Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 422
  • 765
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 4 243
Здравейте, днес сме на вълна телефон. Може ли "гърмените зайци" да кажат , къде е по евтино и по добре да се купи телефон в Бг или да изчакаме да отиде в Германия и от там да си купи телефон. Четем във форума, че заради злоупотреби не давали на българи да подписват договор с мобилни оператори и взимане на телефон. Само с предплатени карти и т.н. Вярно ли е , моля дайте мнение
Дъщеря ми замина с нейния си апарат. След година го смени с нов на изплащане без оскъпяване. Там има доста по-добри оферти за клиенти с договор, но си трябва четене на условията, разбира се.
За съжаление в градове, където има по-големи бг общности от неучащи, мобилните оператори са предпазливи и учещите там се налага известно време да са с предплатени карти. Дъщеря ми напр. сключи договор веднага след като имаше адресна регистрация, така че е доста субективно и зависи как са се "представили" нашенци в конкретното населено място.
Към задължителните покупки според мен трябва да включите кани Брита, тъй като водата не е добра за пиене.

# 541
  • София
  • Мнения: 18 025
Ами тези предплатени карти Фоник толкова лоша алтернатива ли са за начало? Някъде четох, сега не ми се търси пак, че минутата е 9 евроцента. Thinking И смятахме да стартира с такава, а във времето да се ориентира в опциите за договори. Иначе ще си е с  настоящия апарат.

Днес още един полезен факт за битовизмите в общежитията  разбрах от приятелка.  Mr. GreenПералните са с жетони, това и аз го знаех всъщност.  Един жетон бил 50 евроцента. Ама прането ставало по ред, след предварително записване (може в някои общежития с по-малко наематели да няма подобна листа, не е обобщавала). Прах, разбира се, всеки си носи. Peace

Последна редакция: вт, 25 авг 2015, 21:32 от пенсионирана русалка

# 542
  • София
  • Мнения: 4 243
Русалке, сигурна съм, че си ги проучила основно. Аз вече нямам поглед върху тези неща  Simple Smile, а в интерес на истината минахме и без Prepaid Card. Всякаква комуникация вървеше по интернет.
https://www.o2online.de/tarife/prepaid-tarife/o2-loop/
https://www.t-mobile.de/xtra/1,23640,18518-_,00.html
Гледам, че толкова струва с дребни разлики.
П.П. Аз не съм от орлиците, доближавам се като мислене по-скоро до немските родители, така че нашия опит може да не е особено полезен. Hug

# 543
  • София
  • Мнения: 18 025
Русалке, сигурна съм, че си ги проучила основно. Аз вече нямам поглед върху тези неща  Simple Smile, а в интерес на истината минахме и без Prepaid Card. Всякаква комуникация вървеше по интернет.
https://www.o2online.de/tarife/prepaid-tarife/o2-loop/
https://www.t-mobile.de/xtra/1,23640,18518-_,00.html
Гледам, че толкова струва с дребни разлики.
П.П. Аз не съм от орлиците, доближавам се като мислене по-скоро до немските родители, така че нашия опит може да не е особено полезен. Hug


Разбира се, че е полезен опитът ви  Hug Как можа да кажеш обратното?

Моята девойка и тук много не ползва тел, не е с много високи месечни сметки. С нас определено по Скайп и подобни ще комуникира оттам, ама телефонът си е все пак добра връзка с нови състуденти, приятели... Ама няма да го мисля от сега, на място ще видим.

Днес с още  доста съученици е на срещата на Фейсбук групата "Голямото изпращане". После е на РД.  През идните дни е на работа. Тоест е далеч, ама много далеч от моите родителски емоции.. hahaha

# 544
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Излезе ми една тревога - чудим се трябваше ли да пратим за записването оригиналните удостоверения за положена практика или не трябва. В списъка с необходимите документи не беше упоменато изрично, но пък в заявлението питаха полагала ли е някакви служби и ние се зачудихме какво пък ще е това, отговорихме с "не" и толкова. Оказва се обаче, че аз съм пратила оригиналите на тези удостоверения на уни-асист, така че просто се чудя какво да правя.  newsm78

Не, не им трябват оригиналите за практики още при записването. Хубаво е обаче до края на общите предмети (ориентировъчно) да си отдели ден-два и да отиде в съответния Praktikumskommission (или както там се казват отговорниците) и да даде оригиналите, след което да види дали са ги вписали (като се регне в портала на унив, ще има някъде и секция "Практики" и там може да види записали ли са я, че е практикувала). А ден-два ти трябват общо, щото трябва да им висиш на главата и досаждаш/звъниш докато свършат нещо, като бг администрация са, всички живущи в бг знаете по-добре от мен...
Как ще си вземете оригиналите от този Униасист, обаче, нямам идея, не съм имала вземане-даване с тях никога.

А дали е полагала служби, правилно, отг е не, в Бг и да има някъде такова, надали са го правили децата.

Скрит текст:
Има се предвид т.нар. "социална година", която са я правели момчета, докато казармата в Германия е била задължителна и ако не искат да носят оръжие, се грижат за стари хора, помагат в пощата и подобни. Сега още се прави такава година на доброволни начала, и от жени, и от мъже, но вече все по-рядко.
И разни други такива дейности с благородна цел към разни фондации, червени кръстове и пр. влизат в тази графа.
Повечето деца в Бг такова не са правили.
пенсионирана русалка, от предплатените карти, в момента знам от 2 приятелки (и техни приятелки), че най-евтините били на Лидл, нз това на Фоник ли е. Но който има предплатена, купува от лидл или алди от доста години вече. Говориш безплатно в лидл мрежата, иначе нз колко струва, 100% го има на сайта.

Пергола, успех на детето. За учебен отдел в Карлсруе, да се въоръжи с поне 2 часа, че винаги са опашки. И понеже работят по немски тертип, 8-10 и после 12-2 (примерно), да иде още от сутринта. Адресната регистрация, веднъж вече стигнал в институцията, става за 30-40 мин. Бланката я има някъде в интернет, не е нужно да се редиш там на опашка с всички неговорещи немски и чудещи се откъде да го подхванат, само за да я получиш на хартия, да си я отпечата от интернет. В библиотеката на КИТ можеш да печаташ, ако няма негова карта още, да помоли някой, дето вече има. Страничката е 10тина цента.
Само да не я подписва бланката, че май искат да е на място сложен подписът, това не помня вече.

# 545
  • Мнения: 5 341
Русалка, задължително ще посетят каката двете принцеси - то това си е напълно в реда на нещата.
Пералня - 50 цента, сушилня - 30 цента.
Снощи в кухнята е имало лют скандал за ползване на чужд черпак. Оборудвайте ги добре, за да не са под прицела на другите обитатели ма общежитието. Децата ми разказаха поучителна история от миналата седмица - след като някой вади чужди дрехи от вече приключила с изпитрането пералня ( за да я ползва навярно) , получава бележка - следващия път като ми пипнеш изпраните дрехи ще  се изпикая на твоите...
 

# 546
  • София
  • Мнения: 1 365
За телефоните - и двете ми деца са с предплатени карти Aldi Talk. Доволни са.
Не са ангажирани с договори. Минаха на този вариант след като видяха, че при техни приятели работи успешно.
Пакета се купува от магазин Aldi и се регистрира в интернет като се избира и какъв план предпочиташ - минути, интернет и т.н.
Дори и аз имам такава карта и те се обаждат безплатно от там.
Сега се щам и една особеност за квартирите.
Често няма интернет и децата трябва сами да сключат договор. Чака се около 1 месец, може и повече. Прекратяването не договора не е много лесно и има вероятност от плащане на таксите до края на договора.
Искам да кажа добре да четат договорите!

# 547
  • Мнения: 158
момичета кокичета, моят син вече е в Карлсруе.
дотук беше лесното. утре или най-късно вдругиден ще трябва да намери учебен отдел /или както там се казва/ и да разбере, защо  няма никаква вест от тях.
още ме държи адреналинът, макар че засега всичко върви по план.

Pergola, Попътен вятър, здраве и успехи на момчето, а на теб кураж и сили та да си му подкрепа винаги и във всичко!  Wink

# 548
  • Мнения: 158
Момичета, открих адресите на БГ магазини в Де, може пък да са от полза  на децата
Български магазин Ludogorez – БЕРЛИН
Warthe str.73,Neukölln,12051 Berlin, S und U Banhohf-Hermannstraße;
Тел: 03060262222; е-mail: apostolova_ludogorez@abv.bg
Работно време: От Понеделник до Събота от 09:30 – 20:00; Неделя – Почивен ден

Dodi Supermarket – АУГСБУРГ
Augsburg 86154 Ulmerstr.24, тел: 082145444754; 01749574799
Работно време: От Понеделник до Събота от 09:00 – 20:00; Неделя – Почивен ден

MAINZ-BGSHOP – МАЙНЦ
Boppstr. 18, 55118 Mainz, тел.: 061311442896, e-mail: ivona.1978@abv.bg
website: www.mainzbgshop.com

Онлайн магазин Malincho
тел.: 0049 (0) 711 9128 9100, факс: 0049 (0) 711 9128 9099, e-mail: info@malincho.de
website: www.malincho.de

Магазин БГ Маркет – БЕРЛИН
Ringslebenstraße 78, 12353 Berlin – Buckow, Тел.: +4915731748881, e-mail: service@bg-market.de
website: www.bg-market.de

Български маркет Родина – БЕРЛИН
Flughafenstrasse 17, 12053 Berlin, U7 Rathaus Neukölln, Тел.: +49 163 8536509,
e-mail: salim_cherkez@web.de, website: www.bgmarketrodina.de,
Online магазин: www.bgmarket-online.de

Мини Маркет Берлин – БЕРЛИН
Wittstockerstr. 6, 10553 Berlin, тел.: 015778462797, e-mail: sales@yourcompany.com
website: www.bgmarket.de

# 549
  • Мнения: 1 064
Излезе ми една тревога - чудим се трябваше ли да пратим за записването оригиналните удостоверения за положена практика или не трябва. В списъка с необходимите документи не беше упоменато изрично, но пък в заявлението питаха полагала ли е някакви служби и ние се зачудихме какво пък ще е това, отговорихме с "не" и толкова. Оказва се обаче, че аз съм пратила оригиналите на тези удостоверения на уни-асист, така че просто се чудя какво да правя.  newsm78

Не, не им трябват оригиналите за практики още при записването. Хубаво е обаче до края на общите предмети (ориентировъчно) да си отдели ден-два и да отиде в съответния Praktikumskommission (или както там се казват отговорниците) и да даде оригиналите, след което да види дали са ги вписали (като се регне в портала на унив, ще има някъде и секция "Практики" и там може да види записали ли са я, че е практикувала). А ден-два ти трябват общо, щото трябва да им висиш на главата и досаждаш/звъниш докато свършат нещо, като бг администрация са, всички живущи в бг знаете по-добре от мен...
Как ще си вземете оригиналите от този Униасист, обаче, нямам идея, не съм имала вземане-даване с тях никога.

А дали е полагала служби, правилно, отг е не, в Бг и да има някъде такова, надали са го правили децата. Има се предвид т.нар. "социална година", която са я правели момчета, докато казармата в Германия е била задължителна и ако не искат да носят оръжие, се грижат за стари хора, помагат в пощата и подобни. Сега още се прави такава година на доброволни начала, и от жени, и от мъже, но вече все по-рядко. И разни други такива дейности с благородна цел към разни фондации, червени кръстове и пр. влизат в тази графа. Повечето деца в Бг такова не са правили.

Благодарности!  Hug Hug Hug Hug
То, оригинали можем пак да си изкараме, въпросът е, че сега за броени часове, в сезона на отпуските не е много удобно. Надявам се оригиналите да са при тях. Щом не искат пак копие на дипломата, значи са си получили пакета документи от уни-асист. ( разсъждавам)

# 550
  • Мнения: 592
Момичета, открих адресите на БГ магазини в Де, може пък да са от полза  на децата
Български магазин Ludogorez – БЕРЛИН
Warthe str.73,Neukölln,12051 Berlin, S und U Banhohf-Hermannstraße;
Тел: 03060262222; е-mail: apostolova_ludogorez@abv.bg
Работно време: От Понеделник до Събота от 09:30 – 20:00; Неделя – Почивен ден

Dodi Supermarket – АУГСБУРГ
Augsburg 86154 Ulmerstr.24, тел: 082145444754; 01749574799
Работно време: От Понеделник до Събота от 09:00 – 20:00; Неделя – Почивен ден

MAINZ-BGSHOP – МАЙНЦ
Boppstr. 18, 55118 Mainz, тел.: 061311442896, e-mail: ivona.1978@abv.bg
website: www.mainzbgshop.com

Онлайн магазин Malincho
тел.: 0049 (0) 711 9128 9100, факс: 0049 (0) 711 9128 9099, e-mail: info@malincho.de
website: www.malincho.de

Магазин БГ Маркет – БЕРЛИН
Ringslebenstraße 78, 12353 Berlin – Buckow, Тел.: +4915731748881, e-mail: service@bg-market.de
website: www.bg-market.de

Български маркет Родина – БЕРЛИН
Flughafenstrasse 17, 12053 Berlin, U7 Rathaus Neukölln, Тел.: +49 163 8536509,
e-mail: salim_cherkez@web.de, website: www.bgmarketrodina.de,
Online магазин: www.bgmarket-online.de

Мини Маркет Берлин – БЕРЛИН
Wittstockerstr. 6, 10553 Berlin, тел.: 015778462797, e-mail: sales@yourcompany.com
website: www.bgmarket.de
[/quo
Благодаря дъщеря ми най-много се зарадва, че ще има откъде да си купува лютеница.

# 551
  • Мнения: 99
Здравейте,момичета някой вече да се е ориентирал към нещо в Берлин като квартира,WG или нещо друго,ако случайно някой има свободно място за една девойка нека да пише.

И още попаднах на една оферта направена само за студенти като да пътуваш с 2 куфара по 23 кг, вместо само с 1 - спестяваш €50 ,Фиксираш дата за обратен полет малко преди той да се състой - спестяваш още €50 - Периодът на пътуване не е от значение
https://usitcolours.bg/bg/samoletni-bileti/specialni-ceni-za-stu … ulgaria-air/s/651.Някой да знае подробности за това?

# 552
  • Мнения: 99
Момичета, някой да знае частни общежития в Берлин като това http://www.studentendorf-berlin.com/adlershof

# 553
  • Мнения: 3 410
Здравейте,момичета някой вече да се е ориентирал към нещо в Берлин като квартира,WG или нещо друго,ако случайно някой има свободно място за една девойка нека да пише.


Голяма мъка ще ни е  това с квартирите, проблема май ще излезе доста сериозен.
Ще те имаме предвид ако излезне нещо в което се търси още една девойка Simple Smile
Да не говорим, че днес говорихме с ТУ, понеделник 31 започват обработката на документите на тези специалности, които са без ограничения Sad
По всички фронтове застой, но девойката заминава и явно на място ще се справя Simple Smile

# 554
  • Мнения: 418
Да не говорим, че днес говорихме с ТУ, понеделник 31 започват обработката на документите на тези специалности, които са без ограничения Sad
По всички фронтове застой, но девойката заминава и явно на място ще се справя Simple Smile
т.е. - и вие още нямате покана ли?

Общи условия

Активация на акаунт