Узаконяване на земя

  • 1 999
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 156
Здравейте. Отдавна съм в сайта, но в тази група едва днес се присъединих.
Започвам да чета по темата, но все пак си поставям и тук въпроса, ако някой желае да ми помогне.
Каква е процедурата по узаконяване на земя ??? При кого да отида първо: нотариус, община , друго ???
Искам просто да си извадя акт за собственост. За сега свидетел ми е само дядо, който казва, че трябва и още свидетели за това място.
Земята не е обработваема в момента. И последните 30 години си е просто една поляна. Може би някога е обработвана не знам. Не е заградена. Но той си я знае от едно време.
Моля ви, който е наясно да ми каже какви са стъпките. А междувременно аз продължавам да чета!!!
Благодаря

# 1
  • Мнения: 18 874
Земята е земеделска земя извън регулация, така ли?

Според мен е най-добре да се мине първо през общинска служба "Земеделие" и да се провери излиза ли собственик на земята или през адвокат, който се занимава с подобни случаи, за да задвижи той нещата. Малко е трудно без свидетели да се докаже добросъвестно владеене на земеделска земя, за която не се плащат данъци по закон и която е пустееща. В общината могат да извършат обстоятелствена проверка, но тази обстоятелствена проверка служи единствено, за да се удостовери, че имотът не е актуван като общинска собственост. Общината няма данни за собствеността на земеделски земи, ако не са нейни. Такива данни, включително и  картен материал имат в службите "Земеделие". Общината не може да издаде данъчна оценка на имота, която пък е нужна за обстоятелствената проверка, ако няма представено удостоверение за характеристики на имота, което пък се изкарва от служба "Земеделие".

Общи условия

Активация на акаунт