Професии на свободна практика

  • 3 295
  • 10
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 190
Здравейте, имам следния въпрос: мисля да се регистрирам на свободна практика, да се самоосигурявам и по този начин да получавам обезщетение за майчинство до навършване на 2-ве години на детето ми дали е възможно според вас? Аз съм по професия и образование учител. Бях назначена на временен трудов договор до завръщане на титуляра и сега получавам майчински, но само докато детето ми навърши 1 годинка. Не мога да намеря фирма, която да ме назначи фиктивно на работа и ми хрумна тази идея. Другия ми въпрос е каква е процедурата, за да се регистрирам на свободна практика и дали после лесно мога да прекратя това и каква е съответно отново процедурата? Към кого мога да се обърна за да ми разясни по-подробно нещата адвокат, счетоводител?
Благодаря Ви много предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 2 450
Не разбрах логиката, щом имаш право на майчинство през първата година, то ще имаш право и през втората. И да се самоосигуряваш и да не се, втората година ще си на 340 лв майчински.

# 2
  • Мнения: X
За да й се полага майчинство трябва преди да започне 45 дневният болничен до термина, родилката трябва да е назначена на трудов договор иначе губи правото си на майчинство.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 190
Когато не си на постоянен трудов договор и ако си на работа при започване на 45 дневния болничен преди раждане след което те съкратят получаваш обезщетение само първата година. След което за да получаваш втората трябва да намериш някой, който да те назначи фиктивно да се водиш, че работиш 1-2 дена и да си пуснеш молбата за отпуска за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Аз не мога да си намеря такава фирма затова ми остава възможността да мина на свободна практика да се самоосигурявам и така да изляза през 2-та година, но не ми е много ясно дали може и как точно стоят нещата затова и питам тук.

# 4
  • Мнения: 66
Здравей за да се регистрираш като свободна професия подаваш заявление в Регистър Булстат към Агенция по вписвания за да ти издадат Булстат. До 7 дни подаваш декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице в НАП по постоянен адрес. До 25 число на следващия месец се подава декларация 1 и се внасят осигуровки в твоя случай само здравно 20лв. Тези неща се правят от счетоводители не адвокати Simple Smile надявам се да съм била полезна.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 190
Здравей за да се регистрираш като свободна професия подаваш заявление в Регистър Булстат към Агенция по вписвания за да ти издадат Булстат. До 7 дни подаваш декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице в НАП по постоянен адрес. До 25 число на следващия месец се подава декларация 1 и се внасят осигуровки в твоя случай само здравно 20лв. Тези неща се правят от счетоводители не адвокати Simple Smile надявам се да съм била полезна.
А ако реша да се отпиша след това лесно ли е или?

# 6
  • Мнения: X
Поинтересувай се, дали не може да стане със самоосигуряващо се лице.

# 7
  • Мнения: 66
Подаваш декларация за прекратяване на дейността. За да се отпишеш от Булстат не знам дали е лесно, може да ти направят някаква проверка/ревизия. За да е самоосигуряваща се трябва да има фирма или да участва в такава.

# 8
  • Мнения: X
Не е нужно да има фирма, за да си самоосигуряващ се.Има счетоводни фирми, които само с това се занимават.Потърси в гугъл телефон и попитай.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 190
Подаваш декларация за прекратяване на дейността. За да се отпишеш от Булстат не знам дали е лесно, може да ти направят някаква проверка/ревизия. За да е самоосигуряваща се трябва да има фирма или да участва в такава.
не трябва да имам фирма в това съм сигурна, ще съм като адвокатите например на свободна практика и ще си внасям сама осигуровките.

# 10
  • Мнения: 66
Подаваш декларация за прекратяване на дейността. За да се отпишеш от Булстат не знам дали е лесно, може да ти направят някаква проверка/ревизия. За да е самоосигуряваща се трябва да има фирма или да участва в такава.
не трябва да имам фирма в това съм сигурна, ще съм като адвокатите например на свободна практика и ще си внасям сама осигуровките.
Това го разбрах. Сега се сетих, че сигурно ще трябва да се подава и декларация за доходи до 30.04. Ако нямаш никаква дейност не би трябвало да е проблем да си прекратиш Булстата просто ще отнеме време и процедури някакви. Най-добре се обърни към счетоводител и виж колко ще ти струва цялото упражнение.

Общи условия

Активация на акаунт