Отговори
  • Мнения: 2
Аз съм момче и въпреки, че нямам деца съм неприятно изненадан от Закона за Гражданската Регистрация.
За мене той е дискриминиращ спрямо мястото на жената в брака при съставяне на името на едно дете и типично в стар стил е написан в полза на егото на мъжа.
За да илюстрирам положението ще използвам примери на базата на следните случайно избрани имена:
Аз: Йордан Димитров
Тя: Марина Георгиева
Дете: Петър

В повечето български семейства отглеждането на едно дете се поема в по-голямата си степен от жената, като тя междувременно изкарва пари наравно с мъжа си. Все още живеем във времена където статистически (т.е. почти изцяло) жената чисти, готви, шета, пере, гледа децата и още много други неща, докато мъжа основно изкарва пари и "си почива" (аз живея сам и знам какво означава да се прибере човек от работа и тепърва да започне да прави всичко останало).

Ако Тя приеме моята фамилия (както често се случва) детето ще носи две мой имена: Петър Йорданов Димитров - т.е. за мене ролята на жената и изобщо нейното участие е ... изтрито.
Аз за себе си искам, на всяка цена, когато се оженя децата ми да носят в името си колкото от мене толкова и от Нея.
Според Семейния Кодекс аз мога да взема нейната фамилия и тогава, според закона, детето ще се казва: Петър Йорданов Георгиев, което за мене вече е приемливо.

Но мъже, които вземат фамилията на жена си са рядкост. Радвам се да видя, че законът е оставил вратичка и жената може да запази фамилията си добавяйки я с теренце към фамилията на мъжа си - но това отново не се отразява в името на детето.

Искам да ви попитам смятате ли че законът трябва (и ако трябва - дали е възможно) да се промени, така че ако детето носи фамилията на баща си, задължително второто име да е майчиното. (Пример: Петър Маринов Димитров)
Съответно, ако детето носи фамилията на майката второто име задължително да е бащиното. (пример: Петър Йорданов Георгиев)

Източници:
Закон За Гражданската Регистрация: http://www.lex.bg/en/laws/ldoc/2134673409
Семеен Кодекс: http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135637484

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Ами ако си толкова навит взимаш името на жена си с тире, удостоверяваш това си желание в документите за сключване на брак и си готов. По твоя пример:
Той: Йордан Димитров
Тя: Марина Георгиева
Дете: Петър

Йордан и Марина сключват брак стават семейство Димитров-Георгиеви. Той е Йордан Димитров-Георгиев, тя е Марина Георгиева-Димитрова. Крайно необичайно е, но възможно, каквито възможности има жената за промяна на името след сключване на брак ги има и мъжа. И готово, малкия Пепи ще се казва Петър Йорданов Димитров-Георгиев.

Ако ти, мъжът, го искаш изобщо не ти разбирам драмата. Аз съм друг ръб, след сключване на брак не си смених името, още съм си с фамилията по баща, няма тирета, няма нищо.

# 2
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз съм момче и въпреки, че нямам деца съм неприятно изненадан от Закона за Гражданската Регистрация.
За мене той е дискриминиращ спрямо мястото на жената в брака при съставяне на името на едно дете и типично в стар стил е написан в полза на егото на мъжа.
За да илюстрирам положението ще използвам примери на базата на следните случайно избрани имена:
Аз: Йордан Димитров
Тя: Марина Георгиева
Дете: Петър

В повечето български семейства отглеждането на едно дете се поема в по-голямата си степен от жената, като тя междувременно изкарва пари наравно с мъжа си. Все още живеем във времена където статистически (т.е. почти изцяло) жената чисти, готви, шета, пере, гледа децата и още много други неща, докато мъжа основно изкарва пари и "си почива" (аз живея сам и знам какво означава да се прибере човек от работа и тепърва да започне да прави всичко останало).

Ако Тя приеме моята фамилия (както често се случва) детето ще носи две мой имена: Петър Йорданов Димитров - т.е. за мене ролята на жената и изобщо нейното участие е ... изтрито.
Аз за себе си искам, на всяка цена, когато се оженя децата ми да носят в името си колкото от мене толкова и от Нея.
Според Семейния Кодекс аз мога да взема нейната фамилия и тогава, според закона, детето ще се казва: Петър Йорданов Георгиев, което за мене вече е приемливо.

Но мъже, които вземат фамилията на жена си са рядкост. Радвам се да видя, че законът е оставил вратичка и жената може да запази фамилията си добавяйки я с теренце към фамилията на мъжа си - но това отново не се отразява в името на детето.

Искам да ви попитам смятате ли че законът трябва (и ако трябва - дали е възможно) да се промени, така че ако детето носи фамилията на баща си, задължително второто име да е майчиното. (Пример: Петър Маринов Димитров)
Съответно, ако детето носи фамилията на майката второто име задължително да е бащиното. (пример: Петър Йорданов Георгиев)

Източници:
Закон За Гражданската Регистрация: http://www.lex.bg/en/laws/ldoc/2134673409
Семеен Кодекс: http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135637484

Не си момче!
Сбъркано момиче- феминистче си и те съжалявам.
Че и неграмотничко...........
Като не ти харесва да си жена, направи си операция и стани мъж, пък бъди глава на семейството, вместо да бъдеш шията, която я насочва натам, накъдето реши.
То, глупостта по хората ходи, не по гората.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
absurt - Събуди се, вече има на този свят мъже, които взимат фамилиите на жените си и без да са Кюри.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 552
Смятам, че едното име трябва да идва от майката, ако другото идва от бащата - след като има бащино, трябва да има и майчино.

ПП Обаче е възможно е някои неуверени в себе си мъже да се почувстват засегнати по някакъв начин от такова положение.

Последна редакция: пт, 09 окт 2015, 23:12 от milenaka

# 5
  • Мнения: 4 292
Имаше май скоро такава тема. Глупаво ми се струва точно срещу това да се бунтува човек. То цялата ни работа около децата- образование и здравеопазване цъфнала и вързала, че с това ще се ядосвам сега. Който иска ще намери начин, то и без това в Бг имената на децата се изкривиха до безумие.
И аз не си смених фамилията след брака.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Защо да не може детето да вземе фамилията на майка си? Както го запишеш след раждането такова, ще е името. Имам приятелка, чието дете има различна фамилия от тях двамата. Фамилията й идва от името на дядото. 
Пример: баща Петър, дядо Иван, детето е Гергана Петрова Иванова, а те са Христови.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 552
Цитат
Чл. 12. (1) Собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане.
(2) Ако двамата родители не са постигнали съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от родителите.
(3) Ако родителите не посочат име, длъжностното лице определя името, което сметне за най-подходящо в случая.
(4) Ако избраното име на детето е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест на българския народ, длъжностното лице има право да откаже вписването му в акта за раждане, като приложи разпоредбите на ал. 2 и 3.
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс.
(3) Децата от едни и същи родители се вписват с еднакво фамилно име.
(4) Когато едно лице е известно в обществото с псевдоним, същото лице може по решение на съда да прибави псевдонима към своето име.
Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.
http://www.lex.bg/en/laws/ldoc/2134673409

# 8
  • Мнения: 3 118
Абсолютно си прав, Yorda. Радвам се, че има хора като теб. Не обръщай внимание на абсурт. Тя е неграмотна и обвинява другите в неграмотност. Имаше наистина такава тема, потърси я. Накрая беше заключена, заради един Херкулес, който се скъса да ни обяснява колко глупави били дъщерите му и как само мъжете предавали на децата си 100 % от гените си, а жените им предавали 0% и затова всички имена трябвало да идват от него. Не знам какъв учител по биология е имал тоя, и дали не е пропуснал всичките часове по биология, а е пафкал през това време. Абсурт е права само в едно, че глупостта ходи по хората. Само дето не е уцелила по кои хора точно.

# 9
  • Мнения: 8 214
Глупости на търкалета. Майката винаги се знае коя е, бащата се предполага.  Mr. Green За мен идеята е тази - да се "узакони" един вид предполагаемия родител.
 Нямате ли си други грижи, ами се занумавате с глупости.  hahaha

# 10
  • Мнения: 6 900
Отговорих с "не мога да преценя" защото в общи линии ми е все тая.
Но след като прочетих и премислих за мен удачните варианти за име в случая са Петър Димитров Георгиев или Петър Георгиев Димитров. Това с Маринов не ми харесва. Моето име с "ов" накрая ще звучи безумно, както и много други женски имена. Не бих го причинила на детето.
Но от друга страна аз имам уникална фамилия и ако мога бих я продължила. По някой от гореописаните от мен начини ако е възможно, а то май не е. От наша страна аз съм последния човек с тази фамилия, нямам братя и просто няма кой да я продължи.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Но от друга страна аз имам уникална фамилия и ако мога бих я продължила. По някой от гореописаните от мен начини ако е възможно, а то май не е. От наша страна аз съм последния човек с тази фамилия, нямам братя и просто няма кой да я продължи.
Значи при сключване на брак трябва да убедиш мъжът ти да си смени името с твоето, и готово, вече фамилията е подновена.

# 12
  • Мнения: 3 228
За мен е редно след като и двете имена идват от бащата, майката да има решаваща роля в избора на първото име на децата Simple Smile При нас така и стана.
Иначе нямам драма с тези въпроси.Добавила съм си четвърто име, което на практика не използвам, навсякъде ме знаят с моето трето име.
Всичко е въпрос на избор

# 13
  • Мнения: 6 900
Значи при сключване на брак трябва да убедиш мъжът ти да си смени името с твоето, и готово, вече фамилията е подновена.
Знам, че има такава опция, но реално не ми се струва най-удачното решение Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 8 526
Аз съм с интересна фамилия от баща ми. Не взех името на съпруга ми заради това и по технически причини (много документи на моминската ми фамилия). Бих била доволна, ако законът ми разрешава детето да носи моята фамилия.  Но реално погледнато, няма особено голямо значение как точно се казва човек. Важното е дали е човек или не.

Общи условия

Активация на акаунт