Испански език - Тема 2

  • 82 974
  • 521
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: X
Не мога да повярвам, че има хора, които толкова сериозно гледат на себе си.
Това беше една забавна ситуация, вместо да се посмеем, всички се втурнаха да доказват и навират това, което мислят за правилно,чак и да си вярват, че никой, ама никой друг не знае по-добре испански от него.Изумена съм.
Както казах благодаря за помощта и разяснението, но е редно  някои тук да научат едно - най-важното , че няма как всичко да знаят!

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 12:54 от Анонимен

# 361
  • Мнения: 10 514
Не, бе, просто има хора, които не знаят какво точно търсят в тази тема - за тях това е място за "мерни единици". Ако знаеха, обаче, колко струва една близалка в песети, нямаше да "полетяват" и да се излагат. Ама, толерантност да има, все пак ... Simple Smile

# 362
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не обичам близалки и никога не съм се интетесувала от цената им.
Всеки с приоритетите си.
Но примерно 5 дурос бяха 25 песети,  перфорирана монета .
Месечно abono B3 (карта за цялата мрежа на градския транспорт комунидад Мадрид) в годините  преди да влезе еврото беше 7200 песети...Сега 84 евро , ако не греша, инфлация....
100 песети 60 сантима....
Да и заплати в песети сме получавали и пак в песети сме ги харчели и данъци в песети сме плащали....
Колко е струвала близалката не ми е било приоритет да знам и съответно да запомня...
Макар, че не виждам какво значение има националната монета на Испания преди 2002, когато еврото официално влезе в обръщение ,.а дотогава само беше отбелязвано до стойността в песети.
По тази логика всички, които  сами (за да могат да знаят цената)   са си купували близалките след 2002 година , не знаят кастеяно.
Желязна логика.
Или може би е заиграгвка с наименованието на "близалка" на кастеяно?



За разлика от някои, други не се вълнуват  от това дали са по по най.  Невежите ежедневно общуват професионално и персонално   с испанци и испаноговорящи.

Когато е в служебен план и   за това им се плаща,  явно се справят.
В личен, явно би трябвало да се разбират по някакъв начин, с  държавна администрация, здравеопазване....
И на едно кино да отидеш, пак трябва да поназнайваш нещо.
Книга да прочетеш,  трябва да я рязбереш....
Обучение във фирмата да направят, преводач, няма да ти осигурят...
После теста също няма да бъде на български.
Курс по квалификация да решиш да изкараш, пак няма преводач....
Задължително всички фирми правят преди започване на работа  курс по безопасност на труда.Със задължителен тест .Едва след това се подписва трудовия договор.
Да се чудиш как се справят невежите....

Но няма лошо....
"Аз знам, че нищо не знам"....











Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 17:35 от sl

# 363
  • Мнения: X
И всички заживели след песетите в Испания нищо не знаят 😁, език след това не съществува и не се учи, край.Някои хора  мислещи, че всичко знаят трябва да си свалят малко ноздрите на долу и да осъзнаят, че нищо не знаят!Хубаво е да започнат да приемат чуждото мнение не да се правят на учители,каквито видимо не са! Ако мислиш, че можеш да помогнеш и имаш това желание - помогни, но да подценяваш всеки, който не е на твоето мнение - това вече наистина си е невежество.

Последна редакция: ср, 30 яну 2019, 14:22 от Анонимен

# 364
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 046
Не схванах общото между песетите, близалката и испанския език, ама карай.

# 365
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 912
Нали сме неуки и неграмотни нищо не разбираме.

# 366
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Нали сме неуки и неграмотни нищо не разбираме.
Нали? Нищо, че моите бивши студенти вече учат новото поколение на испански. Ама нейсе, кво ли знам аз, дори и за лимпиадора няма да се класирам.

Дънинг-Крюгер - няма да се уморя да го повтарям.

# 367
  • Мнения: 668
Пак ли се скарахте?
Коя детска книга да си купя, за да се опитам да чета на опростен испански?

# 368
  • София
  • Мнения: 1 203
Пак ли се скарахте?
Коя детска книга да си купя, за да се опитам да чета на опростен испански?
Опитах се да чета приказки, обаче ми беше трудно. Сега чета bbc mundo. Разбирам 90-95%. Нивото ми е някъде в началото на В2.
Виж в този сайт има няколко адаптирани приказки, но те са на съвсем елементарен испански:
https://www.thespanishexperiment.com/stories

# 369
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Която и книжка с детски приказки да вземеш, все ще ти е от полза.

Когато дъщеря ми беше малка  я карах да чете български книги .Тя ме баламосваше , че ги чете , Знаех, че не го прави но ми разказваше дословно повествованието.
Накрая се оказа, че маймунката си набавяла  от  библиотеката испанското издание на книгата и  съответно я чете на испански, а после баламосва майка си.
Решението беше , че се набавят  само книги от български автори.
Но пък идеята не е лоша.
снабдяваш се с една и съща книга.Едната българско издание  другата испанско.
Така освен, че ако има нещо недоразбрано или криворазбеано  ще го разбереш, но и ще научиш испански фразеологизми.

# 370
  • София
  • Мнения: 17
Момичета, имам мерак да науча 2ри език (знам английски на C1 ниво), та съм се ориентирала към испански. Може ли да препоръчате добри курсове някъде в София? За възрастни и да предлагат вечерни, че да мога да съчетая с работата
Института Сервантес може би, би било добро решение.

# 371
  • Мнения: 3 044
petitta, благодаря много за препоръката и Честита Баба Марта Hug

# 372
  • Мнения: 3 341
Аз се бях насочила към ИЧС, препоръчаха ми ги, но не можа да се събере група. Сега ще проверявам пак.

# 373
  • София
  • Мнения: 17
petitta, благодаря много за препоръката и Честита Баба Марта Hug
Гледам че имат доста курсове, но на всички пише че са започнали. Тук може да видиш цените и продължителността им. https://sofia.cervantes.es/es/cursos_espanol/estudiantes_espanol … sivos_espanol.htm
Изглежда, че имат както български така и испански преподаватели.
Честита Баба Марта и на теб Wink

# 374
  • Мнения: 161
Ще ви следя...искам да науча испански, но знам 5 думи...така че ако има уроци, ще се включвам и уча с удоволствие...
Препоръчвам курсовете в ИЧС!

Общи условия

Активация на акаунт