Заразяване от шарка

  • 11 252
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 242
Здравейте. Имам следният въпрос - до колко дни може да се зарази дъшеря ми от шарка? Снощи една позната мина през нас, а нейната дъщеря е болна от шарка. Та аз се притесних да не би и РАдина да се зараси... до какъв период може да се прояви.... Благодаря ви за отговорите.

# 1
  • Мнения: 2 489
Дъщеря й на тази приятелка и тя ли беше у вас? Ако приятелката ти е била сама и не е болна от шарка в момента няма никакъв шанс да пренесе болестта.

# 2
  • Мнения: 242
Не детето не е било - само майката и тя не е болна.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 758
май около 20тина дена

# 4
  • Мнения: 2 489
Ами здрав човек не може да те зарази. В случая тя не пренася болестта.

# 5
  • Мнения: 2 807
Това, което ти е писала sunny_zt е вярно, така че ако твойта позната не е била заразена и е била без дъщеря си - няма опасност.

Знаеш ли за каква шарка става въпрос? Иначе и при трите, които ще ти опиша инкубационният период е 2-3 седмици след заразяването. Предполагам, че не си запозната и със симптомите, характеризиращи отделните видове шарка, затова ще опиша главните от тях, за да си запозната, ако мислиш разбира се, че е имало опасност от заразяване...
Дано всичко е наред след тези 2-3 седмици!!!

   РУБЕОЛА - леко зачервено гърло, увеличени лимфни възли зад ушите, на шията и на тила; червеникави неизпукващи над нивото на кожата петунца, появяващи се 1-во по лицето(не е задължително), а след това и по тялото; леко повишена температура. Обривът отзвучава на 5-6-ти ден и общото състояние се подобрява. Детето НЕ е заразно едва 9-10 ден след появата на първите симптоми.

  ВАРИЦЕЛА -  като детето може да се чувства много зле, а също да има и сърбящ обрив, който представлява червеникави петънца с мехурчета, пълни с прозрачна течност - появяват се 1-во по гърдите, корема и гърба, а след това и по цялото тяло. След около седмица - разпукване на мехурчетата и появяване на кратерчета => поява на корички на мястото на петната, които падат за няколко дни.  Детето НЕ е заразно след 11 - 12 ден.

   МОРБИЛИ - кожен обрив - бледорозови, леко надигнати петънца по кожата, отначало по челото и зад ушите, а след това по лицето и цялото тяло; висока температура (до 40 градуса) и суха кашлица. Детето НЕ е заразно на 9-я ден след появата на първите симптоми.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: ivelina
Здравейте. Имам следният въпрос - до колко дни може да се зарази дъшеря ми от шарка? Снощи една позната мина през нас, а нейната дъщеря е болна от шарка. Та аз се притесних да не би и РАдина да се зараси... до какъв период може да се прояви.... Благодаря ви за отговорите.


каква е шарката, с различни инкубационни периоди са!

# 7
  • Мнения: 2 839
По принцип, ако на майката не са и избили обриви, не трябва да е заразна.
Ах как мразяяяяя ... какъв толкова и е бил зора, та да ходи в къща с малко дете при положение, че нейното е болно???  Imp

# 8
  • Мнения: 485
Не се страхувай толкова от шарка, децата я карат много по- леко.По-добре е да я изкара като дете отколкото като възрастна,тогава е много по- тежко.И по-добре е момиченцата да изкарат Рубеола ,за да не се притесняват като забременеят,но май ги ваксинират като са мънички, така че по-късно...
Не се притеснявай, ако няма пряк контакт няма опасност от зараза..
Каква е шарката?

# 9
  • Мнения: 2 452
Ако правилно разбирам от картинката под името ти, детето ти е почти на 2 години, което означава, че е ваксинирано срещу рубеола и морбили, т.е. от тях няма да се разболее. Остава варицела, за която инкубационния период е от 9 до 21 дни, средно 14. Едва ли майката ще може да я зарази.
Лаура

# 10
  • Мнения: 6 206
И мен ме тресе този страх.
Братовчедчето май е хванал варицела.
А днес оставих малкия за 10 минути у тях като не знаехме за шарката.
Дано, дано ни се размине. Как ли ще понесе петмесечно бебе, ако се е заразил? Някой с опит?

# 11
  • Мнения: 242
Поля, дано да нямате проблеми, че аз днес цял ден ме притесняват едни мисли... Стискам ти палци.

# 12
  • Мнения: 242
Цитат на: Laura
че е ваксинирано срещу рубеола и морбили, т.е. от тях няма да се разболее. Остава варицела, за която инкубационния период е от 9 до 21 дни, средно 14. Едва ли майката ще може да я зарази.
Лаура
Да ваксинирана е. Надявам се че и тази варицела ще ни се размине....

# 13
  • Мнения: 242
Цитат на: Vache
каква е шарката, с различни инкубационни периоди са!
Ами не знам.... като попитах защо е сама и къде е дъщеря и получих отговор в нас болна от шарка аз онемях и не ми доиде до ума да питам каква... май аз съм за убиване ама ....

# 14
  • Мнения: 229
Цитат на: PoliaSp
И мен ме тресе този страх.
Братовчедчето май е хванал варицела.
А днес оставих малкия за 10 минути у тях като не знаехме за шарката.
Дано, дано ни се размине. Как ли ще понесе петмесечно бебе, ако се е заразил? Някой с опит?

Здравей, на моя приятелка 5 месечното и бебе беше хванало Варицела и много леко я изкара. Без никакви усложнения и бързо премина. Незнам при всички бебета ли е така, но и аз съм чувала, че малките деца лесно изкарват тези болести. Дано да ви се размине все пак. Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: PoliaSp
И мен ме тресе този страх.
Братовчедчето май е хванал варицела.
А днес оставих малкия за 10 минути у тях като не знаехме за шарката.
Дано, дано ни се размине. Как ли ще понесе петмесечно бебе, ако се е заразил? Някой с опит?

Двумесечно го понесе идеално!  Grinning . Без Т, без сърбежи!!!! На тази възраст явно не ги сърби, защото ако я сърбеше поне щеше да плаче, а тя си беше в съвсем нормално настроение. Хранеше се нормално, абе нямаше никакъв проблем. Пъпките обаче бяха много. Изглежда страшничко, но не е чак толкова в действителност. По-страшно е както я карахме ние на 30 г.! Imp

# 16
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: ivelina
Цитат на: Vache
каква е шарката, с различни инкубационни периоди са!
Ами не знам.... като попитах защо е сама и къде е дъщеря и получих отговор в нас болна от шарка аз онемях и не ми доиде до ума да питам каква... май аз съм за убиване ама ....



Ама чакай, това значи ли, че не сте имали контакт със самото дете? Ако е така не се притеснявай. Ако евентуално майката е заразена, т.е. не е карала варицела, е заразна около 2 дни преди появата на симптомите. А те могат да са като тези при грип. Кашлица, температура, втрисане. След това се появява обрива! Аз се убих преди година да разбера точно от кой момент човека е заразен и открих това.

Съветвам те обаче ако детето вдигне Т или има катарални прояви да не даваш никакви червени вина и пр. неща както ще те посъветват. Ако е шарка тя ще си избие и без тези неща Sign Exclamation

# 17
  • Мнения: 2 489
Не съм категорична, но при майка която е боледувала от тези шарки е малко вероятно да се разболее нейното дете, защото няколко месеца след раждането то има имунитет. После вече може да се разболее, ако не се ваксинира.

# 18
  • Мнения: 242
Благодаря ви за отговорите. Надявам се нищо да не ни стане. Много целувки на дечицата.

# 19
  • Мнения: 289
Цитат на: sunny_zt
Не съм категорична, но при майка която е боледувала от тези шарки е малко вероятно да се разболее нейното дете, защото няколко месеца след раждането то има имунитет. После вече може да се разболее, ако не се ваксинира.


Точно това ми каза преди време и нашата педиатърка. В детската градина на момичетата се беше появила варицела, а педиатърката ми обясни, че докъм една годинка малкия просто нямало да го хване, дори и ако сестрите му боледуват от шарка. Обяснението й вече не го помня, но беше нещо подобно на цитата от Съни. Спомням си, че докторката ми каза, че в някакво тяхно лекарско списание се била появила статия за момиченце на 9 месеца, болно от варицела и че това бил единствения случай за варицела под 1 год., за който докторката ни била чувала през цялата си практика.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: lyra
Цитат на: sunny_zt
Не съм категорична, но при майка която е боледувала от тези шарки е малко вероятно да се разболее нейното дете, защото няколко месеца след раждането то има имунитет. После вече може да се разболее, ако не се ваксинира.


Точно това ми каза преди време и нашата педиатърка. В детската градина на момичетата се беше появила варицела, а педиатърката ми обясни, че докъм една годинка малкия просто нямало да го хване, дори и ако сестрите му боледуват от шарка. Обяснението й вече не го помня, но беше нещо подобно на цитата от Съни. Спомням си, че докторката ми каза, че в някакво тяхно лекарско списание се била появила статия за момиченце на 9 месеца, болно от варицела и че това бил единствения случай за варицела под 1 год., за който докторката ни била чувала през цялата си практика.



Е, това е малко странно изказване на лекар. При положение, че доста жени около мен изкараха варицела възрастни не биха могли да предадат имунитет на децата си, така че не са хич малко случаите...

# 21
  • Мнения: 5 370
Цитат на: PoliaSp
И мен ме тресе този страх.
Братовчедчето май е хванал варицела.
А днес оставих малкия за 10 минути у тях като не знаехме за шарката.
Дано, дано ни се размине. Как ли ще понесе петмесечно бебе, ако се е заразил? Някой с опит?

Здравей,Поля,въпреки че аз още не съм майка,имам много добър спомен от моето детство-аз съм била на 10 г.,брат ми-на 5-6 месеца,разболявам се от варицела и я карам тежко,той беше на кърма само и имаше една-две пъпчици по гърба-и толкоз.И рубеола май е карал пак заради мене Laughing

# 22
  • Мнения: 2 489
Аз не съм карала рубеола и за съжаление не съм имунизирана. Освен че е много опасна за бременността ми, няма да предам имунитет на детето си.

Общи условия

Активация на акаунт