Шеста тема на чакащите

  • 506 050
  • 5 027
  •   2
Отговори
# 495
  • Мнения: 117
И ние след една година чакане, получихме предложение за момче на 1,3 година. Ходихме, видяхме го и ще си го вземем. Яд ме е, че детето е оставено веднага след раждането от майката, а това му е първо предложение. Защо трябва да стои в дома една година?

ЧЕСТИТО!!!
Да ви е жив и здрав малкият юнак,
много да ви радва и да расте
едно весело и безгрижно дете,
обградено с много обич!  bouquet

# 496
  • Мнения: 16
Благодаря много!

# 497
  • Мнения: 226
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1602186
Поредната малоумщина на управниците ни

# 498
  • Мнения: 32
Здравейте от мен, момичета. Напъло съм съгласна с това за възрастовата граница да не надвишава 50 години, да, всеки има право на щастие, на детенце, но не може 60годишен мъж със съпруга на 50 да осинови 1 год. дете. Казвам го от опит, видяла съм го и категорично не съм съгласна. А за останалите малоумщини....нямам коментар. Поздрави

# 499
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
"Всички осиновители ще бъдат задължени да информират децата в най-ранен етап от живота им за това, че са осиновени."...
И ако осиновителите не информират децата си, че са осиновени какво следва? Свиква се съвет и се санкционират ли?? Егати малоумщината!
Другата идея, която е супер зле- да не може да се разсиновява дете. Ами да намерят механизъм ДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗОСТАВЯ ДЕТЕ!!!  Доста деца се изоставят от биологичните си родители и растат в институция, отглежда ги държавата, но БР не са се отказали от тях... Какво ще направят държавниците за това??? Или е по-удобно да се прилапват едни европейски парички и толкова! Да се регулират тези проблеми и тогава да мислят за забрана на разсиновяването, а не да вкарват такива идиотщини в законите...
Ей, писна ми от празноглавци, които решават животите ни...
Е...ти държавата!!!

# 500
  • Мнения: 335
Заложените промени за задължаване на родителите да кажат на детето си че е осиновено в най-ранен етап от живота им е заради хора, които не са осъзнали че миналото време не е настояще и ако преди всичко се е пазело в тайна, сега са редки случаите в които родителите не казват на децата си, че са осиновени. Вместо да се наблегне на помощта към кандидат-осиновителите как да се случи това и съвети как въобще да не се създава тази тайна, те са решили да ги задължат, което е абсурдно.

Разсиновяването е изключително деликатен момент и ако трябва да бъдем максимално обективни, ако със закон се допуска разсиновяване, то същото трябва да бъде регламентирано и за изоставянето. За да бъдат съпоставими то тогава термина разсиновяване трябва да отпадне и двата вида раздели на деца и родители се разглежда като изоставяне. Разбира се изоставяне след осиновяване е още по-травмиращо за децата, защото е повторно.
Смятам, че ако има регламентирано разсиновяване не е в интерес на децата. Може да са единични случи на разсиновяване, но ги има и това са семейства, които не са били достатъчно подготвени за осиновяването и съответно не са положили усилия да се справят с това предизвикателство. Познавам семейство, което е било на ръба да изостави осиновеното си дете, защото жената е разбрала че е бременна, след като се разделя с мъжа си. Ако тази жена не е получила подкрепа от хората около нея, сега това дете щеше да е повторно изоставено. Редно ли е според вас това - да изоставиш осиновеното си дете, защото смяташ, че ще ти е по-лесно с детето което ще родиш и какво се случва с психиката на първото? За съжаление не всички осиновяват с най-добри мотиви и някои от тях го правят само защото се очаква от тях да бъдат родители, а не защото те искат да бъдат, други пък "не са си представяли нещата така". Ясно е че докато не станеш родител, колкото и да си се подготвял, незнаеш какво е, но трябва ли да се осиновява с презумцията, че ако не се "получи" имаш възможност да разсиновиш?

# 501
  • Мнения: 11 994
А ако осиновителите са били подведени или от тях умишлено е била укрита информация относно здравословното състояние на БМ / БР ( напр. психическо заболяване или фамилна обремененост) и в последствие се появят проблеми, с които осиновителите не са готови да се справят? Разсиновяване то е жестоко, но забраната му не е ли поредната дискриминация? Защо на осиновителите се гледа като на длъжни да се справят и да приемат всичко, само защото не могат да си родят дете? Редно ли е това?

# 502
  • Мнения: 20
А, аз не съм съвсем съгласна да има ограничение във възрастта с разлика до 50. Има осиновители, които чакат дълги години и лично аз познавам чакащи по 7-8 години докато осиновят. Да се направи процедурата по-динамична, по-ясна, по-кратка. Така много хора ще се откажат да осиновяват както е замислено. Има много деца, прекалено много ... Стесняването на границата ще ги остави в институцията до пълнолетие ... За жалост.

Не съм съгласна и с правото на биологичната майка /майка ли е тя след като изоставя/ да откаже на детето единствената възможност да научи своята история. След като се задължават родителите да казват на детето, че е осиновено какъв е смисълът да му се казва изобщо, ако БР откажат тази информация?! И защо биологичната създателка ще може да решава дали да откаже или да предостави информация, а осиновителите нямат това право да откажат пък на нея достъп до семейството им. Има различни ситуации, различни казуси. Не всички осиновители и желаят да разкриват тази тайна, или искат в по-късен етап да я разкриват. Нека осиновителя прецени, не закон да го решава! Лично аз не се притеснявам да разкрия тайната и не я крия, но това е мое решение, не защото законът ми го налага! Нека за всеки да е така - да преценя сам кога, как, дали! Изобщо ... осиновителите са втора категория родители. Третират се по-различно дори и от закона, което е направо подигравка и дискриминация.

Също и да се изисква от изоставящите дете пълен медицински статус, може и по служебен ред от личните им лекари. Защо осиновителите подготвят огромна документация за да докажат физическо и психическо здраве, а изоставящите не предоставят никаква такава информация, или тя е по-скоро пожелателна ако реши да сподели на социалния работник и дали изобщо е достоверна остава под съмнение.

Последна редакция: ср, 31 авг 2016, 01:32 от Amonig

# 503
  • Мнения: 11 994
Изтеглих текста, но не ми се отваря, ориентирайки се по коментарите:
- каква информация ( медицинска) ще се събере от БР/БМ, като цели фамилии нямат личен лекар?
- осиновеното дете / осиновителите да имат достъп до информация за другите осиновени / изоставени деца на БМ
- данни за осиновеното дете да не се предоставят на БМ при никакви обстоятелства.. Ако осиновеният реши - той да направи крачката към нея и да я потърси. За това е достатъчно да се предоставя оригиналния акт за раждане с трите имена на БР и ЕГН, а при изявено желание от страна на осиновения за контакт да получи достъп до адресна регистрация.
- Равни права на осиновители и биологични родители - 1година майчинство от момента на осиновяването, без ограничение за възрастта на осиновеното дете.
- рехабилитационна и психологическа подкрепа/ когато са нужни / особено при по-големи деца, най-вече тези от институциите.
- право на осиновителите да разсиновяване дете, при осиновяването на което е била укрита/ премълчана информация относно здравния статус и фамилна обремененост, която би ги накарала да се откажат, евентуално, от осиновяване. ( напр. психическо заболяване на БМ)
- връщане на детето в биологичното семейство или вписването му в регистрите в срок от 6 месеца след настаняването му в институция или приемна грижа.
- спиране на достъпа на биологичните роднини/ прекратяване на контактите им с дете, което е вписано в регистрите за осиновяване по служебен път/ без отказ. Задължителна психологическа подкрепа на такова дете и работа по подготовката му за осиновяване.
- пълни медицински изследвания, в т.ч. генетични на подхвърлени/ намерени деца.
- нещо, което засяга всички родители на деца под две години - членът, по който ни спират майчинството, ако детето тръгне на ясла от 10-тина години се тълкува неправилно и дискриминационно. Дете, настанено на пълна държавна издръжка се е отнасял за деца, оставени за отглеждане в ДМСГ! Посещението на общинските ясли и градини НЕ Е РАВНО на настаняване в заведение на пълна държавна издръжка, а почасова грижа, за която родителите заплащат такса + храна. Дискриминационно е да се спират парите за втората година за децата в общинските ясли, но не и в частните.
- същото се отнася и за деца навършили 5 години: общинска детска градина или предучилищна група в у-ще - задължителното обучение влиза в сила не от РД на детето, а от 15-ти Септември, когато започва учебната година. Децата, изведени на тази възраст от институция имат нужда от много допълнителна работа по наваксване, а техните осиновители са добросъвестни данъкоплатци, които не могат да се възползват от осигурителния риск майчинство. Това е дискриминация.
- еднократната помощ при раждане да се изплаща и при осиновяване, в същия размер, който се полага, ако осиновителите бяха биологични родители. Тази помощ да се изплати със задна дата на всички осиновени деца, независимо кога са осиновени.

# 504
  • Мнения: 16
Може ли един въпрос към вече осиновилите? От къде разбрахте кои документи да подновите за делото!
От регистрацията ни е минала една година!

# 505
  • Мнения: 20
Може ли един въпрос към вече осиновилите? От къде разбрахте кои документи да подновите за делото!
От регистрацията ни е минала една година!

Когато решите да осиновите отивате в дирекция социално подпомагане. Ако не знаете къде се намира  ще попитате в домът където е настанено детето или социалният ви работник. Оттам ви дават три формуляра за попълване. После отивате при нотариус със социален работник. Плащате в банка такса за делото и давате квитанцията в социално подпомагане и трите формуляра. За делото ще са ви нужни изследвания наново защото те изтичат след 6 месеца, а вие вече имате година от вписването. Там имат юрист, който ще ви каже какво точно ще ви искат на делото.

# 506
  • Мнения: 11 994
С писмото за второто дете ми пратиха и списък с документите, които да подновя. Нещо повече - поискаха да ги занеса преди да подам декларацията, за да задвижат процедурата:
- свидетелство за съдимост
- уверение, че не сте лишавани от родителски права
- служебна бележка от прокуратурата, че срещу вас няма повдигнати обвинения и не сте следствен
- медицинско, психо, манту, Васерман, ХИВ/СПИН
- служебна бележка за доходите за последните 6 месеца
- имотно състояние, ако имате собственост

Това беше през 2014г. Попитай в РДСП, откъдето е детето, там ще подадете и декларацията, от там ще ви дадат и декларация, че нямате материален интерес, там ще занесете и бележката за платена такса за делото.

При първото дете подновените документи ги приложиха към делото по време на самото дело.
При второто дете трябваше да ги подготвя предварително и едва, след като ги занесох ми дадоха декларацията, ходих при нотариус и платих такса.

# 507
  • Мнения: 16
Благодаря  Ви много за помощта!

# 508
  • Мнения: 436
Може ли един въпрос към вече осиновилите? От къде разбрахте кои документи да подновите за делото!
От регистрацията ни е минала една година!

doc.kris, няма ли да се похвалиш? Избрали сте си детенце ли?

# 509
  • Мнения: 16
Да получихме предложение за момче на 1,3 месеца майка с ромски произход, баща неизвестен намиращо се в дом в гр. Дебелец. Лъчезарно дете, повече хареса мъжът ми. Харесахме го и ще го вземем.

Общи условия

Активация на акаунт