Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 412
  • 765
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 13 135
Имайте предвид,че някои служители в НАП се заяждат,че не е оригинал.
По-сигурно е да ви пращат уверенията по пощата

На практика оригинали няма. За уверения не се ходи в някоя канцелария като по наше време. Студентът влиза в профила си в университетския сайт и от там изтегля уверението. Дали ще е разпечатано на принтера на студента в Германия или на принтера на мама в България е все тая.  Wink

Нашите преводи също бяха от преводаческа фирма с техния подпис и печат. Явно всяка службичка  си има собствени порядки. Писала съм и друг път. В нашия НАП можеше да се оправят само минали месеци. Ние изчаквахме да минат три месеца и като прекъснат правата тогава ходехме. Приятелка от Слатина носеше уверението в началото на семестъра и ги оправяха напред във времето. Нашите се оправдаваха, че софтуерът не позволява такова нещо. Интересно как слатинският позволява?  ooooh!

И в никакъв случай не си оставяйте оригинала на превода, защото при следващото ходене ще трябва отново да плащате на преводач. Показвате го, давате им едно копие и това е.

# 631
  • Мнения: 418
в нашия НАП също са му казали, че ще оправят със задна дата - декември, като се върнел за празниците

# 632
  • София
  • Мнения: 4 242
И ние действаме като Таня67. Детето генерира документа от профила си, изпраща ми го по мейл, правя легализиран превод и го нося. Това се повтаря началото на всеки семестър и досега няма прекъсване в осигуровките. Заверка на Bescheinigung-a от университета искаха само за първия семестър, после не беше необходимо.
Относно преводите - ако в агенцията представите разписката от предния превод, ще платите за редакция на документ, където таксата е наполовина. Те и без това сменят номера на семестъра и периода.  Simple Smile

# 633
  • Мнения: X
Имайте предвид,че някои служители в НАП се заяждат,че не е оригинал.
По-сигурно е да ви пращат уверенията по пощата

И в никакъв случай не си оставяйте оригинала на превода, защото при следващото ходене ще трябва отново да плащате на преводач. Показвате го, давате им едно копие и това е.
И аз да попитам  Rolling EyesНе ми стана ясно защо трябва да пазим оригинала на превода? Нали за следващия семестър ще има друга бележка и текста няма да е идентичен. Къде другаде ще ни бъде необходим този оригинал?

# 634
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз мисля, че BWL е стопанско управление, микрокономика. Специалността е изучава икономическите процеси и управление на предприятията. VWL e макроикономика, финансов анализ, прогнози. Аз много уважавам училите и добрите във второто, макар че не са толкова проспериращи в общоприетия смисъл, но са "изключителни мозъци".

+100000.  Peace

А точно завършилите второто се занимават с риск мениджмънт, работят като анализатори по банки или търгуват с някакви... уф... фючърси и опшъни, май ми казваше мой приятел, дето тва работи. Тука да се включи някой по-вещ икономически, може и да бъркам думите Simple Smile.

Анонимен, направо си е идентичен текстът, нали Ironic точно отгоре написа - сменят се само номер на семестъра и датите, и аз го потвърждавам.

# 635
  • Мнения: 158
Привет момичета, извинявам се че отговарям с малко закъснение, но така се случи.

Да Chrissy, моето момче записва Икономическа информатика (Wirtschaftsinformatik), но засега имам само очаквания, а не и мнение, нека поне да започне и тогава ще предам на мамите с дванадесетокласници впечатления (надявам се хубави).

# 636
  • София
  • Мнения: 13 135
Имайте предвид,че някои служители в НАП се заяждат,че не е оригинал.
По-сигурно е да ви пращат уверенията по пощата

И в никакъв случай не си оставяйте оригинала на превода, защото при следващото ходене ще трябва отново да плащате на преводач. Показвате го, давате им едно копие и това е.
И аз да попитам  Rolling EyesНе ми стана ясно защо трябва да пазим оригинала на превода? Нали за следващия семестър ще има друга бележка и текста няма да е идентичен. Къде другаде ще ни бъде необходим този оригинал?

Защото се ходи през 3 месеца (ако се изчаква да се прекъснат правата) или по-често, за да не се стига до прекъсване. А семестърът е от 6 месеца, т.е. ако още в началото си дадете оригинала на превода, при следващо ходене трябва отново да се прави превод, независимо, че оригиналът е при тях. Няма кой да се рови из документите им и е по-лесно да искат нов превод. Говоря за случая, когато оправят осигуровките със задна дата. Ако сте от късметлиите, които ходят само в началото на семестрите, преводът ще е нужен еднократно.

# 637
  • София
  • Мнения: 937
Явно много зависи в кой териториален НАП се подава документът. В НАП Изток се ходи веднъж на семестър и преводът е един път. Ние също процедираме като Таня76 и Ironic- документът е електронно генериран и само разпечатвам и превеждам.

# 638
  • Мнения: 592
Здравейте в последния момент още нещо да попитам. Току що прочетох една статия за българи в Германия в която пише, че банкова сметка се открива с международен паспорт. Нали можем да пребиваваме с лична карта. Дъщеря ми няма изваден международен паспорт. Необходим ли е? Благодаря за отговорите предварително!

# 639
  • София
  • Мнения: 18 023
Моята девойка утре ще ходи да подава Декларация 7. Ще е я накарам да пита как стоят нещата и в клона на ул. "6-ти септември".

# 640
  • София
  • Мнения: 3 166
Явно наистина много зависи от конкретния НАП или служителят на който ще попаднете. Аз нося само 1 път в годината уверение. До сега не са ми искали уверение и за втори семестър. Веднага изчистват всичко със задна дата и напред до октомври.

 big_67 Не ви трябва задграничен паспорт. Вероятно статията е по-стара.

# 641
  • Мнения: 1 970
Здравейте в последния момент още нещо да попитам. Току що прочетох една статия за българи в Германия в която пише, че банкова сметка се открива с международен паспорт. Нали можем да пребиваваме с лична карта. Дъщеря ми няма изваден международен паспорт. Необходим ли е? Благодаря за отговорите предварително!


Личната карта е документът. Международен паспорт в Търция , в Русия, извън ЕС, дори в Сърбия и Македония вече личната карта е документ за идентификация...

# 642
  • София
  • Мнения: 2 361
Тези в НАП Слатина (вкл. и "Изток") наистина са мног любезни. Казаха ми, че 1 път за годината е необходимо да им представим удостоверението и ще ги оправят. Нямало глоби или лихви да се начисляват.
Най-добре е да си извади и международен паспорт. Ако случайно си изгуби лк, да не се налага да се вади пасаван, а да пътува с паспорта.

# 643
  • Мнения: X
Благодаря на всички за разясненията относно НАП, удостоверения и превод Hug Сега остава да проверя и в нашия град каква е ситуацията. До тук разбрах следното: Вече е подадена декларация 7. Остава след три месеца/при вариант, че ще има глоби/ да представям следващо newsm78

# 644
  • Мнения: 1 970
А дали връзката НАП-НОИ е вече онлайн или още е девет дена път с камили, знаете ли?
До преди две години, когато девойката още учеше като се върна за Нова година, след упражнението представяне на "уверение", преведено, естествено, в общината ни казват, че нещата са наред, и два дни след това при личния лекар се оказа, че няма как да й се издаде направление, понеже била с прекъснати права. И тези права не се възстановиха за цялото време на престоя й - до края на януари. Значи един месец бешетехнологичното време за да може в справката в интернет срещу ЕГН-то да излезе без прекъсване на осигурителния стаж  вместо стоящото допреди това - с прекъснати осигурителни права.
Е, на следващото водене в общината, през лятото, зададох въпроса - какво се случва, ако, да не дава Господ, осигуреният с временно изгубени права, но възстановени вече, поне в системата на НАП, но не й в НОИ, та ако на този студент му се наложи да влезе в Пирогов за апандисит, например? Компа казва, че няма осигуровка, а се налага спешна операция... Какво, плащаш и после си търсиш парите ли?  Е, в НАП вдигнаха рамене и казаха, че са нямали такъв случай, но и да имали, нищо не можели да направят, за обработката на информацията се искало време...
Е, сега вече дали това време е по-малко от месец? Че да е човек спокоен, когато детето му, студент някъде броди по улиците в БГ осигурено, ама не съвсем??

Общи условия

Активация на акаунт