Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 423
  • 765
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 418
o, B l a n k a, директно от гарата - с куфара и пред Щудентенверк.

# 706
  • Мнения: 3 410
Бланка, тъй дистанционно наистина е трудно. Криси първия ден отиде в щудентеверт  - казали и категорично че няма стаи, такааа, втория ден отива в две от общежитията , които са желани - и там са и казали че има 300 човека преди нея. Третия ден кацва във въпросното общежитие в което се оказва, че тъкмо напуска човек. Та така, на място е по-лесно. Говорете с хората при които ще отседне в началото, помолете ги за един месец подслон, нека си плати и някакъв наем за това, важното е да има някаква сигурност. И съм сигурна, че до седмица ще има общежитие Peace Сега в края на октомври се освобождават много много стаи.

# 707
  • Мнения: 592
Да се похваля и на нас ни предложиха общежитие по схемата всеки ден обаждане по телефона или имейл. На дъщеря ми непрекъснато и казваха, че нямат свободни , дори единия ден лелката и се накарала по телефона , че много късно си подала документите и днес тя и изпратила договора за общежитие.
Имаме нужда от помощ и съвет как сте си изпратили договора тези , които са били в България.
Пише, че  договора и пълномощното трябва да бъдат изпратени  до 14.09 , но да не е препоръчано /поне така го превежда тя/ буквално е написано Bitte kein Einschreiben, da ansonsten die Zustellung des Schreibens nicht funktioniert
Тя мислеше да го изпрати с DHL сега се чуди. По принцип пътува на 15,09
Моля споделете вие как сте го изпратили говорим за Берлин.

# 708
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
big_67,

точно така, да не е препоръчано, че то се получава само лично и при институциите го има този проблем, че не могат да го получат така. Жалко, че не каза вчера, приятелката ми от Берлин днес е пътувала обратно от Сф към Берлин, предполагам, че нямаше да откаже.

Нз как е най-евтино или най-бързо, тук мамите, които са пращали, ще ти кажат. А има ли начин да го пусне познат от друг град в Германия до Берлин, поне ще стигне по-бързо? В смисъл, само се отпечатва бланката с попълнените на детето данни ли? Тогава мога да го отпечатам и да ви го пратя от Мюнхен още днес, или трябва и подпис да има в оригинал? Много често се приемат сканирани подписи в Германия... Помислете, аз само предлагам bouquet

П.С. Ако имате нужда от помощ спешно (преди утре), пишете на лично, защото вечер не отварям форума, чак утре сутринта ще погледна пак тук.

# 709
  • Мнения: 158
А защо не им изпрати е-майл , с потвърждение, че приема предложението и да помоли за един ден отсрочка, като обясни, че на 15.09 ще го занесе лично.....

Ние го изпратихме с TNT куриери.
За колко време й предложиха договор?
А за какво пълномощно става въпрос, нали само договора се изпраща?

# 710
  • София
  • Мнения: 18 025
Криси, по повод несъгласието ти - та аз съм написала същото Simple Smile Не разбрах какво те смущава.  Идва 31.01, детето е с изтекъл договор за въпросната стая, неподлежащ на удължаване (причината за този кратък срок  е на практика  без значение) и трябва да  я освободи. Съвсем естествено е да поиска от Щудентенверк да  му бъде осигурена друга стая. И тук те реагират с изречението, че не са задължени да го направят. По-интересното е дали студентът остава в листата им и дали  при първа възможност (без фиксиране във времето) ще му бъде предложена друга стая. Затова и написах, че според мен е най-добре да се питат служителите. Peace

Моята девойка май беше  сред първите като получено писмо за прием и оферта за общежитие. Сега пък ще е гарнатирано сред последните като пътуване - чак на 27.09. Mr. Green От 29.09 тръгва на предварителен курс по Информатика.

И аз се нареждам сред мамите с надежди за  почасова работа, а  оттам и за частично подпомагане в издръжката от страна на студентката към началото/средата на втория семестър.

# 711
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726

Имаме нужда от помощ и съвет как сте си изпратили договора тези , които са били в България.
Пише, че  договора и пълномощното трябва да бъдат изпратени  до 14.09 , но да не е препоръчано /поне така го превежда тя/ буквално е написано Bitte kein Einschreiben, da ansonsten die Zustellung des Schreibens nicht funktioniert
Тя мислеше да го изпрати с DHL сега се чуди. По принцип пътува на 15,09
Моля споделете вие как сте го изпратили говорим за Берлин.

Моят съвет е да попълните договора, да го сканирате и да го изпратите по мейла, съответно да се обадите по телефона да уточните че детето ще пътува и т.н. Немците са малко чалнати на тема крайни срокове, така че говорете с хората от щудентенверк, за да си подсигурите нещата.
Ние пратихме договора за общежитието по EMS/DHL. За общежитието говорих по телефона с една госпожа, документите ги е приела друга, но нещата пак си функционираха.
Einschreiben е препоръчано писмо, да не би да имат предвид писмото да не е препоръчано по пощата, което е различно от куриер. Пощальонът отива и ако няма човек на адреса, пуска бележка да отиде до пощата да си вземе препоръчаното писмо. Куриерът отива отново, докато не намери човека, съответно звъни на дадения телефон, за да се уговори за предаване на пратката.

# 712
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
пенсионирана русалка,

само ето това: "може и да не разполага със свободна стая" имах предвид, че не съм съгласна. Според мен не МОЖЕ, ами със сиг НЯМА да разполага с друга стая, или и да има, няма да я дадат, защото е предвидена за друго. Така си мисля, затова писах, че това си е лично моя интерпретация.

Did, невинаги е така, понякога и пощальонът от ДХЛ казва/написва на бележката, че ще мине втори път, и това ми се е случвало. Което ако бързаш да получиш пратката е кофти, щото трябва да го чакаш до следващото му идване и не става веднага. Отделно и по куриерите, да кажем ДПД, също можеш да пуснеш препоръчано. Тогава пак трябва да се получи лично, но нз дали идват пак или пускат бележка.

Искам да кажа с това, че немските пощи са силно непредвидими  Mr. Green, казваш им да оставят пратката в пакщацион, идва у вас, или казваш им пакщацион, те я оставят във филиалето, което затваря в 18:00, пък ти бързаш....  #Cussing out

# 713
  • Мнения: 923
Не че е по темата, ама аз да попитам. Има ли в Германия хининова вода, и ако има как се казва , че щерката иска да и пращам оттук няколко шишета.

# 714
  • Мнения: 592
Благодаря за бързия отговор. Дъщеря ми изпрати имейл /за сега няма отговор/, утре сутрин ще говори с лелката има време в което трябва да звъни. Ние си мислехме да ги пратим също с DHL , но дъщеря ми като прочете това за препоръчаното писмо се зачуди дали се отнася и за куриер.
Пълномощното както ми обясни дъщеря ми / поне така си го преведе, може да се окаже и друго/ е че тя се съгласява да и теглят от сметката наема.
Да ви попитам още нещо тези които вече са подписали договорите, а ако все още нямате немска сметка каква сметка давате?
chrissy благодаря, ако потрябва ще се възползвам. Предложението е от днес на обяд. Реагирахме възможно най-бързо.

# 715
  • Мнения: 1 064
Интересно, ако трябва да се чака настаняване по нормалния ред, колко ли години ще отнеме?! Ние май ще проверим,  Mr. Green
Ние определено ще търсим квартира, родата ще помага, ще гарантира там, каквото трябва. Стая с хазаи била 150 евро, разбрах. Чудя се дали да се насочим към околностите на унито или да е нещо по линията на метрото?!  Thinking

# 716
  • София
  • Мнения: 217
Big 67 , накратко ще отговоря тук, само не използвайте TNT, при нас доставиха подписания договор за 4 дни, точно защото от куриерската фирма изискаха да има име лично на човека,  който ще го получи. Ние какво направихме, веднага след предложението за общ. платихме кауциона от Dбанк на Руски паметник,  сканирахме всички документи и веднага ги изпратихме по мейла на Щудентенверк, като им написахме и мейл. Това ни помогна да запазим местото, че после TNT  като ни скъсаха нервите със забавянето, сина ми се обади в щудентенверк и помоли да изчакат, като обясни, че куриерска фирма не доставя документите, защото се оказа, че куриерът не намира лично човека и то супер елементарна причина. Та най-добре изпратете документите по  DHL  без да са препоръчани или ги изпратете сканирани и по телефона да се разберат, че ще ги донесе на 15.09. Тъй като нямахме немска сметка, писа им и те му отговориха, че като дойде ще си направи и ще им даде пърномощното. Та това е на кратко историята, извинявам се ако имам грешки, пиша от телефона.
Успех на всички с общежитието, повече упоритост и търпение в търсенето, ако децата още са в БГ нека да звънят и да питат, не по мейла.

# 717
  • Варна
  • Мнения: 175
Врънкането дава резултат, и ние получихме стая на 1км от ХТВ, Whistling за 24 месеца. Днес изпратих договорите и суифта по ДХЛ. И това - с по едно обаждане по телефона и 2-3 Мейла на всяко общежитие. Кофти, че билета ми от Берлин до Бургас за 30.09.остаава непотребен, защото искам да остана с младежа след 01.10.,за да му помогна да се устрои.
Пак ще питам берлинчани-каква предплатена карта купувате и младежите ще имат ли втора карта, примерно бг - предплатена?

Последна редакция: чт, 10 сеп 2015, 14:37 от heliana71

# 718
  • София
  • Мнения: 937
heliana 71, картата на сина ми е Fonic, с определен брой минути и Интернет достъп. Мисля, че от Лидл я беше купил, доволен е. Има и българска карта, но на договор с минимална месечна такса за разговори тук.
Честито общежитие и успех!

# 719
  • Мнения: 1 970
Като че ли Лебара ползва девойката, предплатена и ми обясняваше, че тъй като главно й трябва за нета, включително за телефона през вайбър, 20-тина евро заредени й стигали за около месец.
Разбира се, служебните разговори в Германия не са през нея...
А българската предплатена не е ли солена с роуминг? Иначе Виваком има абонаменти по 5-6 лв/месец и входящия роуминг е 12-14 стотинки...

Общи условия

Активация на акаунт