Шеста тема на чакащите

  • 503 612
  • 5 021
  •   1
Отговори
# 3 150
  • Мнения: 256
Ако сега подам пак документи ще пиша точно, че искам детето да не е с много тъмна кожа. Въпреки, че наистина цветът се променя. Моето дете не беше виждало слънце година и няколко месеца, така че цветът на кожата й беше труден за определяне. Сега е бяла през зимата и потъмнява през лятото. За нея е голяма драма, защото изобщо не иска да е черна. Миналата година ходихме доста на море и имаше тен до пролетта. Ама то хората пари за солариуми дават, пък при нея си се получава естествен тен. Аз пък й завиждам даже. За мен бялата кожа е ужасна. Очите й също бяха маслинено черни и много исках такива да си останат, но сега са кафяви. Косата й също е кестенява.
Друго познато дете също беше тъмничко като го осиновиха, но в последствие страшно много се промени. Децата просто разцъфват и се променят неузнаваемо.

# 3 151
  • Мнения: 11 737
Скоро една жена коментира, че децата ми не си приличали - каката била бяла, а малкият - черничък. Всъщност и двамата са бели, ама той от две бани и хваща тен какъвто повечето хора правят на морето след две седмици плаж поне. А тя съвсем леко потъмнява. Татко, лека му пръст беше така - с тен и тъмнокос, тъмноок, майка пък е бяла, руса и синеока. Та аз им казвам, че единият се е метнал на баба си, а другият на дядо си.

# 3 152
  • Мнения: 918
И само да се замислим тук, колко сме далече от Анджелина с нейните деца - африканче, китайче и не знам още какво беше. Толкова ни е различен манталитета. И толкова съжалявам, че е така. Но да кажем, че разбирам хората, които искат да предпазят децата си от тормоз и подигравки. Нищо, че за да спрат въпросните тормоз и подигравки, трябва достатъчно много хора да започнат да гледат на децата като на личности и така да съдят за тях, а не по цвета на кожата или произхода.

# 3 153
  • Аз ще се вмъкна в теб, ще разбъркам в теб, ще разхвърлям душата ти аз, ще се влея във теб, ще кипя във теб, ще взривя покоя ти!
  • Мнения: 3 654
В нашето семейство, с пълна сила важи изразът: "Жена, тия деца не са от тебе" Grinning
Биологичната ми дъщеря е копие на баща си - тъмня коса, като бебе беше с чисто черна, черни и дълбоки очи, и смугла кожа. Аз съм русолява, светлокожа и със светло-кафяви очи, които клонят на пъстри...
Осиновеното ни момче е една идея по-тъмно от кака си, с малко по-тъмна коса от на кака си, и с прекрасен тен. Лятото става чисто черен Heart Eyes Слънцено го обича много.
Някой път ме гледат странно, с тия две черни деца, но не ми е особен зор. Като се осмелят да попитат, казвам че са на баща си, което е и самата истина. Децата също по между си си приличат и то доста...
Точно и фактът, че сме си черномръцкави в семейството, ми даде спокойствието, че детето ще се чувства на място у дома. Нямам никакви предразсъдъци към цвят на кожа и произход, не съм писала в и изискването за "ромските черти".
Живеем в близост до много ромски семейства и, за да съм честна, ще кажа че доста от децата им приличат на моят син, но не ми е проблем. Важното е, че той е прекрасен малък инат и аз ще направя каквото ми е по силите, да го отгледам като добър човек. Другото не ми е никакъв приоритет...

# 3 154
  • Мнения: 11 737
Анджелина и Мадона са звезди, които могат да си позволят всичко. Също така живеят в други общества, където децата им просто няма да се чувстват различни.  Не знам колко бели американци осиновяват афроамериканчета и евентуално как се приемат там децата им. При нас мулатчетата са екзотика, а ромската общност не предизвиква положителни асоциации в обществото и вероятно точно тук е проблемът с осиновяването на ромчета от български семейства. Преди години, когато осиновяваха на рано от домовете директори са казвали, че самите роми искат бели българчета, а не ромчета. В една от групите след мен имаше ромка, която също заяви, че кандидатства за българче, не щяла ромче. Не знам после какво стана - осинови ли и какво дете.
Предразсъдъци има и към ромите като приемни родители, а и при тях има както много читави, така и безхаберна и лоши родители.

# 3 155
  • Мнения: 298
Алфиетка, българомохамедански произход са така наречените помаци. Те са българи, изповядват исляма (мохамедани са), но говорят български като майчин език и спазват българските обичаи, имат българско самосъзнание. Някои са с български имена, други са с турски(мюсюлмански). Тези, които аз познавам, са бели със светли очи и коса.
Да, така е. И какво следва от това?

# 3 156
  • Мнения: 11 737
Алфиетка, българомохамедански произход са така наречените помаци. Те са българи, изповядват исляма (мохамедани са), но говорят български като майчин език и спазват българските обичаи, имат българско самосъзнание. Някои са с български имена, други са с турски(мюсюлмански). Тези, които аз познавам, са бели със светли очи и коса.
Да, така е. И какво следва от това?
Че не са турци. Различни етноси / групи са, общото между тях е религията.

# 3 157
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Анджелина едва ли си гледа децата сама, със сигурност си има детегледачки. При тях осиновяването е сякаш да се покаже някакъв алтруизъм и не са така близки с децата си. А тук е различно. Обвиняваме се, ако не можем да бъдем толкова близки, колкото с биологичните, да речем.

# 3 158
  • Мнения: 918
Мисля, че различността и приемането в обществото на Анджелина и сие е извоювано и платено с не малко. Просто ние сме все още там, където те са били преди доста години. И не правим кой знае колко големи крачки напред.

А иначе - сигурно има кой да й гледа децата на Анджелина. Дали е показно осиновяването или не, не знам, не я познавам и няма как да имам мнение. Фактът е, че го е направила. А аз нямам нито африканче, нито китайче.

# 3 159
  • Мнения: 298
Алфиетка, българомохамедански произход са така наречените помаци. Те са българи, изповядват исляма (мохамедани са), но говорят български като майчин език и спазват българските обичаи, имат българско самосъзнание. Някои са с български имена, други са с турски(мюсюлмански). Тези, които аз познавам, са бели със светли очи и коса.
Да, така е. И какво следва от това?
Че не са турци. Различни етноси / групи са, общото между тях е религията.
Ох...с тези произходи наистина стана досадно. Всичко това е ала-бала, има ли някой да не го е разбрал още? От тези, дето са учили история, някой може ли да се закълне, че турците са турци? Тези в България имам предвид...

# 3 160
  • София
  • Мнения: 187
Моята дъщеря беше определена от майката с турски произход. По време на раждането е била разделена с бащата и е записана с неизвестен баща. От приемните родители зная, че и двамата са били много черни. Стигна се до определянето им като миллет (турски цигани). Виждали са ги на делото за настаняване на малката в дома им. Тя беше без отказ от биологичните си родители. Благодарили са на приемната майка, че се грижи и ще се грижи за момиченцето им. Колко точно черни са били и дали са турци или турски цигани незная. Когато видях за първи път дъщеря си ми се стори леко тъмничка, но само като я погледнеш от определен ъгъл. Имаше кестенява коса, кафеви очи и прекрасни дълги мигли. Гледаха я на село, играеше в двора и когато за първи път и смених дрешка видях разлика на ръкавче. Когато стана гражданче се оказа с бели бузки с прозиращи капилярчета, косицата си е кестенява, но поизсветля малко, очите прекрасно кафеви, а за миглите може да и завиждам. Още на второто показване на слънце и вече е с тен на тениска. Но просто придобива така наречения здрав тен. Баща ми си беше чист бълтарин, но си беше тъмничък. В съседния квартал има доста големи ромски общности меко казано. Техни представители редовно присъстват по площадките. Има деца с такава лека и финна мургавост и меки черти, че просто изглеждат изключително красиви и е трудно да определиш като роми ако не видиш родителите, които не рядко са и като описаните дечица. А нееднократно ми се е случвало до тъмна ромка или баба и дядо ясно и категорично определими като роми да върви русичко и синеочко детенце. Но това са наблюдения от сега. Аз също бях вписала без видими черти на ромския етнос, но бях посочила като желан и турски произход.

# 3 161
  • Мнения: X
Моето дете е от ромски произход и е с тъмна кожа. Обичаме се.

# 3 162
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Ромите обикновено са с бг имена, а миллета - с турски. Така се разбира кой какъв е. Но има малки изключения.

# 3 163
  • София
  • Мнения: 187
Както се писа доста произхода е такъв, какъвто го определи майката. А в действителност един господ знае. Дъщеря ми се водеше от турски произход и беше с турско име по документи. Имаше два отказа заради изразени черти на ромския етнос. Харесахме се, взехме се, обичаме се и сме щастливи. Всичко, което аз мога да помоля някой да обмисли е когато получи предложение да не се отказва от срещата с детето.

# 3 164
  • Мнения: X
Да, ромите са с български имена, а турските цигани - с турски, но и българите са с български, а турците - с турски, така че пак стигаме до това, че произходът е спорен, защото зависи и от начина, по който се определя майката, и от прочита на социалните, що се касае до обикновено неизвестния баща. И предвид твърде смесените черти, характерни за всеки от етносите, нещата стават доста относителни.

Скрит текст:
Днес ходих на един от големите пазари в града ни и ми направи впечатление нашествието на представители на ромското малцинство, което е типично за летните месеци. "Натокани", както биха казали в Бургас, намазани и масово шофиращи автомобили с немска регистрация... Загледах се умишлено и отново наблюденията ми потвърдиха старите впечатления, а те се покриват с тези на Mariap... Например баба, майка и дете - в трите края на гамата. Бабата - стабилно мургава, майката- средна работа, а детето - бяло като мен. И ако не е с тях и ако не вика "анне" на майка си, няма и да помисля, че не е българче. Всъщност това е турска дума, ама те ромите май сами не знаят какъв език точно говорят. Най-смешни са, като включват български фрази в иначе провеждащ се на "ромски" разговор.

Общи условия

Активация на акаунт