въпрос до счетоводителите

  • 2 262
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 412
здравейте, имам един въпрос изпаднах в такава ситуация, че договорът ми за работа ми беше прекратен тъй, като нях по програма назначена. Излезнах в майчинство април, а договорът ми беше до октомври. По право до май месец , когато детето ми навърша 1 година си получавах майчинство, но след това трябваше да се заведа на работа във фирма за около 10 дни , за да си продължа майчинството. Проблемът е , че дойде време да внасям здравната осигуровка и разбрах, че фирмата има задължения към НАП от задни месеци ,та една позната ми вметна, че сега и да внеса мойте осигуровки ще отидат в старите задължения и това може да ми попречи за майчинството.Моля някой компетентен да ми каже какво трябва да направя. Вчера счетоводителката ми каза, че сега ми приготвя документите за съкращение и нищо повече

# 1
  • Мнения: 9 991
Ако си била по програма назначена, вероятно ен са ти внасяли те вноските. Виж си личния статус, не те интересува този на фирмата. Иди в напа, можеш да си вземеш код и да си проверяваш, също с ЕГН.

# 2
  • Мнения: 509
Тя се интересува за сегашната фирма, до колкото разбрах с програмата всичко е преключило. Може би ако се внесат осигуровките чрез егн не чрез булстат мо е да няма проблем незнам

# 3
  • Мнения: 1 412
да аз се назначих във тази фирма , за да си продължа майчинството втората година и се наложи да ме заведат на работа за 10 дни, но сега разбрах че въпросната сегашна фирма има задължения от миналата година към НАП и се претеснявам, че сега като си внеса осигуровката ще отиде в старите задължения и ще ми изиграе лоша шега за майчинството. Счетоводителката не казва нищо за това

# 4
  • Мнения: 9 991
да аз се назначих във тази фирма , за да си продължа майчинството втората година и се наложи да ме заведат на работа за 10 дни, но сега разбрах че въпросната сегашна фирма има задължения от миналата година към НАП и се претеснявам, че сега като си внеса осигуровката ще отиде в старите задължения и ще ми изиграе лоша шега за майчинството. Счетоводителката не казва нищо за това

Ама ти си внасяш твоите, няма да погасяваш тези на фирмата. Твоите от програмата, не може да не са внесени. Иди и питай на място. И счетоводител, без да знае дереджето и да разполаГа с докуменТите на фирмата, едва ли нещо ще може да ти каже.

# 5
  • Мнения: 509
Adelinda по скоро жената се интресува за сегашните осигуровки, а не осигуровките по програмата. Тя сега внася т.е все едно работодателя и ги внася. В случая сегашната фирма и прави услуга, като е назначава 10 дни на работа, и за тези дни от май (тогава детето е нали детето е навършило година, и трябва да започне с се осигурява сама) до сега, трябва да си внесе осигуровка, но тя се опасява НАП да не я глътне щом фирмта има задължения, това разбрах аз

# 6
  • Мнения: 9 991
Adelinda по скоро жената се интресува за сегашните осигуровки, а не осигуровките по програмата. Тя сега внася т.е все едно работодателя и ги внася. В случая сегашната фирма и прави услуга, като е назначава 10 дни на работа, и за тези дни от май (тогава детето е нали детето е навършило година, и трябва да започне с се осигурява сама) до сега, трябва да си внесе осигуровка, но тя се опасява НАП да не я глътне щом фирмта има задължения, това разбрах аз

Ами те се внасят поименно. Не може на солидарен принцип да внесе 1000 лв. примерно и да отида по осигуровките на работниците. Има глоби, заплати и да не е дал, осигуровките се внасят, но явно фирмата е затънала. Ако тя има за заден период невнесени, и иска да внесе, и то за здравните, не знам дали за другите е така, с внесеното се погасяват задните. Какво и е подшушнала приятелка, която явно не е комепетентна не знам, но отговора, на това което пита ще намери само в НАП-а.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
Да използвам темата, за да задам въпрос и аз: имам ли право на платен годишен отпуск за тази година и ако да -колко дни ми се полагат?
Назначена съм на тр. договор от средата на юни. Преди това съм работила последните две години и половина към друг работодател на граждански. Преди него имам и десетина год. на трудов към различни работодатели.
Аз искам 10 раб. дни, работодателят е съгласен. Само не съм наясно дали имам право на платен или не.
Чух различни мнения. Ако има някой запознат, моля за отговор.

# 8
  • Мнения: 9 991
Бенджи, питай счетоводителя на фирмата, в която си почнала.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
Ще я питам, но исках да имам и друго мнение от счетоводител...Wink

# 10
  • Мнения: 9 991
Тук не се включи счетоводител, аз не съм. Имам познати и питам директно. Гражданските не знам как е, дали имаш платена отпуска, май не.

# 11
  • Мнения: 482
Отговарям, макар и късно:
1.Това, че фирмата има стари задължения, вас не ви касае. Важното е навреме да се подават декларации 1 и 6 (Д1 и Д6). Те се подават всеки месец - в Д1 фигурират всички осигурени лица за месеца, а в Д6 са сумите на общото задължение на фирмата към НАП. Щом те са подадени, то фирмата поема ангажимента да плаща осигуровките. В този случай давате на ръка парите на лице от фирмата и те се оправят. Има 2 вида счетоводители - едните не подават декларациите, докато не са внесени осигуровките (според мен това е грешно, когато не се внасят осигуровките навреме) - това вас не ви устройва. Другият вариант е - декларациите се подават редовно, а натрупаните задължения са за сметка на фирмата. ПАРИТЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ ВНАСЯТ ПО ЕГН НА ЧОВЕК, те са част от общите  осигуровки.
От НОИ превеждат майчинството след получаване на Д1. Има и един тънък момент - срокът за Д1 е Д6 е до 25то число на всеки месец за предния. И ако искат да пестят от лихви, ще подават декларациите към крайния срок, което ще бави и майчинството. Но с ПИК код може да се проверява дали са подадени данните.
2. По въпроса за платения отпуск - за половин година нормално се полагат 10 дни платен отпуск. След като човек има натрупан в живота си 8 месеца трудов стаж, може да ги ползва още с постъпването си. Проблемът е друг - ако работодателят се съгласи още лятото да се използва целия отпуск и после служителят напусне, то фирмата няма как да си вземе обратно парите. Не могат да се удържат от човека при напускане.

# 12
  • Мнения: 1 412
На мен счетоводителката ми каза, че се внасят по ЕГН с отделно платежно

# 13
  • Мнения: 482
Петит, замислих се дали е възможно да се внесат по ЕГН. В общия случай - не. Защото тези задължения са на името на фирмата, на нейния ЕИК. Фирмата има ангажимента да удържи от заплатите осигуровки и данъци (които са за сметка на служителя), да подаде информация за всички суми (и от служителя, и от работодателя) и накрая да ги внесе в НАП. Освен ако тази конкретна счетоводителка не е измислила някаква конкретна врътка - кой го знае в нашата татковина.

Общи условия

Активация на акаунт