Schadenhöhe
Selbstbeteiligung    keine
Ausland
Max. Aufenthaltsdauer Europa    unbegrenzt
Max. Aufenthaltsdauer weltweit    36 Monate

Immobilie (Eigentum und Miete)
Schlüsselverlust (Mietwohnung/-haus)    15.000 €
Schlüsselverlust (berufliche Schlüssel)    nein
Mietsachschäden    7,5 Mio. €
Sachschäden an gemieteter Einrichtung (z.B. Hotel)    nein

Freizeit und Hobby
Schäden an geliehenen, gemieteten und gepachteten Sachen    Nein
Ehrenamtliche Tätigkeit ja   
Schäden durch Gebrauch von Fahrrädern ja   



Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 12:43 от chrissy

# 530
  • Русе
  • Мнения: 658
Относно Уникредит банк,момичета каква карта трябва да поискаме да ни издадат visa,maestro или master и как да я захраним с лева или направо в евро,как ще е най добре.

Здравей,
вчера направихме сметка в Уникредит в лева. Към нея поръчахме 2 карти - Виза Електрон и Мастеркард. Ще са готови след 1 седмица.
Оттук се захранва в лева, там се тегли евро (то и беза това няма друг вариант).

# 531
  • Мнения: 5 336
записвам се да ви следя, макар че съм мноооого далече от нещо което може би никога няма да ми се случи, но.... надеждата умира последна, а и аз предпочитам дас съм информирана във всяка ситуация. Моите деца, момчета в ученическа възраст от месец са в Мюнхен, ходят на езиков курс и обитават стая в  студентско общежитие пренаета от редовен студент за един месец.  Според тях пропусквателния режим е  доста либерален ( макар че сме ги предупредили да избягват среща с хаусмайстера), а скоро ме увериха че в съседство на тях подобна стая се обитава от 4 членно семейство!
Единия ключ е в тях , а втория седи на съхранение в съквартирант в случай че те изгубят своя ( дано не се случва).  Ползват обща кухня добре оборудвана, но аз изпратих тенджерка, тиган с капак, тавичка, купички, чинийки и прибори, ножове и пр,  дребни но много полезни неща. Тъй като си готвят, тези на пръв поглед ненужни вещи са им много полезни. Вие разбира се може да набавите всичко това на място, но на нас ни предстои връщане другия месец...
За мен беше истинска изненада да установя, че децата ми са оправни и нищо не им се опира. Перат, сушат, готвят, пазаруват, чистят и гладят. А намират време да ходят и на плуване, и да се ровят в  книжарницата на Марианплац.
Пожелавам на децата ви  смислени, творчески и градивни години.  Ще се радвам да съпреживявам с вас успехите им!

# 532
  • София
  • Мнения: 18 023
Г.Д, браво на момчетата  Hug Страхотно лято си изкарват - съчетават полезното с приятното.  Кой знае, догодина може да заимствам идеята ви.

За общежитията, Дид, макар да съм без опит извън тазгодишния около кандидатстването на дъщеря ми, ще си позволя да изкоментирам, че нещата май опират до солидна доза късмет и най-вече до регулярна  атака на разните фронтове. Защото не съм съвсем убедена, че строго се спазва редът във вартелистетата. Ако беше така, дъщеря ми отдавна да беше получила в Мюнхен общежитие, при положение, че се регистрира в първите минути след отварянето на портала. Но не... Хора, доста по-късно регистрирали се, вече  имат стаи. Дъщеря ти,  доколкото разбирам, също е сред най-рано бевербналите се. Същото е значи и за Мюнстер, близко дете апропо  веднага след приема си там получи  страхотно предложение за гарсониерка. Дъщеря ми пък доста активно си комуникираше с една дама от Щудентенверк в Нюрнберг и съответно  след  изпращането на сканирания цуласунг, офертата дойде само след  час-два. На познати детето  пък ще е  в Регенсбург и  въпреки много предната му позиция във вартелистето Щудентенверк отговориха на писмено запитване, че изгледите за получаване на стая още към началото на семестъра  са нищожни. Много късно го написаха и едва тогава, при изтекли срокове за кандидатстване в 99% от частните общежития, момчето се задейства и на други фронтове -ВГ-та, обяви във вестници, квартири. Включих се като помощник в процеса на търсене и комуникация, убедих го да пишем и на общежития с официално изтекли срокове сред частните и любезно да обясним ситуацията. След множеството учтиви откази заради липса на места (но в нито едил мейл нямаше и следа от  нападка за дързостта ни да питаме въпреки изтеклите срокове) днес ни изненадаха с  предложение за последна налична стая и подкана за моментално потвърждение и последващо заплащане. Та според мен само кандидатстването във възможно най-ранния период не стига, още повече, когато детето към август  си е тук и няма опцията да настоява на място. В масовия случай отказват да дадат инфо за ориентировъчна позиция в листата на чакащи по мейла - нещо, за което биха ги  уведомили спокойно там.  Според мен в период като сегашния, когато във всеки един от градовете се изсипва вълна от записващи се, задачата с търсене на жилище оттук става още по-трудна. Затова един ден като повтарям упражнението с малките (ако изберат тази посока, разбира се), ще ги натискам отрано да действат и извън Щудентенверк, паралелно да търсят и други алтернативи.

Отнесох се в размисли по въпроса, извинете ме за което, но споделих просто скромния си опит.

Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 19:17 от пенсионирана русалка

# 533
  • Мнения: 592
Здравейте, днес сме на вълна телефон. Може ли "гърмените зайци" да кажат , къде е по евтино и по добре да се купи телефон в Бг или да изчакаме да отиде в Германия и от там да си купи телефон. Четем във форума, че заради злоупотреби не давали на българи да подписват договор с мобилни оператори и взимане на телефон. Само с предплатени карти и т.н. Вярно ли е , моля дайте мнение

# 534
  • Мнения: 418
момичета кокичета, моят син вече е в Карлсруе.
дотук беше лесното. утре или най-късно вдругиден ще трябва да намери учебен отдел /или както там се казва/ и да разбере, защо  няма никаква вест от тях.
още ме държи адреналинът, макар че засега всичко върви по план.

# 535
# 536
  • Мнения: 1 064
Относно листата на чакащите за общежитие - едно мое наблюдение. След като се регистрирахме към Щудентенверк, ни изпратиха уведомителен имейл, в който има номер и парола. Днес видях във фейса едно дете си беше снимало същия такъв мейл. Номерът му е с 374 единици по-голям от нашия. Смятам, че това е броят на подадените молби за една седмица между нашата заявка, която пуснахме на 18-ти, и заявката на детето, която е от днес.

Излезе ми една тревога - чудим се трябваше ли да пратим за записването оригиналните удостоверения за положена практика или не трябва. В списъка с необходимите документи не беше упоменато изрично, но пък в заявлението питаха полагала ли е някакви служби и ние се зачудихме какво пък ще е това, отговорихме с "не" и толкова. Оказва се обаче, че аз съм пратила оригиналите на тези удостоверения на уни-асист, така че просто се чудя какво да правя.  newsm78

Поздрави на Карлсруе. Къде ще спи момчето?

# 537
  • Мнения: 418
благодаря   bouquet
предстои ми доста напредната седмица  Crazy

три дни ще спи в хостел, после ще наеме стаята на едно момиче от ФБ групата, докато тя си е дома.
надявам се за един месец да се е справил със задачата 'записване-банкова сметка-общежитие'

# 538
  • София
  • Мнения: 18 023
Успех на младежа, Пергола Simple Smile Май е първият от  първокурсниците  в темата, намиращ се вече в Германия. Наслука!

# 539
  • Мнения: 418
да Grinning
да видим сега, може ли да не го запишат най-накрая Crazy

Общи условия

Активация на акаунт