Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 381
  • 765
  •   1
Отговори
# 615
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Did Simple Smile,
Не мога да помогна с познат в Мюнстер, но бих те посъветвала  да звъните не  общо на Щудентенверк, а на отделните общежития, особено  на тези, в които принципно има по-голям брой стаи.


  bouquet  bouquet  bouquet
Благодаря за съвета, беше много ценен. Точно това направих тази сутрин. Звъннах на едното общежитие, драматично обясних абсурдите, с които се сблъскват новоприетите студенти от чужбина и как всички искат да си "на място", да ходиш на интервю, да подпише някой и т.н. и ... жената ми  намери стая. Веднага пусна договор по мейла, стаята е от 1 октомври, договорът трябва да пристигне при тях подписан по пощата до 11 септември, сега го четем и утре го пускаме по Булпост.
Значи могло, благодаря на всички, които обясняваха колко важно е да се търси личен контакт и да се настоява, наистина сработи. Добре че говоря свободно немски, моята щерка никога няма да се обади и да настоява, тя си чака реда, а то явно ред няма.
Иначе още вчера ми загатнаха, че не връщат някой, който пристига с багажа и няма къде да отседне, веднага му намират решение.

# 616
  • София
  • Мнения: 17 978
Did, много се радвам Simple Smile  Честито решаване на жилищния проблем!

И при нас беше така с немския, аз побутвах да пише, редактирах мейлите й, за да звучат по-настоятелно, но същевременно не нахално, а не както тя си  ги пишеше в телеграфен стил. И личният контакт определено даде резултат.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2015, 20:43 от пенсионирана русалка

# 617
  • Мнения: 3 410
А ние дето не говорим немски, разчитаме на децата да се справят Simple Smile Ама ще го преживеем де Simple Smile

# 618
  • София
  • Мнения: 17 978
E, mama Tin, и нашите деца са свършили ред неща по кандидатстването съвсем сами. Малко подпомагане  конкретно за общежитията  обаче не вреди, особено след като констатирахме, че стаите не се раздават по реда в листите с чакащи. Твоята девойка пък има друга подкрепа. Малко ли е, особено в началото, усещането за сигурност, породено от това, че кака й при нужда е наблизо? Grinning

# 619
  • Мнения: 5 462
Здравейте!
Преди известно време писах във форума, но никой не изрази мнение по поставения въпрос. Извинете ме за дублирането, но търся информация.
Синът ми предстои да бъде в 12 клас и се старая доколкото мога дискретно да му помогна в избора на учебно заведение и конкретна специалност. Ориентирал се е към икономика. Проучва варианти.
Интересува ме дали някой е запознат с обучението по икономика във Франкфурт (Университет Гьоте). Искам да добия някаква представа за по-добрия вариант - Манхайм или Франкфурт. Благодаря предварително на всеки, който пише!

Попринцип така зададен въпр, съвсем на ангро ти казвам и аз Манхайм, както и Did, но ако уточниш какво точно разбираш под "икономика", може да се сетя и за нещо друго.

Визирам следното: BWL? VWL? WIng? Wirtschaftsinformatik? Всички тези съдържат "икономика", т.е. изучават я, но са съвсем различни по отношение на това къде да се учат и къде абсолвентите на унив имат най-добри резултати и шансове за реализация после.
Може ли превод на тези специалности ?

# 620
  • София
  • Мнения: 17 978
Betriebswirtschaftslehre - бизнес администрация
Volkswirtschaftslehre -  (социална) икономика
Wirtschaftsingenieurwesen -малко интердисциплинарна специалност, която не знам дали има еквивалент на бг. Комбинация от инженерни и икономически науки.
Wirtschaftsinformatik - икономическа информатика

# 621
  • Мнения: 5 462
Betriebswirtschaftslehre - бизнес администрация
Volkswirtschaftslehre -  (социална) икономика
Wirtschaftsingenieurwesen -малко интердисциплинарна специалност, която не знам дали има еквивалент на бг. Комбинация от инженерни и икономически науки.
Wirtschaftsinformatik - икономическа информатика
Какво ще рече социална икономика ?Какво може да се работи после ?

# 622
  • София
  • Мнения: 4 232
Аз мисля, че BWL е стопанско управление, микрокономика. Специалността е изучава икономическите процеси и управление на предприятията. VWL e макроикономика, финансов анализ, прогнози. Аз много уважавам училите и добрите във второто, макар че не са толкова проспериращи в общоприетия смисъл, но са "изключителни мозъци".

# 623
  • София
  • Мнения: 17 978
Ironic, напълно съгласна с разясненията.  HugНо в един справочник с унита в Германия, до който девойката не знам как се беше добрала преди време, може някой в училище да го е раздавал, БВЛ е дефинирана точно като бизнес администрация. Което ми напомня да питам нещо:

Записват се  децата, взимат си документ там, че са редовни студенти, пращат го сканиран тук и мама го носи разпечатан и  преведен в НАП. Частта с превода ме интересува - заверен някъде  или какъв? Преди ден -два се видях с една супер услужлива майка и нейната страхотна  девойка, следваща в Германия, която на драго сърце сподели толкова полезна информация, ама ей на, збаравих да питам каква е процедурата по този въпрос. И ако детето не прати  все пак такъв документ, нещо не ми е ясна схемата.  Докато си дойде, тоест след поне 3 месеца, ще е неосигурено. НАП със задна дата при идването му ли оправя нещата? И какво се случва, ако в този период се наложи да ползва медицинкси услуги там?

Последна редакция: ср, 02 сеп 2015, 22:39 от пенсионирана русалка

# 624
  • Мнения: 331
И аз  знам преводите на икономическите специалности като Ироник-от детето, де...така съм ги чувала...
Анет, щом сина ти е добре с математиката, помислете наистина за комбинирана специалност-икон. информатика-ако се навие детето. Там също има доста математика, поне в началото-анализ 1 и 2, аналитична алгебра-мисля че така се казваше, ако не бъркам....Моят син е с икон. математика и много се кефи точно на математическите дисциплини.Не поиска информатика, защото не го кефело изобщо, не ставал за това....Но и ученето в тези специалности е доста по трудничко от чистата икономика...точно заради математиката. Напр. в икономическите специалности нямат домашни изобщо. Във фиршафт мате и информатик имат и трябва от тези домашни със задачи да натрупат определен брой точки, за да бъдат допусните изобщо до изпита. Но не си представяйте нещо като ситуацията в БГ, където в междучасието в гимназията  другарчето ти дава да препишеш домашното и си реди....Първо са огромни по обем, второ никой не дава така....наготово.

# 625
  • София
  • Мнения: 17 978
Казабланка - алгебрата е линейна, а геометрията е аналитична Simple Smile

Това с домашните  ми хареса. На сайта на някой от разглежданите университети ( от много четене не помня вече кой  Mr. Green)  бях попаднала на  нещо в тази връзка. Хванат ли еднакви контролни работи или домашни, полагащите се точки за работата се разпределят по равно между двамата/тримата/петимата със съвпадение... Mr. Green А като се има предвид, че тези точки имат сериозна  тежест в крайната оценка, явно аистина не се подсказва и не се преписват домашни. Thinking

# 626
  • Мнения: 3 410

Записват се  децата, взимат си документ там, че са редовни студенти, пращат го сканиран тук и мама го носи разпечатан и  преведен в НАП. Частта с превода ме интересува - заверен някъде  или какъв? Преди ден -два се видях с една супер услужлива майка и нейната страхотна  девойка, следваща в Германия, която на драго сърце сподели толкова полезна информация, ама ей на, збаравих да питам каква е процедурата по този въпрос. И ако детето не прати  все пак такъв документ, нещо не ми е ясна схемата.  Докато си дойде, тоест след поне 3 месеца, ще е неосигурено. НАП със задна дата при идването му ли оправя нещата? И какво се случва, ако в този период се наложи да ползва медицинкси услуги там?
Децата пращат на мейла на мама документ, че са студенти зимен или летен семестър, мама ги превежда на български и ги носи в НАП, те вече си оправят здравните права. Носила съм за два семестъра наведнъж, оправят всичко със задна дата.
Ако се наложи в Германия да се ползва помощ, нали си имат здравно-осигурителна карта, никой не проверява правата им към деня в който са потърсили помощ.

# 627
  • София
  • Мнения: 17 978
Мама Тин, изясни ми се картинката, мерси Simple Smile

# 628
  • Мнения: 934
Имайте предвид,че някои служители в НАП се заяждат,че не е оригинал.
По-сигурно е да ви пращат уверенията по пощата

# 629
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Онзи ден ходихме с дъщеря ми до НАП и питахме за здравните осигуровки. Служителят беше много услужлив и ни показа документ на студент в Германия. Каза, че университетите си имат бланки и знаят какво да издадат - мисля че беше Bescheinigung че студентът е записан за зимен или летен семестър. Това се взима всеки семестър и се представя в НАП. Трябва да бъде преведено от заклет преводач, на бланка на фирма за преводи. Документът може да се представи по-късно, когато студентът си дойде във ваканция - така ми каза служителят, но ако много се притесняваме, мога и аз да го занеса. Важи със задна дата и няма проблеми с признаването на здравноосигурителния статус.
Ходих в НАП - Слатина в София.

Общи условия

Активация на акаунт