Старите бабини рецепти

  • 59 279
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 760
Помните ли манджите на своите баби и прабаби? Готвите ли по техните рецепти и сега? Ще научите ли децата си на любимите ястия, предавани от поколение на поколение?
Споделете ги, нека запазим част от българската автентичност за децата ни!
По възможност добавете информация от кой край на страната е рецептата, която публикувате  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 760
И да споделя рецепта на моята баба от Габровския край - лесна, икономична, засищаща. Готова е за около 15 минути.


Яйчена яхния

В дълбок тиган се запържват няколко лъжици брашно в олио. Добавя се червен пипер, на око, и се долива чаша вода. Разбърква се. Като се позатопли водата и започне да вдига пара, се чукват яйцата, по 2-3 броя на човек. Веднага внимателно с дървена шпатула/лъжица се бърка около яйцата - стремежът е да се разнесе белтъка и да се смеси със соса от брашно и вода, а жълтъците да останат цели. Бърка се непрекъснато около 5-6 минути, докато се забулят жълтъците. Изключва се, добавя се малко сол и натрошено сирене.

# 2
  • Мнения: 1 213
Това са същите яйца, които правеше и моята баба и ми бяха любими.От време на време си ги приготвям,но децата и милото не ги кусват.Тя беше от Добруджанския край.

# 3
  • Мнения: 9 052
Моята баба готвеше месо със сушени сини сливи. Рецептата не беше трудна , но не я знам съвсем. Първо задушаваше доста лук. Няколко пъти готви с дивеч и стана супер. Аз иначе дивеч не харесвам.
Страхотно ядене. Китайското сладко кисело може пасти да яде Simple Smile

# 4
  • Мнения: 6 706
Благодаря за чудесната тема, ще я следя с интерес. Hug
Включвам се с рецепта от Варненско -Шуменския регион . Тя е от бабата на моя съпруг.
Сгорещява се 1л. прясно мляко. В тенджера се прави запръжка от 2-3 суп.лъж. олио и 1ч.л. червен пипер. Сипва се горещото мляко и се чукват 4-5 яйца. Разбъркват се с лъжица, като целта е яйцата да се забулят и разтрошат, но така че да има големи и малки парчета. Посолява се и се поднася. Да ви е сладко!
По-нататък ще ви напиша още няколко нейни рецепти: прясно мляко с пиперки, ориз с риба(скумрия),баница с булгур.

# 5
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Моята баба готвеше месо със сушени сини сливи. Рецептата не беше трудна , но не я знам съвсем. Първо задушаваше доста лук. Няколко пъти готви с дивеч и стана супер. Аз иначе дивеч не харесвам.
Страхотно ядене. Китайското сладко кисело може пасти да яде Simple Smile

Месо с лук и сини сливи е супер. Готви се и в нашето семейство. 😆

# 6
  • София
  • Мнения: 4 547
Дядо ми готвеше пилешка яхния със сини сливи, от тези за ошав. На мен ми беше странно и първо изяждах пилето, а после сливите Mr. Green Сосът беше червен и почти не сладнеше. Правеше и страхотни палачинки - рецептата стандартна - мляко, яйца и брашно. Всичко обаче беше домашно. И  заляти с вишнев сироп, който също сам правеше. Друго любимо ми беше содената му питка. Баба ми не можеше да готви, пържеше ми само месо. И сега като ям пържоли се сещам за нея.

# 7
  • Мнения: 9 052
Никога не е правила с пилешко, това знам сигурно. Соса не беше по-скоро кестеняв, сладнеше (и лука да ва сладък вкус) и много вкусен Simple Smile Първо сипвах сос и топях с хляб, после месото . Сливите ги оставях на дядо, защото ставаха меки.
Палачинките с вишнево сладко с много сироп и малко вишни. Или от бели череши Simple Smile
И кюфтетата на баба с доматен сос с чесън и други подправки ...
Баницата с месо със задушен лук, гъби, кайма, магданоз , червен и черен пипер Simple Smile
Телешко варено, без каквито и да е овкусители, но толкова вкусно от всичките зеленчуци ...

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 00:10 от Brideshead

# 8
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Нямам спомен за конкретна рецепта, но си умирам за пълненото агне с ориз и зелен лук, печено на пещ. Толкова години вече моите родители се опитват да го направят, но не се получава така вкусно като на баба и дядо.
Спомням си и едни маслени сладки, на които викахме гъсенички. Топяха се в устата и едва дочаквахме да изстинат.
И доматите директно от градината, хубавото селско сирене и сочните,червени и сладки дини. Как ми липсва всичко това!

# 9
  • Мнения: 9 052
Пълненото агне за Великден, да с ориз, агнешки дреболийки, зеленина ...
А пълнения шаран за Никулден? С лук , стафиди, орехи ... мъжа ми веднъж готви с баба и каза, поне 16 съставки имало Simple Smile 

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 10:58 от Brideshead

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Чудесна тема. Запис да не ви загубя, а довечера ще дам рецепта за най-хубавата погача на света. Баба ми я правеше (от София е). Аз много пъти съм я правила - няма грешка, винаги става страхотна.

# 11
  • Мнения: 2 760
Радвам се, че ви харесва темичката  Hug

Лучена яхния с пилешко (Добруджанска)

В тенджера с дебело дъно се запържва много лук - около 1 кг, нарязан на едри полумесеци.
Като си редуцира обема и се позапържи, се добавя червен пипер и пилешко - сурово месо, ако е по-дребно(крилца, подбедрици), или варено, ако са по-едри парчета. Добавя се вода да покрие всичко, сол, и се оставя да къкри, докато изври водата и остане на мазнина. Яхнията става сладникава от лука, не е люта. Накрая може да се добави пресен джоджен или гюзум, както му казват в Добруджа. Върви чудесно с люти чушки  Grinning

# 12
  • Мнения: 2 156
Баба е много практичен човек, само че вече е над 80 и няма сили за подвизи в кухнята. Пожелавам й и 90 да направи  Heart Eyes
Печени чушки - след като се обелят, се посипват с повечко брашно и ха, в тигана.
Чай от листата на малинака - разкошен.
Като точи кори за баница или зелник, ги запича на печката (мултифункционал на дърва).
Любимото ми сладко с тиква и орехи - киснеше парченцата тиква по някакъв начин, с вар. Парченцата остават хрускави, вместо да омекнат и да се скашкат.
Пържени гъби в масло, прясно обрани от ливадата.
Всякакви каши с яйце и сирене - киселец, лапад, какъвто се сетите треволяк. И в бурканчета стерилизираше, та да има.
Компот от дренки.
Домашно сирене - овче, или козе.
Домашно осолено месо.
За всички празници, се събирахме цялата фамилия. Печено агне, печено яре. Нямаше фолио - или поне тя не е ползвала, отгоре запечатваше с тесто. Творението се пече във фурна на дърва, зарито в жар.
И разбира се, боба на баба  Heart Eyes
Всичко, което готвеше, беше минало през градината й, или беше от домашните животни - хем вкусно, хем знаеш какво ядеш.

# 13
  • Мнения: 9 052
А, да , баницата с лапад ! Simple Smile

И тупарлак яхния  Wink

Не съм стояла много в кухнята да знам сега рецептите, жалко!

# 14
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
 Ах момичета , всичко ми се прияде.
Баба правеше и ориз с маслини , което беше необичайно защото всички мъже в рода искаха все нещо расло на кокал 😆
Катми на сач на печката отвън .
 Като колехме прасе дядо печеше  в огъня ушите на прасето и други мръвки за мезе .Баба още правеше пържена баница отгоре на печката.
Всичко , което готвеха беше 100 пъти по-вкусно , защото беше Истинско,без оцветители и консерванти и се готвеше на огън.
Ех , как ми липсват баба и дядо 😢 мир на праха им xxxx

# 15
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Сладкото от тиква се казваше рачел и беше амейзинг 😍😛😜

# 16
  • Мнения: 9 052
и на мен липсват

# 17
  • Мнения: 2 653
Гъсеничките...мислех, че им имам рецептата, но се оказа, че е била за Гъбките. Fervor, имаш ли им рецептата?

Едва успях да събера няколко рецепти от баба, други се опитвам да намеря по форумите, а трети по усет се опитвам да докарам. Поради тази причина съм намислила да подаря по една готварска книжка на децата си, правена от мен с техните любими неща. Вместо да си предаваме през поколения тефтери с рецепти, сега поне е лесно има фото-книги и подобни удоволствия.

Просеник-царевично брашно, хладка вода, сол, олио. Всичко е на око, прави се гъста каша и се разстила в намазнена тавичка. С мокри ръце или мокра шпатула се заглажда и се намазва с малко мазнина. Пече се до готовност и става вкусно хрупкаво нещо, което може да се хапва с масло, сирене и шарена сол. Върви чудесно с чорба от коприва.

Баба правеше и една яхния с арпаджик. Но тогава не я оценявах, а сега само се облизвам при мисълта за нея.
Тиквеник- хрупкав с точени от нея кори, както и баницата с точени кори. Учеше ни да правим кори, да месим питка(содена). Но не мога да направя сега такава содена питка. Нейните бяха едни бели, плътни и с фина структура.
Тайна за кюфтенца- лук+ чесън и хлябът накиснат в пр. мляко.
Божественият боб и чушките, пълнени с боб за Бъдни вечер.
И яйце на хартия, върху печка на дърва.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 520
Това е любимата бабина рецепта за зимата
Попска яхния със свинско и сини сливи
Продукти:
Скрит текст:
500-800 гр. свинско месо (плешка)
500 гр. сушени сини сливи
250 гр. дребни лукчета (арпаджик или балучка)
4 големи глави лук
1 глава чесън
1 морков
800 мл. гореща вода
400 мл. бульон
100 мл. (1/4 ч.ч.) червено вино
100 мл. (1/4 ч.ч.) олио
6 с.л. брашно
4 с.л. захар
2 с.л. доматено пюре
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. чубрица
1 дафинов лист
10 зърна черен пипер
5 зърна бахар
сол на вкус
Приготвяне:
Скрит текст:
Нарежете месото на кубчета, посолете и подправете. Почистете арпаджика, лука, чесъна и моркова. Накиснете сушените сливи в гореща вода, докато набъбнат.
Запържете месото в подходяща тенджера с олио от всички страни да се запечата. Пържете до златисто за около 15 минути. Извадете го.
В същата тенджера запържете лука, нарязан на полумесеци, моркова нарязан на кубчета, арпаджика и чесъна. Добавете 1 к.ч. вода.
Задушавате за 2-3 минути.
Прибавете червения пипер, доматеното пюре и 3 с.л. брашно. Разбъркайте добре. Залейте с виното и задушете 2-3 минути, докато алкохолът се изпари.
Добавете черния пипер, дафиновия лист, бахара, чубрицата, захарта и солта.
Разбъркайте добре и добавете топлата водата и топлия бульон. Покрийте с капак, намалете котлона и оставете да къкри на тих огън. Гозбата варите около 1 час, като от време на време разбърквате.
Когато месото се къса и лукът омекне, изваждате дафиновия лист и добавяте сините сливи. Оставете да покъкре още 10 минути.
В това време останалото брашно запечете в суха касарола. Добавете 3 с.л. олио при брашното и разбъркайте. Долейте по малко от бульона в брашното и готовия сос  върнете при месото. Оставете да покъкри. Махнете от котлона.

П.П. Месото може да бъде и телешко или дивеч.
Лятната бабина рецепта
Доматена манджа
Продукти:
Скрит текст:
1 кг. червени домати
4 глави стар лук
2 чушки червена капия
4 чушки зелена севрия
3 с.л. олио
2 с.л. брашно
1 с.л. захар или мед
1 ч.л. червен пипер
1 връзка магданоз
2 скилидки чесън
сол
Приготвяне:
Скрит текст:
Лука, обелените домати и чушките нарязвате на едро.
В олиото задушавате лука и чушките за 2-3 минути.
Прибавяте брашното и червения пипер, разбърквате и изсипвате нарязаните домати.
Изчаквате да заври, затваряте капака на тендежрата и оставяте да къкри на тих огън 15 минути.
Прибавяте смачкания чесън разбърквате и оставяте за 2 минути.
Поръсвате със ситно нарязания магданоз и затваряте тендежрата да се задуши 2-3 минути.

# 19
  • Мнения: 814
Баба ми правеше коприва с яйца и сирене,много я харесвах.

# 20
  • Мнения: 7 325
Преди 13 год. със синът ми 3 - 4 год. тогава отиваме на село. Казвам на баба - бабо дай му една филия с лютеница да вечеря. Тя ми отговаря - а, ще направя набързо една супичка. Аз - аз не искам, супи не ям. Тя - ми добре, тогава ще приготвя малко само за него. Детето успя да хапне една малка купичка, дори за нея не остана, заради тази дето супи не яде. Зеленчуците и бяха от градината, а месото от буркан от нейните пилета. Баба беше готвачка в детската градина, готвеше здравословно и вкусно. Имам страхотни спомени, хубави плодове и зеленчуци от градините, печени агнета в пещ, миризма на ливади, страхотни баници с домашно приготвени кори ...  cry

# 21
  • Мнения: 2 653
...
Имам страхотни спомени, хубави плодове и зеленчуци от градините, печени агнета в пещ, миризма на ливади, страхотни баници с домашно приготвени кори ...  cry
Май на там върви темата и аз си поревах.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
Любими рецепти от моята баба: яхния от нахут с кисело зеле, катми на сач, тахан с пчелен мед, питка с мед и тахан, тиквеник, домашна баница със сирене с точени кори, домашна юфка, печено върху хартия на печката сирене/яйце, рачел, ошав, печена тиква на парчета във фурната, гьозлеми със сирене, биволско кисело мляко/масло, катък, мекици със сирене, картофена каша, каша със сирене, доматена каша, пържени чушки/тиквички/патладжани с доматен сос, маслини с ориз, гъби с ориз, лапад с ориз, доматена супа, супа от лапад, яйца по панагюрски, имамбаялдъ, боб със свински крачета, свинско с праз във фурната,...
Странджа -Сакар.

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 16:04 от *Бенджи*

# 23
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Домашна юфка , на ръка точена,  сушена на слънце на големи чаршафи пред къщата . Пръстите си облизвахме.
Пиперка от градината пълнена със сирене.
Баба биеше масло сама 😢😍

# 24
  • Мнения: 309
Дърпан тутманик(коричките ммммм..).
Като нямаше време обираше де що нещо от градината и правеше бъркано с домати.
Каша - бяла с чушки. А от домашно пиле каква супа правеше...
Червена манджа с много домати и пресечено яйце.
Или супа със сирене, ама с домашните картофи и чушки.
Уффф как съм била малка и не съм се научила.
А майка не е била покрай нея и тя да се научи. Сега се опитваме по спомен да ги правим тия неща, ама не са същите.
То пък от боклук продукти какво да сътвориш, явно там е било разковничето.

# 25
  • Мнения: 9 052
Сетих се за пилешкото фрикасе с пресни гъби, като в соса слагаше лимон и чесън.
Как не се пресичаше белия сос от лимона?

# 26
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Нямам рецепта за гъсеничките, но ще я питам.
Сетих се и за сладкото от динени кори. Но кой ти смее да приготви такова с тия гадни купешки дини.

# 27
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Страхотна тема. Поздравления!  bouquet

Надявам се тук да открия бабини рецепти с описание на продуктите и приготвянето, както и снимки. Като тази:

Това е любимата бабина рецепта за зимата
...

Мисля, че и това е замисълът на Монтесори.  Peace Благодаря за чудесната рецепта.  bouquet

Аз, за огромно мое съжаление, нямах щастието в детството си да имам баби.  Sad В това отношение се чувствам ограбена от съдбата. Но пък ще черпя информация от тук.  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 213
А каква яхнийка правеше ммм...- много лук,домати и от нейните кокошки и май я сгъстяваше с малко брашно.

Туршия от малки неузрели или полуузрели динки.

# 29
  • Мнения: 7 325
Дядо също готвеше, но за съжаление си отиде твърде рано. Помня правеше кебап в огромни тенджери за много хора. Варената царевица лятото също ми беше любима. Цялото село гледаше овце и правеше овче сирене ( не го харесвах ). Майка ми не готви като роднините си и аз не можах да се науча. Единственото, което и става същото като на баба е лучник. Аз не мога да го направя.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 547
Сега се сетих и за качамака на дядо. Правеше го на печката на дърва на село, в един голям тиган и бъркаше ли бъркаше с една точилка. Ставаше толкова гъст, че после го режеше на филии. Тогава не обичах особено качамак, ама сега да видиш. Но нямам търпение да го бъркам толкова и взимам от царевичния грис, че става по-бързо. На същата тая печка вареше и лютеницата в една огромна тава като тия по столОвете. Целите стени бяха опръскани с домати.

# 31
  • Мнения: 8 520
Моята баба /светла и памет/ беше невероятен готвач. Правеше най- вкусната баница с ръчно  точени кори. Ставаше хрупкава и я омитахме за нула време. Никога повече не съм яла такава баница.

# 32
  • Мнения: 814
А помните ли пуканките изпукани в тенджера на печка на дърва?Тогава нямаше от тези за микровълнова.

# 33
  • ❌❌❌
  • Мнения: 779
Много хубава тема! Адмирации! Hug

Аз такива храни не ям, но баба ми беше майстор на баниците и от нея знам една рецепта за празеник.

тя корите си ги точеше, но в случая - пакет (така ли се казваше Mr. Green)-пакет и половина обикновени кори
200-250-300г сирене
5 (може и 6) яйца
2-3 (въпрос на вкус) праза
едно масло (от малките пакетчета Mr. Green)
половин кофичка кисело мляко
сода, олио


Сега започва изпълнението Mr. Green:

Празът се реже ето така Mr. Green, но по-ситно - наполовина примерно. Взима се един тиган, слага се на котлона и в него се излива малко олио - достатъчно за запръжката на праза. Като е готов празът, се оставя на една страна, за да изстине. На котлона в купичка се поставя маслото, за да се разтопи. (Може да изключите котлона, той и без това вече е загрял от запръжката на праза - по този начин ще предотвратите евентуалното възпламеняване на маслото /личен опит/). След това в една купа (по-голяма) се разбиват 4-5 яйца, слага се пол кофичка мляко и мнооооооооого малко сода. Сместа се разбърква. Добавя се натрошеното сирене. Разбърква се отново и се добавя вече изстиналият запържен праз, след което сместа се разбърква за последен път. Тавата се маже с мазнина и се поръсва с брашно. Разстилат се корите. Взимат се две, защото е за дъното, поръсва се с малко от разтопеното масло, слага се от плънката, след което се взима нова кора и процедурата се повтаря до изчерпване на плънката. Ако маслото свърши, се използва олио.
Когато всички кори са наредени, се взима един нож и баницата се дупчи много яко. Mr. Green Разбива се и последното останало яйце и с малка лъжичка се посипва по дупките. Пече се в умерена фурна до златист цвят. Когато празеникът се извади от фурната, се мокри с вода, увива се в каквото имате и се праща на нивата. Mr. Green

П.С. Извинявам се, че е написано така, но не готвя често и не съм много запозната. Blush Hug

# 34
  • Мнения: 2 156
И аз не ям всичко, но у баба съм яла и празеник, и баница с кисело зеле (по времето, когато по принцип не го ядях). Сервираше ги с пръжки (и пръжки ядях само у баба).

# 35
  • Мнения: 760
Темата е супер записвам се да ви следя ...  Hug

# 36
  • Варна
  • Мнения: 735
Баба ми прави карталачки. Точени кори се изсушават на слънце, после се поръсват със сирене, сгъват се като плик и се пекът. Става нещо страхотно. Може да се хруска така, а може и да се залее с гореща солена вода. Освен това правеше страхотен петмез с рачел. сладко от вишни, смокиново сладко и най страхотната лютеница която помня. Вече е възрастна и я болят ръцете и доста неща не може да ги прави. Да не говорим, че и не помни. Но мисля, че си е записала доста рецепти по тефтерите Simple Smile

# 37
  • Мнения: 10 055
Темата е супер записвам се да ви следя ...  Hug
Аз също бих искала да усетя вкуса и уханието на старите гозби.
 Hug

# 38
  • Мнения: 9 052
Миш-маш Simple Smile рецептата я знаем, но можем ли да го докараме като бабиния?
Пържени тиквички, като дядо обръщаше търпеливо всяка една в тигана, докато ние чистехме орехи и пълниме гаванката.

Захаросана ябълка на клечка? Дядо правеше понякога.

Печени орехи със сол в тавата Simple Smile

карталачки не съм опитвала , но със сигурност ще пробвам да направя по описанието.

Следобеда , през лятото, когато някой огладнееше не получаваше вафла ил ичипс , а пълнена червена чушка с бяло сирене. И бегом отново на играта Simple Smile


# 39
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Следобеда , през лятото, когато някой огладнееше не получаваше вафла ил ичипс , а пълнена червена чушка с бяло сирене. И бегом отново на играта Simple Smile

Brideshead, 
И при нас беше така. Просълзих се чак . 😢😍😢



# 40
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Или топъл селски хляб с олио и шарена сол!

# 41
  • Мнения: X
Някой има ли останала рецепта за баница с кисело зеле?

# 42
  • София
  • Мнения: 4 547
Или топъл селски хляб с олио и шарена сол!
Купувах по 4-5 хляба от фурната в центъра на село - за цяла седмица. Докато се прибера половин хляб отиваше. Подхвърлях и на гъските по улиците, да не ме съскат Laughing

# 43
  • Мнения: 9 052
Най-вкусен беше топлия хляб по пътя от фурната до вкъщи. После се налагаше пак да ида за хляб.
Сетих се също та телешкото варено с много зеленчуци и черен пипер на зърна, който много внимавахме да не сдъвчем .

# 44
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Фурната в нашето село беше в една стара къща . Стара селска пещ. Хлябът голям и кръгъл с най вкусната коричка . Баба купуваше по 3-4 и ги завиваше в одеяло.
😊

# 45
  • Мнения: 9 052
Фурната в нашето село беше в една стара къща . Стара селска пещ. Хлябът голям и кръгъл с най вкусната коричка . Баба купуваше по 3-4 и ги завиваше в одеяло.
😊

Лятото минахме в колата през едно село в което старата фурна беше порутена , паднал покрив, много тъжна Sad хората купуват хляб от магазин. Фурната беше със селската баня в задните помещения. Като загреят пещите да пекат хляба и топлят едновременно водата за банята Simple Smile

# 46
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 753
Аз готвя доста от манджите на баба. Ишмирия (запържено брашно с червен пипер, сирене и мляко). Пиперки с доматен сос, джуркана коприва и копривена супа, малай, трахана, мамалига с мляко и сирене, най-страхотната попара с чай от липа (дори тук си домъкнах чайника и за чай)... Готвя и от ястията на свекърва ми -сирена супа, левеш ту яш...
Имаме си семейна кулинарна книга и там са рецептите....а на мама, успях да преснема тайния и тефтер с рецептите.

# 47
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
Някой има ли останала рецепта за баница с кисело зеле?
     
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле . Много добре си спомням как цял ден се въртеше около печката , винаги правеше по три големи тави .  Омесваше си тесто за баница , обикновено , късаше на топчета и точеше с точилка на не много тънко корите . Всяка кора печеше на печка с дърва , слагаше ги отгоре на печката направо . В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори. . След това започваше да реди баницата , ръсеше всяка кора с смесени олио и свинска мас и киселото зеле . Печеше във фурната на печката с дърва , вадеше , ръсеше с вода и завиваше с кърпи  . А ние като гарджета , четирима братовчеди  се навъртахме около нея уж да и помагаме . Баницата е от Пазарджик .
 Моят първи опит да я направя беше миналата зима , естествено аз я правих с готови кори , Одрински . Получи се горе-долу , но нямаше вкуса на истинската баница на моята баба  Cry Cry
   Ехххх спомени , натъжих се докато пиша Weary Weary Weary Weary
 

# 48
  • София
  • Мнения: 11 982
Едната ми баба хич не я биваше в готвенето.
Другата е на 95 години и вече не може да готви. Пропуснах момента, когато можеше да ме научи да точа като нейните кори за баница или за юфка. Правеше и разкошни мекици.

# 49
  • Тук... някъде
  • Мнения: 926
.... най-страхотната попара с чай от липа (дори тук си домъкнах чайника и за чай)...

Никога няма да я забравя и аз тази попара, както и борбата сутрин между братовчедите кой ще изяде каймака на млякото....
Единствената ми жива баба е майстор на бухтите-като си отида да я видя и ще я разпитам за рецепти.

# 50
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 423
Момичета, ето рецепта за гъсенички, както съм я копирала от фейса в една от кулинарните групи. Дано да съм ви била полезна. Темата е чудесна, но и малко тъжна. За съжаление моите баби и дядовци не ги помня, защото много рано са станали "звездички".Но с удоволствие чета вашите спомени.

гъсенички. "Не пълна чаша мас, масло или олио, 1 ч.ч захар, ванилия, 3 яйца, 1амонячна сода, аз сложих бакпулвер, 9 суп.лъжици топла вода. Омесва се до твърдо тесто с брашно колкото поеме и се шприцоват направо в тавичка без да е мазана и без хартия. Още топли се поръсват с пудра захар."

Сега се стремя при всеки удобен случай да показвам на моята внучка кое как се прави. Надявам се  един ден и тя като вас да ме споменава.   Laughing

Спорен ден  bouquet

Последна редакция: пт, 23 окт 2015, 11:52 от tutulina

# 51
  • Мнения: 11 069
Моите баба и дядо бяха родени в началото на XX в. (разбираемо, покойници са отдавна), живееха в отдалечено село, където до 70-те години не е имало магазин (сега пак няма) и са си месили хляба сами. И после баба ми месеше чат-пат - главно за да изпече питка и изпържи мекици, когато й гостуваме. Замесваше от вечерта в нощвите. Каквито и теста да пробвам да измеся и изпържа сега, не стават като нейните пухкави мекици. Особено забележителни бяха тези със сирене - домашно, овче - което се загъваше още преди изпържването и мекицата ставаше двойна, като пирожка с плънка, но въпреки това не клисава.

Иначе "селските манджи" не ги обичах, бяха ми "гадости". Правеше "бял мъж" (бел муж) от прясното сирене, зелен боб "на опарки" (някакво сухо задушаване на тава май беше), манджи от коприва, лятна манджа от чушки и домати, яхнии със сливи и т.н., някои са споменати.

Другият, по-градският дядо беше заклет рибар. Малките рибки, които уловеше (колкото пръст) ги пържеше до много хрупкаво за мен. Защото знаеше, че не обичам да чистя кости. И досега риба ям само прясно уловена, не мога да се пречупя да купя от магазина и да ям в София.

# 52
  • Мнения: 9 683
Баба така и не можа да ме научи как да правя нейните баници и питки. Sad

# 53
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Изчетох цялата тема с надеждата да науча някои стари рецепти ,наистина от бабите ни.
Е, спомените за баба и дядо са най мили! Уюта ,който го имаше в къщичката с печката с дърва,а на вън метър и половина сняг,дядо ще вземе картофче ,бавно ще го нареже на шайбички,ще ги нареди върху печката ,леко ги посолява, изпича ги от двете страни...по-сладко нещо от това не съм ял в детството си. Но дайте и малко рецепти ,освен спомените Praynig

# 54
  • Мнения: 9 052
На мен ми е много трудно да възстановя рецептите, защото баба ми готвеше на око. Гледала съм как ръси щедро пипер , но рецепти нямаше. Сигурно ако имаше нямаше да ми с еналага да слизам по 5 пъти на пазар, защото "сега ще ми трябва и една връзка джоджен" или "маслото не стига" ...

Виж дали няма да ги намериш в нета? Или ще се допълваме  накрая ще ги докараме рецептите.

Сетих се за желето от юли. Пелмез ли се казваше ?
 

Последна редакция: пт, 23 окт 2015, 17:10 от Brideshead

# 55
  • Мнения: X
   
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле ... В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори.

 Имаш ли спомен как точно правеше зелето на печката?
 bouquet

# 56
  • София
  • Мнения: 5 656
Сетих се за желето от юли. Пелмез ли се казваше ?
Пелте е желето, по-гъстичко да е.
А петмез е друго.

Аз много обичах рачел - златисто сладко от тиква, кисната във варна вода, хрупкави парченца, нарязани с едно специално къдраво ножче.
Другото ми любимо лакомство беше мъстеница/бал суджук. Прави се наесен, след гроздобер. Половинки орехови ядки се нанизват плътно на здрав дълъг конец, около 30 см поне да стане нанизът. Изцеден гроздов сок  - тук ми се губи малко технологията - се прави нещо с варна или пепелна вода, може би се добавя и още нещо, не знам точно. След това се вари, за да се сгъсти, получава се нещо като гъста боза. Докато е още горещо, нанизът с орехите се потопява в теджерата и се закача някъде да се отцеди и повтвърди сместа. След това пак се потапя и пак се отцежда. Така няколко пъти, докато се получи дебеличък "салам". Добре е да се правят едновременно повечко такива неща, защото не си заслужава цапането само за 1-2 пръчки. Накрая се оставят да изсъхнат за няколко дни на проветриво място, след това се овалват в нишесте, за да се задържат сухи и се прибират, увити в хартия, на тайно и недостъпно място, защото докопаме ли ги, спукана им е работата Simple Smile

Баба правеше и пестил - това е сладко от сини сливи, сварено по обичайния начин, но след това се разстила в тава и се оставя да изсъхне, после се реже на парченца.

# 57
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
   
  Моята баба правеше невероятна баница с кисело зеле ... В другия край на печката си вареше зелето , докато си приготви всички кори.

 Имаш ли спомен как точно правеше зелето на печката?
 bouquet
Вареше си го докато омекне напълно. Спомням си че и тя месеше в нощови и имаше перо от някаква птица , с което ръсеше мазнината по корите .

# 58
  • Мнения: 4 303
Изчетох цялата тема с надеждата да науча някои стари рецепти ,наистина от бабите ни.
Е, спомените за баба и дядо са най мили! Уюта ,който го имаше в къщичката с печката с дърва,а на вън метър и половина сняг,дядо ще вземе картофче ,бавно ще го нареже на шайбички,ще ги нареди върху печката ,леко ги посолява, изпича ги от двете страни...по-сладко нещо от това не съм ял в детството си. Но дайте и малко рецепти ,освен спомените Praynig
И аз, като midko!
То е ясно, че може би няма да е като сега до мг, но дайте рецепти!
Темата има подвеждащо заглавие май!
Прилича ми, на: Спомени за баба и нейните гозби".

# 59
  • Мнения: X
Миме, задушаването на киселото зеле на огнището дали е било с лук, праз и червен пипер?

Аз снощи сготвих рибена чорба, както баба я готвеше. Пекохме риба и от главата, кожата , опашката перките направих чорба .
 Рецептата  Рибена чорба - нарязан картоф, червена пиперка, кубчета целина, настърган домат, бахар и малко чесън, нарязана кисела краставичка на ситно, кубченце масло и глава лук нарязана и рибата.

# 60
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
 Не , само кисело зеле .

# 61
  • Мнения: 984
Баницата на баба

Продукти:
1 пакет кори за баница, 6 яйца, 1 кисело мляко, 200-300 гр. сирене (може да се добави и настърган кашкавал), половин ч.ч. газирана вода, чисто масло

Приготвяне:
Яйцата, киселото мляко, сиренето и газираната вода се смесват. Върху 2 листа от корите се слага малко масло и се разстилат 1-2 лъжици от смета. След това листата се сгъват като хармоника (баба просто ги набръчкваше) и се редят в тава намазана с масло. Така се подреждат и останалите кори. В повечето случаи остава смес, която се разпределя по равно върху вече наредените кори (баба гледаше да няма сухо листо от кора). Пече се около час, час и половина на 180 градуса.

# 62
  • Мнения: X
Прекрасна тема ,благодаря !
 Някой ден ще напиша и рецепти от моите баби.
 

# 63
  • Мнения: 22 036
Баща ми правеше страхотна попска яхния. С дребни лукчета, необелени и чесъм, също небелен. Запържваше телешко месо на парчета, добавяще вино и лука и чесъна, слагаше дафинов лист и накрая доматено пюре + малко захар. Ако не е гъста, може да се добави малко брашно, а и черен пипер.

Едната ми баба правеше страхотна рибена чорба, която беше напълно бистра и се ядеше студена с оцет и дивисил. Винаги я правеше от филета цаца или попчета. За съжаление не и знам рецептата.
Искам да си сготвя яхния с дюли и сини сливи и видях една подходяща идея.

# 64
  • Мнения: X
Някой да има рецепта за маринована скумрия от баба му?

Че моята я правеше страхотно, но с нея си отиде и рецептата.

Спомням си, че нарязваше прясната риба на колелца нареждаше я в буркан, слагаше пипер, дафинов лист и сипваше в буркана  студена марина, която за жалост не си спамням , мисля че беше оцет олио и сол .
Рибата престояваше един ден и после се излапваше.

# 65
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Някой да има рецепта за маринована скумрия от баба му?

Че моята я правеше страхотно, но с нея си отиде и рецептата.

Спомням си, че нарязваше прясната риба на колелца нареждаше я в буркан, слагаше пипер, дафинов лист и сипваше в буркана  студена марина, която за жалост не си спамням , мисля че беше оцет олио и сол .
Рибата престояваше един ден и после се излапваше.

Не е от баба ми, от татко е.  Wink

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=589897.msg25511328#msg25511328

Тук мариновам сьомга, в България - скумрия и сафрид.

# 66
  • Мнения: 976
     Баба ми от Смядово, Шуменско, правеше долма. Камби от обикновена туршия - само със сол, като киселото зеле - се пълнят с кайма и ориз подобно на пълнените сурови чушки. Киселината и ароматът на тушията придават особена свежест, особено в зимния период, когато се и правят. Заливат се с бял сос /като за фрикасе/. Сега е сезонът да се заложат камбите и след месец да си направим долма.

# 67
  • Мнения: 113
Не си спомням никакви гозби от бабите ми,може би,защото не сме живели заедно,но майка беше ненадмината в правенето на всякакъв вид баници.В къщи винаги се купуваше чувал брашно и като свърши пак.Първият път,когато аз точих кори съм била около 10-годишна,получиха се толкова добре,че майка извика съседката да ги види.И за да не са само сладко-горчиви спомени ето и две рецепти:Моята любима суха баница-замесва се тесто само с сол,сода и хладка вода.Оставя се покрито за около 20-тина минути да се отпусне.Разточват се кори,които се наръсват обилно със сирене и след това не се навиват на руло,а се смачкват като хармоника.Трябва да не са много степани и същевременно сиренето да се скрие в гънките на кората.Подрежда се в най-голямата тава като обикновена баница.След това се пече на слаб огън,по скоро се суши и накрая се засилва фурната за да се зачерви.Готова се залива с литър гореща вода ,в която е разтопено пакетче масло.Хапва се след като водата се поеме напълно.

# 68
  • Мнения: 17
А коя е втората рецепта?

# 69
  • Мнения: 113
Втората рецепта е за любимият Зелник на татко-замесеното обикновено тесто се разделя на 4 малки топки,3 средни и1 голяма.Първо се точат средните кори и се препичат от двете страни върху печката.Няма как да стане на електрическа,но се продават такива препечени кори.После идва ред на голямата кора,която се разточва с диаметър по-голям с 10-тина см. от тавата в която ще се реди зелника.Оставя се да съхне и се точат малките топки,които се слепват с хладка смес от олио и мас.Когато и четирите топки са слепени се разточва кора колкото тази,която съхне.Това е долната мазна кора и вече започва реденето на зелника.Плънката се прави от ситно нарязано кисело зеле,задушено а олио и мас.В тавата първо се слага мазната кора,тя покрива дъното и излиза и извън тавата.След това се слага препечена кора и върху нея се разпределя 1/3 от зелето,следва пак кора,зеле,кора зеле.Отгоре се слага голямата кора,посипва се с мазнина и стърчащите краища се загъват навътре в тавата,като се застъпват,нещо като кръгло плисе се получава.Това е крайщника на зелника.Пече се ,пръска се със студена вода и се завива да изстива.

# 70
  • София
  • Мнения: 220
Коприва с яйце и  сирене, по спомен си я правя вече години. За мое съжаление нямам записана рецепта от баба, но пък и не помня тя да е имала тефтер, за да го търся. Всичко си правеше по памет. И, гъсенички правеше, и содена питка, баница с дърпани кори, лучник, локумки и др. Тя нямаше много време за готвене лятото, та винаги нещо набързо спретваше.
Със сигурност знам, че и гъсеничките, и локумките се правят само със свинска мас. Не масло, или маргарин.

Някой питаше за копривата. Аз я правя така:

Сварявам я малко, отделям копривата от водата  и я нарязвам на едро. Баба я мачкаше, но аз нямам с какво.

Запържвам лук с брашно и го слагам в копривената вода да ври.
Връщам и копривата обратно, нарязвам един домат и го пускам и него. Слагам малко сол, че сиренето е солено.
Оставям да поври около 20 мин, увеличавам котлона и чуквам вътре поне 5 яйца. Разбърквам внимателно така, че яйцата да останат цели. Като се повтвърдят леко,  ги разчупвам с лъжица на големи парчета. Идеята е да се вижда и усеща, че има яйца. Оставям още една мин. да поври и изключвам. Натрошавам сиренето на по- едричко и го пускам вътре. Това е.

Това ми е много любима супа.


# 71
  • Мнения: 568
Много "вкусна" темичка, поздрави!  bouquet

Моите баби (мир на праха им), готвеха различно. Едната беше традиционалист, залагаше на по-.опростени манджички. Другата беше експериментатор. Все пробваше нещо ново, кога успешно, кога - неуспешно, но не се отказваше.  Simple Smile И двете готвеха вкусно, макар че, бабата - експериментаторка често се увличаше в мазнините, та нейната кухня като цяло, беше по- тежка.
Все едно...нещото, което ми е останало от първата е попарата с липов чай и най-вече любимата салата от боб, лук, сушени червени чушки, сухи чубрица и джоджен. Тази салата и двете с мама се опитваме да я правим от години, но така и не успяхме да докараме бабиния вкус...Опитите продължават, но си мисля, че причината може да се окаже и в самия боб. Онзи, който бабаб използваше, беше отгледан на нивата, а чушките, лука и подправките, бяха от нейната градина. Сега нищо не е такова, каквото беше тогава... Tired

# 72
  • Мнения: 154
Рядко пиша, но не мога да не споделя нещо от старите тефтери, макар да не е точно от бабините рецепти.
Скоро попаднах на рецепта в една група във фейсбук за едновремешни кашкавалени филийки. Историята беше много интересна, а рецептата е от старите закусвални преди много години. Не се сдържах и ги пробвах, наистина имаха вкуса на "онези времена". Предварително се извинявам, но не запомних източника, ако случайно се разпозне  bouquet
Кашкавалени сандвичи, 6 - 8 броя
150 гр. кашкавал
5 с.л. зехтин (олио)
2 с.л. брашно
100 мл. вода.
6 - 8 филии хляб
шарена сол
Кашкавалът се настъргва на средно ренде. Добавят се всички останали продукти и сместа се разбърква енергично. Разпределя се върху филиите хляб, размазва се внимателно с нож. Сандвичите се пекат на парти грил до зачервяване на кашкавала. Поднасят се веднага, поръсени с шарена сол

Не очаквах да се харесат толкова, но факт - имат специфичен вкус с носталгичен нюанс Simple Smile

# 73
  • Мнения: 274
Това са кашкавалените сандвичи на Жоро Бордовски
http://www.bordovsky.net/index_files/page0076.htm.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 486
Поздравления за темата, аз съм отгледана от моите баба и дядо на село до 14 годишната ми възраст, след което живота много бързо ме завъртя и докато се обърна - те си бяха "отишли".

От баба помня много манджи, за съжаление не стават с НЕ-домашни продукти, нямат същия вкус!

Ето нейните мекици, най-хубавите които съм опитвала, и до днес ги правя.

Продукти:
1 яйце
1 кофичка кисело мляко 2% (колкото по-обикновено - толкова по-добре) но да е кисело мляко не "млечен продукт"
по 1 чаена лъжичка сода за хляб (която се разбърква предварително с млякото), сол и оцет

В пресято бяло брашно се прави кладенче, вътре се счупва яйцето, млякото с разтворена в него 1 ч.л. сода за хляб, отгоре се поръсва солта и оцета.
Замесва се меко тесто докато спре да лепне - не се меси много, което се оставя да почине завито около 15-20 минути, разточва се на кора около 1,5 см дебела от която се режат мекиците, в произволна форма. Разтеглят се малко с ръка и се пържат в сгорещено олио (баба ги пържеше в свинска мас - бяха още по-хубави). Преди пърженето се изтупват хубаво от брашното да не прегори докато се пържат. Стават дебели около 2-3 см, изключително меки и пухкави.

... след това баба вадеше домашно овче сирене една бучка, и мед от кошерите на нейния баща ... и се избивахме с моите братовчеди - изяждала съм по 8-10 мекици около 10/10 см големи ги правеше  Mr. Green

Надявам се да обясних добре, подробна съм, защото месенето изглежда много сложно за някои жени, но ако опитате - ще се уверите че  далеч не е така

Добър апетит!

# 75
  • София
  • Мнения: 4 547
Ще се правят тези мекици Hug Аз съм фен на т.нар. пионерски мекици, но те са с мая. Тези стават ли мазни newsm78

# 76
  • София
  • Мнения: 1 520
Ще се правят тези мекици Hug Аз съм фен на т.нар. пионерски мекици, но те са с мая. Тези стават ли мазни newsm78
Към тестото на пионерските мекици слагаш 1 к.л. сода за хляб и няма да стават толкова мазни.

# 77
  • София
  • Мнения: 4 547
Ще се правят тези мекици Hug Аз съм фен на т.нар. пионерски мекици, но те са с мая. Тези стават ли мазни newsm78
Към тестото на пионерските мекици слагаш 1 к.л. сода за хляб и няма да стават толкова мазни.
Моите пионерски не стават мазни (след няколко изпробвани рецепти Mr. Green). Питах за тези на mario.d.k.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 486
Ще се правят тези мекици Hug Аз съм фен на т.нар. пионерски мекици, но те са с мая. Тези стават ли мазни newsm78
Към тестото на пионерските мекици слагаш 1 к.л. сода за хляб и няма да стават толкова мазни.
Моите пионерски не стават мазни (след няколко изпробвани рецепти Mr. Green). Питах за тези на mario.d.k.

Не стават мазни, пържат се в добре загрята мазнина и стават за секунди, можеш да ги извадиш върху хартия да се отцеди излишната мазнина. Аз никога не съм го правила обаче. След като се постави в тиганчето (аз ги пържа в една емайлирана касерола с тънки дъно и стени) се повдигат леко от единия край за да излезе въздуха който ги наддига отдолу, да не останат неопържени в средата. Съвсем различни са от тези с мая, много по-меки и пухкави, а тези с маята са ми жилави.


Очаквам отзиви  Hug

Последна редакция: чт, 21 яну 2016, 08:37 от mario.d.k

# 79
  • Мнения: 2 290
Преди малко попаднах на това- http://zi4e57.blogspot.bg/
Бабата решила да остави своите рецепти за поколенията.Някои от тях ми се видяха интересни, ще ги пробвам определено,макар, че не припознах манджите на моето детство там.Но все-пак съм расла в другия край на България.
А спомена от моето детство е за уникалната пилешка каша на баба. Преди година се реших да я приготвя,ММ остана във възторг и често ме кара да я правя.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 486
Преди малко попаднах на това- http://zi4e57.blogspot.bg/
Бабата решила да остави своите рецепти за поколенията.Някои от тях ми се видяха интересни, ще ги пробвам определено,макар, че не припознах манджите на моето детство там.Но все-пак съм расла в другия край на България.
А спомена от моето детство е за уникалната пилешка каша на баба. Преди година се реших да я приготвя,ММ остана във възторг и често ме кара да я правя.

Рецептата!!!
Веднага!!!

# 81
  • Мнения: 534
Моята баба беше голяма готвачка и от нищо нещо правеше. Пилешката /от домашно пиле/ каша тя я правеше, като накъсваше бялото месо в една голяма пръстена /калена/ паница и го кълцаше с клъчник като слагаше по малко брашно. След като го накълца цялото го слага в тигана и започва да сипва от бульона дето е вряло пилето. Ставаше на конци и адски вкусна. Като стане готова поръси с магданоз и червен пипер.
Другата ми баба - балканджийка биеше масло, както и други споменаха по-назад, и нямаше нищо по-вкусно от изпържени яйца на очи в масло с вкусен хляб от фурната. Тя правеше и невероятни катми - брашно, вода и сол - да стане гъсто като боза; напалваше огън и върху сач мажеше с парче сланина, сипе с големия черпак и после като обърне катмата пак я натърка със сланината. Е, нямаше по-вкусни катми от нейните!
Тази ми баба гледаше крава...пила съм от млякото топло, топло докато баба я доеше...за жалост това време никога няма да се върне!

# 82
  • Мнения: 2 290
Май се отнесох в далечните дни на моето детство.Стана ми топло, нежно, носталгично........
И наистина забравих да напиша рецептата на бабината пилешка каша.
При нас се сварява цялото пиле/тогава естествено беше домашно, от курника на баба, расло на свобода и дишало чистия селски въздух Laughing/
Та като се свари пилето се обезкостява-бялото месо се отделя, от другото се правеше пилешката супа.
Бялото месо действително трябва да се накъса на мнооого малки късчета, аз не кълцам с клъчника, а на ръка го раздробявам на ситничко. После в дълбок тиган слагам няколко лъжици брашно/в зависимост колко порции каша искам да направя/ и го запичам докато се усети приятният аромат.През цялото време се бърка, за да не загори и потъмнее брашното.
После се слага олио и червен пипер, разбърква се набързо и се внимава, че пипера да не загори. Слага се от бульона в който е вряло пилето и месото.Като заври намалявам котлона и оставям да покъкри, като разбърквам периодично.Става много бързо, но на мен единствено ми отнема няколко минути повече бъркането на брашното с бульона за да стане смес без бучки брашно, сигурно има някакъв трик, но не съм от големите готвачки и не го знам все-още. Овкусява се само със сол и щипка чубрица.
Ако бульона не ми е достатъчен, а това винаги е така- доливам с вряла вода от каната. Хубаво е да се остави кашата рядка,като поизтине  се сгъстява.
Рецептата не е сложна, но вкуса наистина е фантастичен.

# 83
  • в колонките
  • Мнения: 510
Преди малко попаднах на това- http://zi4e57.blogspot.bg/
Бабата решила да остави своите рецепти за поколенията....
   
     Потребителката  zi4e57  НЕ Ви е баба !!! Това,че има внуци не я прави баба на който и да е !!!

# 84
  • Мнения: 904
Божеее, боже и такива неща ли се случват ? Кому е нужно това...
А може би е просто съвпадение. Ми и кашата на моята баба е почти така. Simple Smile

# 85
  • Мнения: 14 486
Пилешка каша ми правеше майка ми, като я овкусяваше със смачкан чесън Peace

# 86
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 753
За да премахне мазнорто, напр от пържени тиквички или патладжан, баба праве;е следното: като ги изкара от тигана и ги топваше във паничка с вода и малко оцет. Топването е само за секунда, и мазното оставаше в паничката

# 87
  • Мнения: 253
Чета от известно време темата и се облизвам.  Simple Smile
И аз правя пилешка каша, само че с бял сос, чесън и слагам горски гъби, каквито и в София може да намери човек. Става наистина много вкусно.
Баба ми, която сега е на 96, като беше по-млада на село правеше страхотни неща. Всичко и беше вкусно. Освен обичайните неща е майсторка на еленския бут и също като заколехме прасе правеше едни неща - кървавица и пълнеше корема на прасето с дреболии, ориз и подправки. Тези мисля, че са и топ произведенията. Вече не ги прави, но трябва да и взема рецептата. Май имаше някаква тема специално посветена на домашни колбаси.

# 88
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Не зная попадали ли сте на тази рецепта за бабина баница. Само в детските години реших да точа сама и майка ми ме нахока, че й хабя продуктите. Laughing Това, което не знаех тук е, че баницата се прави с много олио, което после се отлива от тавата.
видео

Аз никога няма да забравя бабината триеница и трахана. Ако някой има рецепти, моля да сподели.

# 89
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Триеница не съм правила, но по спомен от моята майка -  тесто се трие между дланите, да стане на грахулки (нейна дума). Въпреки че имам доста готварски стари книги, дори със стария правопис, само в книгата "Българска национална кухня" намерих рецепта за триенца.

0,500 кг брашно
150 мл олио
1 глава лук
1 ч. л. червен пипер
сол на вкус
50 мл вода
Брашното се пресява и напръсква с подсолената вода и се трие между дланите на ръцете. Получените трохи се пресяват, за да се отстрани брашното и постепенно се пускат във вряща вода или прясно мляко в съотношение 1:4, варят се на тих огън. Отделно се приготвя запръжка от олиото, лука и червения пипер, с която са залива триеницата.

Сладък вариант:
0,500 кг брашно
200 мл подсолена топла вода
захар на вкус
От брашното и водата по същата технология се правят трохи, пресяват се, изсушават се.
Няколко супени лъжици от трохите се пускат в 1 л вряща слабо подсолена вода и се варят до готовност. Подслаждат се на вкус, може да се прибави и сирене.


Тархана съм правила преди няколко години, ще опиша рецептата по принцип:
Смилат се зеленчуци - чушки, домати, моркови, копър повечко, правят се на кашичка и се прибавят към тесто, замесено от вода, брашно, мая и сол. Това се оставя да втаса, след което се накъсва на парчета, които трябва да изсъхнат напълно. Понеже бях замесила доста, използвах ярмомелка, за да я смеля на трохи.
ММ обича тархана и си я приготвя така: Няколко супени лъжици тархана слага в студена вода, прави си рядка кашица, с която залива хапки хляб. Подправя я със саламура от туршия, желателно люта.

# 90
  • Мнения: 9 052
триеницата прили4а малко на немското шпетцле или се бъркам. И те правят тесто, което после варят в солена вода и соса прили4а малко
http://www.essen-und-trinken.de/rezept/5481/grundrezept-spaetzle.html#

# 91
  • Вече на село
  • Мнения: 569
триеницата прили4а малко на немското шпетцле или се бъркам. И те правят тесто, което после варят в солена вода и соса прили4а малко
http://www.essen-und-trinken.de/rezept/5481/grundrezept-spaetzle.html#

Както вече писах, аз не съм правила, но като гледам това тесто, трудно ще станат "грахулки" от него.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 520
Трахана (Tarhana corbasi)

Продукти:

За тестото на трахната:

Скрит текст:
500 гр. домати
5-6 червени чушки
3 моркова
2 глави лук
2 кг. брашно
1 мая за хляб
1 ч.ч. грис
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. сминдух
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. риган
1 ч.л. копър
1 ч.л. магданоз
1 ч.л. целина
1 ч.л. сух чесън
2-3 с.л. сол

За трахната:

Скрит текст:
400 мл. вода
1 с.л. трахана
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. червен пипер
2-3 с.л. масло или олио
2-3 филийки стар хляб

Приготвяне:

Скрит текст:
Нарежете зеленчуците на едри парчета, залейте ги с вода (два пръста над тях) и ги сварете. След като се сварят, ги изчаквате малко да изстинат, пасирате ги с пасатор и прибавяте солта, 1 ч.ч. грис, подправките, маята и брашното.
Месите твърдо тесто, което оставяте да втаса в по-голям съд.
Първия ден го омесвате 3-4 пъти, а следващите дни - по веднъж на ден.
На четвъртия ден разкъсвате тестото на малки парченца и поставяте върху покривка да съхнат. Обръщате и ги поръсвате с малко брашно.
Изсъхналите парченца настъргвате на ренде и готовата трахана се оставя да изсъхне напълно. Съхранявате в сухи буркани или във фризера в кутии.
Сложете водата да заври с малко сол и поставете в нея размитата в малко вода трахана. Оставете да се вари за около 10 минути, докато сместа се сгъсти. Препечете филийките стар хляб и го начупете в купа за сервиране. Добавете подправките - черен пипер, чубрица и др.
Нагорещете маслото или олиото и запържете в него червения пипер. Вземете 1-2 черпака от сварената трахна и прибавете в запръжката. Върнете запръжката в сварената трахана. Заливате хляба с готовата смес и изчаквате около 5 минути, за да поеме.

Триеница каша

Продукти:

Скрит текст:
200 гр. брашно
50 гр. нарязани орехи
50 гр. масло
50 мл. ледена вода
50 мл. олио
1 л. вода
1-2 филии сух хляб
захар
сол

Приготвяне:

Скрит текст:
От брашното и ледената вода правите трохи като претривате прашното през ръцете.
Слагате в дълбока тенджера литъра вода да заври и я подсолявате. Добавяте трохите и варите до готовност 10-15 минути на умерен огън.
Сухият хляб го нарязвате на малки парченца и го запържвате в маслото и олиото или го обърквате в тях и го слагате във фурната да се запече до златисто.
Готовата триеница разсипвате в купички или дълбоки чинии и гарнирате със захар на вкус, хлебните парченца и нарязаните орехи.

# 93
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
триеницата прили4а малко на немското шпетцле или се бъркам. И те правят тесто, което после варят в солена вода и соса прили4а малко
http://www.essen-und-trinken.de/rezept/5481/grundrezept-spaetzle.html#

неее, няма нищо общо....
траханата се суши на слънце, стрива се и се прибира в платнени торбички. после се вари при консумация. т.е. "нормалното" състояние е сухо като при спагетите и при нужда се вари.

# 94
  • Мнения: 114
Миналата седмица, след години канене, нааааай-накрая се реших да направя прасковки по рецептата на баба, страшно сполучливи и лесни се оказаха!

http://www.supichka.com/2016/01/praskovki.html

# 95
  • Мнения: 1 110
Благодаря за темата Simple Smile, чудесна е идеята за нея.

Едната ми баба правеше страхотна рибена чорба, която беше напълно бистра и се ядеше студена с оцет и дивисил. Винаги я правеше от филета цаца или попчета.

Това ми прилича на рибарската чорба, която се ядеше и в нашето рибарско селище.
Не препоръчвам да се ползва цаца. Не е възможно рибата да се изчисти добре и винаги ще има лек горчив вкус.
Ще напиша рецептата, така както моята баба я приготвяше. Всъщност приготвянето на бульона е по-скоро запазена мъжка (рибарска) територия Simple Smile. Нещо като "свещенодействие" над улова  Grinning.
За да стане хубав и ароматен бульон е добре да се ползват повече от два вида риба. Най-ароматна става с попчета (като задължително се слага и част от хайвера), илария (морска кефалова риба), лефер или друга хищна морска риба. Необходимо е рибата да е цяла, т.е. да не са отделени костите й. Филето няма да овкуси и обогати достатъчно бульона.
В голям и дълбок съд се завира вода (поне 2 л.), с нарязана голяма глава лук, скилидка чесън необелена (по избор), стръкове лющян (девисил). След завиране се добавят всички видове риба. Мъжете обикновено варят всеки вид отделно, за да се предотврати нежелано разпадане на рибата в бульона (всяка си е с различно време за приготвяне). Щом рибата изплува е готова за вадене.
След сваряване на месото се добавя фино смляно доматено пюре. Чорбата се застройва само с жълтък (по желание). Сервира се с обезкостената риба в отделен съд, за да може всеки да си слага колкото иска. Задължително се поръсва със ситно нарязани листа от лющян.
Към чорбата се приготвя саламура (сос), който се състои от остри подправки като пресован чесън, люта чушка и винен оцет. За да не е силно концентриран го разреждаме с 4-5 супени лъжици от бульона.
Студена лятно време е превъзходна Simple Smile.

# 96
  • Мнения: 2 760
ЖДК, радвам се, че ти харесва темата  Hug

От кой край на черноморието е тази рецепта? Като чета "лющян" (джоджен за хората от вътрешността), предполагам северното?

# 97
  • Мнения: 4 303
ЖДК, радвам се, че ти харесва темата  Hug

От кой край на черноморието е тази рецепта? Като чета "лющян" (джоджен за хората от вътрешността), предполагам северното?
Лющян е девисила.

# 98
  • Мнения: 1 110
Annabelle*, да, от северното  Simple Smile.
При нас гозбите не са сложни, с малко съставки, но пък са много вкусни.
Извън нашето черноморие, подобна чорба съм срещала да се предлага и в Русе.

# 99
  • Мнения: 2 760
ЖДК, радвам се, че ти харесва темата  Hug

От кой край на черноморието е тази рецепта? Като чета "лющян" (джоджен за хората от вътрешността), предполагам северното?
Лющян е девисила.

Голяма съм бяла птица, така е  Embarassed От години не живея в този край и съм забравила. На джоджена казват гюзум.

# 100
  • Мнения: 9 052

Голяма съм бяла птица, така е  Embarassed От години не живея в този край и съм забравила. На джоджена казват гюзум.

къде викаха на магданоза мерудия?

# 101
  • Мнения: 4 303
Май в Централен и Западен Североизток.

# 102
  • София
  • Мнения: 11 982
Май в Централен и Западен Североизток.


Западен Североизток? newsm78

# 103
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Прекрасна тема, върна ме в детството.
Благодаря на авторката bouquet

Моята баба правеше невероятен зелник с кори печени на печката, качамак с овче сирене, пръжки и масло, което приготвяше сама. Пълнено печено агне и прасенце на пещ. Страхотна картофена манджа, гъби на жар и невероятна содена питка опечена в пепелта на огнището. Е колко пъти съм се опитвала да направя такава пита никога не съм се доближила и милиметър до нейния вкус.

# 104
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Прекрасна тема, поздравления!
Ето една рецепта от моята баба, лека й пръст.


Сладка каша от брашно



Продукти: 1 и 1/3 ч.ч. /200мл./ бяло брашно, 500 мл вода, 1 ч.ч. захар, 1 ванилия, 2 с.л. мед, 30 г краве масло.
Начин на приготвяне: Предварително се приготвя сироп от водата, захарта, меда и ванилията. Вари се около 10 мин. на умерена температура и се оставя да изстине, но не напълно, а да е леко топъл.
В тенджера /тиган/ с дебело дъно на умерена температура се запича пресятото брашно докато покафенее леко. Бърка се постоянно. После постепенно заливаме с топлия сироп, бъркайки с телена бъркалка, да не се получат бучици. Бърка се до гладка смес и леко сгъстяване. Прибавя се маслото и отново се бърка до еднородна смес. Отнема се от огъня.
Разпределя се в чинийки /чашки/ и оставя да изстине няколко часа на студено да стегне. Може да се пропусне тази процедура и да се консумира непосредствено след изстиването – около 20 мин.

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 26 363
Така се прави турска халва,която се раздава за празници и др.обреди.

# 106
  • Мнения: 4 303
Май в Централен и Западен Североизток.
Западен Североизток? newsm78
[/quote
Ле,леееееееее! Измислила съм нова посока май? Северозапад имах намерение да напиша, а си мислех за посока запад от централна северна част и станало каша..
Ами то Западен Североизток пак може, най западната част на Североизтока. Joy

# 107
  • Варна
  • Мнения: 486
Май в Централен и Западен Североизток.
Западен Североизток? newsm78
[/quote
Ле,леееееееее! Измислила съм нова посока май? Северозапад имах намерение да напиша, а си мислех за посока запад от централна северна част и станало каша..
Ами то Западен Североизток пак може, най западната част на Североизтока. Joy

да точно така, в плевенско казваме на магданоза мерудия  Mr. Green

# 108
  • Мнения: X
От Северозапада съм родом / плевенско и по майка ловешко / , но живея понастоящем в Североизтока Grinning
В Югозападна България мерудия е общо название за подправки - в Плевенско е магданоз . В селото на ММ - североизтока меруде е название на сминдуха .

# 109
  • Мнения: 904
Някъде и на шарената сол казват мерудия.

# 110
# 111
# 112
  • София
  • Мнения: 5 656
Аха, виждам сега. Значи само текста:
Скрит текст:
Бурания от лападец

(С. Муселиево, Плевенско)

Очистеният лападец се измива, нарязва и сварява в малко вода. В съд се бие с дървена лъжица, докато стане на каша, прибавя се кисело мляко и счукан чесън. Залива се със сгорещена мазнина с малко червен пипер.

Лук, печен в пепел

(С. Малчика, Плевенско)

Необелени хубави и едри глави лук се заравят в сгорещена пепел, за да се опекат до омекване. Внимателно се обелват и се нарязват на много дребно. Слагат се в паница и се заливат с месото на сварени червени чушки, освободени от ципите, сол, дребно нарязан магданоз, малко оцет, олио и от водата, в която са варени чушките.

Стара чорба

(Никопол)

В тенджера ври вода с 1 глава настърган лук, 1—2 лъжици олио, подсолени на вкус. Отделно в 1—2 добре разбити яйца се пуска грис, докато се получи гъста каша, която се посолява на вкус. От тази смес, след като постои малко, се взема с чаена лъжичка и се пуска във врялата вода. Топчетата врят, докато изплуват на повърхността. Към чорбата се слага повече магданоз и се застройва с кисело мляко с яйце.

Момина чорба

(Долни Дъбник, Плевенско)

В зелева чорба се пуска 1 глава лук, обелен и разрязан на 4 парчета, малки лютиви чушлета „татарчета“ и чубрица. Като заври, се прибавя малко оризец.

Боб с чесън и яйце

(Долни Дъбник, Плевенско)

Зрял боб се сварява на чорба, но не много рядка, като към него се прибавя чесън на скилидки. Когато бобът омекне, се слага необходимата сол. Трябва добре да уври, без обаче да се развари. Когато гъстата чорба е готова, се застройва с яйце. При желание се прибавя и малко счукан чесън с оцет.

Мантийка

(С. Граматиково, Бургаско)

Разточва се кора от тесто като за баница. Нарязва се на квадратни парчета с 10—15 см страна. В средата на всяко се слага смес по 1—2 лъжици от месо, приготвено като за кюфтета. Тестените парчета се загъват като бохчички, които се нареждат в намазана тава една до друга, със събраната част нагоре. Поръсва се с масло. Върху тях се слага пак една тестена кора, която добре ги покрива и задушава. Пече се. След това се залива с един литър вряща вода и отново се слага в пещта. Пече се, докато водата се изпари и попие.

„Кувурма“

(Долни Дъбник, Плевенско)

В сгорещено масло се сипва брашно и се пържи до хубаво зачервяване. Влива се на няколко пъти топла вода или чорба от сварено пиле. Всеки път се бърка, докато масата се събере на топка в тигана и тогава отново се долива течност. След второто заливане се прибавя червен пипер. Когато кувурмата е готова, се изсипва върху свареното пиле.

Агнешка яхния – капама

(С. Граматиково, Бургаско)

Агнешко тлъсто месо, нарязано на парчета, зелен лук, магданоз, гьозум, масло, всичко сурово се поставя 8 тенджера, прибавя се необходимата сол, черен пипер и малко салца. Налива се топла вода. Капакът се намазва с тесто и яденето ври на тих огън.

Тиква с лук

(Долни Дъбник, Плевенско)

Избира се добре узряла тиква, безразлично дали е бяла или жълта, но повече се използва жълтата. Тиквата се очиства от вътрешността, обелва се и се нарязва на дребни около 2 см кубчета. Отделно се нарязва лук на филии и се претрива с малко сол. Редят се последователно в тава тиквата и лукът на пластове. Влива се малко вода и се пече. Яденето се готви без мазнина.

Мързелива баница

(С. Гиген, Плевенско)

Счупват се 5 яйца, разбиват се добре, прибавя се към тях брашно, натрошено сирене и сместа се изсипва в тава в силно сгорещена пещ. Сместа едновременно се пържи и се пече.

Млечаница

(Долни Дъбник, Плевенско)

Отсява се в съд брашно, прибавя му се малко сол, поръсва се с топла вода и между ръцете се стриват трохи. Те се претриват през сито, като продължително се търка с ръка, докато станат като булгур, но през това време постоянно се посипва по малко брашно и търкането продължава. Прясно мляко около 1 литър ври бавно. „Претричката“ се пуска по малко в млякото и непрекъснато се бърка с търкане по дъното на съда, за да не завори. Ври около 10 минути на слаб огън. Тогава се слага около 3/4 чаша захар, ври още около 5 минути, като се бърка и се отнема от огъня.

Сладкиш от царевично брашно

(Никопол)

Царевично брашно 2 чаени чаши, 1 чаена чаша пшеничено брашно, 3—4 супени лъжици кисело мляко, 2—3 лъжици олио, 1 лъжичка сода за хляб, 2 разбити яйца и малко вода се разбъркват в обща маса, която се изсипва в по-дълбока намазана тава и се пече. Поднася се за закуска.

Халва

(С. Муселиево, Плевенско)

В свинска мас се изпържва брашно до зачервяване. Към него се налива сок от „чукундур“ (захарното цвекло се измива много добре, нарязва се на филии, нарежда се в съд и когато омекне, сокът се прецежда). Прибавя се малко мед. Всичката смес се вари на огън, докато се сгъсти.

# 113
  • Мнения: 2 760
Лукът, печен в пепел, звучи много добре  Peace

Благодаря за рецептите bouquet

# 114
  • Варна
  • Мнения: 486
Аха, виждам сега. Значи само текста:
Скрит текст:
Бурания от лападец

(С. Муселиево, Плевенско)

Очистеният лападец се измива, нарязва и сварява в малко вода. В съд се бие с дървена лъжица, докато стане на каша, прибавя се кисело мляко и счукан чесън. Залива се със сгорещена мазнина с малко червен пипер.

Лук, печен в пепел

(С. Малчика, Плевенско)

Необелени хубави и едри глави лук се заравят в сгорещена пепел, за да се опекат до омекване. Внимателно се обелват и се нарязват на много дребно. Слагат се в паница и се заливат с месото на сварени червени чушки, освободени от ципите, сол, дребно нарязан магданоз, малко оцет, олио и от водата, в която са варени чушките.

Стара чорба

(Никопол)

В тенджера ври вода с 1 глава настърган лук, 1—2 лъжици олио, подсолени на вкус. Отделно в 1—2 добре разбити яйца се пуска грис, докато се получи гъста каша, която се посолява на вкус. От тази смес, след като постои малко, се взема с чаена лъжичка и се пуска във врялата вода. Топчетата врят, докато изплуват на повърхността. Към чорбата се слага повече магданоз и се застройва с кисело мляко с яйце.

Момина чорба

(Долни Дъбник, Плевенско)

В зелева чорба се пуска 1 глава лук, обелен и разрязан на 4 парчета, малки лютиви чушлета „татарчета“ и чубрица. Като заври, се прибавя малко оризец.

Боб с чесън и яйце

(Долни Дъбник, Плевенско)

Зрял боб се сварява на чорба, но не много рядка, като към него се прибавя чесън на скилидки. Когато бобът омекне, се слага необходимата сол. Трябва добре да уври, без обаче да се развари. Когато гъстата чорба е готова, се застройва с яйце. При желание се прибавя и малко счукан чесън с оцет.

Мантийка

(С. Граматиково, Бургаско)

Разточва се кора от тесто като за баница. Нарязва се на квадратни парчета с 10—15 см страна. В средата на всяко се слага смес по 1—2 лъжици от месо, приготвено като за кюфтета. Тестените парчета се загъват като бохчички, които се нареждат в намазана тава една до друга, със събраната част нагоре. Поръсва се с масло. Върху тях се слага пак една тестена кора, която добре ги покрива и задушава. Пече се. След това се залива с един литър вряща вода и отново се слага в пещта. Пече се, докато водата се изпари и попие.

„Кувурма“

(Долни Дъбник, Плевенско)

В сгорещено масло се сипва брашно и се пържи до хубаво зачервяване. Влива се на няколко пъти топла вода или чорба от сварено пиле. Всеки път се бърка, докато масата се събере на топка в тигана и тогава отново се долива течност. След второто заливане се прибавя червен пипер. Когато кувурмата е готова, се изсипва върху свареното пиле.

Агнешка яхния – капама

(С. Граматиково, Бургаско)

Агнешко тлъсто месо, нарязано на парчета, зелен лук, магданоз, гьозум, масло, всичко сурово се поставя 8 тенджера, прибавя се необходимата сол, черен пипер и малко салца. Налива се топла вода. Капакът се намазва с тесто и яденето ври на тих огън.

Тиква с лук

(Долни Дъбник, Плевенско)

Избира се добре узряла тиква, безразлично дали е бяла или жълта, но повече се използва жълтата. Тиквата се очиства от вътрешността, обелва се и се нарязва на дребни около 2 см кубчета. Отделно се нарязва лук на филии и се претрива с малко сол. Редят се последователно в тава тиквата и лукът на пластове. Влива се малко вода и се пече. Яденето се готви без мазнина.

Мързелива баница

(С. Гиген, Плевенско)

Счупват се 5 яйца, разбиват се добре, прибавя се към тях брашно, натрошено сирене и сместа се изсипва в тава в силно сгорещена пещ. Сместа едновременно се пържи и се пече.

Млечаница

(Долни Дъбник, Плевенско)

Отсява се в съд брашно, прибавя му се малко сол, поръсва се с топла вода и между ръцете се стриват трохи. Те се претриват през сито, като продължително се търка с ръка, докато станат като булгур, но през това време постоянно се посипва по малко брашно и търкането продължава. Прясно мляко около 1 литър ври бавно. „Претричката“ се пуска по малко в млякото и непрекъснато се бърка с търкане по дъното на съда, за да не завори. Ври около 10 минути на слаб огън. Тогава се слага около 3/4 чаша захар, ври още около 5 минути, като се бърка и се отнема от огъня.

Сладкиш от царевично брашно

(Никопол)

Царевично брашно 2 чаени чаши, 1 чаена чаша пшеничено брашно, 3—4 супени лъжици кисело мляко, 2—3 лъжици олио, 1 лъжичка сода за хляб, 2 разбити яйца и малко вода се разбъркват в обща маса, която се изсипва в по-дълбока намазана тава и се пече. Поднася се за закуска.

Халва

(С. Муселиево, Плевенско)

В свинска мас се изпържва брашно до зачервяване. Към него се налива сок от „чукундур“ (захарното цвекло се измива много добре, нарязва се на филии, нарежда се в съд и когато омекне, сокът се прецежда). Прибавя се малко мед. Всичката смес се вари на огън, докато се сгъсти.

Аз съм от Дебово - на 7 км от Муселиево, на 19 от Никопол, на 20-и няколко от Малчика.
Не съм яла такива неща като малка  Peace

# 115
  • София
  • Мнения: 5 656
Аз мисля, че става дума за рецепти отпреди 100 и повече години. Едва ли някой от нас е ял подобни неща.

# 116
  • Мнения: 4 303
Аз съм от Дебово - на 7 км от Муселиево, на 19 от Никопол, на 20-и няколко от Малчика.
Не съм яла такива неща като малка  Peace
Ами аз съм живяла на по малко от километър в едно и също село, но двете ми баби готвеха различно.
Възможно е да не си яла. Благодаря за споделените рецепти.
Повечето неща и до днес се разнищват из готварските форуми/теми, като някои са под други имена.
Прочетете рецептите и ще се уверите, че 2/3 са ви познати.

# 117
  • Мнения: 2 266
Чудесна тема.Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт