Изчерпан яйчников резерв

  • 281 211
  • 2 636
  •   2
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 481
И друга много важна "хранителна добавка", всъщност е хормон: DHEA. Той се предписва от лекари, точно за да повиши АМХ.

Cioccolata, не мога да кажа на 100% кое от тези неща помогна, явно от всичко по малко. Но мисля, че вит Д е много важен наистина.

Здравейте,искам да Ви попитам в каква доза и има ли значение на коя фирма е ДХЕА,на мен ми е изписан 3 сутрин и 1 вечер от 50мг,но ми се струва много,а витамин Д по десет капки седмично  newsm78 Ще си слушам доктора,но да попитам и пили вече момичета......

# 211
  • Мнения: 2 013
изгубен, виждам, че цитираш мой стар пост. Аз съм пила DHEA-B - като B-то беше първата буква от името на фирмата. Но после реших да спра да пия това DHEA. Ако при жената има повишени мъжки хормони, този хормон може да влоши нещата. Така че всичко е индивидуално.

Дозата 3 сутрин и 1 вечер от 50мг ми се вижда висока. Принципно беше до 150 мг на ден (ако не ме лъже паметта). Да не би да си с андрогени на долна граница? (мъжките хормони: тестостерон; андростендион. Също DHEA-S и 17-OH progesterone).

Опитай - ефектът ще се усети до/след 3-тият месец. Всичко е индивидуално.

Ако ще се прави инвитро е добре да се дебне цикъл с повече антрални фоликули. Аз се убедих, че е по-добре да форсираш яйчниците със стимулация само ако се види, че броят е по-добър, както и FSH-то да се по-нисичко. Варират нещата месец за месец. Не ми се вярваше, но като започнах да се изследвам и да ме гледат постоянно се убедих в това. И друго, което според мен повлия добре беше, че направих стимулациите без голяма почивка: април стимулация; май подготовка за замразен трансфер (т.е. бях на естрофем); юни почивка; юли пак стимулация. В началото на МЦ през юли имах повече антрални фоликули и това ми беше и успешният опит (общо 4-ти).

Последна редакция: чт, 22 дек 2016, 18:51 от Magdalena1978

# 212
  • Мнения: 420
аз също имам болезнен опит с  лекарството ДХЕА, спрях го
по-принцип моят хормон ДХЕА- С ми е по-висок от нормата

# 213
  • Мнения: 2 481
аз също имам болезнен опит с  лекарството ДХЕА, спрях го
по-принцип моят хормон ДХЕА- С ми е по-висок от нормата


Изчетох всичко из интернет пространството за ДХЕА, затова се колебая,но има и хора които го хвалят,а ми е предписано за забременяване,без да пускам  някакви изследвания за нивото на този хормон.Заедно с вит Д и коензим Q10.Само тези неща.
 newsm78

Тук се хвали https://revita.bg/14737/article-1/%D0%B4%D1%85%D0%B5%D0%B0-%D0%B … 0%B5%D1%82%D0%BE/

# 214
  • Мнения: 2 013
Ние не го отричаме. Това е стероид. Само казвам, че зависи от това как функционират яйчниците, надбъбречните жлези. Принципно е добре да се направи една "снимка" и на андрогените (мъжките хормони) и като цяло на хормоните. Чак тогава да се изписва.

Защото представи си, че ти си с поликистоза, или лек ензимен дефицит, или надбъбречните жлези бълват малко повече 17-ОХ прогестерон и т.н. - в този случай ще е като да наливаш масло в огъня, който искаш да потушиш, т.е. съвсем разбутваш баланса в организма.

Ако не ти се занимава с изследвания и ровене и ориентиране в тази материя, просто го приемай 3 месеца и след 3-тият месец си проследи овулацията - това ще покаже дали влияе добре на теб или не.

Но виж отново листовката (това го има и в интернет) - мисля, че максималната дневна доза беше 150 мг. Не я превишавай. Още повече, че лекарят ти си е позволил да го изпише без да има представа за нивата на мъжките хормони, т.е. малко на изуст ти е изписан.

# 215
  • Мнения: 2 481
Ние не го отричаме. Това е стероид. Само казвам, че зависи от това как функционират яйчниците, надбъбречните жлези. Принципно е добре да се направи една "снимка" и на андрогените (мъжките хормони) и като цяло на хормоните. Чак тогава да се изписва.

Защото представи си, че ти си с поликистоза, или лек ензимен дефицит, или надбъбречните жлези бълват малко повече 17-ОХ прогестерон и т.н. - в този случай ще е като да наливаш масло в огъня, който искаш да потушиш, т.е. съвсем разбутваш баланса в организма.

Ако не ти се занимава с изследвания и ровене и ориентиране в тази материя, просто го приемай 3 месеца и след 3-тият месец си проследи овулацията - това ще покаже дали влияе добре на теб или не.

Но виж отново листовката (това го има и в интернет) - мисля, че максималната дневна доза беше 150 мг. Не я превишавай. Още повече, че лекарят ти си е позволил да го изпише без да има представа за нивата на мъжките хормони, т.е. малко на изуст ти е изписан.

Ясно,мисля да го пия дори по едно,и да се проследи след три месеца как е овулацията.....

# 216
  • Мнения: 2 013
Ясно,мисля да го пия дори по едно,и да се проследи след три месеца как е овулацията.....
Прочети поне листовката. Не вземай решения за дозировката току така. Ти си знаеш най-добре, но все пак обмисли си всичко преди да действаш, защото не зная дали само 50 мг пък биха имали ефект.

# 217
  • Мнения: 1 285
Тези дози на DHEA които коментирате са стряскащи и доста високи , от д-р Малпани знам че максималната доза за деня е 75мг. в БГ докторите не са много на ясно от дозите , а и не всяка DHEA действа за тази цел , така че много внимателно трябва да се избере първо DHEA и после дневната доза не трябва надвишава 75мг
http://blog.drmalpani.com/2011/04/i-have-low-amh-level-what-should-do-i.html
http://www.eggqualityimprove.com/improve-egg-health-with-dhea/

# 218
  • Мнения: 54
Моля кажете ми нещо за тези стойности
TSH 1.38
ПРОГЕСТЕРОН 0.29
LH 9.68
FSH 17.73
PROLACTIN 364.5
ESTRADIOL 60.96
TESTOSTERON 0.08
AMY 0.54

# 219
  • София
  • Мнения: 1 554
Моля кажете ми нещо за тези стойности
TSH 1.38
ПРОГЕСТЕРОН 0.29
LH 9.68
FSH 17.73
PROLACTIN 364.5
ESTRADIOL 60.96
TESTOSTERON 0.08
AMY 0.54

Цвета, нанеси реф. стойности и пренеси въпросът си тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=960610.msg34914588#new

# 220
  • Мнения: 631
Цвета,
ТСХ и пролактинът са ОК, прог. е доста нисък, LH и ФСХ са ти високи, ФСХ е над нормата (независимо от мерните единици, които не си посочила), не е фатално високо, но повишеният естроген показва, че реалната стойност на ФСХ е по-висока; тестостеронът е нисък (няма м.ед.); AMY може би е AMH?Стойностите на кой ден от цикъла са са? На колко години са
Добре е нивата AMH да се тестват заедно с Inhibin B. - те заедно с ФСХ са белег за резерва.

# 221
  • Мнения: 161
Здравейте, включвам се и аз в темата, но може ли да ми разясните, как се разбира дали е изчерпан яйчниковия резерв и какви са причините. Има ли видими проявления или трябва чрез тестове и изследвания да се открие. Благодаря предварително. Просто с мъжа ми правим опити за бебе вече дълго време, но са все неуспешни.

# 222
  • София
  • Мнения: 1 844
Здравейте, включвам се и аз в темата, но може ли да ми разясните, как се разбира дали е изчерпан яйчниковия резерв и какви са причините. Има ли видими проявления или трябва чрез тестове и изследвания да се открие. Благодаря предварително. Просто с мъжа ми правим опити за бебе вече дълго време, но са все неуспешни.
Причините за намаляване на яйчниковия резерв е на първо място възрастта, над 35-37 г., макар, че и при много по-млади жени може да се наблюдава и обратното 40 годишна жена да е с добър резерв. Други причини са операция на яйчници, гинекологични заболявания, ендометриоза, химиотерапия и др.
Определянето на резерва включва:
- Изследване на хормоните Фсх, инхибин Б и Амх
- Преброяване на антралните фоликули в първите дни от цикъла /8-12 е нормалната бройка/
- Измерване обема на яйчника /около и над 6 см./
Признаци съществени няма, може би скъсяването на цикъла от 28-30 дни на 21-23.

# 223
  • Мнения: 161
Frida*, благодаря ти много за изчерпателния отговор. Аз не съм на възраст 35-37, но ме интересуваше дали има външно изразяване. Дали дава отражение на външния вид или само чрез изследване може да се констатира. Но ти казваш, че може по цикъла да се забележи.

# 224
  • София
  • Мнения: 1 844
Frida*, благодаря ти много за изчерпателния отговор. Аз не съм на възраст 35-37, но ме интересуваше дали има външно изразяване. Дали дава отражение на външния вид или само чрез изследване може да се констатира. Но ти казваш, че може по цикъла да се забележи.
Изследвания се правят и преглед!
Имаш ли някакви съмнения за себе си или...
Фсх пускала ли си?

Общи условия

Активация на акаунт