Кухня от ИКЕА - 2 тема

  • 124 183
  • 817
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: X
Нашата кухня е почти готова. Кухнята и уредите са все от Икеа и съм много доволна от резултата, но ние сме големи фенове на Икеа и скандинавския дизайн и съм пристрастна.
 Ще покажа като пристигнат съдомиляната,  плота и хладилника.

# 661
  • Мнения: 3 771
Провисва вратата на съдомиялната

# 662
  • Мнения: 4 239
Провисва вратата на съдомиялната
И аз щях да кажа, че две години нямаме проблем с плъзгачите. Но като написахте, че провисва вратата на съдомиялната - при нас се случва от скоро да прокапва вода по пода и си мислим, че е от самия уред някакъв дефект, но понеже се случва много рядко още не сме се задействали да викаме техник и да се види от къде е проблема.
Вие как разбирате, че плъзгачите провисват вратата? Какво се случва на практика?

# 663
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Провисва вратата на съдомиялната
Провисва, да. И у дома провисна.

# 664
  • Мнения: 360
Здравейте, включвам се и аз към темата.
Предстои ми цялостно обзавеждане на жилище (включително и кухня), имам няколко въпроса:
1. Кое е по-добре за плот - технически камък или гранит?
2. Харесали сме си смесител от Икеа (https://www.ikea.bg/kitchen-and-appliances/Kitchen-taps-and-sink … n-59910/90305290/), ако някой има същия да сподели мнение
3. Какво мислите за електроуреди за вграждане на Икеа?

# 665
  • София
  • Мнения: 6 254
Харесали сме си смесител от Икеа (https://www.ikea.bg/kitchen-and-appliances/Kitchen-taps-and-sink … n-59910/90305290/), ако някой има същия да сподели мнение.
Първоначално и аз исках такъв, но след това решихме, че визуално е доста груб и като за професионална кухня. Взехме този, пак с изтеглящ се струйник, ако искате вижте и него. Доволна съм (от месец ни е монтирана кухнята).

# 666
  • Мнения: 4 239
Здравейте, включвам се и аз към темата.
Предстои ми цялостно обзавеждане на жилище (включително и кухня), имам няколко въпроса:
1. Кое е по-добре за плот - технически камък или гранит?
2. Харесали сме си смесител от Икеа (https://www.ikea.bg/kitchen-and-appliances/Kitchen-taps-and-sink … n-59910/90305290/), ако някой има същия да сподели мнение
3. Какво мислите за електроуреди за вграждане на Икеа?
         Мога да дам мнението си само по т. 3 и то е на база впечатления от преди години, когато търсех бюджетни, но същевременно и функционални електроуреди, като също гледах и "маркови" такива. Като примери сега се сещам за една бяла фурна за вграждане на Икеа /с бяло стъкло/. Цената й беше около 320-350 лв. Откъм функции - като Раховеца на мама - горен реотан, долен реотан, горен и долен едновременно. Дали имаше и лампа вътре - не помня. За същите пари намерих Краун, с вентилатор, грил, изключващ таймер - 7 или 8 функции, работи перфектно и е много хвалена от ползващата я.
         Телескопичните абсорбатори - не отговаряха на търсената от мен всмукателна мощност /много по-слаби/, а същевременно по-скъпи от тези които намерих - вкл. с две турбини.
          Пералня за вграждане - също висока цена, а малко функции, не помня с точност дали не беше и само за 5 кг пране.
           Съдомиялна - тогава търсех 45 см за пълно вграждане. Абсолютно базов модел - стационарни прегради за подреждане на съдовете, за брой програми не помня. Взех си Бош - също базов модел за  повече пари, но съм много доволна /и миналата година гледах Боша - още си държи цената/. За друга кухня избрахме Беко, със сгъване на преградите, повдигаща се горна кошница и др.опции. Сега все повече навлиза предлагането и на съдомиялни с трета кошница за прибори, предишните изброени от мен "екстри", половин зареждане и т.н. и т.н., но към онзи момент в икейската не видях никакви екстри. Момичета тук са споделяли, че са доволни от миялните и добре измивали съдовете. 
         Хладилниците за вграждане - голям външен и малък вътрешен обем, но май повечето са такива - не мога да дам обективна преценка, търсех хладилник, в който мога да сложа една тава или тенджера без проблем и без да се чудя къде да завирам другите продукти, и същевременно да го сместя в малкото пространство, отредено за кухня.
         Обобщено - за мен електроуредите на ИКЕА не ми допаднаха като съотношение функции/цена. За качество не мога да дам мнение.
          За кухненските смесители - имаме няколко от най-евтините - Лаган, ако не бъркам. Много качествени! Леко се движи ръкохватката, хубаво аериране на водата, по нищо не отстъпват на много по-скъпата Тека. Взех и за мивката в банята от най-евтиния модел - също много ни харесва, имаше голяма гаранция /която вече забутах някъде, едва ли ще ми потрябва/. Предполагам, че и избрания от теб модел също ще бъде с много добро качество.

# 667
  • София
  • Мнения: 2 298
И аз се включвам по т.3. Преди година и половина изцяло подменихме кухнята. Освен миналата, нищо друго не е икейско, за фурната и комбинирата пералня-сушилня въобще не предлагаха уреди с търсените от мене функции, керамичните котлони и аспиратора също не ме впечатлиха. Миалната взехме тяхна, защото ако беше на друга марка, трябваха някакви допълнителни планки за вграждането в техен шкаф, а те нямаха такива в момента и не исках да стоя с новата кухня в очакване без миална . Спряхме се на Skinande. По принцип резултатът зависи и от препарата, но съм доволна от измиването и поне до сега не съм съжалявала за този избор.

# 668
  • Мнения: 5
Здравейте. Ще поръчваме кухня от Икеа, но не харесваме вратичките и плотовете им. Някой друг слагал ли е други вратички и например плот на 60 см, с решетка на стената, за да се дръпне напред гърба на кухнята (нали шкафовете на Икеа са по-дълбоки и само плот на 60 ще в малък)

# 669
  • София
  • Мнения: 6 219
Според мен няма смисъл да купувате от имеа шкафове, след като ще поръчвате вратичките от друго място. Нито пари, нито време ще спестите.

# 670
  • Мнения: 5
На Икеа много ни харесват механизмите и конфигурацията на шкафовете. Голямо улеснение е, че всичко е разпробито и монтажа ще е по-лесен. Особено за механизмите се отнася. Като сравнявахме подобни механизми, но на другите хубави марки, Икеа излиза по-изгодно. Мъжа ми сам ще си я монтира.

# 671
  • София
  • Мнения: 6 219
Механизмите ги има във всяка друга фирма и дори съфорумки са споделяли, че за тази цена са по-качествени. Фирмите освен това, поне за мебели, които аз съм поръчвала сами си разпробиват и подготвят частите за максимално бърз монтаж. Конфигурацията е плод на лично решение и много често се оказва, че остават луфтове и дупки с неизползвани пространства заради стандартните размери. За мен е смислено, ако ще е икеа, да вземеш целия шкаф оттам, заедно с плота, а не да се чудиш какви еквилибристики да измислиш, за да нагодиш това или онова и да търсиш оферти, след това да чакаш 45 дни изработка...

И едно уточнение - плотовете са 64 или 65 см. и излизат малко отпред, което много често ми е спасявало шкафовете от замътсяване като разлея нещо. Не бих сменила с по-тесен плот. Била съм с 50 см - твърдо не. 15 см повече, са страшно удобство за мен.

# 672
  • София
  • Мнения: 6 268
Доколкото знам, механизмите на Икеа са Блум. Но съм съгласна с мнението на В@ня, ако не вземате вратичките от там, е безсмислено да си купувате кухня от тях. Направете си проекта и я дайте за изработка от една фирма.

# 673
  • Мнения: 4 239
На Икеа много ни харесват механизмите и конфигурацията на шкафовете. Голямо улеснение е, че всичко е разпробито и монтажа ще е по-лесен. Особено за механизмите се отнася. Като сравнявахме подобни механизми, но на другите хубави марки, Икеа излиза по-изгодно. Мъжа ми сам ще си я монтира.
            Аз също съм чувала, че механизмите са на Блум, произведени за ИКЕА. И понеже имам възможност за сравнение на блумски и икейски - еднакво добри са, много сме доволни. За вратичките - мисля, че нямате проблем да поръчате другаде да ви разкроят и кантират вратички, обаче се чудя за точното местоположение на гнездата за пантите, които трябва да се разпробият със съответната дълбочина...На инструкциите за сглобяване си мисля, че не са отразени тези данни, защото просто не са нужни.  Не знам дали тези гнезда са стандартни, но взимайки един комплект панти можете да се ориентирате каква боркорона ще ви е нужна. Ще ви трябва голяма точност. А чекмеджета ще имате ли, т.е. ще правите ли и чела за тях? И за там ще ви трябват точни данни за отворите за закрепване на механизмите, които не виждам от къде можете да намерите.
плот на 60 см, с решетка на стената, за да се дръпне напред гърба на кухнята (нали шкафовете на Икеа са по-дълбоки и само плот на 60 ще в малък)
Какво представлява решетката на стената? Има плотове, които са по-големи от 60 см дълбочина, за едната ни икейска кухня поръчахме такъв да ни го отрежат по размер и кантират от една русенска фирма.

# 674
  • София
  • Мнения: 6 254
За плотовете да кажа - т.к. заради едни тръби на стената, при нас кухнята се издърпа с едни 15см напред, та от Икеа взехме плот 90см и в мебелен цех ни го изрязаха. Сега кухнята ми е с плот около 80см, доста по-дълбока от стандартните, но се оказа, че е много удобно! Имам място да наредя кутии/подправки/купа с плодове и отпред предостатъчно място за работа. Според мен обмислете и този вариант (ние също първо мислихме дали не може цялата кухня да е напред, но така се оказа по-удобно).

Ние пък избрахме Икеа точно заради вратичките и дизайна. В Прего също имат добри механизми (т.е. там предлагат и обикновени и тези плавните); там за същата цена на кухня ни предложиха и монтаж (но пък с плот-имитация, а и вече бяхме харесали Икейската, въпреки че накрая с това чакане бяхме на косъм пак на минем през Прего).

Общи условия

Активация на акаунт